İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.4 TDCI Zor Çalışıyor

Mehmet Büyükkeleş

Recommended Posts

Emre Usta

Kizdirma suresiyle alakali demisti ford servisten ayrilan 20 yillik usta.birkac yere sordum cevap veremedi.zaten nadir yapinca ustune gitmedim

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

süre durup dururken değişmez, daha önce çalışan sistem şimdi çalışmıyorsa ne olabilir? mantık yeter aslında, tabii düşünüp kontrol etmekten üşenmeyecek usta lazım, erken teşhis koyacak usta desek daha doğru olur, bu tip ustalarda azdır genelde,  yinede dediğim şeyler ilk olabilecek sebeblerden arkadaşlar...

bizde 30-40 senelik yüksek inşaat müh.leri var, laf bile edemiyoruz, sebeb adam müh, yaşta kemale ermiş, eee laf edilmez,  halbuki adam ilk 10-15 sene kendini sürekli yetiştirmiş, geri kalan sürede yerinde saymış, deneyimide bir noktada kalmış, gerisi kendini tekrar, ilerleme yok,  zaten uzmanlığın ne diyince kötü kötü bakıyorlar, benim gözümde pratisyen inşaat mühendisi kalmışlar, neyse.... teknolojide herşeyde değişmiş, bu insana al sana proje için veriler dediğimde anlamıyorsa, hala eski sistemle çiz et ver diyorsa benim için anlamı yoktur, sana verdiğim veriyle oturup netcad-autocad ile şak diye herşeyi yapabilecekken bana zaman kaybettirip al milimetrik kağıda çiz, şunu yap bunu yap klasik hesap derse bu iş olmaz, zaten onlada çalışmam, ayak uyuduracak olmadı yallah....

bunu neden yazdım, örnekte olduğu gibi usta dediğimiz kişiler kendini yetiştirecek, boşamı eğitim veriliyor, günümüzde herşey elektronik oldu, kompresyon kaybımı var, bekoda takarız makineye bakarız her silindire her enjektöre, kompresyon ne basınç ne vs, herşey görünür, yağı analiz ederiz, içindekinden hangi rulman hangi dişli hangi segmanda aşınma var şakkkk diye buluruz,  yani usta usta olmak için kendinide ekipmanınıda yenileceyecek, bunu yapamayanlar ekonomik sebeblerde var tabii, böyle omu acaba sebeb, bumu sökelim değişelim bunda olmadı şundanmı acaba der durur, boşa para zaman kaybı... çalışmadımı ısıtma süresini uzat dizel bir çalıştımı zaten gider, ısınana kadar, tabii sıkıntı büyür büyür sonuda motor ineer... elbette inecek, sonunda aşınan bir makine, ama sen ne olduğunu karşındakine anlatki o da işin nereye gittiğini bilsin....

nokta atışı yapacak yada en azından sebebe çok yaklaşacak ayarda olacakki usta bu iş yürüsün, buda olmadığından bunlar ne yazıkki hep yaşanacak, bizde işine saygılı araştıran işini hakkıyla yapma niyetinde olanlar azdır anlayacağınız, söz meclisten dışarı ustayım diye geçinen çok insan var ne yazıkki...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aslan Yıldız

Sabah birşey yok iş çıkışı araba insanı çileden çıkarıyor. Bu sorun için başvuracağımız bir yer olmaması da dahada berbat bir durum

Yorum bağlantısı
Aslan Yıldız

Benim araba hafif bayır olduğunda aracın yönü farketmeksizin yapıyor. Bir tamirci depo nun içinde şamandıra var ona bi bakayım dedi ama yaptırıp yaptırmamakta kararsızım 

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Yılmaz Güneş

Merhaba, aynı sorunu bende  de var, çözüm bulabilen, adana da gidecek yer tavsiyesi verecek bir arkadaş var mı?

Yorum bağlantısı
Cihan Erbakan

Merhaba arkadaşlar aynı sorunu bende yaşadım, son 1 aydır sabah normal çalışıyor akşam iş dönüşü çalıştırdığımda yağ lambası yanıyor devir saati 0 da araba zorlanıyordu, 5-10 saniye sonra yağ ışığı sönüyor devir saati normale dönüyordu. ustaya götürdüm öncelikle yakıt filtresinden olabilir dediler değiştirdik fakat sorun devam etti. daha sonra bu arızanın elektriksel olabileceğini arabayı bırakmam gerektiğini söylediler. ertesi gün gittiğimde sorunun arabanın yazılımından kaynaklı olduğunu ve gerekli güncel orijinal yazılımı yüklediklerini sorunun çözüldüğünü söylediler. arabayı dün aldım ve bugün işe gittim akşam çalıştırdığımda o hatayı vermeden normal olarak çalıştı. biraz daha süre daha geçsin bakalım tekrar edecek mi buradan bilgi veririm. aynı sorunu yaşayan arkadaşlara bilgi vermek amacıyla üye oldum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Cihan Erbakan yazdı:

aynı sorunu yaşayan arkadaşlara bilgi vermek amacıyla üye oldum.

