İçeriğe Yönlendir

Rüzgar Sesine Çözüm Kapı Fitiline Plastik Hortum Uygulaycaklar Dikkat!

İbrahim Çelik
Çözüme git Rıdvan Çakıroğlu tarafından,

Recommended Posts

Galip YILDIZ

Bu işlemde kulanılacak olan hortumla ilgili olarak; Sanayide oto aksesuarcıları ya da yedek parçacılarda da bulmak mümkün.. 6 mm hortum die özellikle araştırdım 'silecek suyu hortumu' die satılan hortumlar ebad olarak 6mm fakat sertlik olarak benim beklentilerimi karşılamadı malesef.. Fiyat olarak da  metresi 1 TL dedi sorduğum yer.. Biraz fazla sert geldi bana bu husus uygulama da kolaylık sağlasa da kullanımda sıkıntı doğurabilir die düşündüm ve almadım.. Aynı abadlarda daha yumusak kaliteli bi malzeme bulabilirsem onu deneyeceğim...

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Pnömatikçide şeffaf silikonlu hortum sordum ama metresine 6 lira istedi. Ford servisinin önerdiği serum hortumunu klavuz yardımıyla yapamaz mıyız acaba?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

2011 yılında garantisi devam etmekte olan aracımdaki yol sesi ve kapı kenarlarından gelen soğuk şikayeti nedeniyle ikinci kez gittiğimiz yetkili servisin, ilk şikayette komple değiştirilen fitillerin aynı şikayetle tekrar gelmesi üzerine otosan'dan aldığı  " fitiller desteklenerek tekrar araca monte edilsin" cevabı üzerine bu işlemi uyguladık.

işlem için ilk defa otosandan böyle bir cevap aldığını söyleyen baş teknisyenle  serum hortumu denilen hortumda karar kıldık ve  sadece fotoğrafta görülen, araç üzerinde kalan fitillere bu işlemi yaptık, serum hortumu bu başlık altında bahsi geçen şeffaf renkli hortuma göre daha yumuşak ve esnek.

hem kapı hem de gövde üzerindeki fitillere uygulamayı düşündük, ancak iki fitilinde içinin dolu olması birbirine yaptıkları baskı ile her iki fitile de kısa zamanda deforme yaratacağını ve yine  araç üzerinde kalan fitillerin kapı üzerindekilere nazaran  daha kısa zamanla yatma yapması ve geri açılma özelliğini, yani kapı açıldıktan sonra boru haline gelme özelliğini kaybetmesini göz önüne alarak sadece araç üzerindeki fitillere uygulama yapmaya karar kıldık. 3 yıldır herhangi bir sorunla karşılaşmadık.yanlız bu 3 yıllık süre boyunca würth fitil spreyini eksik etmediğimizi belirtmem gerek.

lakin şunu göz ardı etmemek gerek,ses yalıtımı için bütün umudu bu borulara bağlamak hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir.

Bu akşam fırsat bulunca ön kapılardan birinin fitilini söküp eve getirdim. Aldığım hortumu içine sokacakken, şaşırtıcı şekilde fitilin 75 cm'lik kısmında daha önceden sokulmuş bir hortum olduğunu gördüm. Zor da olsa çıkardım ve benim uygulamak istediğim 6 mm'den daha kalın bir hortumla karşılaştım. Diğer kapıları da kontrol ettiğimde, bagaj dahil tüm kapılara tüm fitil boyunca olmasa bile hortum uygulandığını gördüm. Aracımın benden önceki sahibi ilk sahibiydi ve böyle detay konularla hiç ilgilenen biri değildi. Sizin mesajınızı okuyunca, açıkçası benzer bir uygulamanın benim aracıma yapılmış olduğunu düşündüm. Genel olarak kapıların üst bölgelerin değil de, tam eşik kısmına uygulanmıştı. İşin kötüsü çıkan hortumu daha çok beğendim ve bulabilirsem ondan alıp tüm kapılara tamamen uygulayacağım :)

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Stok Kodu Ürün İsmi Kdv % Miktar Birim Fiyat Toplam Fiyat EUROFLEX4x6 4x6 mm Poliüretan Hava Hortumu
RENK : SİYAH 18 16  Metre 0,58 TL 9,28 TL Ara Toplam : 9,28 TL Kdv Toplamı : 1,67 TL Kargo Ücreti : Alıcı Ödemeli Sipariş Toplamı : 10,95 TL Ödeme Tipi : Havale/EFT Ödeme Tutarı : 10,95 TL

