İçeriğe Yönlendir

Kuga - Motor Ariza

İsmail Yaşar

Recommended Posts

Cemal Cangöner

Arkadaşlar Merhaba.

Yurt dışı forum sitelerinde de bizdeki kadar LPG sorunlarından bahseden makaleler bulmak elbette mümkün. Ancak LPG nin zararı konusunda henüz bilimsel bir çalışmaya rastlayamadım. 

Yazılanlar elbette doğru. LPG bu güne kadar pekçok araca hasar verdi. Nedeni de LPG firmalarının ve bizim ustaların " BEN YAPTIM OLDU" mantığıyla hareket etmeleri - kullanıcıyı deneme tahtası haline çevirmeleri. ( BU deneme tahtalarından biri de benim :) Liquimax sistemi henüz denenmemiş olmasına rağmen sıfır aldığım aracıma taktırdım. 

Öncelikle şu tespiti yapalım. LPG ve Benzin yakıt olarak kullanıldıklarında yanma sıcaklıkları ve yanma sonucu açığa çıkardıkları ısı enerjileri hemen hemen aynıdır.

Yakıt olarak benzin veya LPG kullanılan bir araçta yanma sonucu farklı ısılar elde edilemez. Aksine hacimsel olarak LPG nin ısıl değeri benzinden %30 daha düşüktür. 

Bu nedenle LPG kullanılan bir araçta aynı gücü almak istiyorsak benzine göre hacimsel olarak %30 daha fazla LPG kullanmak zorundayız.

Ancak LPG nin hava ile karışması daha iyi olduğu için yanma verimi daha yüksektir ve bu nedenle %15-25 arası bir fazla yakıtla benzinle aynı enerjiyi almak mümkündür. Zaten LPG yanma veriminin yüksekliğinden dolayı daha az atık bırakır.

Her iki yakıt ta Karbon ve Hidrojen atomlarından oluşur. LPG de fazladan bir hidrojen atomu daha vardır ve atomların bağlantı şekli birbirinden farklıdır. Ancak havanın oksijeni ile birleşip yandıktan sonra çıkan atık ürünler her ikisinde de aynıdır.

Her iki yakıtın içinde de yağlamaya neden olacak bir madde yoktur. (Motorunuz 2 zamanlı ise yağ karıştırıyorsanız o ayrı)

Yanma için gerekli hava/yakıt oranı yaklaşık 15/1 dir.

LPG nin yanma hızı benzine göre daha yüksek olduğu için silindir içinde yanma süresi (dolayısıyla mesafesi) kısalmaktadır. Bu nedenle alev uzaması mümkün değildir.

LPG nin zararı yok mudur - elbette vardır. Ancak zarar veren LPG nin kendisi değil - hatalı olarak yapılan dönüşümdür.

Enjektörlü bir araçta LPG dönüşümü yaptığınızda bu aracı doğrudan karbüratörlü bir araca benzetirsiniz. Benzetirsiniz diyorum - keşke bu aracı karbüratörlü hale getirebilseniz. O zaman LPG de bu kadar sorunla karşılaşmazdınız.

Enjektörlü araçlarda gaz kelebeği motora giren havayı kontrol etmek içindir. Diyelim ki bu kelebek 15 birim havayı içeri verecek şekilde açık - bu havanın önüne veya arkasına bir birim de LPG verdiğinizde mevcut manifold dizaynına göre uygunsuz durum ortaya çıkmaktadır. LPG kitleri üreticileri fazladan 1 birim hacim için ne gibi bir strateji izlemektedirler ??? Bu konuda bir çözümleri olduğunu zannetmiyorum. 

Sıralı sistem - enjektörlü dedikleri sistem enjektörlerin önünde zaten bir buharlaştırıcı devresi var burada LPG yi gaz haline getiriyorlar. LPG yi yakma havasının içine karıştırabilmek için de mutlak surette hava giriş basıncından daha yüksek bir basınçta püskürtmeleri gerekiyor. Hava giriş basıncını ne ile ölçüp buna göre püskürtme basıncını ayarlıyorlar ??? 

