İçeriğe Yönlendir

Fren Diskleri Neden Eğrilir ?

Tuğberk Şahinoğlu

Recommended Posts

Tuğberk Şahinoğlu

Herkese merhaba,

Geçenlerde aracımda yüksek hızlarda frene bastığımda daha belirgin olacak şekilde direksiyonda titreme yapıyordu. Bunun fren disklerinin eğrilmesinden kaynaklandığını öğrendim ve torna yapılarak sorun düzeltildi. Fakat bu diskleri taktıralı daha 1 sene bile olmamıştı. Acaba fren disklerinin bu kadar kısa sürede eğrilmelerine neler sebep olabilir ? 

Yorum bağlantısı
Misafir

Eğilme sebepleri,

1- Kalitesi,

2- Sıcak disklere soğuk sıvı teması (yıkama, suya girme)

Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Eğilme sebepleri,

1- Kalitesi,

2- Sıcak disklere soğuk sıvı teması (yıkama, suya girme)

Bana da usta 2. söylediğinizden bahsetti. Peki bunla alakalı eğrilmeyi en aza indirmek için ne yapmalıyım ? Araba yıkanırken jantlara tazyikli su sıkılmaması ya da hava yağışlıyken çukur yerlere daha yavaş girilmesi gibi şeyler işe yarar mı ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Aynen.. Kaliteli disk kullanmak ve elinizden geldiğince bu şekilde kullanmak. Yoksa dış etkenlerden kaçış yok maalesef..

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Bana da usta 2. söylediğinizden bahsetti. Peki bunla alakalı eğrilmeyi en aza indirmek için ne yapmalıyım ? Araba yıkanırken jantlara tazyikli su sıkılmaması ya da hava yağışlıyken çukur yerlere daha yavaş girilmesi gibi şeyler işe yarar mı ?

Bu söylediklerinizle adam akıllı disklere birşey olmaz, lakin kalitesiz yada defolu disklerde sıkıntı yaratabilir. Şimdiye kadar 10 dan fazla araç değiştirdik sadece birinde böyle bir sorunla karşılaştık okadar, aracı kullanırken yağışlı yada karlı havalarda Türkiyede çukurlardan kaçmak imkansız ztn kaçmanında bir anlamı yok, orta kalitede disk alsanız kolay kolay birşey olmaz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Yan sanayi malzemelerde de bu sorunlar olabilir,diğer sebepte su teması olabilir.

Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Aynen.. Kaliteli disk kullanmak ve elinizden geldiğince bu şekilde kullanmak. Yoksa dış etkenlerden kaçış yok maalesef..

Bu söylediklerinizle adam akıllı disklere birşey olmaz, lakin kalitesiz yada defolu disklerde sıkıntı yaratabilir. Şimdiye kadar 10 dan fazla araç değiştirdik sadece birinde böyle bir sorunla karşılaştık okadar, aracı kullanırken yağışlı yada karlı havalarda Türkiyede çukurlardan kaçmak imkansız ztn kaçmanında bir anlamı yok, orta kalitede disk alsanız kolay kolay birşey olmaz.

Aslında disklerin kalitesi konusunda bir şüphem yok. Fren disklerini forumdan iyi tanıdığımız No Name serviste Osman usta yaptı ama bu kadar kısa sürede eğrilmesi de keyfimi kaçırdı açıkçası.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

araç sıcak iken yıkama haricinde kolaylıkla yamulmaz. öyle yolda giderken sudan geçmekle falan çok fazla etkileneceğinden emin değilim.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Aslında disklerin kalitesi konusunda bir şüphem yok. Fren disklerini forumdan iyi tanıdığımız No Name serviste Osman usta yaptı ama bu kadar kısa sürede eğrilmesi de keyfimi kaçırdı açıkçası.

Kul yapısı sonuçta diskler kalitelidir belki ama girdiğiniz sert bir çukur diske zarar vermiştir bunu bilemezsiniz, belkide gereğinden fazla fren yapıp diskleri fazlasıyla zorluyorsunuzdur yada disklerde sıkıntı vardır herşey olabilir. En güzeli kafayı takmayın diskten şüpeniz yoksa sürüş tarzınıza biraz daha dikkat edin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Aslında fren diskleri değiştirirken orjinal değiştirmek lazım kolay kolay bir sıkıntı olmuyor .

Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Kul yapısı sonuçta diskler kalitelidir belki ama girdiğiniz sert bir çukur diske zarar vermiştir bunu bilemezsiniz, belkide gereğinden fazla fren yapıp diskleri fazlasıyla zorluyorsunuzdur yada disklerde sıkıntı vardır herşey olabilir. En güzeli kafayı takmayın diskten şüpeniz yoksa sürüş tarzınıza biraz daha dikkat edin derim.

