İçeriğe Yönlendir

Ssd Disk Seçimi, Ürün, Donanım Ve Fiyat Tavsiyeleri

Bülent Serdar

Recommended Posts

Bülent Serdar

Emektar bilgisayarım bugünlerde pek nazlı çalışıyor. Biraz daha idare ederse, bir sene içerisinde workstation sistem gereksinimim doğacak. Bu nedenle yeni bir sisteme yatırım yapmak istemiyorum.. 

Eski sistemim;  SAMSUNG NP-R 522- XS04TR INTEL CORE 2 DUO T6600 2.2GHZ 4GB 320GB 15.6" 

Bu sistem aşağıdaki ssdler ile sıkıntısız çalışır mı? Ya da  tavsiye edebileceğiniz ürün var mı?Teşekkürler.

HI-LEVEL ULTRA SERIES 120 GB SATA 3 550-530 MB/s. SSD

Kingston V300 120GB SSD 2.5" 450-450 MB/s. SATA 3

Boşa çıkacak hddyi ise aşağıdaki gibi değerlendirmek istiyorum..

Second 2nd Caddy 12.7mm SATA to Sata 3.0 Case SSD HDD HD 2.5" Hard Disk Driver External Enclosure CD DVD Optical Bay Laptop

Ssd - Hdd farkı

Yorum bağlantısı
Bülent Serdar

Bende düşündüm SSD almayı, benim kız bilgisayarı çok açıp kapatıyor, dayanmaz düşüncesiyle almadım biraz...

Benim oğlumda çok meraklı, raf alıp tv üzerine yerleştirdim. Tv'ye hdmi ile bağladım.. Hatta şu sistemi almayı bile düşündüm :)

ASUS VC60-B137M VivoPC i3-3110M

Yorum bağlantısı
Serkan Çevik

corsair ssd kullanıyorum memnunum , tavsiye ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Açıkçası ben Kingston ürünleriyle şuana kadar sorun yaşamadım o yüzden tercihim Kingston olurdu. Eğer daha uygun fiyatlı bir şey düşünürseniz ssd ve hdd nin birleşimi olan hybrid disklere de bakabilirsiniz.

Çok detaylı bakmadım ama şöyle birşey işinizi görür sanırım

http://www.hepsiburada.com/liste/seagate-laptop-sshd-500gb-5400rpm-8gb-hybrid-ssd-sata-30-64mb-25-notebook-disk-st500lm000/productDetails.aspx?productId=bd303273&categoryId=100221&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.dinamik&gclid=CK-yoo-42sECFdLKtAodhBsADQ

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ssd de okuma yazma hizi kadar iops degeri de cok onemlidir. Iops ne kadar yuksekse kucuk veriler cok daha hizli yazilabilir. Zira ssd lerde verilen okuma yazma degerleri büyük boyuttaki dosyalar icindir.

Corsair force gs serisini siddetle tavsiye ederim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz
(düzenlendi)

iki gün önce şu ssd yi kendi dizüstü bilgisayarıma http://www.hizlial.com/sandisk-240gb-ultra-ii-sata-30-ssd-sdssdhii-240g-g25/10455985 şunu ise arkadaşın bilgisayarına www.hizlial.com/sandisk-128gb-ultra-plus-sata-30-530mbs-okuma-290mbs-yazma-ssd-sdssdhp-128g-g25/10351205 aldık Boşa çıkan 250 gb hdd yi de dvd-rom yatağında şu ürün ile değerlendirdik. www.hizlial.com/akasa-ak-oa2ssa-bk-nstor-notebook-slim-sata-optik-surucu-yuvasiyla-uyumlu-25-hdd-kutusu/10286578 . Performan farkı inanın verilen paraya değer. okulda kullandığımız öğretmen bilgisayarlarının haddiskini  ssd ile değiştirdik.

tarihinde İbrahim Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Çelik

Samsung Evo serisini kesinlikle öneririm. Fiyat performans ölçeğinde en iyilerden biridir. 250 GB'lık versiyonunu Sata 3 destekli bilgisayarımda kullanıyorum, çok memnunum. Okuma/yazma değerlerinden çok IOPS değerleri daha fazla önemlidir, çünkü Windows'taki ufak boyutlu .dll uzantılı dosyaları hızlı okumayı sağlar, bu da programların daha hızlı açılmasını ve daha performanslı kullanımı sağlar.

Ama sisteminiz Sata 2 ise yaklaşık yarı performansta çalışacaktır, bu bile mekanik diskten kat kat iyidir gerçi.