Sadece ateşleme palsinden sinyal alarak püskürttükleri LPG yi hangi değişken avans ayarıyla tutuşturuyorlar ???

Yanma verimini kontrol edip zengin - fakir karışım düzeltmesini nasıl yapıyorlar ???

Bunun gibi daha pek çok soru oluşturup - cevaplayabiliriz. Sizin de buna benzer sorularınız vardır ve bu soruların hepsinin cevabı - YOK tur.

Pek çok arkadaşımız da aynı görüşte. Son teknoloji bir motora uygulanan LPG sistemleri gerçekten çok ilkel. 

Gelelim benim yaptığım uygulamaya:

Sıfır aldığım Kuga aracıma Liquimax sistemi taktırdım.

Aracın kendi enjektörlerinden sıvı LPG püskürtülüyor. Tam da gerekli olan yere ve gerekli zamanda.

LPG benzine göre %30 daha düşük yoğunluğa sahip olduğu için enjektörün açık kaldığı sürede benzine göre %30 a kadar daha fazla LPG vermek mümkün.

LPG aracın kendi enjektörlerinden püskürtüldüğü için aynen benzinin yaptığı soğutma sağlanıyor.

Yanma kontrolu aracın kendi ECU su tarafından yapıldığı için benzin ve LPG stratejileri arasında fark yok.

Motorun çalışması için gerekli olan tüm veriler aracın sensörleri üzerinden alınıyor.

Kuga nın ecoboost motoru gerçek ten son derece hassas. 1500 - 5500 devirler arası sabit bir tork veriyor.

Bu torku sağlamak için bütün veriler son derece önemli. Araçta değişken avans ayarı var. Motor yönetim sistemi anlık koşullara göre zamanlamayı değiştiriyor.

LPG sistemini çok araştırdım ve sonuçta mantıklı geldiği için taktırdım. 

Denemeleri sürekli yapıyorum. Araçta ilk günden beri hiç bir değişiklik olmadı. Şu an 7.000 km deyim. Önümüzdeki günlerde dyno ölçümlerini yaptırıp tork değerlerini kontrol edeceğim. Bu bilgileri de sizlerle paylaşırım.

Yukarı da da dediğim gibi ben de sonuçta deneme tahtasıyım :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

İsmail Bey,

Merhaba.

Konuyu araç arızası olarak açtınız ama biz başka şeyleri de tartışmaya başladık :)

Aracın son durumu ne oldu ?

Herhangi bir ilerleme kaydedebildiniz mi ?

Bu konuda bilgi verir misiniz ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yaşar

Merhaba Cemal bey....ford dan bu hafta net cevap gelmesini bekliyorum , persembe gunu ford dan yetkili birisi aradi bana muhendis lerin araci inceledigini olumlu -olumsuz doneceklerini soylediler...kendilerine lpg den olmadigina inandigimi soyleyip ford un insanlarin hayatlariyla oynadigini ecoboost 1.6 180 ler de amerika (160 binleri bulmus geri cagirma)-avrupa( motor ariza+yangin-asya da asiri isinma motor ariza -avrupa da motor yangini yaralanmalardan haberim oldugunu dosya hazirladigimi mahkemeye gerek kalmadan olumlu cevap bekledigimi belirttim..ford un bunlari bildigimi ona gore cvp vermesi gerekiyor yok lpg dense bana ford rapor vermeli dedim:)) ...arastirmalarim sonucun da fusion (mondeo) ayni arizalar cikmis ve en cok ariza direksiyon kutusu+asiri isinma sonucu motor ariza......10 un uzerinde sayfada link paylastim ..amerika+avrupa formlarda da yuzlerce sikayet var...