İlginiz için teşekkürler, Hoşgeldiniz. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cihan Erbakan

maalesef yazılım güncellemesi de çare olmadı sorun aralıklarla devam ediyor, bu sorunu yaşayan ve çözüm bulan bu konu üzerinden yazarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Buğra Patır

Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Üye olmadan da forumu takip ediyordum fakat bu sorun benimde başıma gelince bende bir şeyler yazayım dedim. Havalar malumunuz soğuk ve soğuklar başladığından beri hiçbir problem yoktu. Genellikle Bp ve Shell firmalarından mazot alırdım fakat bu sefer başka marka mazot aldım. Mazot aldığımın ertesi günü, yine herkesin belirttiği üzere tam iş çıkışı bu problem meydana geldi. Sabah 0 derecede hiçbir problem yokken, akşam iş çıkışı aynı videodaki gibi oluyor. Tek farkı bende daha kısa sürüyor 4-5 sn kadar. Mazot değişikliğinin ertesi böyle olması beni şüpheye düşürdü. Acaba yakıt ile ilgili bir mevzu olabilir mi bu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 31.12.2018 at 11:18, Buğra Patır yazdı:

Acaba yakıt ile ilgili bir mevzu olabilir mi bu?

Tabiki.. En önemli etken.. 

Yorum bağlantısı
Deniz Baydar
(düzenlendi)

Aynı problemi yaşamaya devam ediyorum. 

- sadece kış aylarında oluyor.

-  eksi 15 derecede yapmazken 0 derecede yapabiliyor, tutarsız.

- bazen 20 dakika bile uğraştırdığı oluyor. 

- dumanla beraber, yanık yağ kokusu gibi bir koku geliyor.

- Mutlaka her gün olmayabiliyor. bazen 1 hafta hiç yapmayıp, tekrar yapmaya başlarken, bazen 1 hafta boyunca hergün yapıyor. Üstelik uzun süredir bu sorunu yaşadığım için hava durumlarını kontrol ediyorum. bu yapmadığı haftalarla yaptığı haftalar arasında bir sıcaklık farkıda olmuyor.

- sanki araç düz yerdeyken daha çok yapıyor, yokuş aşağı dururken daha az yapıyor gibi geliyor ama emin değilim.

Bu problemi nasıl çözecez arkadaşlar net bir şey bilen, sorunu kesinlikle çözdüm aylardır bir problem yaşamadım diyen yok mu ? 

tarihinde Deniz Baydar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Buğra Patır
12 saat önce, Deniz Baydar yazdı:

Aynı problemi yaşamaya devam ediyorum. 

- sadece kış aylarında oluyor.

-  eksi 15 derecede yapmazken 0 derecede yapabiliyor, tutarsız.

- bazen 20 dakika bile uğraştırdığı oluyor. 

- dumanla beraber, yanık yağ kokusu gibi bir koku geliyor.

- Mutlaka her gün olmayabiliyor. bazen 1 hafta hiç yapmayıp, tekrar yapmaya başlarken, bazen 1 hafta boyunca hergün yapıyor. Üstelik uzun süredir bu sorunu yaşadığım için hava durumlarını kontrol ediyorum. bu yapmadığı haftalarla yaptığı haftalar arasında bir sıcaklık farkıda olmuyor.

- sanki araç düz yerdeyken daha çok yapıyor, yokuş aşağı dururken daha az yapıyor gibi geliyor ama emin değilim.

Bu problemi nasıl çözecez arkadaşlar net bir şey bilen, sorunu kesinlikle çözdüm aylardır bir problem yaşamadım diyen yok mu ? 

Deniz bey merhaba,

Marş basarken akü voltajını ölçme şansınız var mı? (özellikle iş çıkışı) Ben ölçtüğümde 6-8 Voltlara kadar düşüyor. Ayrıca marş bastıktan sonrada 14 küsür voltlara çıkması gerekirken  bende 12 V civarında kalıyor. Elektrikçiye gittim. Durumu gösterdim. Şarj dinamosu tadilat gördü. 