Siparişi geçip havaleyi yaptık bakalım  :unsure:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa_Şahin

Bauhaus da var zanneder sem yanlız metresi 1.50 galiba yanlış hatırlamıyorsam.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Stok Kodu Ürün İsmi Kdv % Miktar Birim Fiyat Toplam Fiyat EUROFLEX4x6 4x6 mm Poliüretan Hava Hortumu

RENK : SİYAH 18 16  Metre 0,58 TL 9,28 TL Ara Toplam : 9,28 TL Kdv Toplamı : 1,67 TL Kargo Ücreti : Alıcı Ödemeli Sipariş Toplamı : 10,95 TL Ödeme Tipi : Havale/EFT Ödeme Tutarı : 10,95 TL

Siparişi geçip havaleyi yaptık bakalım  :unsure:

Bu ürünün siyahı kalmadığı için şeffaf olanını göndermişler. Bagaj ve 4 kapıya uyguladım. 16 metreden yaklaşık 30 cm arttı.  :good2:

Çok sert bir malzeme, üretim amacı gereği çok dayanıklı fakat kalınlığı serum hortumundan belki çok az incedir, yani benim kapılarda kastırma yapmadı. Sadece kapı kapatma sesi daha net oldu. Hiç sürüş yapıp deneme imkanım olmadı. İnşallah faydası olmuştur.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Arkadaşlar konuyla ilgilenemiyorum. Kusura bakmayın ancak ara ara girip kontrol ediyorum. hortumu sıcak soğuk testine tabii tutamadım. ancak ustalar gerek olmadığını bu hortumun hem sıcak hem soğuk hemde darbelere karşı oldukça dayanıklı olduğunu söylediler. benim kapıdaki hortum iyice oturdu yerini buldu ben çok memnunum. 

Serum hortumları için iyi şeyler söylemediler. çabuk deforme olduğu ve fitilde ufalandığı sıcak yörelerde ise fitile yapışıp kaldığı gibi şikayetler duydum.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benim denediğim poliüretan hava hortumu rüzgar sesini kesmemiş (bugün anlaşıldı). 120'yü geçince ses almaya başladım. Fakat kapılarımı bir ayarlatma ihtiyacı hissediyorum biraz sıkılatacağım belki o zaman bir şeye yarar.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İbrahim Çelik

Bu konuya son durumları yazacağımı belirtmiştim.

Aracıma yeni uygulama yaptım. Şöyle ki hortumları daha önce araç karoseri üzerindeki fitillere uygulamıştım. Yeniden 20 metre civarında aynı hortumdan aldım ve bu hortumları da kapı üzerindeki fitillere uyguladım. Artık kapı örtülme sesi daha toklaştı. Elimle kapıyı ittiğimde esneme olmuyor. İçeriye dışarıdan giren ses miktarı gerçekten çok azaldı. Yol da rüzgar sesi yok denecek kadar az. Ancak bu uygulama araca giren yol sesinde azalma sağlamadı. Hatta motor ve yol sesi, rüzgar sesi olmayınca iyice seçilmeye başladı.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Bu konuya son durumları yazacağımı belirtmiştim.

Aracıma yeni uygulama yaptım. Şöyle ki hortumları daha önce araç karoseri üzerindeki fitillere uygulamıştım. Yeniden 20 metre civarında aynı hortumdan aldım ve bu hortumları da kapı üzerindeki fitillere uyguladım. Artık kapı örtülme sesi daha toklaştı. Elimle kapıyı ittiğimde esneme olmuyor. İçeriye dışarıdan giren ses miktarı gerçekten çok azaldı. Yol da rüzgar sesi yok denecek kadar az. Ancak bu uygulama araca giren yol sesinde azalma sağlamadı. Hatta motor ve yol sesi, rüzgar sesi olmayınca iyice seçilmeye başladı.