Özellikle konforu düşürdüğünden dolayı gaz fren gaz fren durumundan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışıyorum fakat arabayı kullandığım yollarda çokça çukur var malum İstanbul yolları. Demek ki artık çukurdan kaçamayacağımız yerde mümkün olduğunca yavaşlayıp geçeceğiz tavsiyeniz için teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çok sık fren kullanıp diskleri iyice ısıttıktan sonra doğrudan su tutarsanız belki eğrilir ancak sonradan takılan ve özellikle yan sanayi disklerde eğilme çok çabuk oluyor. Ne kadar özen gösterirseniz gösterin eğiliyor. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çukurlar diske zarar vermez. Diskler maalesef günümüzde eskisi kadar kaliteli üretilmiyorlar. Fiyatlarından da bu anlaşılıyor zaten. Bilinen markaları tercih etmek ve özellikle uzun yolculuklarda molalarda disklere su tutmamak dikkat edilecekler arasında. Yollarda ki su birikintilerine de diskler ısınmışken girmemek iyi olur tabii.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Aslında fren diskleri değiştirirken orjinal değiştirmek lazım kolay kolay bir sıkıntı olmuyor .

Kesinlik öyle Erol abi,sonuçta bu malzemeler uzun vadeli kullanılan bir parçalar..Bir hava filtresi gibi olsa,al tak yan sanayi olanı 5000 km bir sök at..

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Kullanım tarzı ile de çok bağı var bence.  Ne yapıyorum bilmiyorum ama fren disklerini genelde ben çabucak bozuyorum.  2008 de sıfır aldığımız focusun fren diskleri 3000 km.de yamulmuştu.  Yetkili servis kullanıcı hatası demesine rağmen, aracın çok yeni olması, iyiniyet garantisi v.s. gerekçelerle diskleri ücretsiz yeniledi.  Diskler yenilendikten 5-10 bin km. sonra tekrardan frende titreşim başladı.  Belli ki yeniden eğilmişti.  Golfü 6-7 bin km.dir kullanıyorum.  Şimdilik sorun yok bakalım.

Yorum bağlantısı
Misafir

Tam emin olmamakla birlikte sorunsuz diskler, diğer fren ekipmanları tarafından da bozulabilir. kaliper, pabuçlar, balata vs..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Fordda bu disk eğilmesi çok mu yaşanıyor yoksa bana mı öyle geliyor?

Evet..

Yorum bağlantısı
Misafir

Fordda bu disk eğilmesi çok mu yaşanıyor yoksa bana mı öyle geliyor?

Evet, aynı şehirde, aynı yollarda, aynı tarzda; 1974 model passat'ı 13 sene kullandım, 1995 model spring'i 8 sene kullandım. Gençlik yıllarımda da kuşların her modelini yıllarca kullandım. Disk tornalama işini ford sayesinde öğrendim.[emoji16] [emoji16]
Yorum bağlantısı
Misafir

Balatada diskin bozulmasına sebep olur, porya bozuksa yine diskin bozulmasına sebep olur.

Adı sanı bilinmeyen Balata Disk almayın.

Bi kere alın bir daha para vermeyin, ucuz iki kere almak ile kaliteli bikere almak aynı şey.

Yorum bağlantısı
serkan özen

Yansanayi kalite düşük suya temastan sonra egiliyor ondan sonra torna .

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Ford'da bu sorun belli modellerde var. Orjinal diye verilen otosan marka diskte de çıkabilir sorun. Normal şartlarda sudan çok kolay etkilenmemesi lazım ama etkileniyor. Yine de özellikle uzun yolda mola verdiğinizde aracın yıkanmasına izin vermeyin. Sıcak diskler bu yıkama esnasında suya maruz kaldığında riskli olabilir. Özellikle bol frenli bir güzergahta önünüzde su birikintisi varsa, aracın boyu kadar yükselen suların eşliğinde fren diskleriniz de şekil bozuklukları oluşabilir. Disk değişeceği zaman 100tl fazla verip, orjinalinden daha kaliteli diskleri seçmek doğru olacaktır.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Benim disklerde 3 aylıkken yamuldu.Bugün tornalattık mecbur. Ama bundan sonra orj motocraft disk almak istiyorum. Bir dahaki yamulmada hemen diskleri ve balataları en kalitelisinden almayı istiyorum. Sonuçta can taşıyoruz ve frenler bu durumda hayati önem taşıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Benim disklerde 3 aylıkken yamuldu.Bugün tornalattık mecbur. Ama bundan sonra orj motocraft disk almak istiyorum. Bir dahaki yamulmada hemen diskleri ve balataları en kalitelisinden almayı istiyorum. Sonuçta can taşıyoruz ve frenler bu durumda hayati önem taşıyor.

+1

Defalarca frende orjinal ekipman dedik, halen de diyoruz buna rağmen saçma sapan markalar da öneriliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeo mk3 te kesinlikle orjinal kullanmayın.

400 liralığını da otosan olanını da test ettir.

En iyi verimi trw de aldım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...