İçeriğe Yönlendir

Rüzgar Sesine Çözüm Kapı Fitiline Plastik Hortum Uygulaycaklar Dikkat!

İbrahim Çelik
Çözüme git Rıdvan Çakıroğlu tarafından,

Recommended Posts

İbrahim Çelik

Merhaba değerli dostlar. Yaklaşık 2 hafta önce almış olduğum Ford Focus MK2 2008 model 109 bg lik dizel aracımla aranıza katılmış bulunuyorum.

Aracı alır almaz ilk dikkatimi çeken şey içeriye aldığı rüzgar sesi ve özellikle arka tekerleklerden gelen yol sesi oldu. Hal böyle olunca da bize google marifetiyle çözüm arayışı düştü. Sonuçta bu forumu buldum ve gerçekten çok da faydalandım. Teşekkürler.

Bu forumdan edindiğim bilgilerle ben de focusumun kapılarına fitil içi plastik hortum uyguladım. Toplamda 3 kapıya 10 metre hortumu 15 dakikada uyguladım 1 kapıyı bilerek boş bıraktım. Bir kapıyı boş bırakmamın sebebi ise kapılardan DB ölçümü yaparak sonucu görebilmekti.

Süreç:

Hortum uygulamasından önce şehir içi ve şehir dışı iki etap belirledim. Bu etapları teknik bilgisine güvendiğim bir arkadaşımla önce  10 dk civarında gezdik. Bunu yapmamızın sebebi kulakla kontrol edip farkı algılamak istememizdi. Ayrıca bu farka arkadaşımında şahit olmasını istedim.

Bu gezintiden sonra iphone 4 telefonuma yüklediğim Decibel Metre HD uygulamayla aynı etabı tekrardan gezdik ve ölçümler aldık. Etaplar sonunda: 

şehir içi db ortalamam: 83 olarak kayda geçti. Ortalama hız 40-55 arası.

Uzun yol db ortalamam ise : 91 oldu. ortalama hız 120 km/h ve toplamda 30 km yol yaptık

Bu ölçümlerin ardından hortum uygulamasına geçtim hemen hemen bütün işi tek başıma yaptım(tek başına yapılabileceğini ve işin kolaylığını gösterme amaçlıydı) 

Sonuçta aynı etapları tekrar geçtiğimizde:

Kulakla kontrol: şehir içinde araç içerisinde çok bariz bir sessizlik oluşmadı bu fikrime arkadaşım da katıldı. Fakat dışarıdan gelen diğer araç seslerinde ve korna seslerinde ciddi bir azalma hissettik.

Hortum uygulamasından sonraki Telefonla ölçümde ise:

Şehir içi ortalamasının 77 db. olduğunu gördük: yine ortalama 40-55 km/h hız. ile bu değeri elde ettik.

Asıl şaşkınlık ise uzun yol ve soğuk asfaltta ortaya çıktı. Çünkü ölçümlerimiz sonunda 120 ortalama hızda 82-83 gibi bir değer yakaladık.

Bu verilerden yola çıkarak bu hortum uygulamasının asıl uzun yolda işe yaradığını kanıtlamış olduk. Çünkü hortum uygulamadığımız sağ arka kapıdan ciddi oranda ses alan arabamız diğer kapılardan hemen hemen hiç rüzgar sesi almıyordu.

Şehir içinde ise  hangi kapıya yalıtım yapıldığının farkına varamadık. Arabanın içi ses doluyordu(lastik sesi, amortisör vs).

Kullanılanlar:

1. Ford Focus MK2 araç ;)

2. Sprey koşu bandı yağı.

3. 6mm Yarı sert plastik hortum.

Uygulamada Dikkat edilecekler:

1. Hortum uzun yol rüzgar sesi için alınacak bir önlemdir.

2. Hortum uygulamasından mucizeler beklememek gerekiyor.

3. Alınacak hortumun içi boş fakat sert olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. İçi boş hortum fitil içerisinde esneyebiliyor. Böylece aracın kapısında kasma olmuyor. Sert olmasının  faydasını ise uygulama sırasında görüyorsunuz. Hortumu kolayca fitilden içeriye ittirebiliyorsunuz.

4. Hortum genişliğinin 6mm olması en ideal durum. Hortum kalın olursa kapı aşırı kasılıyor(8mm). İnce olursa kapı fitili tam dolgunlaşmıyor(4mm)

5. Hortum uygulamadan evvel kapı fitilinin içerisine mutlaka yağ püskürtülmesi gerekiyor. Ben bunu sprey yağ sayesinde başardım. İşin kolay olmasının en önemli nedeni buydu bence. Kapı fitilinin her 50 cm lik aralığında delikler var (delikler fitilin kıvrımlarına gizlenmiş) bu deliklerden içeriye spreyin ucunu soktum ve püskürtüp elimle fitili yukarı aşağı ovaladım böylece yağı her tarafa iletmiş oldum. 