Daha önce şöyle bir öneri gelmişti;

"

İlker Yüksel, 07 Nis 2015 - 10:42snapback.png

Rüzgar problemini uzun uğraşlar sonucu çözmüş biri olarak size tek bir öneri yapacağım kapı ayarını çok iyi yaptırın. Kapı ayarını da menteşe tarafından yaptırın ve kapı ön direklerin iç kısmında olsun. Bunu sadece ön iki kapı için yaptırın. Resmen aracı 0 almış gibi sevineceksiniz.  Sonra da 160-170 kadar çıkın. B8 kasa Passattan daha az rüzgar sesi aldığına şahit olacaksınız. Bu hafta sonu Ankara-Ünye arası yol yaptın 120-150km/h bandında kullandım sadece aynaların çarpma sesinden başka ses gelmiyor oda min düzeyde. Fitillerin değişimin sizi rahatlatacak düzeyde bir etkisi olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Tuncay Abi seninki daha iyiymiş.  :bravo: Bizimkisi icat çıkarma. Boş ele boş iş  :blush:

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Yok İbrahim'cim öneriyi yapan İlker Bey, ben bu konuları takip ettiğim için görmüştüm. :D  Denildiği gibi kapı fitilleri iyice deforme olmuş arabalarda iş görür hortum işi ama kapı ayarı da mantıksız değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasen Kara

Geçen yaz kapı kilitlerini söküp yağlayıp temizlemiştim. Sağ arka kapıyı tam oturtamamış olmamdan dolayı fazlaca rüzgar sesi geliyor. Öyleki kapı açık kaldı zannediyorum bazen. Demek istediğim; kapı kilitleri, kilit karşılığı ve menteşeler de ayarlama yaparak sesi bihayli azaltmak mümkün. Fitiller en son bakılacak yerler bence.

Yorum bağlantısı
Uğur Köker

arkadaşlar rüzgar-yol sesi benimde problemimdi;kapı fitil uygulaması için işin eğli olduğu söylenen bir kaporta ustasına götürdüm;fitillerin gayet iyi durumda senin problemin kapı ayarların bozuk dedi,kapıları menteşelerden ayarladı(içe aldığını söyledi) ve sonuç mükemmelll!!!  :good1: çoğu arkadaşın dediği gibi sanki yeni araca binmişsiniz gibi hissediyorsunuz,sadece yol sesi rüzgar sesi olarak bakmamak lazım,şehrin gürültüsü korna sesi trafik sesini de kesmiş oluyorsunuz :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Rahmi kardeş bu sanayideki hırdavatçılarda satılıyor. Şeffaf hava hortumu 6 lık dersen rahat alırsın.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir önceki 2006 Focusa uygulamıştım, onun fitilleri dediğiniz gibi biraz deforme olduğu için işe yaramıştı, fakat yine de bir kapı ayarı istiyordu. Fakat fitilden sonraki kapı kapanma sesi o kadar güzel oldu ki hiç ses problemim olmamasına rağmen 2011 Focusa da uygulamak istiyorum..

