İçeriğe Yönlendir

Virüs Uyarısı - Çok Önemli!

Sani Gerşon

Recommended Posts

Murat Birinci
(düzenlendi)

Bilgisayarda yönetici hakkınız yok ise shadowexplorer programı ile geçmiş pointteki dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Yönetici hakkı var ise ya parayı ödeyeceksiniz ya da format atacaksınız.

tarihinde Murat Birinci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Yakın bir zamanda, bu sorunun çözümüne dair "Kaspersky RannohDecryptor" adlı bir program ile ilgili bilgilendirme aldım.

İçerik kurumsal e-postamda olduğu için paylaşamıyorum. Bu programı incelemenizde fayda olabilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Düzenli yedek alınmalı.

Yedeğin sağlam ve çalışır olduğu teyit edilmeli.

Yedeğin yedeği farklı coğrafi bir yerde tutulmalı. (Kritiklik seviyesine göre)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçmiş olsun. Geçen , para ödense de şifrenin açılmadığını okumuştum. Hatta bir iş adamı yüklü bir ödeme yapsa da sorunu çözememişti.

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Gecmis olsun ayrica bu onemli paylasim icin tesekkur ederiz.Su siralar internette cok fazla virus dolasmakta bizim yapmamiz gerekenler ise saglayacimizla birlikte guzel bir antivuris programi kullanip bilmedigimiz kaynaklarin urunlerini kullanmamak zira buyuk sorunlara yol aciyor sizin icin tek cozum yolunun parayi odemek oldugunu dusunuyorum umarim kimse ayni durumda kalmaz

Yorum bağlantısı
Burak Yıldırım

geçmiş olsun bir arkadaşımında başına gelmişti daha önce önemli dosyaları vardı bilgisayarında adamlara ulaşıp pazarlık falan yaptı ve ödedi parayı dosyaları geri aldı diye hatırlıyorum 

Yorum bağlantısı
Misafir

esnaf bir arkadaşımın serveri muhasebe kayıtları baska bi sekilde çinli birisi tarafindan hacklendi internette gecen para birimi ile 15bin lira istediler pazarlikla 4bine anlastilar kurtuldu.

oncesinde bakanlığa başvurmuştu pc mühendisi buldu ama çözemediler sorunu mecbur parayi verdi

Yorum bağlantısı
Tacettin Kadı

Valla bilmiyorum. Mağdur sayısı 100 bini geçmiş deniyor. Para vermek istemiyorum sonuna kadar direnecem. İllaki çözüm bulunacaktır. Acelesi şimdilik.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Şirket bilgisayarında başıma geldi. Vodafone faturasını indirmistim bilgisayara, bir anda sapitti garip garip işlemler yapmaya başladı. Sonra ne oldu nasıl oldu anlamadım düzeldi kendi kendine.

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Şirket bilgisayarında başıma geldi. Vodafone faturasını indirmistim bilgisayara, bir anda sapitti garip garip işlemler yapmaya başladı. Sonra ne oldu nasıl oldu anlamadım düzeldi kendi kendine.

Bilgisayarını sıkı bir taramadan geçir virüs arka planda kendini saklamış olabilir. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin

Bunun aynısı bir diş hekimi arkadaşımın başına geldi, paşa paşa parayı ödeyip şifreyi açtılar. İşin komik yanı adamla maille pazarlık yaparak istediği parayı düşürmüş.

Bu yazılımı yapan Ukraynalı bir yazılımcı. Amerika bu adamı arıyor ama ne hikmetse bulamıyorlar.

Bu tuzağa düşseniz bile yapabileceğiniz en iyi şey SİSTEM GERİ YÜKLEME seçeneğini aktif tutmuş olmanız. Dosyalarınızın bozulmamış bir kopyası geri yüklenebilir şekilde tutulur.

Diğer bir seçenek de çok önemli dosyaları bulut sistemi ( cloud ) veya harici bir harddiskte düzenli ve otomatik olarak yedekte tutun.

Bulut-Cloud yedeği için  google drive, microsoft onedrive gibi şeyler kullanabilirsiniz. Önemli dosyalarınızın günlük haftalık vs. yedek olarak internette tuttulur, bilgisayarınızda böyle sorun oluşursa temiz dosyalarınız herzaman güvende kalır, indirirsiniz.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

İki sene önce bizim büronun ana bilgisayarını da aynı şekilde kilitleyip.para istediler. Bütün hesap kayıtları vs o bilgisayardaydı.

Bir koltukta iki karpuz misali çok işte yetenekli.bir arkadaşım var. Aslında elektrik teknikeri ama meraklılıktan oturup bilgisayar konusunda kendisini geliştirmiş. "Bilgisayar dünyasında mümkün değil diye bir şey yoktur, o bu virüs yazılımını yazdıysa ben de şifre çözenini yazabilmeliyim" dedi. Önce bilgisayarın internet bağlantısını kesti. Sonra oturup iki gece uğraştı. Sonunda şifreyi kırdı. Bilgisayarı çalıştırdı. Korsana da "nanik" mesajı attı.

