İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)

Ayşegül Çakmak
Çözüme git Hüseyin Sönmez tarafından,

Kış Lastiği mi ? Dört Mevsim Lastik mi ? (Anket)  

1 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ersen Tapan

Bende 4 adet aldım. Bakalım uzun dönem, yaz- kış performansı nasıl olacak. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

birşey olmaz.. vw hala satış rekorları kırmakta..

abi vw bişey demiyeydin iyidi, kan gölüne döner şimdi burası  :crazy:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

abi vw bişey demiyeydin iyidi, kan gölüne döner şimdi burası  :crazy:

belgeli yazıoz kaynak sağlam :mangal:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Oğuzhan Alp

Selamlar arkadaşlar. 

Siteye de ilana koyduğum kışlık lastiklerimi sattım.

Artık bu sök- tak işinden de bıktığımdan 4 mevsim lastik dünyasına geçiş yapmak istedim.

3 markada var

Michelin cross climate

Nokian waterproof

Goodyear Vector 4 season

Bu Cuma indiriminde hepsili alışveriş sitesinden 4 adet Nokian Waterproof 205-55-16 91H aldım. 1089 Tl.  Hem yaz hem kış lastiği.

Bugün lastikleri taktırdım. Arabanın sürüşü çok yumuşadı. Michelinden yaklasık 350 tl daha hesaplı oldu takımı.

Sök tak sibop değişimine 100 tl diyorlar İstanbul’da. Onu da lastikçiye yazlıklarımı bıraktım oyle hesaplaştık.

Kar ve yaz gördükçe düşüncelerimi paylaşacam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayırlı olsun.
Genelde sıcak bakmıyorum bu tür ürünlere.
Az kullanan normal bir sürücü iseniz. İşinizi görür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Düşündüğüm bir lastikti nokian waterproof ama cesaret adip alamadım.Benim gibi az kullanan ve sök tak yapmak istemeyenler için çok güzel bir lastik.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

söküp takma yılda 2 defa olan ve 1 saat süren bir işlem ve hiçbir 4mevsim lastik kışlık ve lastik lastiğin yerini tutamaz. Şöylede bir şey var lastiğe yıldan yıla en az %15 zam geliyor bu 4mevsimin ömrü sezonluk lastiklere göre daha kısa sürecek.. geçen sene 170 e aldığım lastik bu sene olmuş 250 lira nerede kaldı 4mevsimin avantajı.

bunları 35bin km civarında michelin crossclimate kullanmış birisi olarak söylüyorum lastik taş kesti güvenemedim özelliklerini yitirmişti artık ve kışlık lastik aldım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Arabanın üstünde gelen Goodyear vector ile sorunsuz bir kış ve  bir yaz geçirdik. Birinci yılın sonuna doğru sıcak havalarda fren mesafesi uzamaya başladı sert frende abs hemen devreye girer oldu. Soğuk havada sorun yok gibi bakalım kış bastırsın daha iyi anlayacağız

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Bence iyi bir tercih yapmışsınız. Nokian diğerlerine göre bir tık üstte. Tabi uzun süre kullanımda özellikle 2. yıl sonunda ister istemez özelliğini yitirmeye başlayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Hayırlı olsun. Her gördüğüm yerde uyarıyorum. Sakın ha sakın CrossClimate almayın, uzak durun. 

Tabanı parçalanıyor deforme oluyor. Bu sebeple değişim yaptıranlar var. Ben uğraşmadım ama pişman oldum. Alalı 2,5 yıl oldu, şimdide araç virajda arkadan kayıyor. Yenilerine CC+ demişler adına ama bir fark var mı bilmiyorum.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp
14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hayırlı olsun.
Genelde sıcak bakmıyorum bu tür ürünlere.
Az kullanan normal bir sürücü iseniz. İşinizi görür.

Mehmet Bey İstanbul’da iş göreceğini düşünüyorum. Youtube’da yoğun Ankara ve Uludağ karında çekilmiş kullanıcı videoları  var. İyi gözüküyor. 

13 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Düşündüğüm bir lastikti nokian waterproof ama cesaret adip alamadım.Benim gibi az kullanan ve sök tak yapmak istemeyenler için çok güzel bir lastik.

Beni de canimdan bezdiren sök tak. O amelelik süreci ve lastikçilere iş yaptırma. Senede 60 + 60= 120 tl gidiyordu.