Şu an, bu konudaki problemim çözüldü gibi çünkü 1 haftadır bu sorunu yaşamadım. 

Bildiğiniz üzere kışın akülerin kapasitelerinde ciddi düşüşler oluyor. 

Özetlersek benim teorim bu yönde. Sizde ölçüp elinizdeki verileri paylaşırsanız tekrar fikir yürütürüz.

Yorum bağlantısı
Emre Yılmaz77

Bi arkadaş foruma böle bişey yazmış ne kadar dogrudur bilemiyorum tabi

aldzy4.jpg

Yorum bağlantısı
Emre Yılmaz77

Denendi bi işe yaramıyor aynı durum devam ediyor

Yorum bağlantısı
Buğra Patır

Arkadaşlar akü voltajlarınıza baktınız mı? Akücüde değil iş çıkışı kendiniz ölçün sorunun kaynağını göreceksiniz.

Yorum bağlantısı
Emre Yılmaz77
15 saat önce, Metin Taşcı yazdı:

Ne alakası varmış ki?

Büyük ihtimal satıcı dümen yapıyor

5 saat önce, Buğra Patır yazdı:

Arkadaşlar akü voltajlarınıza baktınız mı? Akücüde değil iş çıkışı kendiniz ölçün sorunun kaynağını göreceksiniz.

Bugün bakıcam buraya yazarım sonuçları akü 1 yıllık şuan

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz86

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım 2010 1.4 tdci titanium 78000 de aracm alalı 1 ay oldu son iki gündür aynı sorun başıma geldi sabah işe giderken sıkıntı yok  iş çıkışı derece 10 marş 6-7 kez çevirdikten sonra motor sarsıntılı şekilde çalıstı be beyaz duman atmaya başladı 15  - 20 saniye sonra devir saati devreye girdi çalışma normale döndü acaba kesin çözüm bulan varmı çok sinir bozucu birde 15-20 saniye sarsıntılı çalışması daha büyük sorunlara yol açarmı ford mühendisleri ne iş yapar acaba bu soruna çözüm bulamıyorsa 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Böyle durumlarda kapatıp tekrar çalıştırınca düzgün çalışıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz86

Malesef hocam 10 15 saniye sarsıntılı çalıştıktan sonra kendine geliyor devir saati çalışmaya başlıyor sarsınsıntılı çalışma esnasında beyaz duman atıyor. Arabanın gidişinde çekişinde hiçbir sorun yok 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz86

Arkadaş yokmu bu sorunu çözen veya ben çözerim diyen babayiğit bi usta marşa basmaya korkar oldum rezil ediyo adamı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sensörlere bakılmalı.
Arıza kodu okumak yetmez. Sensörlerden gelen veriler okunmalı.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Arkadaş yokmu bu sorunu çözen veya ben çözerim diyen babayiğit bi usta marşa basmaya korkar oldum rezil ediyo adamı 

Yukarıda arkadaş akünüzü iş çıkışı kendiniz ölçün demiş. Problem çözülmüş gibi. Deneyin isterseniz.
Yorum bağlantısı
Ahmet Serhat
On 21.11.2015 at 17:46, Emre Usta yazdı:

Fiestada boyle sorunla karsilasan arkadaslarin yorumlarini bekliyorum.Kis geldi yine ayni sorunu yapıyor. Anlamadigim nokta sabah yapmiyor aksam isten cikinca yapiyor.Once ibre oynamiyor vuruntulu calisiyor 5-6 saniye beyaz duman atiyor.

Şirketimiz bu araçtan 2 adet aldı. Araçlardan ikisinde de bu arızalar aynen vardı. Beyni değiştirildi. 2 kez yazılım güncellendi olmadı. En sonunda Almanya'dan yazılım getirilip güncelleme yapıldı. Ancak yine olmadı. Bu şikayet ile ilgili yazışmalar da yaptık. Otokoç sorunun ne olduğunu hiç bir zaman bulamadı. Problem aynen devam ediyor. 

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdoğan

bir başka başlıkta bu sorunun çözümüne ilişkin bir bilgi paylaşılmış. Benzer problemi yaşayan biri yakıt basınç sensörünü Fuel Rail Pressure) değiştirerek sorunu çözmüş. Bu çözümü başka deneyen kimse oldu mu? Benzer sorunu ben de aracımda yaşıyorum, kızdırma bujileri değişmesine rağmen sorunum devam ediyor, aracım akşamları genelde çok geç çalışıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...