İçeriğe Yönlendir

Aracımdaki Hata Kodu

Tuna İşgören

Recommended Posts

Tuna İşgören

Arkadaşlar aracımda ER0146 hata kodu yazıyor gauge menude . daha önce gauge test topiğine mesaj yazdım ama cevap veren olmamıştı ne olduğuna dair. ford etisten baktım şimdi ;

DTC   Ekran adı: P0146 Tanım: Isıtmalı Egzos oksijen Algılayıcısı Devresinde Faaliyet Saptanmadı (sıra 1, algılayıcı 3) Üretici: Ford

Bu şekilde birşey çıkıyor . herhangi bir sorun yaparmı bu olay nedir ne işe yarar ?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Piyasa dilinde Hego, teknik dilde lambda genel olarak oksijen sensörü oalrak adlandırılan egzosdan atılan gaz içindeki oksijen miktarını ölçüp ECU ya ileten ve yakıt ayarlamasında işlev gören sensördür kendisi.

Sizinkisi arızlanmış hiç değer okumuyormuş. Muhtemelen aracınız fazla yakıyordur, ani gazlarda tepkisi geç oluyordur.

değişmesi gerekir, bulunduğu yere göre özel bir apart ile sökülmesi gerekebilir.

Bunun gibi birşeydir

00302669301.JPG

Arkadaşlar aracımda ER0146 hata kodu yazıyor gauge menude . daha önce gauge test topiğine mesaj yazdım ama cevap veren olmamıştı ne olduğuna dair. ford etisten baktım şimdi ;

DTC   Ekran adı: P0146 Tanım: Isıtmalı Egzos oksijen Algılayıcısı Devresinde Faaliyet Saptanmadı (sıra 1, algılayıcı 3) Üretici: Ford

Bu şekilde birşey çıkıyor . herhangi bir sorun yaparmı bu olay nedir ne işe yarar ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Gazda falan tepkime gayet iyi yakitimda fazla degil herhangi bir anormallik sezmiyorum ;/ suanda 5.9 litre ortalamam var sehirici ve kisa mesafelerde kullanıyorum servise gitsem bakmak icin para isterlermi acaba

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Gazda falan tepkime gayet iyi yakitimda fazla degil herhangi bir anormallik sezmiyorum ;/ suanda 5.9 litre ortalamam var sehirici ve kisa mesafelerde kullanıyorum servise gitsem bakmak icin para isterlermi acaba

İsterler diye düşünüyorum, şu an kullanımda bir problemde olmayabilir ama o sensörde bir şeylerin ters gittiği aşikar. Araç hiç okumayınca standart değerler ile çalıştırıyor olabilir aracı.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Bir kac yerde hata kodu silinince duzeliyor demisler , hata kodunu servis harici bir yerde sildirmem mumkunmudur ? Cok pahaliya patlarmi bu is bana acaba

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

acaba anlık bi hata oluşmuş olabilirmi ? sonuçta sensör doğru çalışsada araç hata kodunu kendi silmez diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bir kac yerde hata kodu silinince duzeliyor demisler , hata kodunu servis harici bir yerde sildirmem mumkunmudur ? Cok pahaliya patlarmi bu is bana acaba

ELM327 OBD2 aparatı ve akıllı telefonunuz olsaydı silinirdi, forumda araştırabilirsiniz, aparat 25-30 TL ye bulunabiliyor.

acaba anlık bi hata oluşmuş olabilirmi ? sonuçta sensör doğru çalışsada araç hata kodunu kendi silmez diye düşünüyorum

Araç bazı hata kodlarını geçiçi hafızaya yazar belirli aralıklarla kontrol eder eğer belirlenen periyot kadar sürede hata halen varsa kalıcı hafızaya yazar ve siz kodu bildirir. 

Yok hata düzelmişse bunu kalıcı hafızaya yazmaz ve geçici hafızadan siler, siz görmezsiniz bile.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

bi tanıdığımda var bluetoothla çalışan onunla silmek için telefona apk mi kurmam gerekiyor peki ?=

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

torque pro yu telefona yükledim yarında elm327 cihazı getirecek arkadaş . silmeyi denicem bakalım sonucu burdan paylaşırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

torque pro yu telefona yükledim yarında elm327 cihazı getirecek arkadaş . silmeyi denicem bakalım sonucu burdan paylaşırım

Torque lite ile de hata kodlarını temizleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Elm327 ile baglanti yaptim , fakat beyinde hic bir hata yoktur diyor .. Ariza Işığı yanik olsa sondurecek fakat beyindeki er0146 hata kodunu hic görmüyor

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Elm327 ile baglanti yaptim , fakat beyinde hic bir hata yoktur diyor .. Ariza Işığı yanik olsa sondurecek fakat beyindeki er0146 hata kodunu hic görmüyor

İlginç bir durum, sanırım bir ford servisine uğramanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akünüzü söküp takarak tüm sistemi sıfırlayablirsiniz. Öyle de deneyin dilerseniz. Teyp kod sorabilir, dikkatli olmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Teyp kodu sorarsa servisten alabilirz dimi yada ford call center verebilirmi sifreyi ? Akuyu sokup denicem bide

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Konuyu okuyunca bende gauge test yaptım ER0154 hata kodu çıktı araştırdım P0154 Oxygen Sensor Circuit No Activity Detected (Bank 2 Sensor 1) diye bir açıklama var oksijen sensörü hatası var sanırım.Yakıtım fazla 6.8 lt/100 km ortalamam var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kodları DTC olarak görmeniz gerekiyor ama?

DTC None diye de yazıyor mu mesela?

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Sadece None yazan bir yer vardı.Sanırım dtc olan bölüm bu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sadece None yazan bir yer vardı.Sanırım dtc olan bölüm bu.

O halde hata kodunuz yoktur. Sorun yok aracınızda.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Kodu bende dtc olarak gormuyorum sadece er0146 taziyor tek basina o halde bendedemi hata yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Lpg den de bu hatayi verebiliyor. Araciniz lpg li mi? Gaz ayari yaptirdiniz mi uakim zamanda?

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Erdem bey araclarimiz dizel evet , bugn tekrar menuyr bakicam dtc kismini hatirlamiyorum çünkü , birde en son akuyu çıkartıp takicam bakalim er0146 gidecekmi menüden

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Deneme sonucunu yazarsanız sevinirim Tuna Bey.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Bugün baktim menuye fakat dtc diye birsey gormedim , aküyü daha söküp takmadim haftasonu anca

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...