İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)

Ayşegül Çakmak
Çözüme git Hüseyin Sönmez tarafından,

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)  

1 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez

Ya sonuçta can bizim canımız en mantıklısı kış için kış yaz içinde yaz lastiği almak şart bencede en doğru karar bu kar edicez diye canımızdan olmanın bir alemi yok.

Risk analizi yapın, riske ettiğiniz şeyin değeri ile yatırımınızı karşılaştırın, karar verin. :)
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ya sonuçta can bizim canımız en mantıklısı kış için kış yaz içinde yaz lastiği almak şart bencede en doğru karar bu kar edicez diye canımızdan olmanın bir alemi yok.

Doğruyu bulmuşsunuz. 4 adet kış lastiği alırsınız kışın takarsınız, 4 de yaz yazın kullanırsınız. Bu lastiğe binde bir işiniz düşer iyiki kışlık lastik almışım dersiniz.
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Konuyu şişirmek gibi olmasın ama, kış lastiğine ayrı para vermekte yetmiyor. Değişim zamanlarında (senede 2 kere) 50'şerden 100 TL de değişim parası ödeniyor :) bende öyle yapıyorum ama insan değinmeden edemiyor. Araç işi masraflı bir iş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Fazlı

arkadaşlar denizlide yaşıyorum maksimum mesafem kütahya acil olarak lastik almam lazım ne önerirsiniz ? petlas üzerindemi durayım aracım c-max 2011

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • 9 ay sonra...
Volkan Turkmen

Kullanan var mı arkadaşlar ? Önerir misiniz ? Görüşleirnizi rica edebilir miyim ?

link

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Yaz, kış lastiklerim ayrıdır. Dört mevsim lastik hiç kullanmadım ancak, test ve kullanıcı yorumları Michelin Crossclimate' ın daha iyi olduğu yönünde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Geçen sene 4 adet WR D4 aldım ama kar kış görmedim, bu sebeple bir yönlendirme yapmam doğru olmaz. Bu hafta sonu kışlıklara geçmeyi düşünüyorum. Kötü yorum yok denecek kadar da az diyebilirim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

kar veya buz üzerinde performans bekliyor iseniz malesef diyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

Yaz ve kış lastiklerinin ayrı olması daha iyi kanaatindeyim. Geçen sene bende alıcaktım Nokian 195/50/R15 hepsiburada da yoktu ( şimdi var ). Gittim petlas kışlık aldım çok memnun kaldım. 10 cm karda beni yolda bırakmadı. 4 mevsim lastik biraz daha Akdeniz bölgesine çok kar olmayan yerlere hitap ediyor sanırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Kullanan var mı arkadaşlar ? Önerir misiniz ? Görüşleirnizi rica edebilir miyim ?

link

MErhabalar...

Volkan Bey ben kullanıyorum ve oldukça da memnunum.

Şunu belirtmekte fayda var. Bazı markaların 4 mevsim lastikleri bildiğimiz standart 4 mevsim lastiklerden  ayrılıyor. Bildiğim kadarı ile bu özellikte; michelin cross climate, Nokian weather proof ve good year vector 4 season Gen 2 mevcut. Başka markaların da varsa onu bilmiyorum. Bu yeni nesil 4 mevsim lastikleri çoğu koşulda kış lastikleri ve yaz lastiklerine benzer ya da yakın performans sunmaktalar. Zaten bu lastikler kış lastiği ibaresini de içermekteler. Bu nedenle eski 4 mevsim lastiklerden farklı bir katagorideler ve gerçek manada 4 mevsim olarak kullanılabilirliği olan lastikler. 

Tavsiyem şu yönde eğer kış şartlarının çok çetin olduğu bir bölgede değilseniz kesinlikle işinizi görür. Bu şekilde hem zamandan hem de maddi açıdan kar edersiniz. Ancak eğer çok çetin kış şartları özellikle fazla kar ve buzun olduğu bir yerde iseniz iyi bir kışlık lastik güvenliğiniz açısından daha iyi olacaktır. Bu bağlamda benim favori kış lastiğim de yine nokian kış lastikleri olmuştur. 

Nokian 4 mevsim lastikleri özellikle konforlu sürüş açısından oldukça hoşuma gitti. Yağmur performansı çoğu yaz lastiklerinden daha iyi. Henüz aşırı karda denemedim ama incelemelere bakılınca kış lastiklerine yakın sonuçları olduğu görünüyor.

Umarım aydınlatıcı olmuştur...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Bu 4 mevsim lastik işini anlamıyorum.Bu lastileri yaz ve kış olarak ayıran en önemli etken hamuru ise;bu 4 mevsim lastikler ne yazın yaz  lastiği gibi nede kışın kış lastiği gibi yer tutar.Tavsiyem yaşadığınız yere kar yağıyorsa kışlık lastik alın.Yok yağmıyorsa işinizi görecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Bursa'da 2-3 hafta karlı geçiyor ve ben şehir içindeyim. Sanıyorum işimi görecektir.