25 gundur aracsizim kimi kime sikayet edecegimi de bilemedim lpg olgunlar firmasi sadece haber yolladi bizle ilgili degil ford un kronik hatasi diye ...sıkıntıdayım...bu isin sonunda lpg yada ford un canini sıkmak istiyorum.ANKARA OLGUNLAR FİRMASI (MERKEZİ KONYA -LANDROZO) adamlar takarken her turlu bu isin arkasinda firma var landronza var diye ahkam kestiler bakalim ford dan haber gelsin ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Benzinin yağlama özelliği hakkında bilimsel çalışma:

http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/38157.pdf

(detaylar için tıklayın)

----

xamination of the gasoline lubricity has shown that the majority of the samples for the 36 non-additized gasoline fuels were above the acceptance limit of diesel lubricity, the 460- μm limit. The values ranged from 711 μm to 1064 μm as shown in Figure 3. The preliminary results on a non-additized gasoline showed that the repeatability of the modified HFRR test is quite good. The tested samples were evaluated three repeated times, in order to obtain the mean lubricity value. The commercial gasolines were evaluated twice, to obtain their mean lubricity value. Their values ranged from 279 μm to 846 μm as shown in Figure 4. On the contrary, most of the samples of LRP gasoline were near the limit of 460-μm indicating that the presence of the potassium additive had a main effect on the lubricating properties of fuels. The limit of 460-limit is even lower if we consider the reduction of temperature to 25°C (about 400 μm). Adulterated new super gasolines with unleaded gasoline have poorer lubricating properties, as shown in Figure 4. It is obvious that unleaded and super unleaded gasolines have much higher lubricity values than LRP gasolines. Especially, samples with sulphur content below 50 ppm and nitrogen content below 10 ppm, exhibit extremely high lubricity values above the limit of 700 μm after appropriate statistical analysis (Factor Analysis, Two-step cluster analysis and Neural network approach). 

---

upper and lower limit and the extreme values which are cases with values more than 3 box lengths from the upper or lower edge of the box. It is shown that LRP gasolines have a much better representative sample population indicating good lubricating properties compared with the other two types of gasoline. One unleaded gasoline has shown extreme good lubricity value, 279μm, but it is assumed to be caused by the use of special anti-wear or other additives. Because all the properties were not normally distributed for correlation analysis with Pearson correlation coefficient, the correlation coefficients of Spearman and Kendall’s tau-b were chosen to be computed. The effect of the properties on the gasoline lubricity is different for each type of gasoline. The chemical structure and the related individual physical properties seemed to inter-correlate in their effect on lubricity in different degree for each type of gasoline. 

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

en baba castor yağı bitkisel. Castrol  (castroil) ordan gelmeymiş adı. başka yerde okudumdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

castrolcu bulup sorayım 1 koli yağına iddiaya falan da gireriz belki

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu çalışma yunanistanda yapılmış. Düzgün bir çalışma. İlginç gelen istasyondan istasyona çok değişim gösteriyormuş.

castor yağını kadınlar yüzüne de sürüyor ha bu arada o derece yani.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o ilginç geldi bir yakıtın diğerini bu yönden tutmaması farklılıklar göstermesi garip

kaçaktır belki numune alınan istasyonlar, olmayacak şey değil

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

son bölümü de okudum bayat ve içinde su çözünmüş olan benzin daha çok korozif imiş. Oksidasyon arttıkça içindeki maddeler değişime uğruyormuş. Hani vardır ya beklemiş benzin karbüratöre yapışır. onla ilgili bişey sanki.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

akademik farkı ben de içindeki maddelerle daha çok su tutup korozif hale gelir diye okudum... hızlıca tabiii pratisyern olmanın faydası :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

30 iş günü icinde arabayi veya paranizi geri vermiyorlar mi?

Yorum bağlantısı
İsmail Yaşar
(düzenlendi)

30 iş günü icinde arabayi veya paranizi geri vermiyorlar mi?

ahmetcan bana sorduysan ...ford dan net bir cvp gelmedi ona göre tespit davası acacağım ya lpg firması yada ford ki olay % 90 ford gibi gözüküyor.

tarihinde İsmail Yaşar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

ahmetcan bana sorduysan ...ford dan net bir cvp gelmedi ona göre tespit davası acacağım ya lpg firması yada ford ki olay % 90 ford gibi gözüküyor.

