İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 2009 2.0 Tdci Titanium X Bozuldu

ilhami Gülbitti

Recommended Posts

ilhami Gülbitti

2 Aralık tarihinde ağır bakımına bıraktım, Ustam kendi yetkinliğini pek övdü yaşının ilerlemesi dolayısıyla inançla aracımı teslim ettim. 

Triğer seti, Zincir Seti, İtici Kapet ve Horozları yağı ve yağ filitresini (Motorcraft 5/30) olarak değiştirdiğini söyledi, sonrası çıkan parçaları gösterdi. 

Araç çalışır şekilde teslim etti. Bilgisayarla kontrol ettiklerini 1 enjektörün ters çalıştığı şeklinde bir kağıt çıkarttı verdi.Enjektör servisine yönlendirdi.

Sonrasında Enjektörcüler enjektörde bir sıkıntı olmadığını pompada bir sıkıntı olmadığı yönünde bilgilerle sökmediler. Zoraki başka bir enjektör servisinde test yapıldı ve enjektörlerimin 2 adetinde ayar kaçması olduğunu onuda ayarladığını söyleyerek montajı yapıldı ve devam ettim.

SORUN SABAHLARI 5. 6. 8.10. MARŞ SONRASI ANCAK ÇALIŞIYOR

KONTROLLER YAPILDI

1. Araça hava yapmasını karşı YAKIT FİLİTRESİ DEĞİŞTİ

2. Yakıt hortumları kontrol edildi geri dönüş pompa giriş contaları yenilendi bütün girişler kontrollü sıkıldı

3. Aküm yeni Marş motorundan şüphe ettik ve bakımlarını yaptırdık. 

4. Kızdırma bujilerinden şüphe ettik ve çalışır haldeki bujileri yenisi ile değiştirdik.

5. Elektrik siğortaları kontrol ettik çalışmayan devre yok

6. Würt Enjektör temizleyeciyi çeyrek depo ile kullandım yararını gördüm diyebilirim.

AMA HALA AYNI SORUNUM DEVAM EDİYOR.

Mantıklı yorumlarınızı rica ederim. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Eldeki verilere göre geç çalışma sorunu, enjektör kaynaklı görünüyor; DPF olmasa rölantide duman atıp atmadığına bakılarak daha güçlü bir kanaat edinilebilirdi. Enjektörler makinada test edilip tekrar kodlandı mı? Buna bir baktırın isterseniz geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

2 Aralık tarihinde ağır bakımına bıraktım, Ustam kendi yetkinliğini pek övdü yaşının ilerlemesi dolayısıyla inançla aracımı teslim ettim. 

Triğer seti, Zincir Seti, İtici Kapet ve Horozları yağı ve yağ filitresini (Motorcraft 5/30) olarak değiştirdiğini söyledi, sonrası çıkan parçaları gösterdi. 

Araç çalışır şekilde teslim etti. Bilgisayarla kontrol ettiklerini 1 enjektörün ters çalıştığı şeklinde bir kağıt çıkarttı verdi.Enjektör servisine yönlendirdi.

Sonrasında Enjektörcüler enjektörde bir sıkıntı olmadığını pompada bir sıkıntı olmadığı yönünde bilgilerle sökmediler. Zoraki başka bir enjektör servisinde test yapıldı ve enjektörlerimin 2 adetinde ayar kaçması olduğunu onuda ayarladığını söyleyerek montajı yapıldı ve devam ettim.

SORUN SABAHLARI 5. 6. 8.10. MARŞ SONRASI ANCAK ÇALIŞIYOR

KONTROLLER YAPILDI

1. Araça hava yapmasını karşı YAKIT FİLİTRESİ DEĞİŞTİ

2. Yakıt hortumları kontrol edildi geri dönüş pompa giriş contaları yenilendi bütün girişler kontrollü sıkıldı

3. Aküm yeni Marş motorundan şüphe ettik ve bakımlarını yaptırdık. 

4. Kızdırma bujilerinden şüphe ettik ve çalışır haldeki bujileri yenisi ile değiştirdik.

5. Elektrik siğortaları kontrol ettik çalışmayan devre yok

6. Würt Enjektör temizleyeciyi çeyrek depo ile kullandım yararını gördüm diyebilirim.

AMA HALA AYNI SORUNUM DEVAM EDİYOR.

Mantıklı yorumlarınızı rica ederim. 

2. marşta aptal bir çalışma oluyor gaz yemiyor. 4. veya 5. marşta çalışıyor zoraki gaza tepki veriyor yaklaşık 5 dakika beyaz duman köfteci dükkanı 

Söz konusu zincir ve veya triger sentesi olabilir mi Siemens enjektörü hangi serviste kod sorununu çözümletebilirim 

Araç sadece sabah zor çalışmakta onun dışında gayet iyi yürür durumda

acaba hortumlarda yanlış bağlanmış olabilirmi motor içi şeması varmıdır.

