İçeriğe Yönlendir

Ssd Disk Seçimi, Ürün, Donanım Ve Fiyat Tavsiyeleri

Bülent Serdar

Recommended Posts

Sani Gerşon

SSD bugün elime ulaştı ancak pc ssd'yi görmüyor. Ahcı modunuda açmama rağmen.

Anakartınız nedir?

Asus'muş, anakartınızda SSD'yi görmeniz gerekiyor. Windows 7 mi kuruyorsunuz?

AHCI'ye aldığınızda BIOS'ta göremiyor musunuz? AHCI harici zaten SSD kullanamazsınız (pratikte kullanılır ama performans yerlerde olacaktır)

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Anakartınız nedir?

Asus'muş, anakartınızda SSD'yi görmeniz gerekiyor. Windows 7 mi kuruyorsunuz?

AHCI'ye aldığınızda BIOS'ta göremiyor musunuz? AHCI harici zaten SSD kullanamazsınız (pratikte kullanılır ama performans yerlerde olacaktır)

IDE - bölümünden AHCI bölümüne aldım. Sata 1 portuna taktım. Kullandığım işletim sistemini aynısı gibi aktardım.

Testini yaptım, fotografı aşağıya ekliyorum.

E6X8Yv.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu hizlar yavas? Sata2 hizindasiniz su an sanirim. Sata3 te 500mb lere cikmaniz gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Bu hizlar yavas? Sata2 hizindasiniz su an sanirim. Sata3 te 500mb lere cikmaniz gerekiyor.

Anakartın fotografındaki açık mavi portlarda ssd yi görmüyor. En alttaki mavi porta takınca görüyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şimdi baktım, SATA6G desteği mevcut anakartınızın. BIOS'u fabrika ayarlarına döndürüp sonrasında SSD'yi LACİVERT portlara takabilir misiniz? Paylaştığınız resimde en altta 2 port var, biri dolu hatta, orada boş olana takmanızı rica edeceğim.

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Selamlar, bende SSD bir harici dik alıp üzerine linux kurayım, taktığım makinada çalıştırayım diye düşünüyorum. Nasıl birşey almam gerekiyor? Bu ssd lerin kutuları farklı mı? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selamlar, bende SSD bir harici dik alıp üzerine linux kurayım, taktığım makinada çalıştırayım diye düşünüyorum. Nasıl birşey almam gerekiyor? Bu ssd lerin kutuları farklı mı? 

Standart kutu da, haricide çalıştırdıktan sonra SSD almanın bir manası yok ki? USB'nin darboğazına takılacaksınız sonuçta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Şimdi baktım, SATA6G desteği mevcut anakartınızın. BIOS'u fabrika ayarlarına döndürüp sonrasında SSD'yi LACİVERT portlara takabilir misiniz? Paylaştığınız resimde en altta 2 port var, biri dolu hatta, orada boş olana takmanızı rica edeceğim.

Kablo şuan orada takılı zaten, diğer 1 tb'lik hdd ile birlikte. Ancak bios'u fabrika ayarına çevirmeyi deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Standart kutu da, haricide çalıştırdıktan sonra SSD almanın bir manası yok ki? USB'nin darboğazına takılacaksınız sonuçta.

Hdd yi gittiğim yerdeki kasaya taksam?

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Bios'u sıfırlamakta kar etmedi. Ancak şundan şüpheleniyorum Casper 7.0 programını kullanarak diğer hdd den direk ssd'ye sistemi kopyalamıştım. Ondan olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bios'u sıfırlamakta kar etmedi. Ancak şundan şüpheleniyorum Casper 7.0 programını kullanarak diğer hdd den direk ssd'ye sistemi kopyalamıştım. Ondan olabilir mi?

Kullandığınız programı hiç duymadım ancak SSD'ye mutlaka temiz kurulum yapılmak zorunda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Yaklaşık 5.5 dk da flash bellek ile win7 x64 kurulumunu yaptım değişen bir şey yok. Okuma 401 yazma 374 mb/s

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

BIOS güncellemesi yapabilir misiniz? Mutlaka bi yerde bi sorun var.

Denemedim mi sanıyorsun Sani ağabey  :)  flash yardımıyla indirip denedim uyumsuz deyip güncelleme yapmadı.

Bugün kabloyla alakalı bir makale buldum. Kablo değişimi yaptım, sonuç olumsuz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Asus ez diye bi yazılım var, onla mi denediniz? Daha basarisiz güncelleme hic yasamadim o yazılımla.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Asus Update, programını denedim ancak hatalar silsilesi verdi, ayrıca bios güncelleme dosyasını indirip, flasha atıp tools sekmesindeki ez flash bölümüyle de denedim olmadı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Doogru surumu indirdiginizden emin misiniz? Bir de flash tan degil, masaüstüne atarak dener misiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Koç

Sani bey merhaba. Benim cihazım lenovo z570. 2012 de almıştım. 6gb ram 1gb nvidia ekran kartı 500gb hd. var. Öncelikle cihazıma ssd takılabilir mi. Takılabilirse nasıl birşey tavsiye edersiniz. Bi de ssd nin takılması ve ayarlarının yapılması ile ilgili bir video veya yazı hazırlayabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...