İçeriğe Yönlendir

Volkswagen 1.4 Tsi Motorda Lpg Kullanan Varmı?

Kemal Öremiş

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

İnanmama durumu neden var :) 

bu arkadaş şehir dışında 5,5 yakıyor ama şehir içinde 10 litre diyor mesela. Hem de 125’lik tsi’a. Kaldı ki istanbul şartları daha kötü. 

örnek çok yani. 

fabrika verisi 8,5 zaten. İstanbul faktörü ile çok rahat çıkar 10-11’lere. 

lpg taktırmak isteyenler haksız değil. Takan yerler var. O yüzden attım videoyu. Aracın yakıtını tartışacak değilim. Neyse ne. Geçenlerde arkadaş yazmıştı buraya yazılımlı tiguana lpg diye. Oradan aklımda kalmıştı lpg olayı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben istanbuldayim ortalamam 6.5

Bilmeden kullanmadan yorum lutfen yapmayalim. Tek faktor sakin kullanim. Hizli olabilir sorun yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bilmeden kullanmadan yorum lutfen yapmayalim. Tek faktor sakin kullanim. Hizli olabilir sorun yok.

Ortalama 6,5 olabilir abi. şehir içi kullanımda fabrika verisi 8,3 olan motor için istanbul’un ağır trafik koşullarında 10-11 neden şaşırtıyor? Gayet normal. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İstanbul’da böyle ama. 

11lt arkadaşımın. O da şaşırmıştı. Biraz incelemeden aldı ve 11’i görünce noluyor demişti 1.4 motor için. 

bu da kullanıcıların yazdıkları

http://arabamkacyakar.com/volkswagen/tiguan/tiguan-1/1.4-tsi-86784/1

Tiguan'da olabilir kullanmadığım için bilemiyorum, ben binekler için söylemiştim.

Nispeten ağır ve büyük kasalı Octavia ile bile 9'u geçmiyordu benim ortalama,  2009 model 122'lik + DSG.

Mehmet Göktürk yazdı:

Uzun mesafeli kullanıyorsunuz hocam siz sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sislide oturup mecidiyekoye arabayla gidip 11 yakiyorum diyen acaba ayda kac depo benzin yakiyor?

ben 3-4 depo kullaniyorum ayda..

istanbulun sartlarini biliyorum zaten surekli avrupa anadolu gidip geliyorum maslak zincirlikuyu vs

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Sislide oturup mecidiyekoye arabayla gidip

metro candır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

Sislide oturup mecidiyekoye arabayla gidip 11 yakiyorum diyen acaba ayda kac depo benzin yakiyor?

ben 3-4 depo kullaniyorum ayda..

istanbulun sartlarini biliyorum zaten surekli avrupa anadolu gidip geliyorum maslak zincirlikuyu vs

Cevizlibağ - Maslak - Altunizade üçgeninde 8 küsür yakıyorum Alfa ile, VW olsa 1 litre civarı daha az yakar sanırım. Ayda 2 depo uzun yol olmazsa.

Son 10.000 km'min ortalaması 8.0

Kısa mesaje dur-kalk trafik olursa uçuyor tabi tüketim ama mesafe uzun olmadığı için genel ortalamaya çok etki etmiyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tamam arkadaşlar. İstanbul gibi yerde şehir içi ortalamanız, vw’nin kendi belirlediği ortalamadan daha düşük. Bence vw’ye de gönderin bu sonuçları. Bi düzeltsinler yani. 8,3 yazarak rakiplerinden kağıt üstünde daha da başarılı olur. 

büyükdere caddesinde, e5’te seyretmek değil benim kastım. Geçen bayramda tüm istanbulu dolaştım. Tam otomatik 1,6 atmosferik de 7,5lt tüketti. 

İstanbul trafiği bu demek değil. Güngörende, bahçelievlerde, kadıköy’de, halkalı’da, güneşli’de, zeytinburnu’nda, akşam beylikdüzü büyükçekmece istikametinde cadde sokaklarda, rampada dur kalkta, sürekli ışıklarda sürmek demek. Hal böyle iken 7-8’leri yakalamanız hayal. Yani ben bu dediğim yerlerde dizel clio’da kullandım. Ultra sakin sürüşte 5,5lt’nin altını hiç görmedim. Ama 7-8 deniyor. Garip. 

neyse uzatmıyorum. Lpg düşünen arkadaşlar atikfest karma %30 tasarruf yaptırıyormuş. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Biz nerde yasiyoruz? Surekli kadikoyde taksi soforlugu yapsam hakli olabilirsin. Bu dedigin kadar trafikte olsan zaten km yapamazsin.

ECE 90 standardi belli zaten cok tartistik. Tabii ki altina inebiliyoruz.

Arabayi atmosferik gibi devirli ve hizli kalkisli agresif kullaniyorsan olur. Ayrica turbo arac atmosferikten az yakar bu klasiktir.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

2000 devire gelmeden hazırlanacaksın vites büyütmeye, tsi alt devirde çok iyi, yüksek devir israf zaten.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)

Benim güzergahımda, Göztepe-Dudullu sabah akşam trafik içerisinde, Tiguan 1.4 dsg 8,5-9lt, Golf 1.2 dsg 6-6,5 lt yakıyor aynı kişi kullanıyor yani ben.

