İçeriğe Yönlendir

Focus II - Klima Soğutmuyor Mu Yoksa Ben Mi Açamadım ?

Bayram Aktaş

Recommended Posts

Bayram Aktaş
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Malum hafta sonu hava çok güzeldi arabayı aldım alalı ilk defa klimayı soğuk ta çalıştırdım,daha doğrusu çalıştıramadım :)

AC yi açtım dereceleri 16 ya kadar getirdim fakat soğuk bir hava gelmedi.Ilık bir hava geldi.Bir ara düşündüm acaba gazı mı bitik yada hortumları felan mı çıkık çözmedim.Nerede yanlış yaptım yada daha doğrusu nasıl soğuk da çalıştırabilirim.16 derecenin altına zaten düşmüyor en son 16 derece.Isıtmasın da problem yok fakat bir türlü soğuk ta çalıştıramadım yardımcı olursanız sevinirim.

Not : Ford Focus 2005 Tekno Paket Çif Yönlü Klima

Teşekkürler.

tarihinde Bayram Aktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Gazı bitmiş olabilir. (İnşallah) Kompresör gitmiş olabilir. (Allah korusun) Klimacıya gidip ölçüm bakım yaptırın. 

Merhaba arkadaşlar,

Malum hafta sonu hava çok güzeldi arabayı aldım alalı ilk defa klimayı soğuk ta çalıştırdım,daha doğrusu çalıştıramadım :)

AC yi açtım dereceleri 16 ya kadar getirdim fakat soğuk bir hava gelmedi.Ilık bir hava geldi.Bir ara düşündüm acaba gazı mı bitik yada hortumları felan mı çıkık çözmedim.Nerede yanlış yaptım yada daha doğrusu nasıl soğuk da çalıştırabilirim.16 derecenin altına zaten düşmüyor en son 16 derece.Isıtmasın da problem yok fakat bir türlü soğuk ta çalıştıramadım yardımcı olursanız sevinirim.

Not : Ford Focus 2005 Tekno Paket Çif Yönlü Klima

Teşekkürler.

Konunuz uygun bölüme taşınmıştır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Selahattin Topçu

benimde aynı sıkıntı vardı.Gaz bastırdım şimdi çok iyi soğutuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Klimayı açtığınızda kaputtan çıt diye ses duyulmuyorsa kompresör devreye girmiyordur. Nedeni ya gaz bitik yada başka bir arıza vardır. Sigortaları falanda kontrol etmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

peki sıcak modunda 16 dereceye düşürmüş olabilirmisiniz yani soğuk moduna aldığınızdan eminmisiniz. yoksa 16 derece düşünce otomatikmi soğa dönüşüyor ?

Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Klimayı açtığınızda kaputtan çıt diye ses duyulmuyorsa kompresör devreye girmiyordur. Nedeni ya gaz bitik yada başka bir arıza vardır. Sigortaları falanda kontrol etmekte fayda var.

Valla abi hiç dikkat etmedim eve geçince çalıştırıp deneyim,inşallah ufak bir sorun vardır.

peki sıcak modunda 16 dereceye düşürmüş olabilirmisiniz yani soğuk moduna aldığınızdan eminmisiniz. yoksa 16 derece düşünce otomatikmi soğa dönüşüyor ?

Hocam soğuk moddan kastınız nedir ? Direk 16 dereceye getiriyorum AC tuşuna basıyorum soğutması gerekmiyor mu yada ben mi ayarlıyamıyorum bilemedim şimdi.

Çift yönlü klima kullanan arkadaşlar nasıl soğuk modda çalıştırdıkları konusun da yardımcı olursa birde öyle deneyim.Ama ısıtmada problem yok canavar gibi.Gazı bitse ısıtmaz heral de.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

Valla abi hiç dikkat etmedim eve geçince çalıştırıp deneyim,inşallah ufak bir sorun vardır.

Hocam soğuk moddan kastınız nedir ? Direk 16 dereceye getiriyorum AC tuşuna basıyorum soğutması gerekmiyor mu yada ben mi ayarlıyamıyorum bilemedim şimdi.

Çift yönlü klima kullanan arkadaşlar nasıl soğuk modda çalıştırdıkları konusun da yardımcı olursa birde öyle deneyim.Ama ısıtmada problem yok canavar gibi.Gazı bitse ısıtmaz heral de.

Dijital klimalarda sicak ayari-soguk ayari diye bir ayar yok.direk dereceyi ayarlayin,auto moda alin.aracin ici sizin ayarladiginiz dereceden soguksa klima iceriyi isitir,icerisi sicaksa sogutur.istediginiz isiya gelince devreden cikar vb.

Guzel isitmasi demek,gazi tamam demek degildir.isitma icin klima olmasa da olur,kalorifer iceriyi isitir.klima sogutmak icin sarttir.

