İçeriğe Yönlendir

Fusion - Sağ Arka Koltuk Kilit Mekanizması Problemi

Ahmet Günal

Recommended Posts

Ahmet Günal

Selam arkadaşlar, Sağ arka koltuk yatırma kilidi işlevini yitirdi artık açılmıyor. 

Üst iki kapağını söktüm  içeride görünen kolun  pim yuvası kırılmış gibi 

bu parça fiyatı hakkında bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

saygılar,

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Geçen sene 15-20 lira gibi bir fiyattı. Pek değişeceğini sanmıyorum yine aynıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

eğer benim aracimda kirildigi gibi ayni yerden kirildiysa sağ tarafla sol tarafi yer degistirirsen yenisini almaya gerek kalmaz. Değiştirebilmen için koltuk dosemesini arkadaki fitilleri yerinden sökerek cikarman gerekli. Mekanizmayi iki tane vida tutuyor diye hatirliyorum.Mekanizmayi oradan sökunce değiştirmek çok basit

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

Selam arkadaşlar, Sağ arka koltuk yatırma kilidi işlevini yitirdi artık açılmıyor. 

Üst iki kapağını söktüm  içeride görünen kolun  pim yuvası kırılmış gibi 

bu parça fiyatı hakkında bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

saygılar,

benimkide geçen hafta kırıldı. 300 tl gibi bi fiyat çekti ford. bende kendi çabamda sağ tarafın iç mekanizmasıyla soltarafınkini değiştirdim buradaki bi arkadaşın önerisi ile. koltuk döşemesini arka taraftaki geçme yerlerinden çıkartınca kilit mekanizmasına ulaşıyorsunuz zaten. kendiniz yapacaksanız eğer daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Günal

BIdfT.jpg

arkadaşlar  bu parça ve buna bağlı alt parça kırılmıştır.

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

BIdfT.jpg

arkadaşlar  bu parça ve buna bağlı alt parça kırılmıştır.

döşemeyi arka taraftan çıkarttığınızda aparatın tamamına ulaşırsınız. 6 köşe alyan ile 2 vidayı sökerek parçaları yer değiştirebilir yada onarabilirsiniz. parçayı söktüğünüzde zaten anlayacaksınız çok basit bir çalışma sistemi var. tamir etmeniz için çıkartmanız şart. yeni parça alsanız bile orayı sökmeniz gerekecek

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ayhan Asil

Bu konuda ben de yardım bekliyorum arkadaşlar, sol taraftaki yani ikili koltuğun açma kilidi kırılmış nasıl yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bu konuda ben de yardım bekliyorum arkadaşlar, sol taraftaki yani ikili koltuğun açma kilidi kırılmış nasıl yapabilirim.

Abi kilidin üzerindeki kırmızı mandalı çıkartıp kilidi dışarı alıyorsun, koltuk boşa çıkınca mekanizmayı komple sök, muhtemelen tek tarafı kırılmıştır, karşı koltuğun mekanizmayı da söküp ikisini yer değiştir. Mekanizmalar çift taraflı, sağ koltuk sol koltuk birbirine oluyor. takıldığın yer olursa tarif edebilirim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ne uyduruk bir şeymiş bu kilit mekanizması.Çok merak ettim. Detaylı bir resmi olaydı iyiydi. Konu içinde daha önce paylaşılan resimler görünmüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Abi kilidin üzerindeki kırmızı mandalı çıkartıp kilidi dışarı alıyorsun, koltuk boşa çıkınca mekanizmayı komple sök, muhtemelen tek tarafı kırılmıştır, karşı koltuğun mekanizmayı da söküp ikisini yer değiştir. Mekanizmalar çift taraflı, sağ koltuk sol koltuk birbirine oluyor. takıldığın yer olursa tarif edebilirim.

Çok teşekkür ederim kardeşim benim, tamam yarın kurcalayacağım. İnşallah yapabilirim. Ama her ihtimale karşı özelden telefon numaranı da gönderirsen, yapamazsam ulaşırım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Abdullah Çetinel
(düzenlendi)

Benim araçta da aynı sorun var sağ koltuk yani tekli olan koltuğun yatırma kilidi boşta işlev yapmıyor. Kilidi dışarı çıkarmak için sökmeye nerden başlamalıyım ?. Koltuğun arka kısmında siyah olan yerde sökülebilecek bir vida falan göremiyorum nasıl sökmem gerekiyor ?

tarihinde Abdullah Çetinel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Benim araçta da aynı sorun var sağ koltuk yani tekli olan koltuğun yatırma kilidi boşta işlev yapmıyor. Kilidi dışarı çıkarmak için sökmeye nerden başlamalıyım ?. Koltuğun arka kısmında siyah olan yerde sökülebilecek bir vida falan göremiyorum nasıl sökmem gerekiyor ?

Hatırladığım kadarıyla Kırmızı hareketli parçayı sökerek çıkarıyorsunuz.
Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel

Kilidin kenarındaki gri kapağı, kırmızı mandalı falan çıkardım ordan öteye gidemiyorsun. Benim mekanizmaya ulaşmam lazım. Galiba koltuğın arkasındaki siyah kısım sustalı tornavida ile zorlamak lazım ama bilmediğim için yanlış bişey yapmak istemiyorum onun için söken varsa yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Recep Mura
On 09.04.2017 at 13:25, Abdullah Çetinel yazdı:

Bende de aynı sorun var acaba çözüm bulabildiniz mi? Sökmek için ne yapabiliriz? Burada bir şeylerden bahsedilmiş ama resim olmayınca tam anlayamadım açıkçası aracın plastikleri zamanla sertleştiğinden elimizde kalma riski yüksek o nedenle bilerek hareket etmek istiyoruz...Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz biz kendimiz çözmeye çalışacağız...

