İçeriğe Yönlendir

Golf 7 1.2 Tsi Dsg Comfortline

Osman Ünal

Recommended Posts

Evren Barış Özbek
Osman Ünal yazdı:

Sonradan aldıklarımız çakma oluyor herhalde.

Ağbi ben orijinal varta taktırdım. Ama 3 yılda bitti.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Ağbi ben orijinal varta taktırdım. Ama 3 yılda bitti.
Bakalım benim taktırdığım ne kadar gidecek.

GM 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Osman Ünal

Bugün, can sıkıntısından hiç bir şikayetim olmamasına rağmen, arabayı aldığım günden beri hiç rot ayarı yaptırmadığım için (8,5 yıl 62K km) gidip baktırayım dedim, aksi araba nerdeyse hiç ayarını bozmamış, yada ben bozmayı becerememişim. 

Dedimya boş kalınca bir de can sıkıntısı başlayınca arabayı kafaya takıyorum bu sefer, aklıma takılan soruları sormaya başlayayım bakalım cevaplar ne olacak ona göre aksiyon alayım veya programlayayım diye düşünüyorum.

Arabada şu anda hiç şikayetim yok, ne yürür aksamda ne motorda, ne de kozmetik anlamda (geçen kış Ordu dan dönerken tuzlama arabasını sollama esnasında, ön tampona ve kaputa gelen az miktarda tuz parçalarının yaptığı izler haricinde)

Kafama takılan sorular ise şunlar, madde madde yazayım;

1- Trigeri ne yapmak lazım. Servis der ki; 120K km zaman ömrü yok, hatta 180 K km idi 120K ya düşürdüler. (şu anda 8,5 yıl 62K km deyim)

2- DSG, Hiç hataya düşmedi şimdiye kadar, vites değişimleri hemen hemen ilk günki gibi, kontağı açtığımda hala 9 saniye civarında basıncı dolduruyor, muhtemelen tüp gevşemesi falan yok, yine de her ihtimale karşı mekatroniği söktürüp, kontrol ettirip revizyondan geçirmek gerekir mi, mekatronik sökülürse mecburen şanzuman yağını da değiştiririz haliyle.

Mangala bağlamadan çözebilirmiyiz bakalım:biggrin:, yinede aşağıya mangala bağlanabilecek bir resim koyayım, 25 Ağustos Ordu-İst. Rahat rahat ekabir bir yolculuktu.

IMG_20230825_153658_N.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
(düzenlendi)
Osman Ünal yazdı:

Bugün, can sıkıntısından hiç bir şikayetim olmamasına rağmen, arabayı aldığım günden beri hiç rot ayarı yaptırmadığım için (8,5 yıl 62K km) gidip baktırayım dedim, aksi araba nerdeyse hiç ayarını bozmamış, yada ben bozmayı becerememişim. 

Dedimya boş kalınca bir de can sıkıntısı başlayınca arabayı kafaya takıyorum bu sefer, aklıma takılan soruları sormaya başlayayım bakalım cevaplar ne olacak ona göre aksiyon alayım veya programlayayım diye düşünüyorum.

Arabada şu anda hiç şikayetim yok, ne yürür aksamda ne motorda, ne de kozmetik anlamda (geçen kış Ordu dan dönerken tuzlama arabasını sollama esnasında, ön tampona ve kaputa gelen az miktarda tuz parçalarının yaptığı izler haricinde)

Kafama takılan sorular ise şunlar, madde madde yazayım;

1- Trigeri ne yapmak lazım. Servis der ki; 120K km zaman ömrü yok, hatta 180 K km idi 120K ya düşürdüler. (şu anda 8,5 yıl 62K km deyim)

2- DSG, Hiç hataya düşmedi şimdiye kadar, vites değişimleri hemen hemen ilk günki gibi, kontağı açtığımda hala 9 saniye civarında basıncı dolduruyor, muhtemelen tüp gevşemesi falan yok, yine de her ihtimale karşı mekatroniği söktürüp, kontrol ettirip revizyondan geçirmek gerekir mi, mekatronik sökülürse mecburen şanzuman yağını da değiştiririz haliyle.

Mangala bağlamadan çözebilirmiyiz bakalım:biggrin:, yinede aşağıya mangala bağlanabilecek bir resim koyayım, 25 Ağustos Ordu-İst. Rahat rahat ekabir bir yolculuktu.

IMG_20230825_153658_N.jpg

Guclendirilmiş tup, mekatronik yagi ve şanziman yagi degisimini tavsiye ederim. Bunlarin hepsini ben kendim yaptim 60 bin km civarinda. 