Gazi eksik veya FAZLAYSA klima kompresoru devreye girer birkac saniye sonra devreden cikar.surekli tekrarlar.kaputu acin bir kisi icerden klimayi acsin,v kavisinin bulundugu bolgede "cit" sesi dinleyin.ayrica klima devreye girip cikarken rolanti anlik degisir.takip ediniz.

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Kışın dahi araba alsanız bir klimasına  baktıracaksınız.İnşallah sadece gaz bitmiştir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Benzer bir problem maalesef bende de var. Sigortalar sağlam devir değişiyor ve klimadan ilk açıldığında çıt diye sesde geliyor ama sogutma yok. Maalesef bende kışın klimayı hiç kullanmayanlardanım. En son sanırım 5 ay önce kullanmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Benzer bir problem maalesef bende de var. Sigortalar sağlam devir değişiyor ve klimadan ilk açıldığında çıt diye sesde geliyor ama sogutma yok. Maalesef bende kışın klimayı hiç kullanmayanlardanım. En son sanırım 5 ay önce kullanmıştım.

sizinki büyük ihtimalle gaz noksanlığı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

İzmir sıcağında 5 kişi uzun yolda yaptık hiç sıkıntı yaşamadık. Nasıl yetersiz 2.5 ların kliması anlamadım. Sizin sıkıntı büyük olasılık gaz.

Vesile ile hatırlatayım, kışın da en azından haftada bir klimayı çalıştırın klima sağlığı açısından, ayrıca buğu da daha çabuk gider.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Focus 1 ve Şuan Focus 2,5 kullanan birisi olarak eğer f1 ile kıyaslarsanız f2,5 kliması gerçekten vasat. f1 kullanırken üşüyüp çok klima kapattım ama f2,5  bunu hiç yapmadı bana çünkü çok iyi soğutmuyor. Kışları ayda bir çalıştırırım, gazı tam ama bir f1 soğutması yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

Klimanın soğutmaması ve kompresörün devreye girmemesi nedeniyle MUS'u servise gönderdim. Serviste, gazın tamamen boşaldığı söylenmiş ve gaz basılmış,  bir kaç gün sonra yine soğutmadığı farkettim ve başka bir servise gittim. Yapılan detaylı kontrolde, kompresöre giren borunun dışardan soyulmuş olduğu görüldü, boru değiştirildi, bu seferde gaz dolum subabının kaçırdığı görüldü, yeni subap takıldı ve tekrar gaz basılarak klimanın soğutması eski haline getirildi.

Siz siz olun kaçak kontrolü yaptırmadan gaz bastırmayın.

tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Gülnar

Valla bende 10. ayda almıştım aracı hiç klima açmamıştım geçen klimayı açıyım dedim ılık üflüyor, gazı bitmiştir herhalde deyip kapattım. Yorumları okuyunca acaba Kompresör mü diye düşünmedim değil. Yakın zamanda gösterecem bakalım sonuç ne olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Dijital klimalarda sicak ayari-soguk ayari diye bir ayar yok.direk dereceyi ayarlayin,auto moda alin.aracin ici sizin ayarladiginiz dereceden soguksa klima iceriyi isitir,icerisi sicaksa sogutur.istediginiz isiya gelince devreden cikar vb.

Guzel isitmasi demek,gazi tamam demek degildir.isitma icin klima olmasa da olur,kalorifer iceriyi isitir.klima sogutmak icin sarttir.

Gazi eksik veya FAZLAYSA klima kompresoru devreye girer birkac saniye sonra devreden cikar.surekli tekrarlar.kaputu acin bir kisi icerden klimayi acsin,v kavisinin bulundugu bolgede "cit" sesi dinleyin.ayrica klima devreye girip cikarken rolanti anlik degisir.takip ediniz.

Önder abi benim fiestanın kliması tamda anlattığın gibi çalışıyor.  Klimayı açıyorum kompresor devreye giriyor çıt sesini duyuyorum yaklaşık 30 saniye sonra tekrar çıt sesini duyuyorum .. Servis Başteknisyenini aradım o da aynı şekilde dedi .. Ya gaz fazladır yada gaz eksiktir 2 sebepten dolayı bunu yapar dedi .. serviste kampanya var şuanda ücretsiz yaz kontrolu , ücretsiz kaçak kontrolü , gaz dolum ve filitre edilmesi kdv dahil 59 tl

