İçeriğe Yönlendir

Focus III - Hız Kontrol (CC) Bazen Devreye Giriyor Bazen Girmiyor

Hasan Kalender

Recommended Posts

Hasan Kalender

Arkadaşlar hız kontrol normal birşekilde çalışırken birgün açmak istedim fakat açamadım. Hız limiti çalışıyor fakat hız kontrol cruse control çalışmıyordu. Bir süre sonra kendiliğinden çalışmaya başladı ama şimdi ara ara bazen çalışmıyor bazen sürekli basmaya çalıştıkça kendilğinden düzeliyor. Bunun sebebi ne olabilir ? Yani tuşta sorun olsa durup dururken olmaz diye düşünmüştüm ama bunun nedeni ne olabilir. Focus 3 2012 dizel aracım.

Yorum bağlantısı
Koray Kahraman

Tam hız seviyesini hatırlamıyorum fakat belli bir hızın atında (sanırım 50-60 km/saat olsa gerek) hız sabitleyici zaten devreye girmiyor. Acaba bu hızın altında çabalıyor olabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

El frenini kontrol ettinizmi ?

Başıma gelmişti el freni altındaki müşürde tam temas etmiyordu bu yüzden hız sabitleme bazan devreye giriyor bazan girmiyordu.

Bi kontrol edin derim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

gerçi biliyorsunuzdur ama,bu esnada fren veya debriyaja basmıyorsunuz değil mi,temas falan? (ayrıca yukarıda söylemiş,hızınız en az 40 km olmalı)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Fiestam 30 km üzerinde devreye giriyor. Sadece kafamın basmadığı bazen on tuşuna bastıktan sonra set+ değeri ile cruise giriyor. Bazende On tuşuna basmadan set+ devreye girmesine sebep oluyor. On tuşuna basıp artından set tuşuna basarak deneyin derim.

Ben ford mühendisi olsam on tuşuna sadece basmakla devreye girdirirdim.

Yorum bağlantısı
Selahattin Topçu

2009 focusta 60km altında çalışmıyor.

Yorum bağlantısı

Fiestam 30 km üzerinde devreye giriyor. Sadece kafamın basmadığı bazen on tuşuna bastıktan sonra set+ değeri ile cruise giriyor. Bazende On tuşuna basmadan set+ devreye girmesine sebep oluyor. On tuşuna basıp artından set tuşuna basarak deneyin derim.

Tüm araçlarda güvenlik için bir ara kademe var.

Eğer düğmede sorun yoksa, debriyaj, fren altındaki münşürlerden kaynaklanabilir. Bir şey yapmadan önce teybin kodunu biliyorsanız aküden ya da bilgisayardan aracı resetlemek yararlı olabilir. Bana kalırsa bu parça zor arızalanan bir bölüm, teknik bir problem olacağını sanmıyorum. Belki de aracı stop ettikten sonra düzemiştir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

yanlışlıkla basıldığı zaman hemen devreye girmesin diye + veye - tuşunu emniyet açısından koymuş olabilirlermi acaba.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Arkadaşlar hız kontrol normal birşekilde çalışırken birgün açmak istedim fakat açamadım. Hız limiti çalışıyor fakat hız kontrol cruse control çalışmıyordu. Bir süre sonra kendiliğinden çalışmaya başladı ama şimdi ara ara bazen çalışmıyor bazen sürekli basmaya çalıştıkça kendilğinden düzeliyor. Bunun sebebi ne olabilir ? Yani tuşta sorun olsa durup dururken olmaz diye düşünmüştüm ama bunun nedeni ne olabilir. Focus 3 2012 dizel aracım.

en önemli noktalardan biirini göz ardı ettik,benim araçta şöyle -büyük ihtimal fordda da öylerdir,4 ve 5. viteslerin haricinde hız sabitleyici çalışmaz.farkında mısınız,çalışmadığı zamanlarda kaçıncı vitesteydiniz.mesela ben 3. viteste 80 km hız bile yapsam çalışmaz.