Bu arada Goodyear Ultragrip Performance Gen1 178 TL ye düşmüş. şimdi ikisinin arasında kaldım :unsure2:  

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçen bir yerde karşılaştırmasını incelemiştim, Nokian weatherproof ve crossclimate. Nokian'ın kar performansı Michelin'den çok daha iyiydi. Yaz performansı olarak da Michelin daha iyi diyorlardı.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Bende kullanıyorum memnunum, geçen kış ve yaz kullandım. Alalı sanırım 10-11 ay oldu şimdilik çok iyi. erken sertleşme yaparmı bilemiyorum, aracın orjinalleri hanhook ventus idi ve kısın çok kötüydüler, kar görseler kayıyorlardı, bunlar onların yanında süper ötesi.  

Yeni nesil 4 mevsimlerin özellikleri içinde bazı özel moleküller var, kışın kış yazın yaz özelliği göstermelerini sağlıyor. Ben bilmem ama önceden araçlara kışın ayrı yazın ayrı yağ konurmuş şimdi hepimizin 4 mevsim yağ kullanıyoruz (5w30  örneğin). 

Ben almadan önce basit bi hesap yaptım, şöyleki; 1 lastiğin ortalama ömrü 60000 km ve sertleşme ömrü 4 yıl. Bu durumda  60 bin kışlık 60 bin yazlık olmaka üzere 4 yıl içinde 120 bin km yapmanız gerekiyor, ben max ayda 1250 km den 4 yılda 60 bin km yapacaktım. Bu durumda özellikle kışlık lastik aşınmadan sertleşmeye başlamasıyla kullanılamaz hale gelecekti. 

Bu arada benimde bildiğim kadarı ile nokian kar lastiklerinin hamuruna bazı ilaveler ile 4 mevsim yapmış, crossclimate ise yazlık lastikleri hamurunu kullanmış bu nedenle nokian yazın dayanıklı ama kışın kullanılacak bi lastik iken, michelinde tam tersi. ama 190/50r15 yoktu en son, en yakın 195/55r15 vardıki o da ara ölçü olduğundan lastik başına 100 tl daha pahalı idi, bilginize.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Bursada crossclimate öneririm..nokian biraz daha fazla kış lastiği..kış daha uzun ve soğuk geçen şehirlerde daha iyi bir alternatif olacaktır..ancak Bursa gibi yaz koşulları kış koşullarına göre daha uzun olan şehirlerde crossclimate daha iyi performans gösterecektir diye düşünüyorum

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Bursada crossclimate öneririm..nokian biraz daha fazla kış lastiği..kış daha uzun ve soğuk geçen şehirlerde daha iyi bir alternatif olacaktır..ancak Bursa gibi yaz koşulları kış koşullarına göre daha uzun olan şehirlerde crossclimate daha iyi performans gösterecektir diye düşünüyorum

Crossclimate fiyatı Nokian'ın 2 katı olmasa ne güzel olurdu adaş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Ben crossclimate kullanalı 45bin km civarı oldu yazlık olarak mükemmel ama kışlık olarak aynı şeyi söyleyemeceğim sadece anı kurtarmaya yönelik bir performansı var kesinlikle ve kesinlikle bir kışlık lastik olamaz... bugün öndeki araba aniden durdu hızım olmamasına rağmen araba kaydı kaydı gitti allahtan kaçabilecek bir yer vardı oraya kaçtım yoksa arkadan vuracaktım... kışlık olarak bu sene continental ts860 aldım crossclimate ı yazlık olarak kullanacağım 1-2 sezon daha

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ecnebide kışın lastik zorunlu olunca (bizde sade ticaride zorunlu) 2 takım lastik masrafına girmeden normal kulanırım diyenler için 4 mevsim lastiği vardır. Bizde satıcı ağzında sakız oldu o kavram.. çin lastikelrini yüksek performans diye satanlar var...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Halil Gümüş

da278c2e37358b9a8f1dcb1dce0a1a68.jpg

e22ae6d69e3549e32f6ba9163279038e.jpg

5649972f1e4eb6c52e2511791d746fe5.jpg

Skandalı biraz geç öğrendim [emoji3]

Hem captiva hem de ibiza ya weatherproof aldım. Zamanla göreceğiz bakalım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Ben 12 aydır 13 bin km dır kullanıyorum şimdilik memnunum, tek endisem 2. veya 3.yıldan sonra sertleşme yaparak kış performansının azalması, onuda zamanla göreceğiz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...