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder abi benim fiestanın kliması tamda anlattığın gibi çalışıyor.  Klimayı açıyorum kompresor devreye giriyor çıt sesini duyuyorum yaklaşık 30 saniye sonra tekrar çıt sesini duyuyorum .. Servis Başteknisyenini aradım o da aynı şekilde dedi .. Ya gaz fazladır yada gaz eksiktir 2 sebepten dolayı bunu yapar dedi .. serviste kampanya var şuanda ücretsiz yaz kontrolu , ücretsiz kaçak kontrolü , gaz dolum ve filitre edilmesi kdv dahil 59 tl

daha önce gaz takviyesi yaptırmış mıydın Tuna.yapıldıysa fazladır,yapılmadıysa eksiktir.iki durumda da soğutmaz,sürekli devreye girer durur.

manuel gaz basmak,nasıl desem,tam verimli olmuyor.eksik veya fazla basılabiliyor.özel makinesi var.serviste büyük ihtimal vardır-yoksa orda yaptırma.

makineyii klimaya bağlıyorlar,marka model bilgilerini giriyorlar,makina önce tüm gazı alıyor,kaçak kontrolü yapıyor,kaçak yoksa tam ölçüsü kadar yeni gazı basıyor.bitti gitti :) 

ev klimalarında da aynı sistem,başıma gelmişti.taşınınca klimamı da götürmüştüm,gaz bastılar fazla olmuş,tık-tık sürekli tekrarlıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

daha önce gaz takviyesi yaptırmış mıydın Tuna.yapıldıysa fazladır,yapılmadıysa eksiktir.iki durumda da soğutmaz,sürekli devreye girer durur.

manuel gaz basmak,nasıl desem,tam verimli olmuyor.eksik veya fazla basılabiliyor.özel makinesi var.serviste büyük ihtimal vardır-yoksa orda yaptırma.

makineyii klimaya bağlıyorlar,marka model bilgilerini giriyorlar,makina önce tüm gazı alıyor,kaçak kontrolü yapıyor,kaçak yoksa tam ölçüsü kadar yeni gazı basıyor.bitti gitti :)

ev klimalarında da aynı sistem,başıma gelmişti.taşınınca klimamı da götürmüştüm,gaz bastılar fazla olmuş,tık-tık sürekli tekrarlıyordu.

Önder abi gideceğim serviste varmış makine 1.5 2 saat civarı sürüyormuş .. Araç 06.08.2011 den beri hiç gaz basılmamış fabrikadan çıktığı gibi o yüzden sanırım eksiktir .. Mayısın ilk haftası gidip baktırıcam işte hazır yaz kampanyası varken yaptırmak lazım sanayide 70 tl diyorlar servisin daha uygun olması şaşırtıcı doğrusu hem elimizde fatura olur hemde servis kaydı olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder abi gideceğim serviste varmış makine 1.5 2 saat civarı sürüyormuş .. Araç 06.08.2011 den beri hiç gaz basılmamış fabrikadan çıktığı gibi o yüzden sanırım eksiktir .. Mayısın ilk haftası gidip baktırıcam işte hazır yaz kampanyası varken yaptırmak lazım sanayide 70 tl diyorlar servisin daha uygun olması şaşırtıcı doğrusu hem elimizde fatura olur hemde servis kaydı olur

15 dakika falan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Klimayı açtığınızda dışarısı kaç dereceydi acaba dikkat ettiniz mi?

bilmem,kutuptayım işte,bildiğin kuzey kutbu.kaç derece olabilir ki :crazy:

niye çalışmıyorsa bu klima :p

Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Alıntı yapamıyorum forum da bir problem var sanırsam,o yüzden genel olarak cevaplıycağım.

Önder Abi klimayı çalıştrıdım auto moda almadım müsait bir zamanın da senin tarif ettiğin şekilde deniycem bakalım inşallah bu şekilde çözeriz aksi taktirde bir servise uğramam gerekecek.

Haklısınız araba alırken a dan z ye yaz kış hangi mevsim olursa olsun bakmak gerekiyor.Orda benim hatam kabul ediyorum.

Klimayı çalıştırdığım da ortalama bilgisayarın gösterdiği sıcaklık 21 dereceydi.Normal de soğuk bir hava üflemesi gerekiyor.Hatta çalıştırdım belki birazdan soğuk üfler diye bi 5 dakika kadar bekledim fakat sonuç değişmedi.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bende bugün bservise gittim maalesef klima radyotorunun değişmesi ve gaz basılması gerekiyormuş. 1250 tl fiyat verdiler... Tabiki kalsın şimdilik dedim. Bakalım ne iş açacak bu klima bize...

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Iki sene önce benim klima da soğuk üflememişti klima. Servise gittim gaz Kontrolü yapıldı bir sıkıntı çıkmadı ardından kompresör test edildi bilgisayara bağlandı ve hop aşırı Kullanım nedeniyle kompresör yanmış orjinali için o zaman 4250 + işçilik yan sanayi için de 2250 +işçilik denmişti ardından uzatılmış garantinden ücretsiz değiştirdiler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...