2. marşta aptal bir çalışma oluyor gaz yemiyor. 4. veya 5. marşta çalışıyor zoraki gaza tepki veriyor yaklaşık 5 dakika beyaz duman köfteci dükkanı 

Söz konusu zincir ve veya triger sentesi olabilir mi Siemens enjektörü hangi serviste kod sorununu çözümletebilirim 

Yazmayı unuttum aracın yakıt durumu 7 lt'den 12.8 lt'lere çıkmış durumda

önceki günlerde Boğaziçi köprüsüne yaklaşıyorum dış sıcaklık 55 C derece bir bir çıktı. Acaba motor kontrollerine dış sıcaklık göstergesinin müdahalesi olabilirmi.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Mondeo bilinmeyen ellerde buyuk sıkıntılar çıkarabilir. Madem istanbuldasiniz acilen No Name servise bir ugrayin derim. Anlasmali isyerleri basliginda adresini bulabilirsiniz.

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Suat Set

Yazmayı unuttum aracın yakıt durumu 7 lt'den 12.8 lt'lere çıkmış durumda

önceki günlerde Boğaziçi köprüsüne yaklaşıyorum dış sıcaklık 55 C derece bir bir çıktı. Acaba motor kontrollerine dış sıcaklık göstergesinin müdahalesi olabilirmi.

Geçmiş olsun. Sente problemi olsaydı motor arıza ışığı yanardı. Yanmıyorsa değildir. Çünkü Başıma geldi. Mutlaka arıza ışığını yakıyor sente ayarı.
Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

Geçmiş olsun. Sente problemi olsaydı motor arıza ışığı yanardı. Yanmıyorsa değildir. Çünkü Başıma geldi. Mutlaka arıza ışığını yakıyor sente ayarı.

Sorunum ile ilgili cevaplarınız için teşekkür ederim. 

Rica etsem telefonla irtibat kurulabilirmi 

İlhami GÜLBİTTİ 0542 2735165

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kasap2
(düzenlendi)

No name servis yukarda abi dedi bir arayın sorun

Osman: 0535 723 87 29
Fatih: 0535 895 46 82

AOSS 100.yıl sanayi 51. sokak no:32
Shell istasyonun devamındaki Mercedes bayisinin yanından girilir, (100.yıl sanayi ve Lpg ci tabelası vardır) yokuş aşağı dümdüz 100mt. ilerlenir, yokuş bitiminde sondan 3. bina
Metro ile: AOSS durağında inilir, 1. kısım çıkışı ndan yeryüzüne çıkılınca Mercedes bayisinin tam önüne çıkılmış olur, yokuş aşağı yürünür.

tarihinde Hüseyin Kasap2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Kesin sente problemi var...tekrar sökülmeli...ve sente ayarlanmali. .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Avrupa yakasında No Name (arkadaşlar tavsiye etmişler zira), Anadolu yakasında da Acıbadem Euorfoud'u tavsiye ederim, Mondeo'yu Ford'u çok iyi bilirler.

http://euroford.net

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

Euroford'a dün gittim Çarşamba veya Perşembe aracı sabahtan bırakmamı söylediler

Araçta değişiklikler gözlemliyorum

1. olmasa bile 2. ci marşta aptal çalışıyor, stop ediyor 3. marşta çalışmıyor .4. marşta çalışıyor devamında gaza basmaktayım. Motor ısınana kadar 1500 devirde gaza basıyorum, Motor sıcaklık gösteresi 70 C yi geçince ayağımı gazdan çekebiliyorum. Sıcak motorda sıkıntı yok soğuk motor çalışmamakta (basit bir hata) ya bir fişi yada bir hava borusunu yanlış taktılar ugraşıp durmaktayım. Şimdi Euroford ile taşıtım bu kimselerde soğuk davrandılar aracı bırak inceleyeceğiz. şeklinde yine endişe etmekteyim. 

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Euroford'a dün gittim Çarşamba veya Perşembe aracı sabahtan bırakmamı söylediler

Araçta değişiklikler gözlemliyorum

1. olmasa bile 2. ci marşta aptal çalışıyor, stop ediyor 3. marşta çalışmıyor .4. marşta çalışıyor devamında gaza basmaktayım. Motor ısınana kadar 1500 devirde gaza basıyorum, Motor sıcaklık gösteresi 70 C yi geçince ayağımı gazdan çekebiliyorum. Sıcak motorda sıkıntı yok soğuk motor çalışmamakta (basit bir hata) ya bir fişi yada bir hava borusunu yanlış taktılar ugraşıp durmaktayım. Şimdi Euroford ile taşıtım bu kimselerde soğuk davrandılar aracı bırak inceleyeceğiz. şeklinde yine endişe etmekteyim. 

Güven duymadıysanız , maslağa gidin bence . Güven çok önemli , Osman ve Fatih usta işini iyi bilen insanlardır . Ben mondeo'mun bakımlarını onlara yaptırıyorum hem uygun fiyat çıkarıyorlar hemde sıkıntısız çalışıyorlar ...

Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

halen fırsat bulup aracı servise gösteremedim fakat araç 1. veya 2. marşta çalışmaya başladı. acaba zincir aracın florasına göre şekillenmeyemi başladı. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sizin aracınızı 1. usta bozmuş anlaşılan, neleriyle oynadıysa onlar ayarlanacak. İşinin ehli bir yere gidin ve orada olanları anlatın.

Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

Erdem Bey Teşekkür ederim. Erhan Öfkeli Bey ile görüştüm.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ilhami Gülbitti

halen servise götürme imkanım olmadı. 

Bu gün de aracı kullandım, degişiklikler olmakta araçta. 

1. marşta aptal çalışıyor stop ediyor, 2. marşta çalışmıyor, 3.marşta çalışıyor

Motor ısınana kadar aptal çalışıyor, frene basınca otomatik şanzuman balatayı ayırmıyor araç kafa sallıyor.

Motor ısındıktan sonra herşey muntazam çalışıyor

acaba bir regüle devre sigortasımı attı. nicin motor ısındıktan sonra normale dönmekte.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

halen servise götürme imkanım olmadı. 

Bu gün de aracı kullandım, degişiklikler olmakta araçta. 

1. marşta aptal çalışıyor stop ediyor, 2. marşta çalışmıyor, 3.marşta çalışıyor

Motor ısınana kadar aptal çalışıyor, frene basınca otomatik şanzuman balatayı ayırmıyor araç kafa sallıyor.

Motor ısındıktan sonra herşey muntazam çalışıyor

acaba bir regüle devre sigortasımı attı. nicin motor ısındıktan sonra normale dönmekte.

Yazılımla ilgili bir sıkıntı olabilir belki. Serviste en güncel yazılımı yükletmekte fayda var. Arabanın ısınması özellikle bu havalarda 10-12 kmyi bulabiliyor çok sıkıntılı bir durum.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

-1 ,3 derece araliginda en fazla 5. Km de motor normal isisina ulaşıyor...

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

-1 ,3 derece araliginda en fazla 5. Km de motor normal isisina ulaşıyor...

Benim araba 10km'de 90 derece gösteriyor çok eminim 5. km'de ibre çok hafif kımıldıyor. 2.0 tdci'da farklıdır belki. Bu yüzden kısa mesafe ve az km yapanların lpg dahi taktırmadan benzinli araç almaları uygun oluyor...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ilhami Gülbitti

Selam Arkadaşlar,

Aracımı en son Erkan Öfgeli Ustaya götürdüm. Yapılan işçilikleri söktü ve tekrar kontrol ederek zincir ve kayıştaki sente kaçıklıklarını düzeltti. Araç rahatladı. 

Halen devam eden ilk çalıştırma güçlüğü ve ilk 5 dakika beyaz duman çözümlenmedi.

Yine internet vasıtası ile Ankara dan Hakan usta ile telefonda sorunlarımı anlattım. Kendisi bana yapılacak her şeyi yapmıssın. Ama çift eksantirik sentesi her ustayım diyenin harcı değildir diyor orjinal krank kilitleme ile yapılmalıdır diyor yine sentede 1 diş hatası olabileceğinden bahsetti, başka ne olabilir soruma; ısıtma bujilerinden girdi, ısıtma bujileri dışarıda test edildimi ucundan arkaya doğrumu, arkadan öne doğrumu ısınmakta şeklinde sordu. Bende kendisene mevcut sağlam Bosch marka bujileri Iskra marka ile yenilettiğimden bahsettim. 

Şimdi aklıma gelenler; Iskra yı araştırdığımda BERU veya American XJ performanslarıyla karşılaştırma videolarını gördüğümde, şunu düşünmeye başladım benim araçtaki Iskra buji yerine iyi oturmamış olabilir dolayısı ile kompresyonu buradan düşmektedir. 2. bir sıkıntıda Iskraların performansızlığındandır. diye düşünüyorum. 

Hakan usta ısıtma bujisi için araç ilk çalıştırmada bu bujilerden aldığı ısı ile iyi yanmayı sağladığını bu bujilerin ilk çalıştırmadan sonrada ara ara devreye girdiğini aracım bu bujiye göre yakıt miktarı bilgisayarla ayarlamakta olduğunu iş bu yüzden yakıt sarfiyatının arttığını belirtti.

Şimdide bu konu üzerine gitmem için bilgi paylaşımınıza ihtiyaç duymaktayım.

Hoşçakalın.

Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

Arkadaşlar hiç kimse okumuyor sanırım.

Şahsuvaroğluna bıraktım. 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bizim cevap veremediğimiz konular tabiki var...sonuçta usta ve teknik eleman değiliz... Konuyu okuyoruz ama sizin probleminiz bizim cozebilecegimiz bir problem değil...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...