18 günlük aracla yolda kaldım diye bir başlık vardı Kuga bölümünde oradaki abi 30 iş günü içinde yapilamadigi için parasini geri almıstı diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Mehmet Bey,

İyi günler. Bu makalede ne demek isteniyor ? - ben anlayamadım.

Avrupa Birliği ülkelerinde ve daha sonra da Türkiye'de kurşunsuz benzinin kullanımına geçilmesiyle beraber yağlama özelliği olan benzin üretilmemektedir.

Tüpraş'ta üretilen benzinin ürün özellikleri : http://www.tupras.com.tr/detailpage.tr.php?strProductKey=243&lRedirectPageID=145

Dağıtım şirketleri tarafından benzine karıştırılan katkı maddeleri buzlanma önleyici - yanma verimini arttırıcı ve temizlik amaçlıdır. Yağlama özelliğine sahip maddelerin kullanımı kesinlikle yasaklanmıştır.

Bu konuda yeterli bir araştırma yapılmadığı için LPG kuru yakıt - Benzin yağlayıcı özellikte yakıt diye tamamen asılsız bir söylem ortaya çıkmıştır.

Özellikle EURO 3 normu ve daha sonraki normlara göre üretimi yapılmış araçlar kurşunsuz benzinle sorun çıkartmayacak şekilde üretilmişlerdir ve motor yağının haricinde yağlama ihtiyaçları yoktur.

Son teknoloji benzinli motorların yağlama sistemi basite indirgenemeyecek kadar karmaşıktır. Kullanılan yağlar zor şartlarda çalışma performansı ve kabul edilebilir motor ömrünün sağlanabilmesi açısından çok sayıda katkı maddesi içerir. Bu maddeler aşınma önleyici, deterjan - dispersan, sürtünme önleyici (viskozite indeks arttırıcılar), köpük önleyici, pas önleyici, korozyon önleyici, aşırı basınç katkıları şeklindedir.

Kullanılan bu maddelerin hiçbir surette yanması ve yanma atıklarına karışması istenmez.

LPG yakıt olarak kullanıldığında motor yağına ve çevreye zararı benzine göre daha düşüktür.

Motor çıkışındaki hidrokarbon emisyonlarının ana nedenlerinden biri silindir çeperlerindeki yağ filmi ve bu yağ filminin yakıtla etkileşimidir.

Bu yağ filmi emme, sıkıştırma ve yanma zamanlarında hidrokarbon emme - genişleme ve egzoz zamanlarında ise emdiği hidrokarbonları salma eğilimindedir. Motor çıkışından salınan hidrokarbonların %15-25 inin yağ filminden kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Yapılan araştırmalarda yağın içine emilen ve salınan hidrokarbon miktarının LPG de benzine göre çok daha düşük olduğu saptanmıştır.

Bu konu ile ilgili pek çok çalışma ülkemizde de yapılmıştır.

Sonuç olarak:

LPG konusunda bu güne kadar pek çok şey yazılıp çizilmiştir. Araştırma yapacak olursanız LPG nin araç motoruna zarar verdiği konusunda bir tek bilimsel çalışma yoktur.

Önemli olan kullanılan yakıt değil - yakıtın nasıl kullanıldığıdır. 

Basit sistemlerle yakıt hava karışımı yapıp motora bu karışımı (zengin veya fakir olduğu belli olmayan) ve çok basit bir kontrol sistemiyle zamanlamayı kontrol ederseniz motora zarar vermeniz kaçınılmaz.

