İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiğiyle Yazın Devam Etsem Ne Olur?

Cüneyt Demir

Recommended Posts

Cüneyt Demir

Arkadaşlar merhaba.

Aracım 2009 model.

Aldığımda üzerinde bir yıllık kış lastikleri vardı.Beraberinde de araç sıfır alınırken üzerinde verilen lastikleri getirdi sahibi.

Önceki lastikleri çok eski olduğu için kullanmak istemiyorum.

Sorum şu olacak:

Bizim burada kış çok karlı geçiyor.Üzerindeki lastikler hiç duyulmamış bir marka ve beni kışın çok mağdur etti.Yazlık lastik almak için de ekonomik olarak biraz sıkışık durumdayım.Bu lastikleri hiç çıkarmadan yazın da kullanmaya devam etmemin ne gibi sakıncaları vardır.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fazla yakma, gereksiz lastik sesi ve uzayan fren mesafesi dışında bir şey olmaz. Dikkatli ve yavaş kullanırsanız fren mesafesi tolere edilebilir belki. Seneye de çöpe gidecek zaten. Ancak seneye hem kış hem yaz lastiği almanız gerekecek. Kaçarınız yok maalesef.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alparslan Coban

yazlık almayarak tasarruf edilir kışlık lastik eritilerek eldeki tasarruf iade edilir  tasarruflar sadeleşir geriye zarar kalır :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

yazlık almayarak tasarruf edilir kışlık lastik eritilerek eldeki tasarruf iade edilir  tasarruflar sadeleşir geriye zarar kalır :)

Çok güzel cümle :)

Kışlık lastiğin ömrünü yarı yarıya kısaltırsınız.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Çok güzel cümle :)

Kışlık lastiğin ömrünü yarı yarıya kısaltırsınız.

Abi benim amacım önümüzdeki kışa kadar kullanıp çöpe atmak onları.Çünkü üzerindeki kışlık lastiklerin kardaki performansı yazlık lastik gibiydi zaten.

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

yazın sıcaklık 25 dereceji geçiyorsa lastik eriyor ve büyük bir kaza nedeni olabilir yüksek hızda

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Hesabım şöyle benim:

Eğer kışlık lastiği yazın kullanmak kötü sonuçlar doğurmayacaksa şimdi yazlık lastik alacağıma neredeyse bir yıl sonra kışlık alırım.Yani masraflarda bir yıl aksama olur.  :biggrin:  :yes:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Abi benim amacım önümüzdeki kışa kadar kullanıp çöpe atmak onları.Çünkü üzerindeki kışlık lastiklerin kardaki performansı yazlık lastik gibiydi zaten.

Pardon o kısmı atlamışım, o zaman nasıl bir lastik kullandığını bilerek kullanırsan bence sıkıntı olmaz, dikkatli ol yani Allah korusun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

yazın sıcaklık 25 dereceji geçiyorsa lastik eriyor ve büyük bir kaza nedeni olabilir yüksek hızda

Valla yazın tatil gezisi yapacağım arabayla. Genel kanı tehlikeli olur üzerineyse mecburen alacağım yazlık.

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

eski lastiklerin diş derinliği 3 milimden fazla ise ve üretim tarihi çok eski değilse yazlıklar ile devam ederdim

geçen sene ankara yolunda bir abimiz honda civik aracı ile 160 km hızla giderken kışlık lastiklerin parçalanması sonucu geçirdiği kazayı duymuştum yazın tavsiye etmiyorum kendimde bu olaydan sonra nisanın ilk haftası çıkaracam

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

eski lastiklerin diş derinliği 3 milimden fazla ise ve üretim tarihi çok eski değilse yazlıklar ile devam ederdim

geçen sene ankara yolunda bir abimiz honda civik aracı ile 160 km hızla giderken kışlık lastiklerin parçalanması sonucu geçirdiği kazayı duymuştum yazın tavsiye etmiyorum kendimde bu olaydan sonra nisanın ilk haftası çıkaracam

Ama önceki lastikler 6 yaşında oluyor :unsure2: . Yani kışlıklardan daha tehlikeli olur onlar.160 hız benim hayatta yapmadığım ve yapamayacağım bir sürat. 

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Sevgili hocam,

Şu anda arabada takılı olan kışlıklar da yedekteki yazlıklarda ömrünü tamamlamış anladığım kadarıyla. Hiç riske girmeden, hiç bahane aramadan (nakit, kredi kartı)  para bulup 4 adet yazlık lastik alacaksın. Kafan rahat bineceksin.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Kislik lastik hava isininca özelliklerini büyük ölcüde kaybeder.

Aracin direksiyon, yol tutusu ve fren sistemleri kötülesir/yazlik gibi olmaz, kendini ve/veya aileni diger insanlari tehlikeye sokarsin.

Komfor kötülesir.

Yakit harcamasi yükselir.

Bence lastikleri degistir veya araci kulanma

Aracin su andaki lastikleri kac senelik acaba???