6. Yağ olarak sprey koşu bandı yağını tercih ettim bunun sebebi bu yağın plastik parçalara diğer ürünlerden daha az zarar vermesidir. Arkadaşlar sabun gibi çözücüler fitillere zara verir. Hele fitil içerisinde oluşacak sürtünmelerden iyice etkilenir.

7. Hortumu uygularken kapı fitilinin kesildiği yeri tercih ettim.

8. uygulayacağım hortumu önce fitilden sağa doğru ittirerek uyguladım artık hortum gidemez duruma gelince fitile göre ölçüp kestim ve diğer ucunu fitile sokup sola doğru ilerlemeye çalıştım. Böylece tek parça hortumu bütün fitile uygulamış oldum.

9. Hortumu fitile tek parça halinde uygulayın bunun nedeni hortumun kesik uçlarının fitil içinde hareket etmesi ve fitili yırtması-yıpratması tehlikesidir.

10. Son olarak fitili kapı fitiline değil de karoser fitiline uygulayın bence daha iyi oluyor.

Not: Yukarıdaki ölçümler gerçek değerleri göstermiyor olabilir. Bu ölçümleri aradaki farkı görebilelim diye yaptım. Gerçek DB değerleri ancak profesyonel ses ölçüm cihazlarıyla yapılabilir.

NOT2: Yanımdaki arkadaşım bir ses ölçüm teknikeriydi. İşi ses ölçümü yapıp buna göre raporlar düzenlemektir.

Biraz uzun oldu. Kusura bakmayın. Açık net ve bilgilendirici olur düşüncesiyle böyle yazdım.

• Beğen 28
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Öncelikle aramıza hoş geldiniz sayın meslektaşım.Yaptığınız çalışmaya gösterdiğiniz özenden dolayı da tebrik ederim.Forma üye olur olmaz böyle bir çalışmayla kendinizi tanıtmanızda çok hoş olmuş.Aracınıza ait resimlerinizide bekliyoruz..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Berkay Ekinci

Standart bir pvc hortummu kulanıldı yoksa belirli bir seçim varmı.

Bende rahatsız oluyorum bu rüzgar seslerinden uygulamak istediğim şeylerden biri bu.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Öncelikle aramıza hoş geldiniz sayın meslektaşım.Yaptığınız çalışmaya gösterdiğiniz özenden dolayı da tebrik ederim.Forma üye olur olmaz böyle bir çalışmayla kendinizi tanıtmanızda çok hoş olmuş.Aracınıza ait resimlerinizide bekliyoruz..

Hoş bulduk hocam! Nezih ortamınızda bulunmaktan çok memnun oldum. Faydam dokunacaksa ne mutlu. Aracımın resimlerini en kısa zamanda geçeyim. Sözün açığı forumu kullanmayı bilmediğimden konunun fotoğraflarını da ekleyemedim. Konuyu güncellemeye-değiştirmeye uğraşıyorum. Sanırım başaramayacağım.

Standart bir pvc hortummu kulanıldı yoksa belirli bir seçim varmı.

Bende rahatsız oluyorum bu rüzgar seslerinden uygulamak istediğim şeylerden biri bu.

Bu hortumu aksaray'da kuzucular hırdavat ve nalburiye isminde bir yerden aldım. Tesadüfen buldum. Yarın gidip malzemenin ismini ve toptancısını bulup buradan paylaşırım. Malzeme çok hoşuma gitti. Yapılan iş için biçilmiş kaftan. Metresini 1 Tl gibi bir fiyata aldım. Ford Focus 2008 mk2 aracıma bagaj dahil toplamda 16 mt gitti.

elinize sağlık hocam çok başarılı olmuş

Teşekkürler.

Güzel paylaşım elinize sağlık. Devamını da (Bitüself) bekleriz. ☺

Bitüself hakkında araştırmalara başladım. İçten kaporta yalıtımı hakkında detaylı izlenim ve araştırmadan sonra yakında harekete geçeceğim. Havalar da iyi giderse bol resimli anlatım ve ölçüm ile iyi bir içerik oluşturmayı deneyeceğim. Umarım başarabilirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

hoş geldiniz, aracınız hayırlı olsun, bu uygulamayı forumda ilk yapanlardanım, c-max te çok başarılı olduğuna inanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Elinize saglik. Fitile hortum gecirmek icin yerinden cikarttiginizda sonra geri takarken sorun yasaniyor mu?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Elinize saglik. Fitile hortum gecirmek icin yerinden cikarttiginizda sonra geri takarken sorun yasaniyor mu?