Önemli olan LPG nin araç motoruna uygun bir sistemle kullanılmasıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yaşar

18 günlük aracla yolda kaldım diye bir başlık vardı Kuga bölümünde oradaki abi 30 iş günü içinde yapilamadigi için parasini geri almıstı diye biliyorum

benim araç da lpg uygulaması olduğu için ford başından sallıyor...aynı araç arkadaşımda var onun da motoru yandı ve 2 kere direksiyon motoru değişti şuanda satışa çıkardı.Ankara da bir bey in daha moturu yanmış servis lpg siz olmasına rağmen kullanıcı hatası diye adamı ikna etmişler adamda cebinden 12 bin tl vererek yaptırmış sonrasında da ford a dava açmış 1 yıldır sürüyor dava..Ben de bunun lpg den ( bir kaç bilirkişiye de danıştım odtü prof...) olmadığını ford un bu motor da kronik  arızası olduğunu söylediğim için ford dan (mühendisler inceliyor dendi) olumlu olumsuz yanıt bekliyorum ona göre dava acacağım.Ahmetcan bu başlık altında bakarsan link ler paylaştım kuga 1.6 180 ps ile ilgili geri çağırmalar ağrızalar şikayetler ve yaralanmanlar olduğunu görebilirsin..Ben de 26 bin km de çıktı ...arkadışım da 30 bin de ..

Yorum bağlantısı
İsmail Yaşar
(düzenlendi)

Mehmet Bey,

İyi günler. Bu makalede ne demek isteniyor ? - ben anlayamadım.

Avrupa Birliği ülkelerinde ve daha sonra da Türkiye'de kurşunsuz benzinin kullanımına geçilmesiyle beraber yağlama özelliği olan benzin üretilmemektedir.

Tüpraş'ta üretilen benzinin ürün özellikleri : http://www.tupras.com.tr/detailpage.tr.php?strProductKey=243&lRedirectPageID=145

Dağıtım şirketleri tarafından benzine karıştırılan katkı maddeleri buzlanma önleyici - yanma verimini arttırıcı ve temizlik amaçlıdır. Yağlama özelliğine sahip maddelerin kullanımı kesinlikle yasaklanmıştır.

Bu konuda yeterli bir araştırma yapılmadığı için LPG kuru yakıt - Benzin yağlayıcı özellikte yakıt diye tamamen asılsız bir söylem ortaya çıkmıştır.

Özellikle EURO 3 normu ve daha sonraki normlara göre üretimi yapılmış araçlar kurşunsuz benzinle sorun çıkartmayacak şekilde üretilmişlerdir ve motor yağının haricinde yağlama ihtiyaçları yoktur.

Son teknoloji benzinli motorların yağlama sistemi basite indirgenemeyecek kadar karmaşıktır. Kullanılan yağlar zor şartlarda çalışma performansı ve kabul edilebilir motor ömrünün sağlanabilmesi açısından çok sayıda katkı maddesi içerir. Bu maddeler aşınma önleyici, deterjan - dispersan, sürtünme önleyici (viskozite indeks arttırıcılar), köpük önleyici, pas önleyici, korozyon önleyici, aşırı basınç katkıları şeklindedir.

Kullanılan bu maddelerin hiçbir surette yanması ve yanma atıklarına karışması istenmez.

LPG yakıt olarak kullanıldığında motor yağına ve çevreye zararı benzine göre daha düşüktür.

Motor çıkışındaki hidrokarbon emisyonlarının ana nedenlerinden biri silindir çeperlerindeki yağ filmi ve bu yağ filminin yakıtla etkileşimidir.

Bu yağ filmi emme, sıkıştırma ve yanma zamanlarında hidrokarbon emme - genişleme ve egzoz zamanlarında ise emdiği hidrokarbonları salma eğilimindedir. Motor çıkışından salınan hidrokarbonların %15-25 inin yağ filminden kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Yapılan araştırmalarda yağın içine emilen ve salınan hidrokarbon miktarının LPG de benzine göre çok daha düşük olduğu saptanmıştır.

Bu konu ile ilgili pek çok çalışma ülkemizde de yapılmıştır.

Sonuç olarak:

LPG konusunda bu güne kadar pek çok şey yazılıp çizilmiştir. Araştırma yapacak olursanız LPG nin araç motoruna zarar verdiği konusunda bir tek bilimsel çalışma yoktur.