Düzenleme : bu arada golf ün dsg neredeyse tamamı İstanbul un  trafiğinde hala patlamadı 29 k ya geldi.:)

tarihinde Osman Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tamam arkadaşlar. İstanbul gibi yerde şehir içi ortalamanız, vw’nin kendi belirlediği ortalamadan daha düşük. Bence vw’ye de gönderin bu sonuçları. Bi düzeltsinler yani. 8,3 yazarak rakiplerinden kağıt üstünde daha da başarılı olur. 

büyükdere caddesinde, e5’te seyretmek değil benim kastım. Geçen bayramda tüm istanbulu dolaştım. Tam otomatik 1,6 atmosferik de 7,5lt tüketti. 

İstanbul trafiği bu demek değil. Güngörende, bahçelievlerde, kadıköy’de, halkalı’da, güneşli’de, zeytinburnu’nda, akşam beylikdüzü büyükçekmece istikametinde cadde sokaklarda, rampada dur kalkta, sürekli ışıklarda sürmek demek. Hal böyle iken 7-8’leri yakalamanız hayal. Yani ben bu dediğim yerlerde dizel clio’da kullandım. Ultra sakin sürüşte 5,5lt’nin altını hiç görmedim. Ama 7-8 deniyor. Garip. 

neyse uzatmıyorum. Lpg düşünen arkadaşlar atikfest karma %30 tasarruf yaptırıyormuş. 

Farklı arabalar için konuşuyoruz halen.

122'lik Tiguan daha çok yakabilir. Mehmet hocanın Tiguan 125'lik olması lazım. Ben Tiguan hiç kullanmadım ancak Alfa da az yakan bir araba değil, eşim kısa mesafe kullandığında 10-11 oluyor ortalama. Alfa forumlarında 12-13 yaktığını söylüyor millet, ben o ortalamalara hiç çıkmadım, inşallah da çıkmam. Yavaş da kullanmıyorum ama demek ki sürüş stili ciddi farkettiriyor.

İstanbul trafiği deyince illa Şişli-Mecidiyeköy gitmemize gerek yok. E-5 de olsa TEM de olsa gayet trafiğe giriyoruz. Girmesek dümdüz gitsek 6'nın da altına iner zaten. Onun için özellikle yazdım güzergahı. İstanbul'da E-5'e TEM'e çıkmadan uzun mesafe gidemezsiniz ki? Kısa mesafe ilçe içinde kullanmanız lazım sürekli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1.4 150 4x4 hp olanlar 9, 122 4x2 olanlar 8, 125 olanlar 7 normaldir Tiguanda karisik.

passatta ise 122 olanlar 7 125 olanlar 6 uygundur

Arabaya bakkala gitmek icin biniyorsaniz 10-11 olur.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ayrica turbo arac atmosferikten az yakar bu klasiktir.

böyle bir şey iddia etmedim tabiki. 

evet şehir içi demek taksi istikameti gibi kullanmak demektir. Taksi hem büyükdere caddesinde gezer hem de bomonti sokaklarında girer. 

benim arabam çok yaktığı için alışkanlık gereği sakin kullanıyorum. Kırmızıyı görünce ayağımı gazdan çekenlerdenim. Tam otomatik aracımı sakince hızlandıranlardanım. Kuzenimin golfü bir hafta bende kaldı. Kızımı sabah güneşli’den halkalıya okula götürdüm. Oradan bayrampaşa maltepe göngören zeytinburnu dolaşıp tekrar halkalı ve güneşli yaptım. Park yeri aradım. Dur kalk trafiğe girdim. Kırmızıya çokça takıldım. 

golf 1.2 tsi 5,5 olması lazım fabrika verisi. Ben 8,5 yaktım. Ki bana çok çok iyi geldi bu değer. Aynı şekilde kendi aracımla 11-12 lt görüyorum. 

tiguan için de 10-11 normal. İstanbul trafiği benim için bu demektir

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

böyle bir şey iddia etmedim tabiki. 

evet şehir içi demek taksi istikameti gibi kullanmak demektir. Taksi hem büyükdere caddesinde gezer hem de bomonti sokaklarında girer. 

benim arabam çok yaktığı için alışkanlık gereği sakin kullanıyorum. Kırmızıyı görünce ayağımı gazdan çekenlerdenim. Tam otomatik aracımı sakince hızlandıranlardanım. Kuzenimin golfü bir hafta bende kaldı. Kızımı sabah güneşli’den halkalıya okula götürdüm. Oradan bayrampaşa maltepe göngören zeytinburnu dolaşıp tekrar halkalı ve güneşli yaptım. Park yeri aradım. Dur kalk trafiğe girdim. Kırmızıya çokça takıldım. 

golf 1.2 tsi 5,5 olması lazım fabrika verisi. Ben 8,5 yaktım. Ki bana çok çok iyi geldi bu değer. Aynı şekilde kendi aracımla 11-12 lt görüyorum. 

