İçeriğe Yönlendir

B Max - Alt Takım Sesi

Fırat Çelik

Recommended Posts

Fırat Çelik

Arkadaşlar merhaba;

Bir konuda fikrinize ihtiyacım var. 2012 model 1.5 tdci b-max'im var. Şu anda 31.000 km'de. 15.000 km'den beri arabanın alt takımından bir ses geliyor. Asfalt düz yolda değil ancak hafif bozuk, standart devlet yolunda ya da arnavut kaldırımlı bir yolda giderken, sanki direksiyonun alt tarafından gelen bir lakırtı sesi. Ama oldukça şiddetli, duymamak mümkün değil. Sanki alt takım arızalıymış gibi. 30.000 km'de servise gittim ve sorunu bildirdim. Direksiyon kutusunda sorun olduğunu ilettiler ve garantiden değiştirdiler. Ancak aynı sorun devam ediyor. Ses çok rahatsız edici. Sırf bu yüzden arabadan soğumuş durumdayım ve böyle giderse arabayı değiştireceğim.

Bu konuda bir fikriniz var mı acaba?

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

rot balans ayarı yapıldı mı ?

üst ve alt rotlara bakıldı mı ?

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Aynı ses benim araçta da var. Servise sorduğumda bunun bir çok ford modelinde olduğunu müşteri şikayetlerinin bu konuda çok fazla olduğunu söylediler. Test sürüşüne beraber çıktık. Servisteki arkadaş beni servisin içine aldı. Aracı lifte kaldırıp altına birlikte baktık. Alt takımda sorun olmadığını gösterdi. Garanti kapsamında alt takımın yada direksiyon kutusunun değiştirilebileceğini söyledi. Şimdilik idare ediyorum, garanti bitmeden gerekli değişikliği yaparız dediler. Tabi değişim sonrası sorun devam eder mi bilemem. 

Arkadaşlar merhaba;

Bir konuda fikrinize ihtiyacım var. 2012 model 1.5 tdci b-max'im var. Şu anda 31.000 km'de. 15.000 km'den beri arabanın alt takımından bir ses geliyor. Asfalt düz yolda değil ancak hafif bozuk, standart devlet yolunda ya da arnavut kaldırımlı bir yolda giderken, sanki direksiyonun alt tarafından gelen bir lakırtı sesi. Ama oldukça şiddetli, duymamak mümkün değil. Sanki alt takım arızalıymış gibi. 30.000 km'de servise gittim ve sorunu bildirdim. Direksiyon kutusunda sorun olduğunu ilettiler ve garantiden değiştirdiler. Ancak aynı sorun devam ediyor. Ses çok rahatsız edici. Sırf bu yüzden arabadan soğumuş durumdayım ve böyle giderse arabayı değiştireceğim.

Bu konuda bir fikriniz var mı acaba?

Teşekkürler...

Sorunun devam ettiğini servise bildirdiniz mi?

Yorum bağlantısı
Fırat Çelik

rot balans ayarı yapıldı mı ?

üst ve alt rotlara bakıldı mı ?

Abi bilemiyorum baktılar mı? Ama herhalde bakmışlardır. Direksiyon kutusunu değiştirme kararı aldıklarına göre...

Aynı ses benim araçta da var. Servise sorduğumda bunun bir çok ford modelinde olduğunu müşteri şikayetlerinin bu konuda çok fazla olduğunu söylediler. Test sürüşüne beraber çıktık. Servisteki arkadaş beni servisin içine aldı. Aracı lifte kaldırıp altına birlikte baktık. Alt takımda sorun olmadığını gösterdi. Garanti kapsamında alt takımın yada direksiyon kutusunun değiştirilebileceğini söyledi. Şimdilik idare ediyorum, garanti bitmeden gerekli değişikliği yaparız dediler. Tabi değişim sonrası sorun devam eder mi bilemem. 