Basit sistemlerle yakıt hava karışımı yapıp motora bu karışımı (zengin veya fakir olduğu belli olmayan) ve çok basit bir kontrol sistemiyle zamanlamayı kontrol ederseniz motora zarar vermeniz kaçınılmaz.

Önemli olan LPG nin araç motoruna uygun bir sistemle kullanılmasıdır.

cemal bey odtü den görüştüğün bilirkişik de yapan  prof bir bey de sizin söylediklerinize benzer şeyler söyledi...piyasa da  lpg hakkında kara düzen herkesin birşeyler söylediğini çoğunun doğru olmadığını aktardı.

tarihinde İsmail Yaşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaalp1
(düzenlendi)

1-Ne yazık ki Ford bu tür konularda müşterisine hiç sahip çıkmıyor. Oysa müşteri velinimettir. (Aslına bakarsanız bir çok firma da aynı durumda.)

2-Yüksek teknolojili ve pahalı bir araca LPG montajını kafam almıyor.

3-LPG'li bir aracın idamesi dizele göre daha ucuz. Taksiciler bu yüzden LPG'li araçları tercih ediyorlar, ayrıca bir akaryakıt istasyonuna gittiğinizde icabında 10 TL'lık bile   LPG alabilirsiniz ve bu garip karşılanmaz.10 TL'lık ne benzin ne de dizel alabilirsiniz. Bu miktarda LPG alan bir çok taksici vb esnaf gördüm istasyonlarda.          

4- 200-250  Bin km. sonunda benzinli atmosferik bir motor ile aynı km'de bir dizel motorun taksi kullanımı şartlarında ne masraflar çıkaracağını düşünürsek taksicilerin tercihi çok akıllıca gözüküyor. Ki yeni nesil dizeller yakıt kalitesizliğine karşı çok hassaslar.

5-Görüşlerim bilimsel olmayabilir ama, daha bilgili arkadaşlarımın dediği gibi, benzin için tasarlanmış motorlarda LPG kullanmak bugün olmazsa yarın ya da öbür gün sorun yaratıyorlar. Ama montaj hatası, ama ağır kullanım şartları ya da çevresel koşullar gibi sebeplerden. Bir çok örneğini defalarca gördük ve görüyoruz.

6-Bence LPG uygulanılacak araçlar en az 5-6 yaşlarını geçmiş, sağı-solu delindiğinde, kesilip-biçildiğinde içinizin yanmayacağı araçlar olmalı.                           ( 2011 senesinde  '98 Mondeo'da bile  manifold ve stepne yuvası delinirken neredeyse fenalık geçirmiştim .) Bu koşullarda her şeye rağmen dizel diyorum ben. Tüm arkadaşlarıma kazasız belasız sürüşler dilerim.

tarihinde Mustafa Kayaalp1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Sonuç olarak:

Bu konu sayesinde LPG hakkında bilgilendim.

Ben de Mehmet Bey'in paylaştığı makaleden sizinle benzer bir sonuç çıkardım ama merak ettiğim bir konu ise LPG ile benzin arasındaki diğer yapısal farklılıkların (akışkanlık, özgül ağırlık vb.) tamamen benzin püskürtmek ve yakmak için tasarlanıp programlanmış enjeksiyon sistemi ve diğer motor elemanlarına olumsuz bir etkisi olup olmayacağı. Bu konuda bir yorumunuz var mı?  

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ford tarihine (ford pinto) ve ülkemiz yargı anlayışına bakarsak işiniz zor.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Ceyhun Bey,

Merhaba.

Benzini yakmak üzere tasarlanmış bir sistem eşdeğer yakıt koşulları sağlandığı takdirde LPG yi de sorunsuz yakar.