tiguan için de 10-11 normal. İstanbul trafiği benim için bu demektir

İstanbul trafiği büyükdere bomonti ise ben 4.6 hse range rover alırdım. Hepi topu 5 km

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Ben İstanbul Bakırköyde oturuyorum ortalama hızım 25 km üstüne çıkmıyor. Dizelle 6.5 litre tükettiğim yerde en iyi Tsi motorun 8 den aşağı yakması mümkün değil. Ne kadar sakin kulanırsanız kullanın. Çevremdede böyle hatta fazlası var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hakan Gürsu yazdı:

Ben İstanbul Bakırköyde oturuyorum ortalama hızım 25 km üstüne çıkmıyor. Dizelle 6.5 litre tükettiğim yerde en iyi Tsi motorun 8 den aşağı yakması mümkün değil. Ne kadar sakin kulanırsanız kullanın. Çevremdede böyle hatta fazlası var.

güzergahınız ne uzunlukta?

Mehmet Göktürk yazdı:

İstanbul trafiği büyükdere bomonti ise ben 4.6 hse range rover alırdım. Hepi topu 5 km

misal 100km de 20 litre yakan bi canavarım olsa 1.4 lira yapar km başına. 5 km yolu 7 liraya gitmiş olurum. Bence değer :)

Bi çıkıyorum sabah maslak öğleden sonra gebze akşam kurtköy ordan tuzla sonra geri eve kurtköy bakmışsın 150 km gitmiş en az. Böyle olunca yakıt düşüyor. 

Sabah şişliden maslağa geldin, akşam gayrettepeye döndün. Yaksa ne olur yakmasa ne olur. 

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

güzergahınız ne uzunlukta?

misal 100km de 20 litre yakan bi canavarım olsa 1.4 lira yapar km başına. 5 km yolu 7 liraya gitmiş olurum. Bence değer :)

Bi çıkıyorum sabah maslak öğleden sonra gebze akşam kurtköy ordan tuzla sonra geri eve kurtköy bakmışsın 150 km gitmiş en az. Böyle olunca yakıt düşüyor. 

Sabah şişliden maslağa geldin, akşam gayrettepeye döndün. Yaksa ne olur yakmasa ne olur. 

Her gün arabayı kullanmıyorum, haftada 2 3 kere kullanıyorum arabayı ve hep şehir içindeyim, kullandığım zaman  20 km yaptığımda oluyor 100 km yaptığımda. 

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

anlaşılan İstanbul trafiği nedir sorusunun cevabı herkeste farklı. Benim için ort 20-21 km’nin üstüne çıkamamaktır. Dolayısıyla tüketim değerleri yüksek çıkıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ortalama anlam taşımıyor. 20 km ile sabit gidersen de ortalaman 20 olur. 1 dakike 200 ile gidip 19 dakika beklersen  de :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
Mehmet Göktürk yazdı:

ortalama anlam taşımıyor. 20 km ile sabit gidersen de ortalaman 20 olur. 1 dakike 200 ile gidip 19 dakika beklersen  de :)

Bu dediğiniz değerler bu şekilde tutturulabilir evet ama kim ne kadar bu şekilde kullanırki. Ortalama hız birebir tutmasada kişinin ne kadar sıkışık trafikte kullandığı hakkımda bi fikir verir bu örneklerle sabit. Mesela kuzenim bahçeşehir ikitelli arası sabah ölüm trafiğinde her gün gidip geliyor ortalam hız 18 km. Ben ona göre daha rahat tarfikte kullanıyorum ortalama hızım 25 km. Bi fikir veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

farkın olduğunu göstermek için yukardaki örneği verdim. Bu örnek hesaplamanın tabanının olmadığını belirtiyor. Benim kullanımım ile aynı yolda bir başkasının kullanımı değişiyor. Trafik mesela ışıkta çok bekleme sonra boş sonra yeniden bekleme olabiliyor. Bu durumda tüketim düşüyor. Ama bu beklemelerde dur kalk dur kalk ve yokuş iniş olunca çok farklı yerlere gidiyor.  

Benim en önemli gözlemim motorun ısınması konusu. ilk 3-5 km araç çok yakıyor. yaz ve kış. kış daha çok. eğer yolunuz kısa ise tüketim 10 litrelerde oluyor hep. Kasabalarda bu şekil. Ama bu arkadaşlar ayda bir benzin zor alıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu yazıktır etmeyin. Alman alıcak bütceniz var, karnınıda bi zahmet boyurun. 

Bu aynı misafir gelmiş Norveçli öğrenciye bim marketten alınmış tavuk sosi vermeye benziyor. 

Bazen Burgerkingden 12.95lik tavuk burger alırdım, akşama kadar kafam beynin doğru düzgün çalışmaz sindirim sistemim mafolurdu. 

Kendinize nasıl bakıyorsanız arabanızada öyle bakın. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Senin i10 için istediğin fiyata 122 tsi passat var. Alman deyince ille pahalı olup her yerimizden para fışkırmıyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...