Mekatronik tupu gevsemisti, elle sokebildim.

Degisimden sonra hissedilir bir fark olmadi ama kafam rahat en azindan...

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Sanzimanin ilk günkü gibi olma ihtimali yok. Tüp kesin gevsemistir. Kavrama bitmemisse bile tüp ve yag degisimi, güncel yazilim, adaptasyon vs yaptirin. Triger km dolmamissa 10.sene degisir. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Osman abi Masallah diyelim Ozaman 🧿

Bakım iyidir arada berbere gitmek gibi epey bi huzur veriyor..

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)
Tevfik Işık yazdı:

Guclendirilmiş tup, mekatronik yagi ve şanziman yagi degisimini tavsiye ederim. Bunlarin hepsini ben kendim yaptim 60 bin km civarinda. 

Mekatronik tupu gevsemisti, elle sokebildim.

Degisimden sonra hissedilir bir fark olmadi ama kafam rahat en azindan...

Güçlendirilmiş tüp işine kesin girmem, malum arabaların yenisini yerine koymak çok zor olduğundan, bende kafam rahat olsun düşüncesiyle kontrol ettirmek istiyorum.

Erdem Doğan yazdı:

Sanzimanin ilk günkü gibi olma ihtimali yok. Tüp kesin gevsemistir. Kavrama bitmemisse bile tüp ve yag degisimi, güncel yazilim, adaptasyon vs yaptirin. Triger km dolmamissa 10.sene degisir. 

Benim hissiyatım hala ilk zamanki gibi, mekatronik açılınca bakacağız artık, Trigeri bende 10. yıl sonunda açtırırım diye düşünüyordum. Aslında hiç problem emaresi yok fakat, yukarıda da dediğim gibi kafam rahat olsun istiyorum.

Alpay Sumer yazdı:

Osman abi Masallah diyelim Ozaman 🧿

Bakım iyidir arada berbere gitmek gibi epey bi huzur veriyor..

aaaahhhhh ahhh 10 yıldır berber yüzü görmüyoruz ki, arada gidip sırma saçlarımın uçlarından aldırsam da huzur bulsam :D

@Çağlar Bayur Sen ne diyorsun bu durumlara, ben anlamam tamircime sorarım ne derse onu mu yaparım dersin, yani git Akif e sor kontrol etsin ne diyorsa yap mı dersin. ikiside aynı yere çıktı. :D 

Yoksa çalışıyorsa kurcalama tarafında mısın. Trigere süreyi koymak lazım tabii.

tarihinde Osman Ünal tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Osman Ünal yazdı:

ben anlamam tamircime sorarım ne derse onu mu yaparım dersin, yani git Akif e sor kontrol etsin

foruma AI gelmiş gibi hissettim, daha demeden demişim yahu :nazar:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Çağlar abi genelde “çalışıyorsa kurcalama” der böyle durumlarda..

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Gedikli DSG'ci olarak bu güçlendirilmiş tüp olayı bana nedense ponzi gibi geliyor.

Tabi ustam iyi olduğu için kafamı yormuyorum hiç bunlarla onun da etkisi var. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Cem Işık yazdı:

Çağlar abi genelde “çalışıyorsa kurcalama” der böyle durumlarda..

Kurcalamayacağim da, triger efendi kopacağım demiyor koptum diyor.:kafa: Ondan sonra uğraş dur.

dsg sıkıntı değil önceden iyi kötü belli ediyor, geç vites değiştirme, d ye alınca hemen yürümeme gibi, bunları hissedince gider tamir ettirirsin, en kötü 4 civata söker yenisini taktırırsın.

En iyisi ben Akif e bir uğrayayım, @Çağlar Bayur mu , @Selim Bilgin mi referansıyla gideceğim, siz onu diyin hele.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Osman Ünal yazdı:

Kurcalamayacağim da, triger efendi kopacağım demiyor koptum diyor.:kafa: Ondan sonra uğraş dur.

dsg sıkıntı değil önceden iyi kötü belli ediyor, geç vites değiştirme, d ye alınca hemen yürümeme gibi, bunları hissedince gider tamir ettirirsin, en kötü 4 civata söker yenisini taktırırsın.

En iyisi ben Akif e bir uğrayayım, @Çağlar Bayur mu , @Selim Bilgin mi referansıyla gideceğim, siz onu diyin hele.

@Çağlar Bayur benden rütbeli, onun olduğu yerde benim adım anca laf arasında geçer. :P 

Trigeri ben olsam değiştirirdim bu arada, ama Akif gerekeni yapar zaten.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...