Yorum bağlantısı
Rıdvan Çakıroğlu

Arkadaşlar bende bu rüzgar sesine fazlaca kafa yormuş biri olarak farklı bir malzeme buldum. Geçen hafta sanayide şeffaf hortum arıyordum sonra bi oto parçası satan dükkana girdim burada yaklaşık 10 mm çapında yapısı yumuşak ve kapı fitili tarzı bir hortumdu ismi makaron hortumuymuş.Bu malzemeden alıp kapı fititllerine bi kıvavuz yardımıyla uyguladım sonuç mükemmel olmasada farkedilir derecede bi ilerleme var.120 km civarlarındaki o rüzgar sesi uğultusu gitti diyebilirim zaten bu hızın üzerinde çıktığında yol ve lastik sesinden rüzgarın sesini pek farkedemiyorsun.Daha önce 8 mm şeffaf hortum kullanmıştım kapılalar kapanmamıştı bile.Onun dışında  8 mm sünger profil de geçirmiştim fitillerden onlarında faydası olmuştu fakat kapılar zor kapanıp açıllyrdu ve zamanla fitillerde yıpranmaya neden olunca çıkardım.Ayrıca bu kullandığım malzemeler fitilin içini tam doldurmadığı için bana kalırsa çok etkili olmadı.Şuan kullandığım makaron hortumunun en güzel özelliği ise çok yumuşak olması ve kapılarda herhangi bir zorlamaya sebebiyet vermemesi.Uygulama aşamasına gelince önce bir bisiklet parçası satılan yere gidip 3 tane bisiklet fren teli ve fren telinin içinden geçtiği plastik ince hortum tarzı malzemeyi aldım.Telleri bu hortumlardan geçirip koli bantı yardımıyla birleştirip kendime bi klavuz yaptım.Sonra kapı fitillerini kaportadan söküp içinden kılavuzu geçirdim.Daha sonra da kılavuzla hortumu koli bantıyla sıkıca bantladım.Bİr kişi diğer uçtan kılavuzu çektikçe bende diğer uçtan hem hortumu yağladım hem de iktirdim.Burada dikkat edilmesi gereken kılavuzu birleştirirken ve hortumu bantlarken mümkün olduğuncabantlamak aksi halde atma yapıyor çünkü.Bir ufak uyarı daha iki tarafına sıfır kesmeyin bi taraf içeride kalsın diğer tarafı daha uzun bırakmak çünkü birkaç gün sonra kapı alıştıkça hortum geri kaçıyor memnun kalmaz da çıkarmak isterseniz bu mümkün olmayabilir.Sonuç olarak farklı malzemeleri denemiş biri olarak ben şuanlık yapmış olduğum uygulamadan memnunum. Biraz uzun oldu ama inşallah anlattıklarımla faydalı olmuşumdur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Arkadaşlar bende bu rüzgar sesine fazlaca kafa yormuş biri olarak farklı bir malzeme buldum. Geçen hafta sanayide şeffaf hortum arıyordum sonra bi oto parçası satan dükkana girdim burada yaklaşık 10 mm çapında yapısı yumuşak ve kapı fitili tarzı bir hortumdu ismi makaron hortumuymuş.Bu malzemeden alıp kapı fititllerine bi kıvavuz yardımıyla uyguladım sonuç mükemmel olmasada farkedilir derecede bi ilerleme var.120 km civarlarındaki o rüzgar sesi uğultusu gitti diyebilirim zaten bu hızın üzerinde çıktığında yol ve lastik sesinden rüzgarın sesini pek farkedemiyorsun.Daha önce 8 mm şeffaf hortum kullanmıştım kapılalar kapanmamıştı bile.Onun dışında  8 mm sünger profil de geçirmiştim fitillerden onlarında faydası olmuştu fakat kapılar zor kapanıp açıllyrdu ve zamanla fitillerde yıpranmaya neden olunca çıkardım.Ayrıca bu kullandığım malzemeler fitilin içini tam doldurmadığı için bana kalırsa çok etkili olmadı.Şuan kullandığım makaron hortumunun en güzel özelliği ise çok yumuşak olması ve kapılarda herhangi bir zorlamaya sebebiyet vermemesi.Uygulama aşamasına gelince önce bir bisiklet parçası satılan yere gidip 3 tane bisiklet fren teli ve fren telinin içinden geçtiği plastik ince hortum tarzı malzemeyi aldım.Telleri bu hortumlardan geçirip koli bantı yardımıyla birleştirip kendime bi klavuz yaptım.Sonra kapı fitillerini kaportadan söküp içinden kılavuzu geçirdim.Daha sonra da kılavuzla hortumu koli bantıyla sıkıca bantladım.Bİr kişi diğer uçtan kılavuzu çektikçe bende diğer uçtan hem hortumu yağladım hem de iktirdim.Burada dikkat edilmesi gereken kılavuzu birleştirirken ve hortumu bantlarken mümkün olduğuncabantlamak aksi halde atma yapıyor çünkü.Bir ufak uyarı daha iki tarafına sıfır kesmeyin bi taraf içeride kalsın diğer tarafı daha uzun bırakmak çünkü birkaç gün sonra kapı alıştıkça hortum geri kaçıyor memnun kalmaz da çıkarmak isterseniz bu mümkün olmayabilir.Sonuç olarak farklı malzemeleri denemiş biri olarak ben şuanlık yapmış olduğum uygulamadan memnunum. Biraz uzun oldu ama inşallah anlattıklarımla faydalı olmuşumdur.

Bizim esnaflarımız genelde çok bilmiş müşteriyi sevmezler. Şimdi gidip bir forumdaşımız alıp uygulamış aynı hortumdan ben de istiyorum diye "yaklaşık 10 mm çapında yapısı yumuşak ve kapı fitili tarzı bir hortumdu ismi makaron hortumuymuş" desek azarı işitiriz  :) 

Resim, tam adı hatta nette varsa linki gibi bir paylaşım yaparsanız makbule geçer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rahmi topal

Aynen tuncay abi kesinlikle bilinçli tüketici sevmiyorlar af edersinizde mal gibi olacaksın alıp dükkan çıkıp gideceksin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Hangisinden alalım şimdi herkes farklı birşey söylemiş :)

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Fitili dolduran ama kapı kapatıldığında baskı yapmayan yani yumuşak hem hacmini kaybetmeyen hortum olacak. Bu hortumu Rıdvan tarif edecek :). Bunun yanında kapı ayarları da ihmal edilmeyecek, benim anladığım bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...