Korhan abi böyle saçma bir yaklaşaım olabilir mi Allah'ını seversen. Örneğin benim bir akrabamda C-Max var. Onda tık yok. Alt taraftan hiç ses gelmiyor. Ne demek yani ford modellerinde bu ses olurmuş. Çok saçma bir yaklaşım. Dün örneğin bir volkswagen polo kullandım. Hayran kaldım arabaya. Hiç yol sesi falan yok. Lakırtı falan hiç yok. O zaman değiştirelim abi arabaları. Bizim arabalarımız da ucuz araba değil ki. 50.000 TL'lik araba....

Abi bilemiyorum baktılar mı? Ama herhalde bakmışlardır. Direksiyon kutusunu değiştirme kararı aldıklarına göre...

Korhan abi böyle saçma bir yaklaşaım olabilir mi Allah'ını seversen. Örneğin benim bir akrabamda C-Max var. Onda tık yok. Alt taraftan hiç ses gelmiyor. Ne demek yani ford modellerinde bu ses olurmuş. Çok saçma bir yaklaşım. Dün örneğin bir volkswagen polo kullandım. Hayran kaldım arabaya. Hiç yol sesi falan yok. Lakırtı falan hiç yok. O zaman değiştirelim abi arabaları. Bizim arabalarımız da ucuz araba değil ki. 50.000 TL'lik araba....

Yani utanmasam, yolda gördüğüm b-max kullananları durdurup, "aynı ses sizde de var mı" diye soracağım. O kadar taktım yani kafama... :( Alt takım sanki dağınıkmış gibi ses geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Kesinlikle haklısın. Aracın tek hoşuma gitmeyen özelliği yada sorunu diyelim. Mıcırlı yolda, yada arnavut kaldırımlı yolda rahatsız edici bir ses. Benim eski 2004 C Max'da bile yoktu böyle bir ses. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Çelik

Evet abi bugün bildirdim. Bakalım yaklaşımları ne olacak? Tekrar götüreceğim servise. Tek öğrenmek istediğim şey, bu lakırtı sorununun tüm b-max'lere özel olup olmadığını öğrenmek. Eğer tüm b-max'lerde varsa arabayı değiştireceğim. Eğer sadece benim arabamda varsa da servisi sıkıştıracağım.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Evet abi bugün bildirdim. Bakalım yaklaşımları ne olacak? Tekrar götüreceğim servise. Tek öğrenmek istediğim şey, bu lakırtı sorununun tüm b-max'lere özel olup olmadığını öğrenmek. Eğer tüm b-max'lerde varsa arabayı değiştireceğim. Eğer sadece benim arabamda varsa da servisi sıkıştıracağım.

Baksana benim araçtada olduğuna göre galiba hepsinde var.  :unsure2:  :(

Yorum bağlantısı
Fırat Çelik

Baksana benim araçtada olduğuna göre galiba hepsinde var.  :unsure2:  :(

Abi yani çok rica ediyorum, diğer kullanan arkadaşlar da bu konuyu gözlemlesinler. Eğer hepsinde de varsa, bu resmen ayıplı mal demektir. Saçmalık yani, birleşip dava açalım o zaman Ford Otosan'a...

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Abi yani çok rica ediyorum, diğer kullanan arkadaşlar da bu konuyu gözlemlesinler. Eğer hepsinde de varsa, bu resmen ayıplı mal demektir. Saçmalık yani, birleşip dava açalım o zaman Ford Otosan'a...

Diğer arkadaşların cevaplarını takip edelim.

Yorum bağlantısı
Fırat Çelik

Diğer arkadaşların cevaplarını takip edelim.