(bunu yanakta olan kotlarla okuyabilirsin) 4 haneli DOT numarasi ilk iki haftayi son ikide senesini gösterir burada 2006 nin 29. haftasini gösterirreifen_dot.gif

Abi bakmadım özellikle.Yarın bakarım.Sahibi geçen yıl aldım demişti.

Sevgili hocam,

Şu anda arabada takılı olan kışlıklar da yedekteki yazlıklarda ömrünü tamamlamış anladığım kadarıyla. Hiç riske girmeden, hiç bahane aramadan (nakit, kredi kartı)  para bulup 4 adet yazlık lastik alacaksın. Kafan rahat bineceksin.

Valla hocam ben risk durumunu bilmediğimden sordum. Eğer sıkıntı olacaksa elbette bir çaresi bulunur paranın.

Yorum bağlantısı
Uğur Köker

tanıdığım bi abimiz var ,kendisi biraz parayı sever.3senedir yaz-kış kışlık lastikle gezer kendisi  :D dedik zor olmuyor mu,hem fazla yakarsın hem kaza riski var,yok dedi fazla yakmıyor ,sök tak saklamaya vereceğim para kadar yakmıyor en azından dedi,şuana kadar her hangi bir fren problemide yaşamadım dedi,ama bana göre her lastik mevsiminde güzel  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Bir yaz dediğiniz şekilde kullanacaktık. İlk uzun yolculuğumuzdan sonra değiştirdik. Çok rahatsız ediyordu uzun yolda ses

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

Yakıtınız epey artacaktır zira sıcak havada iyice yumuşayacak olan lastiğiniz yola daha fazla sürtünecek.

Yumuşayan lastik fazlasıyla ses yapacaktır ve bu ekstra durum yol tutuşunuzu da önemli ölçüde negatif etkileyecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Genelde taksiciler her sene kış başı sıfır lastik alır,kış yaz kullanır.Önümüzdeki kış yeniden sıfır lastik alır.Bazıları 2 sene de kullanıyorlar.Ancak şehirlerarası yol yapmadıkları için bence çok sorun olmaz.(Genelde ucuz markaları tercih ediyorlar.)Ama siz genel amaçlı kullanacaksınız,bu yüzden biraz dikkatli kullanarak dediğiniz şekilde yazı geçirebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Sizi aracınızla yere bağlayan tek şeyin lastik olduğunu unutmayın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yeni lastik alana kadar toplu taşıma kullanın veya aracı az kullanın kullanacağınız vakitler olağanüstü yavaş gidin ve şehirdisina çıkmayın.

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Arkadaşlar merhaba.

Aracım 2009 model.

Aldığımda üzerinde bir yıllık kış lastikleri vardı.Beraberinde de araç sıfır alınırken üzerinde verilen lastikleri getirdi sahibi.

Önceki lastikleri çok eski olduğu için kullanmak istemiyorum.

Sorum şu olacak:

Bizim burada kış çok karlı geçiyor.Üzerindeki lastikler hiç duyulmamış bir marka ve beni kışın çok mağdur etti.Yazlık lastik almak için de ekonomik olarak biraz sıkışık durumdayım.Bu lastikleri hiç çıkarmadan yazın da kullanmaya devam etmemin ne gibi sakıncaları vardır.

Teşekkürler.

Merhaba,

Lastiklerinizin aşınma sınırı 1,6mm.'nin altına düşmediyse, lastiklerinizde herhangi bir çatlama, anormal aşınma yoksa onları yazın da kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, kış ve yaz lastikleri arasında kimi zaman çok fazla performans farkı olabilir. Örneğin, yazın ıslak zeminde kış lastiklerinin frenleme mesafesi yaz lastiklerininkine göre çok daha fazladır, bu fark 4 araba boyuna kadar uzayabilir. Eğer kış lastiklerinizi kullanmaya devam edecekseniz size tavsiyemiz güvenliğiniz için hızınızı düşürmeniz. Eğer ilginizi çekerse bu konuda bir makalemiz mevcut. Kış lastikleri yazın da kullanılır mı?

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Doğan Arşiray

Eski konu ama bir cok sezon yaptigim birsey. Kislik eskidiyse ve artik kullanilamayacak kadar sertlestiyse ucuz yazlik lastik gibi kabul edip islak zemine dikkat ederek kullanilabilir. Lastikler yumusak ise direksiyon yonlendirme kaabiliyeti kuru zeminde zayiflar. Bozuk yolda lastikten kucuk parcalar eksilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eski konu ama bir cok sezon yaptigim birsey. Kislik eskidiyse ve artik kullanilamayacak kadar sertlestiyse ucuz yazlik lastik gibi kabul edip islak zemine dikkat ederek kullanilabilir. Lastikler yumusak ise direksiyon yonlendirme kaabiliyeti kuru zeminde zayiflar. Bozuk yolda lastikten kucuk parcalar eksilir.

Güzel fikir ancak.
Az km yapan düşük hız kısa mesafe araçları için uygun bence.
Zira yakıt tüketimi yazlık lastiğe göre en az %10 artacaktır. Bunun ciddi olarak hesap etmek gerekir
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...