hiç bir sorun olmaz, hortum şeffaf 8mm lik olması yeterli, ilk taktığınızda kapılar biraz zor kapanacak, zamanla alışırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Yarin bende yapayim bari bu isi ya. Peki simdi son olarak : seffaf ici bos 8 mm yoksa sert ici bos 6 mm hortum kullanmak daha iyi?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

benim kullandığım, şeffaf içi boş olan, diğeri hakkında yorum yapamayacağım. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

pvc-yari-set-hortum.jpg

PVC yarı sert hortum. Bu ürün akvaryum hortumlarından daha sert bir yapıya sahip. Oldukça şeffaf. Bu 6mm olanı 8mm de uygulanabiliyor. Ben bu aracın kapısını kassın istemediğimden 6mm uyguladım.

sprey-yag.jpg

Fitilin kıvrımlarında her 50 cm de bir küçük delikler mevcut. Bu deliklerden yağ püskürtüyorum. Böylece hortum rahat ilerliyor ve fitili yırtma tehlikesi ortadan kalkıyor.

hortum-kesik-fitil.jpg

Fitildeki kesik yeri bulmak çok kolay. Elinizle takip etmeniz yetiyor. Hortumun ucunu da yağladıktan sonra. Salın gitsin. Kolayca akacaktır. Hortumun bir yarısını ise yukarıya doğru gönderdim. Hortumu ölçmeniz çok önemli. Başka bir resimde de bu ölçümü göstereceğim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

hoş geldiniz, aracınız hayırlı olsun, bu uygulamayı forumda ilk yapanlardanım, c-max te çok başarılı olduğuna inanıyorum.

Hoşbuldum üstadım. Teşekkürler. Sizden rol çalmış olduk affınıza sığınırım. Evet bence de başarılı bir uygulama yarın bagaj kapağı ve sağ arka kapıya da uygulayacağım ve etapları tekrardan ölçeceğim. Durumu buradan paylaşacağım.

Kalkıp uygulayasım geldi çok güzel anlatım :bravo: Aramıza da hoşgeldiniz. Keyifli forumlar :)

Ben tavsiye ediyorum. Geri dönüşü mümkün olan bir uygulama. Yazımda da belirttiğim gibi fitili yıpratacak kimyasallardan(sabun, mazot, motor yağı) kaçının yeter.

Hayır fitilleri çıkartmadım. Karoser (kapı değil) üzerindeki fitile fitil araba üzerindeyken uyguladım. Eğer yazanları iyi okur ve dikkatli olursanız fitil çıkartmaya gerek kalmıyor. Uygulama esnasında köşe dönerken elinizle hortumu hafifçe yönlendirin. Yarın daha detaylı resim çekeceğim.

hiç bir sorun olmaz, hortum şeffaf 8mm lik olması yeterli, ilk taktığınızda kapılar biraz zor kapanacak, zamanla alışırlar.

Lokman abi bana 8 lik kalın geldi. Kapı kasınca ondan vazgeçtim. Malzemeyi aldığım yerde 4 lük 6 lık ve 8lik vardı en uygunu 6 lık gibi geldi. Belki 8 lik daha iyi yalıtım sağlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Geçen hafta aynı uygulamayı bende yaptım bagaj fitili hariç. Bence çok değil ama hissedilir bir azalma oldu ses olayında. Bende fitilleri sökmeden yaptım ve 4 kapıyı bitirmem tahmini yarım saat sürdü. Bu arada ben akvaryum hortumu kullanmıştı ama kaç mm'dir bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Maşallah, elinize sağlık. Yapmak isteyenler için rehber olmuş.

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi

Teşekkür ederiz ibrahim bey,

Ben ilk fırsatta uygulayacağım, tekrar teşekkürler,

Yorum bağlantısı

Elinize sağlık. Çok güzel ve profesyonel bir işlem olmuş.

Fitllerdeki deliklerin amacı, kapı kapandığında, fitil içindeki havanın tahliye edilerek kapının rahat kapanması. Birkaç yerde hortum işlemi sonrası kapıların rahat kapanmadığını, birkaç kez, daha sert kapatmak gerektiğini, özellikle bayan ve çocukların kapatmakta çok zorlandıklarını okumuştum. Bu sorunu yaşadınız mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Çok uzun süredir yapmak istediğim ama farklı sitelerde okuduğum yorumlar nedeniyle bir türlü hangi malzemeyi kullanmam gerektiğine karar veremediğim bir uygulamadır. Bazı sitelerde, hortumun kış dönemlerinde sertleştiğini ve kalıcı olarak özelliğini kaybettiğini yazanlar var. Bir arkadaş "derz dolgu fitili" adında bir malzeme önermişti. Açıkçası o mu bu mu derken bir türlü yapamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)

Fitllerdeki deliklerin amacı, kapı kapandığında, fitil içindeki havanın tahliye edilerek kapının rahat kapanması. Birkaç yerde hortum işlemi sonrası kapıların rahat kapanmadığını, birkaç kez, daha sert kapatmak gerektiğini, özellikle bayan ve çocukların kapatmakta çok zorlandıklarını okumuştum. Bu sorunu yaşadınız mı?