Yorum bağlantısı
Hasan Kalender

her hızda denedim. araç hızıyla alakalı bir durum değil. sadece sanki düğmesinde temassızlık varmış da zaman zaman çalışıyormuş gibibir durum söz konusu. Ayrıca debriyaj ve fren de değil problem. sonuçta cruse control devreye girdikten sonra koldan hız artırıp azaltabiliyoruz da. durum bu

Yorum bağlantısı

her hızda denedim. araç hızıyla alakalı bir durum değil. sadece sanki düğmesinde temassızlık varmış da zaman zaman çalışıyormuş gibibir durum söz konusu. Ayrıca debriyaj ve fren de değil problem. sonuçta cruse control devreye girdikten sonra koldan hız artırıp azaltabiliyoruz da. durum bu

Ilk mesajinizda sorun nerede olabilir demissiniz yorumlar buna gore yapildi. Siz dugmeden oldugu konusunda israrci davraniyorsunuz. Ne diyelim o zaman?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

en önemli noktalardan biirini göz ardı ettik,benim araçta şöyle -büyük ihtimal fordda da öylerdir,4 ve 5. viteslerin haricinde hız sabitleyici çalışmaz.farkında mısınız,çalışmadığı zamanlarda kaçıncı vitesteydiniz.mesela ben 3. viteste 80 km hız bile yapsam çalışmaz.

O ne biçim iş. Alt limit hızı sonrası çalışması lazım Cruise controlün. Vitesle bağı olmamalı
Yorum bağlantısı

O ne biçim iş. Alt limit hızı sonrası çalışması lazım Cruise controlün. Vitesle bağı olmamalı

Sanirim Seat'ta vardi vites kriteri. Punto'da 3. Viteste giriyor devreye.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

hehe,olur mu öyle yav.1.vites 6000 devirde aç o zaman cruise'u,devam et :D

valla manuel fordu bilmiyorum Servet.benim 2 focus da otomatikti,40 km hızı geçince çalışıyordu cruise.ama otomatik.

şimdiki aracım manuel,kitapçıkta da yazıyor,ya 4 ya 5. viteste olman gerek + bilmiyom kaç km hız,40 tır herhalde.yoksa devreye girmiyor ;)

her hız derken her viteste de denediniz yani di mi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kangoo 30 km sonrası aktif, en güzeli vites bağımsız. Olması gerekeni yine naylon yapmış :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ford vitesten bağımsızdır.

Fren lambalarınız standart halojen mi ?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Eğer müşür arızası varsa zaten bilgisayara bağlatınca nerede olduğu çıkar. Mutlaka bağlatın, direksiyonun köküne kontak spreyi sıktırın bu bile çözebilir.

Sonucu da bizimle paylaşın.

Yorum bağlantısı
Hasan Kalender

Ilk mesajinizda sorun nerede olabilir demissiniz yorumlar buna gore yapildi. Siz dugmeden oldugu konusunda israrci davraniyorsunuz. Ne diyelim o zaman?

ısrarcı davranmak değil, söylediğiniz herşeyi denedikten sonra foruma yazmaya karar verdim. O yüzden düğmeye yoğunlaştım. Yani kullanıcı hatası olmadığından eminim. Daha önce 40km de de düşük viteste de çalışan hız kontrolü şimdi niye aynı şartlarda çalışmasın ki durup dururken..  Focus 3 te hızla yada vitesle alakası yok bunu biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Hasan Kalender

Ford vitesten bağımsızdır.

Fren lambalarınız standart halojen mi ?

Mehmet hocam arka sağ farda çatlak var. İçinde buğu var sürekli. onunla alakalı olabilir mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet hocam arka sağ farda çatlak var. İçinde buğu var sürekli. onunla alakalı olabilir mi acaba ?

Yok olmaz... 

Ama halojen mi, Led ise ondan yapar... 

Başka,

Debriyaj ve frende hız sabitleyici için müşürler vardır onlardan yapar... 

direksiyon içinde clock spring denen sarmal parça var.. Onda sorun olabilir.. 

Bence en son düğme.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Kalender

Anladım mehmet hocam teşekkür ederim. En güzeli servise gidip göstermek. iki gündür stabil çalışıyor. Çalışmadığı bir anda yetkili servise baktırıp problemi buraya yazarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne zaman çalışmıyor sorusunun cevabını bulmaya çalışın... 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ne zaman çalışmıyor sorusunun cevabını bulmaya çalışın... 

ford'da debriyaja basınca devre dışı di mi abi.bazı sürücülerde alışkanlıktır,ayağı debriyaja yaslayarak gitmek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...