On 28.12.2015 at 19:13, Selçuk Bakış yazdı:
On 25.12.2015 at 12:52, Ayhan Asil yazdı:

Kırmızı mandal nasıl sökülüyor malumunuz aracım 2004 model bazı plastik parçaları bilinçsizse zorlayınca hemencecik kırılabiliyor kaş yapalım derken göz çıkarmayalım...Mümkünse görselle veya detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim...

Yorum bağlantısı
Recep Mura
On 09.12.2014 at 23:22, serdal durgan yazdı:

döşemeyi arka taraftan çıkarttığınızda aparatın tamamına ulaşırsınız. 6 köşe alyan ile 2 vidayı sökerek parçaları yer değiştirebilir yada onarabilirsiniz. parçayı söktüğünüzde zaten anlayacaksınız çok basit bir çalışma sistemi var. tamir etmeniz için çıkartmanız şart. yeni parça alsanız bile orayı sökmeniz gerekecek

tam olarak kastettiğiniz döşeme neresi resimler görünmüyor kilidin tutunduğu demir parçalarını bagaj yan tarafını tutturulmuş iki vida sökülse koltuğu kilit ile boşa çıkarsak kilit mekanizmasını nasıl sökeceğiz bizim kilitli vaziyette bozulmuş koltuk açılmıyor...

On 20.11.2014 at 17:08, serdal durgan yazdı:

benimkide geçen hafta kırıldı. 300 tl gibi bi fiyat çekti ford. bende kendi çabamda sağ tarafın iç mekanizmasıyla soltarafınkini değiştirdim buradaki bi arkadaşın önerisi ile. koltuk döşemesini arka taraftaki geçme yerlerinden çıkartınca kilit mekanizmasına ulaşıyorsunuz zaten. kendiniz yapacaksanız eğer daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım

Kendimiz yapacağız mümkünse resimlerle detaylı bilgi verirseniz hem ben hem de bundan sonra başına bu hadise gelenler için kolaylık olacaktır. buradaki resimlerin hiçbiri görünmüyor maalesef...

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Bir saat önce, Recep Mura yazdı:

Bende de aynı sorun var acaba çözüm bulabildiniz mi? Sökmek için ne yapabiliriz? Burada bir şeylerden bahsedilmiş ama resim olmayınca tam anlayamadım açıkçası aracın plastikleri zamanla sertleştiğinden elimizde kalma riski yüksek o nedenle bilerek hareket etmek istiyoruz...Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz biz kendimiz çözmeye çalışacağız...

Kırmızı mandal nasıl sökülüyor malumunuz aracım 2004 model bazı plastik parçaları bilinçsizse zorlayınca hemencecik kırılabiliyor kaş yapalım derken göz çıkarmayalım...Mümkünse görselle veya detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim...

İlgili bölümün resmini çekmedim hiç, sökeli uzun zaman oldu kırmızı kilidin sağ veya sol tarafıydı galiba, tornavida yardımıyla kastırıp menteşelerinden çıkarıyoruz. Kırık olduğu için zaten kilidi tutmuyor. Karşınıza kilit çıkacak, kilidin üzerinde karşılığı kırmızıya gelen çentiği çekerek kilidin dilini boşa çıkarıp koltuğu öne yatar hale getiriyorsunuz. Koltuk boşa çıkınca kilidi de rahatlıkla sökebilirsiniz. Yanlış olmasın yaylı bir mekanizmaydı, yayına dikkat edin yeterli. Çok karışık bir işlem değil, en kolayı kırmızı parçayı sökmek, onu sökünce zaten gerisi kolay kendiniz yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
On 02.08.2017 at 16:14, Selçuk Bakış yazdı:

İlgili bölümün resmini çekmedim hiç, sökeli uzun zaman oldu kırmızı kilidin sağ veya sol tarafıydı galiba, tornavida yardımıyla kastırıp menteşelerinden çıkarıyoruz. Kırık olduğu için zaten kilidi tutmuyor. Karşınıza kilit çıkacak, kilidin üzerinde karşılığı kırmızıya gelen çentiği çekerek kilidin dilini boşa çıkarıp koltuğu öne yatar hale getiriyorsunuz. Koltuk boşa çıkınca kilidi de rahatlıkla sökebilirsiniz. Yanlış olmasın yaylı bir mekanizmaydı, yayına dikkat edin yeterli. Çok karışık bir işlem değil, en kolayı kırmızı parçayı sökmek, onu sökünce zaten gerisi kolay kendiniz yapabilirsiniz.

Resim olsa çok iyi olacaktı dediğiniz gibi kırmızı koltuk kilidi açma mandalını aradaki boşluktan zorladım ama çıkaramadım açıkçası elimde kalmasından korktuğum için fazla da zorlamadım. Bu kilidin sökümüyle ilgili elinde görüntü vb. olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...