Fakat geçen sene tayin isteyip İzmit'e yerleşti. Sonra da hacca gidip emekli oldu. Bakmıyor şimdi bu işlere. Keşke yapıyor olsaydı. Bir nanik daha çektirirdik.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun, konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İki sene önce bizim büronun ana bilgisayarını da aynı şekilde kilitleyip.para istediler. Bütün hesap kayıtları vs o bilgisayardaydı.

Bir koltukta iki karpuz misali çok işte yetenekli.bir arkadaşım var. Aslında elektrik teknikeri ama meraklılıktan oturup bilgisayar konusunda kendisini geliştirmiş. "Bilgisayar dünyasında mümkün değil diye bir şey yoktur, o bu virüs yazılımını yazdıysa ben de şifre çözenini yazabilmeliyim" dedi. Önce bilgisayarın internet bağlantısını kesti. Sonra oturup iki gece uğraştı. Sonunda şifreyi kırdı. Bilgisayarı çalıştırdı. Korsana da "nanik" mesajı attı.

Fakat geçen sene tayin isteyip İzmit'e yerleşti. Sonra da hacca gidip emekli oldu. Bakmıyor şimdi bu işlere. Keşke yapıyor olsaydı. Bir nanik daha çektirirdik.

Size bir soru:

mod fonksiyonu bir sayının mod sayısına bölündüğünde kalanı veren bir fonksiyondur.  mesela:

MOD 7 (11)= 5

MOD 7 (7)  = 0

MOD 7 (15)=1

MOD 7( 31)=5

yahut mod 5 (10 ) = 0

mod 5 (21) = 1

dir..

Soru şu:

elimde modu 7 tabanına göre (yukardaki gibi) bir sayı var. Modunun değeri 2..

Orijinal sayıyı bulun...

problem budur. "key" denen sayı kaça göre mod alındığıdır bu örnekte.

arkadaşınızın argümanı yanlış. şifreleme algoritmaları terslenebilir olmayan fonksiyonlar içerir. Bu nedenle çözülemez. 

Deneye deneye çözülme olasılığı yıllar alır. ancak çok çok basit birşey ise çözülebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Mehmet Bey bilemiyorum. Bu korsanlar iki sene önce belki daha basit bir şifreleme kullanıyorlardı. Neticede bzim arkadaş korsana para verdirtmeden çözmüştü. Geçen sene İstanbul'da kardeşimin işyerinde aynı olay oldu. Bizim hacıya seni özel arabayla aldırtalım gel yap dedik. Artık uğraşmadığını söyledi. Korsan 500 dolardan başlamıştı. 150 dolara anlaştılar. Çok iyi niyetli bir korsanmış. Bizimkilere bu gibi durumlardan nasıl korunmaları gerektiğini anlatıp bir de antivirüs programı hediye etmişti :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sani Gerşon

PTT görünümlü virüslü mail'ler tekrardan piyasada arkadaşlar. Dikkatli olmakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

+

Siparişiniz onaylandı. detayı ektedir. 

Yada

Ödeme listesi ektedir şeklinde şahsi isimlerden çokça mail almaktayım.

Aynı şekilde virüslü olduğunu düşünüyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sani Gerşon

Bu konuyu güncel tutalım. Az evvel ismini veremeyeceğim bir müşterimin çok yüklü miktarda parası resmen gasp edildi.

İki taraf yazışırken (müşterim para bekleyen taraf), karşı tarafın mail'lerine sızmışlar. Tam ödeme mailinde müşterimmiş gibi karşı firmaya "banka bilgilerimiz değişti, şuraya gönderin parayı" diye yazmışlar. Karşı firmada parayı göndermiş.

Size gelen her maili en başından en sonuna kadar mutlaka okuyun. Önceki maillerde ne var ne yok, arada yazmadığınız yazışmalar var mı, tek tek kontrol edin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
14 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu konuyu güncel tutalım. Az evvel ismini veremeyeceğim bir müşterimin çok yüklü miktarda parası resmen gasp edildi.

İki taraf yazışırken (müşterim para bekleyen taraf), karşı tarafın mail'lerine sızmışlar. Tam ödeme mailinde müşterimmiş gibi karşı firmaya "banka bilgilerimiz değişti, şuraya gönderin parayı" diye yazmışlar. Karşı firmada parayı göndermiş.

Size gelen her maili en başından en sonuna kadar mutlaka okuyun. Önceki maillerde ne var ne yok, arada yazmadığınız yazışmalar var mı, tek tek kontrol edin.

Geçmiş olsun. Dikkatli olmak gerek ama günlük koşuşturma içinde bazen atlanababiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...