13 saat önce, Emre Öğüt yazdı:

söküp takma yılda 2 defa olan ve 1 saat süren bir işlem ve hiçbir 4mevsim lastik kışlık ve lastik lastiğin yerini tutamaz. Şöylede bir şey var lastiğe yıldan yıla en az %15 zam geliyor bu 4mevsimin ömrü sezonluk lastiklere göre daha kısa sürecek.. geçen sene 170 e aldığım lastik bu sene olmuş 250 lira nerede kaldı 4mevsimin avantajı.

bunları 35bin km civarında michelin crossclimate kullanmış birisi olarak söylüyorum lastik taş kesti güvenemedim özelliklerini yitirmişti artık ve kışlık lastik aldım 

Üstad İstanbul’da lastikçiler yazlık ve kışlık değişim dönemlerinde full çalışıyor. 1 saatte çıkarsanız sevinin. Ve burunlarından kıl aldırmıyorlar. En küçük bir uyarında al götür arabanı başka yerde yaptır modundalar. Biri değil hepsi böyle. O kadar büyük bir hacim var ki esnaflık davranışlar göstermeye ihtiyaç duymuyorlar. Biri gider biri gelir. Şu anda sök- tak bir de üstüne sibop değişimi varsa 80-100 tl İstanbul’da. 

3 sene iş yapsın yeter bana. 

12 saat önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Arabanın üstünde gelen Goodyear vector ile sorunsuz bir kış ve  bir yaz geçirdik. Birinci yılın sonuna doğru sıcak havalarda fren mesafesi uzamaya başladı sert frende abs hemen devreye girer oldu. Soğuk havada sorun yok gibi bakalım kış bastırsın daha iyi anlayacağız

4 mevsim lasrik üreticilerine destek olmalıyız aslında. Tutsun ki diğer firmalar da pazardan pay almak için heves etsinler. Ürünün kimyası daha da gelişsin hem de rekabet olsun,

11 saat önce, Cem Dilmen yazdı:

Bence iyi bir tercih yapmışsınız. Nokian diğerlerine göre bir tık üstte. Tabi uzun süre kullanımda özellikle 2. yıl sonunda ister istemez özelliğini yitirmeye başlayacaktır. 

Teşekkür ederim. Fiyatı da uygun oldu. Dediğim gibi 3 sene idare etsin. Benim için görevini yapmış oluyor. 

3 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Hayırlı olsun. Her gördüğüm yerde uyarıyorum. Sakın ha sakın CrossClimate almayın, uzak durun. 

Tabanı parçalanıyor deforme oluyor. Bu sebeple değişim yaptıranlar var. Ben uğraşmadım ama pişman oldum. Alalı 2,5 yıl oldu, şimdide araç virajda arkadan kayıyor. Yenilerine CC+ demişler adına ama bir fark var mı bilmiyorum.

Üstad michelin bu crossclimete’ın plus versiyonu ile hamuru değiştirmiş. Bence o ilk seriler acemiliğe geldi. Bi şans daha verilebilir. Ben şahsen bi daha değiştirsem Crossclimate Plus’ı denemek isterim. Michelin genel olarak çok kaliteli bir marka. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Diyarbakır'da mevsim olarak bana çok uygun bir lastikti. Yılda bir kere kar, 10-15 gün donlu gün görüyoruz sadece.

İlk çıkanlardan aldım bayiye gelen ilk parti idi. 

Önce kenarlardan parçalanmalar başladı. Sonra tabanda deformeler. Şimdi de kaymaya meyilli. Bu kışı da geçirip aracı satmazsam bir takım daha jant alıp 4 kışlık 4 yazlık şekilde kullanacağım. Şu an önlerde kışlık, arkalarda yaz-kış değişim yapmadan CC kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Diyarbakır'da mevsim olarak bana çok uygun bir lastikti. Yılda bir kere kar, 10-15 gün donlu gün görüyoruz sadece.
İlk çıkanlardan aldım bayiye gelen ilk parti idi. 
Önce kenarlardan parçalanmalar başladı. Sonra tabanda deformeler. Şimdi de kaymaya meyilli. Bu kışı da geçirip aracı satmazsam bir takım daha jant alıp 4 kışlık 4 yazlık şekilde kullanacağım. Şu an önlerde kışlık, arkalarda yaz-kış değişim yapmadan CC kullanıyorum.
2015 ten beri kullaniyorum benim ki de ilk seri.Cok memnunum ve 20.000 km de en ufak bir defermasyon yok.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence her mevsim için %50 uygun ama %50 de uygun değildir.
Bir kışlık lastikle yada yazlık lastikle karşılaştırması yapılmış mı acaba ?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil Gümüş

3 yıldır kullandığım weatherproof lastikleri bugün söktuk. Bilya sesine benzer bir ses yapıyordu 3-4 aydır ve gözle görülür yıpranma vardı. İşimizi gördü sonuçta 1dea5c590986f0e4b671bafb164ad967.jpg9a12a41363026589a20f4e52a252eeeb.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Zafer Oflu

