İçeriğe Yönlendir

Kuga - Motor Ariza

İsmail Yaşar

Recommended Posts

Cemal Cangöner

İsmail Bey,

Araştırma yapıldığı takdirde ecoboost motorların ısı problemleri pek çok yerde var. Bunları bile kanıt olarak sunmanız mümkün. İnceleme yapmadan kabahati doğrudan LPG ye atmanın anlamı yok.

Öncelikle şu konuyu da belirtmek isterim. Turbo beslemeli yüksek sıkıştırma oranıyla çalışan (ecoboost 10:1) motorlar diğer motorlara göre çok daha fazla ısınırlar.

Bu ısınmayı yenmek için fazladan soğutma kanalları oluşturulmuştur. Bildiğim kadarıyla egzost manifoldu bile soğutulmaktadır. Soğutma sistemindeki en küçük arıza ani olarak motor ısısının yükselmesine neden olur. Yaptığınız km nin bence hiç bir önemi yok. Sistem aşırı ısı nedeniyle size bir uyarı verseydi veya motor yakıt valfini kapatıp kendini korumaya alsaydı böyle bir sorun oluşmazdı. Bence bu FORD'un bir güvenlik zaafiyeti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yaşar

Fotograf eklemeyi bilmiyorum elimde fotograflar var.

Yorum bağlantısı
İsmail Yaşar
(düzenlendi)

Bugun bilirkisi tespiti icin mahkemeye basvurdum...ayrica kartas motorumu lpg li olmasina ragmen parcalamis ve ford otosan dan ceza ve uyari almislar. benim sikayetimden sonra da kartasin servis mud.aramis aracinizin burda kalmasinda bir sakinca yok demisti ve 1 hafta sonra noterden avukat marifetiyle aracimi 3 gun icinde kartas dan almam bu arada araca olabilecek seylerden sorumlu degiliz+park ucreti talep ederiz dediler....ben de bugun itibariyle kartas a ayni sekilde noterden sadece hortum patlak dedikten sonra uyarmama ragmen garanti disi dediginiz motoru nasil parcalarsiniz ve tekrar haberim olmadan toplarsiniz, bu yaptiginiz suctur dedim.Aracimi servisinize verdigimde bir cizigi dahi yoktur . 7 gun icinde aracimi calisir vaziyette istiyorum dedim.. ayni ihbari ford otosan a da gonderdim....bakalim sonuna kadar.

tarihinde İsmail Yaşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Fatih Akbıyık

Sonuç ne oldu acaba? Ben de Kuga 1.6 ya da1.5 ecoboost almayı düşünüyorum da.Şimdi canım sıkıldı bu soruna...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Güllü

1.6 ecoboostardaki bu motor isinmasi ve hortum patlamasi problemi ilk cikan kugalarda ve escape lerde mevcut ama 2013 2. yarisi sonrasinda motorlarda gerekli iyilestirmeleri yaptiklarini biliyorum. ben de 3 hafta once 2013 kasim uretimi kuga aldim ve alirken bu tarihe ozen gosterdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İsmail Yaşar

fatih bey ben ve arkadaşım (2 kuga da aynı sorun )landirenzo lpg firmasının bizi kasıtlı yönlendirmesi sonucu uzun süre ford u suçladık fakat bu hortum patlaması landirenzo kit lpg sisteminden dolayı oldu...landirenzo firmasını mahkemeye verdim ...lpg firması her önlemi almış bilirkişiye rüşvet vermiş adam akıl almaz rapor yazdı.. sürücü harareti görmesine rağmen aracı durdurmayıp motorun yanmasına neden olmuştur diye ..8 aydır araç yatıyor...henüz mahkeme olmadı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Celal Altan

Çok geçmiş olsun hocam. İşiniz gerçekten zor. Benim burdan anladığım lpgcilerin motor garantisinin hiç bir işe yaramadığı oldu. Takipteyim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fatih bey ben ve arkadaşım (2 kuga da aynı sorun )landirenzo lpg firmasının bizi kasıtlı yönlendirmesi sonucu uzun süre ford u suçladık fakat bu hortum patlaması landirenzo kit lpg sisteminden dolayı oldu...landirenzo firmasını mahkemeye verdim ...lpg firması her önlemi almış bilirkişiye rüşvet vermiş adam akıl almaz rapor yazdı.. sürücü harareti görmesine rağmen aracı durdurmayıp motorun yanmasına neden olmuştur diye ..8 aydır araç yatıyor...henüz mahkeme olmadı.

can sıkıcı

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İsmail Yaşar

Bu ülke de adalet sisteminin çökmüş olduğunu çok net biliyoruz artık. İş yerinde bir mühendis arkadaşımın nissan qashqai var dizel partikül filitresi diye bir şey den dolayı arızalanıyor. Arkadaş mahkemeye veriyor tesbit davasında nissan yargıtay kararlarıyla gelerek;  aracı sürücü içerde partikül filitresi uyarı ışığını görünce kısa bir sürede servisimize getirmeyerek kullanmış ve arızaya neden olmuştur, eğer araçta uyarı ışığı olmasaydı biz o zaman ayıplı mal sayardık diyor .Araç sahibi de avukatıyla bu söylemi tutanak altına alıyorlar .Bilirkişi-avukat-hakim  imzalıyor bu bilirkişi benim davamdaki aynı bilirkişi Hakim de öyle bir kaç gün sonra araç sahibi avukatıyla araştıma yapıyor ve bu modelde kesinlikle böyle bir uyarı lambası yok bunu belgeliyorlar .Dolayısıyla nissan kendi aracının özelliğini bilmediği gibi kendi bacağına sıkıyor.Bu sefer aynı bilirkişi devreye giriyor ve ek rapor yazıyor , sürücünün kötü yakıt kullanmasından dolayı diye, fakat ne hikmetse hiç bir şekilde araçdan yakıt örneği alıp analiz yaptırmıyor ki araç sahibi opet den alan ve opet kartı olan birisi....yani kime güveneceğiz aynı bilirkişi banada çalışmayan araca kaputu kaldırıp bakıp kapatıyor ve sürücü hatası yazıyor...Tüketici hakları tüketiciyi koruma kanunu filan hikaye herzaman ki sistem geçerli adamınız var mı? haklı haksızlık önemli değil...Mehmet bey bilirkişi için itiraz da bulunduk ve bu adam prof....tabi ben landirenzo olgun firması için yaptığım mahkeme yolunu  aracımın motorunu söken kartaş ve servis müdürü içinde aynı hukuksal prosedürü kullanacağım...Nerdeyse 9 ay oldu lpg firması hiç bir şekilde ilk günden  bu güne kadar benimle görüşmediler o kadar kötü niyetli bir firma ki..ben aracı artık unuttum ama benim yaşadıklarımı kimsenin yaşamasını istemem o yüzden lpg garanti olayı yalan burdan diğer arkadaşlara duyurmuş olayım..9 ay yaşadığım sıkıntının bedelini umarım birileri kanun yoluyla öder...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Nail Çalışkan

Ismail bey en son gelismelerden haberdar edebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali İhsan ÖLMEZ

Geçenlerde 44 derece sıcakta rampada sollama yapmam gerekti ve gaza yüklendim ancak bir süre sonra araç bilgisayarından bir uyarı geldi motor ısısı yükseldiği için motor gücü kısıtlandı diye 10-15 saniye sonra motor ısısı ve güç normale döndü. Böyle bir durum yaşayan arkadaşımız oldumu acaba? herhangi bir sıkıntı olur mu? tecrübesi olan arkadaşlar görüşlerini paylaşırsa sevinirirm.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...