Evet abi, merakla bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Fırat Çelik

Çoğu kişinin duymadığı sebebini bulmayı başaramadığım ve  kıl olduğum sesti kendisi.Aracımı sattım ,Allah kolaylık versin  :)

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/236141-genel-s%C3%BCspansiyon-sorunlar%C4%B1/

Abdurrahman Abi valla iyi bir öneri. Zaten psikolojik olarak takıntılı bir adamım, beni iyice volkswagen'e yönlendiriyorsun yani... :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Abdurrahman Abi valla iyi bir öneri. Zaten psikolojik olarak takıntılı bir adamım, beni iyice volkswagen'e yönlendiriyorsun yani... :)

Bu gün itibariyle c max satılalı 3 ay oldu hala araç alamadım  gerçi şirket aracı olduğundan tok alıcı olarak bakınıyorum  :) demem o ki alacağın araca iyice karar vermeden satılmaz araç .Eldeki 1 ford, kapıda olmayan 1000 wosvostan iyidir

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
İbrahim Ceke

Kesinlikle haklısın. Aracın tek hoşuma gitmeyen özelliği yada sorunu diyelim. Mıcırlı yolda, yada arnavut kaldırımlı yolda rahatsız edici bir ses. Benim eski 2004 C Max'da bile yoktu böyle bir ses. 

bende aynı sorundan dolayı aracı servise bıraktım sizin anlattığınız gibi sesler ve direksiyonda da bir sızlama vardı randevu aldım ve bunları anlattım serviste şu an serviste inşallah garantiden direksiyon kutusu ve alt takımı yenilerler

Alt takım sesleri direksiyonundan gelen sızlama sesleri büyük olasılıkla kronik ford bunu kabul etmeli müşterisini herhangi bir şart öne sürmeden değişimleri ücretsiz yapmalı. Hatta bu konuda yani kronik sorunlar konusunda arge yapıp sorunlu modellerini geri çağırmalı. 

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

bende aynı sorundan dolayı aracı servise bıraktım sizin anlattığınız gibi sesler ve direksiyonda da bir sızlama vardı randevu aldım ve bunları anlattım serviste şu an serviste inşallah garantiden direksiyon kutusu ve alt takımı yenilerler

Alt takım sesleri direksiyonundan gelen sızlama sesleri büyük olasılıkla kronik ford bunu kabul etmeli müşterisini herhangi bir şart öne sürmeden değişimleri ücretsiz yapmalı. Hatta bu konuda yani kronik sorunlar konusunda arge yapıp sorunlu modellerini geri çağırmalı. 

İbrahim Bey merhaba, umarım rahatsız edici bu sorun garanti kapsamında halledilir servis tarafından. Bu arada hoşgeldiniz. Keyifli forumlar. Tanışma bölümüne de konu açarsanız iyi olur, B Max'inizinde fotoğraflarını Arabam bölümünde görmek isteriz.  :)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Murat Çakmaker.

Arkadaşlar benim aracımda 2102 b max 40 bin km.de bende aynı sesten rahatsız oldum servise gittim direksiyon kutusu değişti şimdilik bir sıkıntı görünmüyor tavsiyem bu tür sorunu olan bir an önce garanti kapsamında yaptırsın oldukça pahalı seviste 3000tl civarında.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Alper Ünalan

henüz bmax i yeni aldım 2012 model. 54000 de. sattığım 2000 model VW Bora daha sessizdi. Bu nedir arkadaş çakıl taşının üzerinden geçsem direksiyonu elime alacakmışım gibi takırtı ve sarsıntı oluyor. Yorumları okuyunca korktum açıkçası. Satmaya karar verdim arabayı. Ford dan da soğudum ne yalan söyliyeyim. aile arabası geniş güzel az yakıyo diye aldık ama maalesef bu sorun beni soğuttu arabadan. Araç foruma da üye sanırım üzerinde ford club logoları var. var mı akıl fikir verecek olan.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Direksiyon sesi muhtemelen airbag şalterinden yapıyordur garantisi devam ediyorsa değiştirin..yalıtım konusundada Ziebartın araç altına yaptığı yalıtım sistemleri var..deneyebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

henüz bmax i yeni aldım 2012 model. 54000 de. sattığım 2000 model VW Bora daha sessizdi. Bu nedir arkadaş çakıl taşının üzerinden geçsem direksiyonu elime alacakmışım gibi takırtı ve sarsıntı oluyor. Yorumları okuyunca korktum açıkçası. Satmaya karar verdim arabayı. Ford dan da soğudum ne yalan söyliyeyim. aile arabası geniş güzel az yakıyo diye aldık ama maalesef bu sorun beni soğuttu arabadan. Araç foruma da üye sanırım üzerinde ford club logoları var. var mı akıl fikir verecek olan.

