İçeriğe Yönlendir

Direksiyonu Çevirirken Kesik Kesik Titreme

Hakan Çelik

Recommended Posts

Hakan Çelik

Merhaba, bir süredir viraj dönerken direksiyonu çevirdiğimde direksiyonda kesik kesik titremeler oluyor, özellikle sağ tarafa döndüğünde daha belirgin. Sanki direksiyon sert bir dişliye bağlı ve kademeli olarak dönüyor gibi. Z-rotları değiştirdik biraz azaldı fakat bazen hissettiriyor kendisini.

Ön amortisörler 8 bin km önce değişmişti. Rot balans da o zaman yapılmıştı.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Merhaba, bir süredir viraj dönerken direksiyonu çevirdiğimde direksiyonda kesik kesik titremeler oluyor, özellikle sağ tarafa döndüğünde daha belirgin. Sanki direksiyon sert bir dişliye bağlı ve kademeli olarak dönüyor gibi. Z-rotları değiştirdik biraz azaldı fakat bazen hissettiriyor kendisini.

Ön amortisörler 8 bin km önce değişmişti. Rot balans da o zaman yapılmıştı.

Bir ustaya gitmeden rot-balansa uğrayıp sorun anlatılıp ön inceleme yapılabilir.Teşhiste ücret alınmaz rot-balansta..Amortisör rulmanı,Rot kolu,aks başı ve direksiyon kutusu akla ilk gelenler

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Lastiklerden kaynaklanabilir. Bende de benzer şikayet vardı lastik değişimi sonrası kaybolmuştu. 

Yorum bağlantısı
Hakan Çelik

Evet ne zamandır rot balansçıya gidip kontrol ettireyim diyordum. Bugün gittim, inceleme yapıldı. Amortisör kule rulmanları sorunluymuş. Onları ustama değiştirip rot balans ayarı yaptıracağım. Hangi ürünü önerirsiniz, fiyatlar nasıldır?

Yorum bağlantısı
Emin Uz

Problem tam olarak direksiyonda da olmayabilir.. Amortisör üst bilyaları benzer şekilde ses yapabilir. Kontrolü basittir isterseniz bi oraya da bakın

Yorum bağlantısı
Hakan Çelik

Problem tam olarak direksiyonda da olmayabilir.. Amortisör üst bilyaları benzer şekilde ses yapabilir. Kontrolü basittir isterseniz bi oraya da bakın

Problem direksiyonda değil zaten çok şükür. Amortisörlerin üst taraflarında sıkıntı var. Bu hafta tamir ettireceğim inşallah.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Egehan Dorum
Hakan Çelik yazdı:

Problem direksiyonda değil zaten çok şükür. Amortisörlerin üst taraflarında sıkıntı var. Bu hafta tamir ettireceğim inşallah.

Merhaba. 6 sene sonra konuyu yeniden canlandirmak istemezdim fakat sizin yasadiginiz sorunun aynisini su an ben yasiyorum :) yolda giderken direksiyonu cevirmek istedigimde kesik kesik titremeli dönüyor gibi. Araba dururken direksiyonu çevirince sorun yok ama.

Siz sorunu nasil cozdunuz hatirliyor musunuz, amortisör üst bilyalarini degisince halloldu mu problem?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih ÜNAL BORA

Selamlar araba dönem dönem dururken veya hareket halinde direksiyonda kesik kesik titreme oluyor ve buna bazen rölanti dalgalanması eşlik ediyor direksiyon pompasından kaynaklandığını düşünüyorum tamiri mümkün mü sizlerin değerli yorumlarını bekliyorum. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

direkt pompa olmayabilir, amortisör takozu, bozuk rot ayarı, hatalı basınç müşürü vs. gibi sebebler de olabilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih ÜNAL BORA
Çağlar Bayur yazdı:

direkt pompa olmayabilir, amortisör takozu, bozuk rot ayarı, hatalı basınç müşürü vs. gibi sebebler de olabilir

Çağlar bey amortisor  takozu  ve rot ayarı bakımlı zaten araç sabit dururken direksiyonu çevirmeden bu kesik titreme oluyor ve rolantiyi salliyo sürekli değil bazı aralıklarla ve kısa sürede kesiliyor. basınç müşürü konusunda fikrim yok. direksiyon pompası elektrikli dün yağ seviyesini kontrol ettim normal gözüküyor şarj dinamosu veya klima kompresörü rulmanı falan yapar mi bilmiyorum içimden bir ses bozuk rulman diyor ama hangisi olduğunu bulamadım servis yolu gözüktü sanki. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih ÜNAL BORA yazdı:

araç sabit dururken direksiyonu çevirmeden bu kesik titreme oluyor ve rolantiyi salliyo sürekli değil bazı aralıklarla ve kısa sürede kesiliyor.

o zaman direksiyon ile ilgisi yok zaten? ben tam çeviririken kesik kesik dönüyor gibi anlamıştım. sizde titreşim var yani direksiyona vuran?

Yorum bağlantısı
Fatih ÜNAL BORA
Çağlar Bayur yazdı:

o zaman direksiyon ile ilgisi yok zaten? ben tam çeviririken kesik kesik dönüyor gibi anlamıştım. sizde titreşim var yani direksiyona vuran?

Evet çağlar bey şarj motoru rulmanı da çıktı değişti şimdilik kesildi gibi Ilgın için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...