+1

İbrahim bey ve diğer uygulama yapan arkadaşların gözlemlerini öğremk isteriz, teşekkürler

tarihinde Tamer Terzi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Hocam ellerinize sağlık.Benimde acilen yapmam gereken bir uygulama.Bazı arkadaşlarında söylediği gibi tam olarak hangi hortumu kullanmam gerektiğine karar veremediğimden bir türlü yapamadım.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
(düzenlendi)

Geçen hafta aynı uygulamayı bende yaptım bagaj fitili hariç. Bence çok değil ama hissedilir bir azalma oldu ses olayında. Bende fitilleri sökmeden yaptım ve 4 kapıyı bitirmem tahmini yarım saat sürdü. Bu arada ben akvaryum hortumu kullanmıştı ama kaç mm'dir bilmiyorum  :)

Üstad bu hortum farklı akvaryum hortumundan farklı. Daha sert ve bana göre daha dayanıklı. Bu gün araç daha sessiz geldi bana ölçümlerim de bu sessizliği teyit eder cinsten. Yeni bir cevap başlığıyla yayınlayacağım.

Maşallah, elinize sağlık. Yapmak isteyenler için rehber olmuş.

Teşekkürler.

Teşekkür ederiz ibrahim bey,
Ben ilk fırsatta uygulayacağım, tekrar teşekkürler,

Ben teşekkür ederim. Uygulamanızı salık veririm bence iyi bir uygulama.

Teşekkürler. evet fitillerin hava yapıp patlamaması içinmiş bugün öğrendim. Hayır ben bu sert kapanma işini yaşamadım. 5 yaşındaki kız çoçuğum da kolaylıkla kapıları kapata bildi. Sıkıntı yok. bunları 6mm hortum için söylüyorum. Ford focuslar kapı basıncı az olan araçlar bu hortum uygulamasını kabul edebiliyor. Arkadaşın opel combosu kabul etmedi. Kapı zaten sımsıkı kapanıyordu.

Çok uzun süredir yapmak istediğim ama farklı sitelerde okuduğum yorumlar nedeniyle bir türlü hangi malzemeyi kullanmam gerektiğine karar veremediğim bir uygulamadır. Bazı sitelerde, hortumun kış dönemlerinde sertleştiğini ve kalıcı olarak özelliğini kaybettiğini yazanlar var. Bir arkadaş "derz dolgu fitili" adında bir malzeme önermişti. Açıkçası o mu bu mu derken bir türlü yapamadım.

Mustafa bey bizimkisi "attım kuyuya bir taş" misali kışı yazı nasıl olur bilmiyoruz. El yordamıyla bir iş yapmaya çalışıyoruz.

Elinize sağlık aramıza hoşgeldiniz.

Teşekkürler. Hoş Buldum

Hocam ellerinize sağlık.Benimde acilen yapmam gereken bir uygulama.Bazı arkadaşlarında söylediği gibi tam olarak hangi hortumu kullanmam gerektiğine karar veremediğimden bir türlü yapamadım.

Teşekkürler. Yapmanızı salık veririm. Malzeme olarak poliüretan şeffaf boru diye almanız gerekiyormuş. Bu borular sanırım benzin mazot gibi sıvıların araç motorunda bir yerden bir yere iletimini sağlıyor.

tarihinde İbrahim ÇELİK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Kutahyada nerden bulurum bu hortumu bilmiyorum ama en kisa zamanda bende uygulamayi dusunuyorum zira benim sikayetci oldugum konu da uzun yoldaki ses konusu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

2010 yılından bu yana 4 kapı ve bagajda kullanıyorum.Ses haricinde araç içinin ısınıp soğumasında hissedilir zaman farkı var.Kış dönemlerinde bir miktar sertleşme olsa da rahatsız edici düzeyde değil.

Koçtaş gibi büyük marketlerde bahçe ürünlerinin satıldığı yerdeki su hortumlarından kullanabilirsiniz.Ben fitil içerisinden geçirmek için kamyon kilometre teli kullanmıştım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...