İçeriğe Yönlendir

Focus 1.6 Benzinli Için Kaç Litre Motor Yağ Lazım?

Yusuf Kara-2

Recommended Posts

Yusuf Kara-2

Arkadaşlar yağ değişimi geldi sayılır (12 bin km önce değiştirmiştim). Yukarıda belirttiğim 1.6 comfort benzinli 100 hp aracım için kaç litre yağ almam gerekiyor?

Bu sefer castrol A1 5w30 kullanmayı düşünüyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar...

Yorum bağlantısı
Misafir

Yağ seçiminiz bence doğru Castrol Magnetec 530 iyidir sanırım 4 litre civarında alacaktır.Yani bir adet alsanız yeter 

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Benim focusa usta filitreleri ile degistiginde tam 4.5 litre koyuyordu. Bu sekilde tam MAX cizgiye geliyordu seviye..

Yorum bağlantısı
Serkan Erden
(düzenlendi)

Arkadaşlar yağ değişimi geldi sayılır (12 bin km önce değiştirmiştim). Yukarıda belirttiğim 1.6 comfort benzinli 100 hp aracım için kaç litre yağ almam gerekiyor?

Bu sefer castrol A1 5w30 kullanmayı düşünüyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar...

opel servisi sahibi olan komşuma en iyi yağ hangisi diye sorduğumda mobil demişti. castrol zamanla çamurlaşma yapıyormuş. yağ filtreside değişecekse 4.1-4.2 litre alır.

tarihinde Serkan Erden tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
onurdursun

ufak filtre kullanırsan 4lt ama büyük otosan filtre kullanırsan 4 litre yetmiyor 1lt lık yedek yag alman gerekır

Yorum bağlantısı
Yusuf Kara-2

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. 4 lt siparişi geçeyim o zaman.

Selamlar...

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Kullanim kitapciklari duruyprsa orada yaziyordur. 4.25 falan olmasi lazim diye biliyorum. Benim focusa 4.75 koymuslardi baktin maks in uzerinde. Usta lpg olunca zamanla yag yakar demisti ama 1 ay sonra cektirmistim fazlasini

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Bekir Burak Aydos

Konu eski ancak görünce yazmak istedim,

2004 focus 1.6 benzinli collection aracımızda ne zaman yağ değiştirsek filtreyle beraber değişiyoruz ve 4 litrelik bir mobil yada castrol kutusu doldurulduğunda min ile max ın ortasına geliyor ki buda en mantıklı seviye sanırım. Birçok yerde filtre değiştirilecekse 4.25 hatta 4.50 konmasına dair birçok yazı okudum hatta dolduran usta bile 4.5 olduğunu iddia ediyor ancak anlamış değilim gerçekten. Bizim araçta min-max arasında oluyor ve birsonraki yağ bakımına kadar gram yağ eksiltmiyor. Yağ çubuğunun min ile max arası yarım yada 1 lt olması gerek, bu durumda yarım litre olarak hesaplarsak ve 4 litre doldurunca seviye tam ortaya geliyorsa 4.25 lt doldurulduğunda max çizgisinde olacaktır. Benim mantık çerçevesinde çıkardığım sonuç, demekki bir kesim var ve max çizgisini olması gereken normal olarak kabul ederek iş yapıyor, bir diğer kesim ise(içinde benimde bulunduğum) 4 litre dolduruyor ve min-max ın ortasında olmasını sağlayıp işi hallediyor. Bir hatam varsa düzeltin.

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Filtre değişti ve 4 lt mobil 5-30 konuldu, az önce motor yarı sıcakken tekrar kontrol ettim düz zeminde ve yağ seviyesi max civarında görünüyor bu nası iş anlamadım, hadi bir miktar sıcak olduğundan fazla görünürde.. İşin özü 4 litre yağ konuldu, bu miktar bir problem yaşatırmı yoksa illede yarım litre ilave etmi dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Filtre değişti ve 4 lt mobil 5-30 konuldu, az önce motor yarı sıcakken tekrar kontrol ettim düz zeminde ve yağ seviyesi max civarında görünüyor bu nası iş anlamadım, hadi bir miktar sıcak olduğundan fazla görünürde.. İşin özü 4 litre yağ konuldu, bu miktar bir problem yaşatırmı yoksa illede yarım litre ilave etmi dersiniz ?

Filtre değiştiyse 4.25 olacak. Max min arası 0.8 lt gibi bir farkı vardı yanlış hatırlamıyorsam. 4 litre çok az eksik gelir. Motor soğukken ölçüm doğru sonucu verecektir. Bana kalırsa şu an eksiklik var standart litrede koymalisiniz.
Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Evet bende az önce focusun kullanıcı kılavuzunda filtre değiştiyse 4.25, değişmediyse 3.75 lt ibaresini gördüm :) Motor soğukken bir ölçüm daha yapacağım min - max ortasından daha düşük ise 0.25 litre ilave edeceğim. :good1:

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Evet bende az önce focusun kullanıcı kılavuzunda filtre değiştiyse 4.25, değişmediyse 3.75 lt ibaresini gördüm :) Motor soğukken bir ölçüm daha yapacağım min - max ortasından daha düşük ise 0.25 litre ilave edeceğim. :good1:

Bugün motor soğukken düz zeminde tekrar kontrol ettim, çubuk max'a yakın gösteriyor yani tam olması gerektiği noktalarda. İlginç bir durum, tek aklıma gelen değişen yağ filtresinin orjinal ford ürünü olmamasından dolayı daha ufak olabileceği ihtimali, dolayısıyla 4 litre yağ yeterli gelmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Kurtuluş Polat

Merhaba Herkese,

Hangi FORD aracın kaç litre motor yağı aldığını gösteren çok detaylı bir link yada çizelgesi olan var ise benimle paylaşırsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Mehmet Şaşmaz

2009 focus yağ , hava polen yag filtresi internet ten almak istiyorum. Ne dersiniz arkaşlar?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Şaşmaz yazdı:

2009 focus yağ , hava polen yag filtresi internet ten almak istiyorum. Ne dersiniz arkaşlar?

Güvenilir bir yerden alın piyasada sahte ürün çok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mehmet Şaşmaz yazdı:

facebook gruplarında sponsor yedek parçacılar oluyor . baktınız mı?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Şaşmaz
(düzenlendi)

640 liraya hepsini değiştirdim.

motor Shell 400 lira

yağ filtresi 40

lira hava filtresi 120 lira

polen filtresi 60 lira

Ayrıca sağ sol far ön tampon değişti

farın teki 1250 lira

ön tampon 850 lira.

Akü feza 650lira

tarihinde Mehmet Şaşmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Mehmet Şaşmaz

220tl ye bujileri değiştirdim. 50tl iscilik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Şaşmaz

2009 focus benzin  01 mart 2023

sağ sol arka z rot 200

sağ bilye 850

sağ sol akis 1250

sol akis 1000

sanziman yağ 300

tornacı 100

işçilik 300

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

işçilik rakamı çok iyi. düz yağ değişimine 1000 TL diyorlar burda

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...