Alper bey merhaba, hoşgeldiniz. B Max'in alt takımdan gelen sesi kroniktir malesef. Forum logolu eski B Max'imi İzmirde satmıştım. Aracınızın plakasını değiştirdiniz mi? Rengi ne renk ve plakayı değiştirmediyseniz plakası 09 mu? Belki benim eski aracımdır.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Beyaz bmax. 09 FF 296. bende bu ledleri çekeni bulmak istiyordum :)

Anamm, benim eski B Max foruma geri dönmüş.  :)  :good1: Dünya gerçekten küçükmüş.  ;)

Bu aracımın ilk konusu.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/241455-b-max-15-tdci-titanyum/

Bu da led aydınlatma ile ilgili konu. 

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/245159-b-maxe-beyaz-led-i%C3%A7-ayd%C4%B1nlatma/

Tabi şöyle bir durum var, zevkler ve renkler tartışılmazmış. Zamanında bana güzel gelen led aydınlatma sizin hoşunuza gitmeyebilir. Ambiyans aydınlatması olarak geçen loş kırmızı aydınlatmayı isterseniz menüden kapatabilirsiniz. Kısmet, dün İzmirdeydim. Bir gün İzmire geldiğimde tanışırız inşallah, eski arabamla hasret gideririm. :) Hele ki eşim aracı görmesin. Beyaz B Max'imiz diyor başka birşey demiyor. ASX'i sevdiremedim kendisine bir türlü. Benim sattığım Ali İhsan beyde bir sorun yaşanmadıysa sıfır ayarında bir arabaydı o zaman için. Ben 37 bin km.de satmıştım. B Max ile ilgili baya mesajım ver forumda. Aklınıza takılan ne varsa sorabilirsiniz. Güle güle kullanın. Allah kaza, bela vermesin.  :nazar: 

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper Ünalan

Korhan Bey ellerinizw sağlık güzel olmuş ambians. ancak ben aldığımda sadece torpidonun içi ve saol arka koltuk aydınlatmaları çalışıyordu. Sürücü ve yolcu ön ile sağ arka koltuk aydınlatmaları çalışmıyor. daha bakamadım. ama bir ara bakacağım. bende ali ihsan beyden aldım 53000 de idi. daha 10 gün oldu. arabada tek sorun alttan gelen sesler. geri kalan herşeye bayıldık eşimle. Ama o sesler beni soğuttu açıkçası. forumda yazılanlarda pek iç açıcı değil.  bakalım hayırlısı olsun. ışıklar konusunda yardım alabilirim sizden. 

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Sevindim sizin adınıza. Bende de o tıkırtılar stabilize pütürlü asvaltta geliyordu. Diğer arkadaşların mesajlarını okuduğum kadarıyla direksiyon kutusu değişiyormuş. Ledlere gelince; ledler kolay kolay bozulmaz, kabloları gevşemiş olabilir. Sonuçta elle birleştirip izole bantla bantlamıştım. Kullandığım kablo ise tek damarlı 0.5 mm2 kabloydu. Ek yerlerinde kopma yada temassızlık vardır. Kolayca çözebileceğinizi düşünüyorum. Tekrar hayırlı olsun B Max'iniz. Her zaman yardımcı olmak isterim. Bu arada kaça aldınız aracı?

Yorum bağlantısı
Alper Ünalan

47500 e aldım. baharda bakarım artık o ledlere havalar ısınınca tabi satmazsam. siz garantisini uzatmadınız değilmi aracın. garanti dvam ediyorsa kutuyu değiştiririz diyorum. ama garanti yoksa çok zor. 3000 tl lerden bahsediyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...