Şunu öneririm

http://www.vatanbilgisayar.com/120gb-840-evo-sata-30-okuma-540mb-_-yazma-410mb-ssd.html

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Kingston kullanıyorum, memnunum. Corsair için fark ödemeye değmeyecektir senin laptopunda. Bir de mevcut diskinin kalınlığına dikkat etmek gerekiyor, 7-9 mm seçenekleri var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Bülent Serdar

Yoğunluktan ancak fırsat buldum :( Vatan bilgisayardan Corsair Force Gs aldım. Montaj çok kolay oldu. Herkese teşekkürler. :flowers: İşte sonuçlar... :nazar:

s2w1oo.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Sata2 de maksimum hıza ulaşmışsınız ;)

Sani Hocam. Bende Acer Aspire 6930G laptop var. Tüm SSD ler uyar mı? Yoksa herhangi bir özelliğinin olması gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tumu uyar fikret bey. Iops degerlerini kontrol edin, 80bin ustunde olsun, yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Teamın sata 3 modelini almıştım (550/520 okuma/yazma) 2 sene önce çok güzel yorumları vardı i7 masa üstü pc ile kullandım çok memnunum,şimdi yeni aldığım laptop'a monte ettim 15-20sn de açılan bilgisayar 2 sn yede açılıyor şimdi süper birşey tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Semih Güney

Lenovo Z580 laptopum için bende ssd arayışı içindeyim. Açılışı kısa sürede tamamlıyor fakat pc'nin kendine gelip programları çalıştırabilmeye başlaması için neredeyse 2 dakika gerekiyor. Çok sayıda ssd inceledim, yorumlarını okudum fakat pekte anladığım bir şey değil. O yüzden maksimum 250-270 TL bandına kadar sağlam ve performanslı bir ssd arıyorum.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Tumu uyar fikret bey. Iops degerlerini kontrol edin, 80bin ustunde olsun, yeter.

Teşekkürler bilgilendirme için. Laptopun arkasındaki kapağı açtım iki harddisk yuvası var. Birinciye 120 gb bir ssd takıp diğerine eski harddiski taksam sorun olmaz sanırım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Teşekkürler bilgilendirme için. Laptopun arkasındaki kapağı açtım iki harddisk yuvası var. Birinciye 120 gb bir ssd takıp diğerine eski harddiski taksam sorun olmaz sanırım.

Hiç sorun olmaz. Arkadaşımda da aynısından var, dediğiniz gibi kullanıyor.

Ancak şöyle bir durum var. İkinci yuvaya disk oturunca kapak kapanmıyordu galiba. Onu bi deneyin derim.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ancak şöyle bir durum var. İkinci yuvaya disk oturunca kapak kapanmıyordu galiba. Onu bi deneyin derim.

Sani, fotoğrafçı bir abim var 70-80 mb Raw işlerken bazen sıkıntı oluyor. Ramleri yükselttik ama ssd de takalım diyoruz. 200 GB civarı iyi bir şey ne önerirsin?

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Tamam. Kapağın içinde harddiske baskı yapması için bir çıkıntı koymuşlar. Onu uygun şekilde küçültürsem sanırım sorun olmaz. Tekrar teşekkürler Sani Hocam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

SSD bir harika . Harcanan parayı fazlasıyla hakkediyor.

Optimizasyonu ile ilgili biraz araştırmıştım.

Win 7 üzerinde bazı ayarlar yapmanın yararlı olacağı belirtilmiş.

• System Restore ‘ı kapat
  • Indexing ‘i kapat
  • Otomatik Disk Defragmentation ‘ı kapat
  • Başka bir diskin varsa page file’ı buna taşı
  • BIOS’tan AHCI’yı aç (windowsun açılmamasına neden olabilir)
  • Write caching ‘i aç
  • TRIM desteğini aç
  • Başka bir diskin varsa Users / Temp klasörlerini buraya taşı
  • Öneriler almak için SSD Tweaker yazılımını kullan - http://elpamsoft.com/Downloads.aspx?Name=SSD%20Tweaker

Kaynaklar :

http://www.auslogics.com/en/articles/ssd-tweaks-to-increase-ssd-performance

http://www.overclock.net/t/1133897/windows-7-ssd-tweaking-guide

http://www.techradar.com/news/computing-components/storage/12-ssd-tips-to-optimise-your-drive-s-performance-943984

Win 8 ve üstü için ek bir şey yapmaya gerek yok, yeni kurulum yaparken zaten gereken ayarları yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...