Önceki yazılarımda LPG nin ısı enerjisinin benzine göre yaklaşık %30 daha düşük olduğunu belirtmiştim. Bu nedenle de teorik olarak LPG kullanımında aynı gücü almak için %30 daha fazla LPG gerekliydi. Ancak LPG gaz fazında olduğu ve hava ile daha iyi karışabildiği için yanma verimi benzine göre daha yüksektir. Bu nedenle de %15-25 gibi bir fazlalık oranıyla aynı gücü elde etmek mümkündür.

Mehmet Bey'in direct enjeksiyon sistemi ile ilgili paylaşmış olduğu animasyonu inceleyecek olursanız yakıtın nereye püskürtüleceği çok önemlidir.

Yanma odaları dizayn edilirken ateşlemenin - emme ve egzost sübaplarının konumlarının - enjektörün konumunun ve püskürtme açısının - piston geometrisinin önemi çok büyüktür.

Bir motora eşdeğer yakıt sağlamak ve motor yönetim sistemini kopyalayıp motoru çalıştırmak o motorun verimli çalışacağını ve zarar görmeyeceğini garanti etmez.

İncelediğim kadarıyla piyasadaki pek çok dönüşüm sistemi motor yazılımını kopyalayıp, zamanlamayla ilgili birtakım döngüler ekleyip, bir iki sensörden de veri alıp motor yönetim sistemi oluşturuyor.

Yakıtı da emme havasıyla beraber silindir içine alıyorlar. Ne oranı belli - ne de yakıt girişinin tam zamanlaması. Böyle bir sistem de zengin veya fakir karışım olarak yanıyor. Sonuçta vuruntu ve aşırı ısı problemleri ortaya çıkıyor.

Hele hele ustalarımızın az LPG yaksın diye yaptığı ayarlar sonucu fakir karışımla beslenen motorlar yüksek ısı problemiyle karşımıza çıkıyor.

Fakir karışımla çalışma için bir benzetme yapacak olursam - mangaldaki ateşi yellemek gibi bir şey. Fazladan verdiğiniz hava ve içerisindeki oksijen asetilen kaynağı gibi etki eder.

LPG dönüşümündeki en önemli faktör her devirde uygun hava -yakıt oranını sağlayabilmek ve uygun avans açısında karışımı ateşleyebilmek.

Maalesef piyasada var olan sıralı sistemler bu işi başaramıyorlar.

Direct LPG enjeksiyonu ile çalışan sistemlerde aracın kendi enjektörleri kullanılır. Yakıt gereken noktaya püskürtülür.

Enjektörler kuru kalıp arıza yapmaz - koruyucu sıvı dozlamaya gerek yoktur.

Motor yönetimi aracın kendi ECU su tarafından yapılır. Aracın tüm sensörleri aktif haldedir ve çalışma stratejisi benzinle aynıdır.

Ecoboost motorlarda değişken zamanlamalı çift kam vardır. Dolayısıyla hatalı bir hava yakıt oranı ve yanlış ateşleme zamanından söz edilemez.

Lambda ve Osensörlerinden alınan bilgiler doğrultusunda enjektör püskürtme zamanlamasını motor kendi ayarlar.

LPG nin yoğunluğu benzine göre yaklaşık %30 daha düşük olduğu için aynı enjektör açıklığı ve zamanlaması kullanıldığında benzine göre %30 daha fazla LPG püskürtülebilir. ECU bu konuda düzeltmeleri kendi yapar.

Bu sistemlerde LPG ECU su sadece MAP sensörü - motor soğutma suyu sıcaklık sensörü , benzin yüksek ve düşük basınç sensörü, motor devir sensörü bilgilerini alır. Bu bilgileri de gerekli miktarda yakıtı hazırlamak için kullanır.

Benzine geçişlerde sorun olmaması için benzin hattına seri bağlı olan boost pompa benzin basıncını 13-15 bar seviyelerine çıkartarak tanktaki LPG ile eşitliyor.

Sistem özet olarak bir yakıt temin sistemidir. Bu nedenle yakma yönetimi tamamen orijinal olduğu ve yakıtlar birbirine benzetildiği için dönüşümde herhangi bir problem olmadığı gibi - ayarlama da yapmadan kullanılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...