İçeriğe Yönlendir

Elektronik Bilgisi Olan Abilerimden Yardım

Mustafa Çiçek

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Vay be 4 yıl elektronik okudum. Aklımda sadece sokaktasayamagibi kalmış :)

Aynı iş için diyotta kullanılamaz mı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Diod olur ama bir sürü seri bağlama olacak ki her Diod başına düşen 0.7 volt hesaplansın. Daha düşük akımlar için zener Diod iyidir. 3 volt 10ma led için 11 volt zener bağlanır. Araba çalışmaz iken led yanmaz, çalışınca yanar

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Sayın Servet Bey:)

Adam 3 adet 3.2 volt direnci seri baglayacam demiş...

Senin şemada çıkıştaki voltaj minimum 5 volt oldugu için 3 tane seri led baglarsa o ledler çok kısık yanar.

Bu nedenle en temizi 7810 regulatörü kullanmaktır.Ayrıca giriş voltajı ile çıkış voltajı arasındaki fark ne kadar fazla olursa regulatör biraz daha ısınıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sn Bağseven, 78xx bu bağlantıda 0 ile eşik voltajı 16 volta kadar çıkış verir.
Sn üyemiz direk bağlayacak ledleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Abi peki 1 ampere yakın akım çekilcekse R1 direnci en az yarım watt olmalı ki ısınmasın.Öyle değil mi?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
32 dakika önce, Mustafa Bağseven yazdı:

Abi peki 1 ampere yakın akım çekilcekse R1 direnci en az yarım watt olmalı ki ısınmasın.Öyle değil mi?

P=I*I*R den hesaplarsın direncin gücünü. İstediğin I akımını da 5/R den bulabilirsin. Çok verimli bir devre olmaz yani o kadar yüksek akım için.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1 watt direnç ile şaşma toleransı bir kaç m.amper mertebeside olur bu devrenin. Kasa stabil ısıda olursa

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Sen elleşme Emmi, Ledler de patlıyor, hatırlatiyim.

çanak antenden gelen kablo ile led yaktı yahu..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

Önerileriyle, devre çizimleriyle, görüşlerini yazan yardımcı olan ustalarıma  teşekkürler.  İlk mesajımda yazdığım gibi el becerim var ama elektronik  devrelere, şemalara, formüllere, görüşlerinize kusura bakmayın anlayamadığım için yabancı kaldım. Derdimi ne yapmak istediğimi anlatamadım sanırım. Birkaç gün içinde birkaç resim yükleyerek ne yapmak istediğimi daha da anlaşılacağını sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Kurtcalı

İyi akşamlar ustalar, arkadaşlar. Konuyu fazla dağılmasın diye  resimleri ve sorularımı konun gerçek sayfası olan ( Yeni connect böyle olmalıydı bence) sayfasında paylaştım yardımlarınızı, görüşlerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Önder Kurtcalı

İyi akşamlar. Sinyal verdiğimde parkların söndüren, sinyal söndüğünde parkları yakan modül veya devre gibi birşey varmı ?ustalara bilgisi olanlara yardım bekliyorum.

(Bu konu hakkında Mustafa bağseven arkadaşa özelden yazdım görmedi herhalde)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Önder Kurtcalı yazdı:

İyi akşamlar. Sinyal verdiğimde parkların söndüren, sinyal söndüğünde parkları yakan modül veya devre gibi birşey varmı ?ustalara bilgisi olanlara yardım bekliyorum.

http://mertmod.com/mertmod/F4.html

Talip abi ile bi görüşün, yapar mutlaka.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç ne ?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...