İlk defa bu sene aldığım, nokian 4 mevsim lastiklerinin(195 60 r15) uzun yol ve kar deneyimini sizinle paylaşmak istedim. Kış öncesinde soğuk ve yağmurlu havada performansını çok beğendiğimi belirteyim. Su tahliyesi ve bu esnada ses düzeyini de beğendim. Daha önceki petlas ve ondan da önceki lassa kış lastikleri çok daha fazla ses çıkartıyordu. Yağmurda frenleme ve ani su birikintisine girdiğinde kayma yapmadı ancak araçta bir kasılma oldu. Bu esnada sağa sola çekmedi ama.Direksiyonu biraz stabil tutmak yeterli oldu. Pazartesi Samsun'dan gelirken Kavak ve Havza'da kar vardı ve yollar kar kaplı idi. Yokuş aşağı 80 km hızla inerken frene bastığımda herhangi yöne kayma veya fren tutmama durumu yaşamadım. Yokuş yukarı istediğim hızda (90-100 arası, deneme maksatlı) çıkamadım. Bunun sebebi sadece lastiğin yol tutmaması da olmayabilir ama. Düz yolda (karlı) 60 km ile giderken stabil gidiyor. 90 km lere çıkınca küçük kontra yapma ihtiyacı olabiliyor. Uzun yolda hava biraz yumusayinca genelde sağ şerit temiz, sol seritte sulu kar birikintisi olabiliyor. Araç sollamak için aniden girince kesinlikle kontra yapma ihtiyacı oluyor ancak biraz daha geriden yavaşça sol seride girilip hızlanınca, dümdüz gidebiliyorsunuz. Yakıt sarfiyatina etkisi ise normal bir kış lastiği kadar. Bu lastikleri ben eylül ayında almıştım ve ilk senesi. Aynı lastikleri bir arkadaşım 3 sene kullandı. Zaten onun tavsiyesi ile aldım. Zira kendisi (ankarayı bilenler tahmin edebilir) Eskişehir yolu üzerinde Turkuaz konutlarında oturuyor ve kışın oranın yokuşlarından inip, çıkıyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Oflu
Metin Taşcı yazdı:

bu modelde çok fazla şikayet var almadan önce araştırmakta fayda var

https://www.sikayetvar.com/nokian-lastikleri/weatherproof

illa 4 mevsim isteniyorsa falken as210 tavsiye ederim

Parçalanma  olayından  haberim var. Zira arkadaşım  da aynısını  söyledi ama bunun yanında  3 kış  aynı lastiği  de kullandı. Arkadaşımın tecrübesi benim için daha önemli. Tercih tabiki kullanıcıların. Bu benim ilk seneki  deneyimim. Yazın  duruma  göre  tekrar yazarım 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Ben bu 4 mevsim lastiklerine hiç ısınamadım.  2 set lastik almak bana daha iyi gibi geliyor. 

4 mevsim lastiklerinin taban yuzeyinin yarısı yaz yarısı kış için tasarlandigindan lastigin yola degen kisminin hep yarisindan performans alinir. 

Yorum bağlantısı
Zafer Oflu

Bunu yazmaktaki  amacım  sadece kullanıcı  deneyimimi  paylaşmaktı. Herhangi bir şekilde reklam yapmak veya bu markayı  övmek  değil. Yanlış  anlaşılmak  istemem. Evet başka markalarda  da 4 mevsim lastik var fakat fiyat olarak da uygun geldi. Zira aynı anda hem kışlık, hem yazlık lastik alma ihtiyacım  olacaktı. Aynı zamanda her mevsim geçişinde  sökme takma parası da verilecek. Benim hesabıma  göre 2 sene kışın  bana lastik görevini  yerine getirse, fazlasıyla  ilk yatırım maliyetini  amorti  ediyor. Tabii önümüzdeki  kış  eğer lastiklerde  bir performans  kaybı  hissedersem 4 adet kışlık  lastik alır, onları da yazlık lastik niyetine  kullanmaya  devam ederim. Sonuçta herkesin kendine göre bir düşüncesi  ve maddiyat  durumu  var. Herkes benim gibi düşünmek  zorunda da değil. Bu sadece benim düşünce biçimi ve uygulamaya  koyma  şeklim. Degerlendirmek  isteyen olursa diye deneyimimi  de paylaşmak  istedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Zafer Oflu yazdı:

Bunu yazmaktaki  amacım  sadece kullanıcı  deneyimimi  paylaşmaktı. Herhangi bir şekilde reklam yapmak veya bu markayı  övmek  değil. Yanlış  anlaşılmak  istemem. Evet başka markalarda  da 4 mevsim lastik var fakat fiyat olarak da uygun geldi. Zira aynı anda hem kışlık, hem yazlık lastik alma ihtiyacım  olacaktı. Aynı zamanda her mevsim geçişinde  sökme takma parası da verilecek. Benim hesabıma  göre 2 sene kışın  bana lastik görevini  yerine getirse, fazlasıyla  ilk yatırım maliyetini  amorti  ediyor. Tabii önümüzdeki  kış  eğer lastiklerde  bir performans  kaybı  hissedersem 4 adet kışlık  lastik alır, onları da yazlık lastik niyetine  kullanmaya  devam ederim. Sonuçta herkesin kendine göre bir düşüncesi  ve maddiyat  durumu  var. Herkes benim gibi düşünmek  zorunda da değil. Bu sadece benim düşünce biçimi ve uygulamaya  koyma  şeklim. Degerlendirmek  isteyen olursa diye deneyimimi  de paylaşmak  istedim. 

Alıp kullanmış olduğunuz lastiklerin, size göre görmüş olduğunuz iyi ve kötü yönlerini, kış öncesi soğuk hava, yağmurlu hava ve kar deneyimlerinizi paylaşmışsınız. Forum içinden bir kardeşimizin bu tip bilgi paylaşımı tabii ki bizler için çok değerli ve faydalıdır. 

Teşekkür ederiz.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Ben de bazılarımız gibi, lastikte kışlık ayrı yazlık ayrı savunanlardanım. Tabi yaşadığım iklim bunda çok etkili. 

Lastik koyacak yerim olmadığı için yurt dışı kaynaklardan da baya araştırmıştım. Avrupa'da kuzey kısımlarda pek tercih edilmiyor. Özellikle kışı sert geçen bölgelerde kışın kışlık, yazın yazlık rateleri fazlaydı. Ama güneyde, akdeniz kıyısında ılıman iklimli bölgelerde tercih ediliyor. Bizde de, aynı şekilde, akdeniz ve ege kıyısında yer alan şehirlerde tercih edilebilir. İç kesimlerde ise kışlık lastiğin yerini tutmadığı kanaatindeyim. Videoyu silmişim, yılın ilk karında işe giderken çekmiştim. Buzun üzerine kar yağmış, yolda en ufak tuzlama vb. çalışma olmamış. Kovboy filmlerindeki gibi hayalet yok, tek fark, yuvarlanan çalılar yerine yolda uçuşan kar/buz karışımı vardı. Kışlık lastikler ile bile araç stabil gitmekten çok uzakta, yan rüzgarlarda kaymaya çok meyilliydi. Aynı koşullarda 4 mevsim lastiğin aynu mukavemeti sağlayacağına ihtimal vermiyorum, kullanan eşin dostun araçlarında yaptığım denemelerde, koşullar kolayken sonucu beğenmiş olmama rağmen, zorlayıcı koşullarda lastiklerin yeterli tutunma sağlamadığını gözlemledim. Tabi beğenen de olacaktır. Ancak , parçası en ucuz aracın 2 farı bir takım lastikten pahalıyken, karasal iklimin hakim olduğu iç kesimlerde ben güvenip kullanmam, kimseye de önermem. Tabi teknoloji gelişiyor, malzeme biliminde hızla ilerliyor dünya. Elbet bunu da yapacaklar. Şimdilik kışın zorlu koşullarda memnun kalmadığımı belirtmekle beraber, ben bu işin geleceğinden umutluyum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Çağrı Alaf

Çevremde ki insanlardan "Lastiği 4 Mevsimlik alıyorum abi 4 sene yüzüne bakmıyorum yazlı kışlı sürüyorum." gibisinden laflar duyuyorum. Benim bildiğim Kışlık lastikte önemli olan dişlerden ziyade Hamurun Soğuk hava koşullarında ne kadar yumuşak davranabildiği kar ve buz kütlelerini ne kadar hızlı tahliye edebileceğidir. Yazlık lastik ise yüksek Yumurta Pişen asfaltta 200 ile gider yumuşama istenen değeri geçmez. 4 Mevsim Lastik Hamuru orta derece yumuşak desek. Kışın tam tutmayacak korkutacak yazın çatır çatır eriyecek otobanın sıcağında. İnsanlar neden 4Mevsim lastik tercih ediyorlar ?

Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

2 yıl 4 mevsim kullandım, bu yaz artık yeni yazlıklar alıp taktıracağım çünkü 4 mevsim yazın performansı kısıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...