İçeriğe Yönlendir

Aracı Aldıktan Sonra Döktügüm Paralar

Efe Özer

Recommended Posts

Efe Özer

Yaklasık 5 aydır duzgun arac arıyordum.En sonunda 3 ay once eskısehırden ılk sahıbınden boyasız 63000 de full servıs bakımlı 2007 model 1.4 tdcı fiestama kavustum.

3 aydır sıze yaptıklarımı anlatma ıstıyorum.

1)İlk olarak aracın servıs kayıtlarını  karıstırırken 2014 senesınde aracın agır bakımları yaptırdıgı zaman sahıbının 2. vıteste bosa atma problemının oldugunu belırtmıs.Bende bunu gorunce denemek ıstedım arac hakkaten 2. vıtesde gıderken gaz vermeyınce bosa atıyordu kendını bende yolda kalırız korkusuyla korktugum ıcın ve zaten perıodık bakım zamanı gelmıstı zaten, tan otoya verdım aracı enjektor temızlıgı,bakımı ve 2. vıtes dıslılerını degıstırtım.(Biraz tuzlu oldu ama malesef tanıdık ustam yoktu)Arac sahıbı bana bu durumu soylemeyerek akıllılık yakmıs oldu ama arayıp bır cıft laf soylemeyı ıhmal etmedım.

2)Aracın sonradan takılma uyduruktan park sensoru vardı.Temızlık bahanesıyle komple soktum.Tabı on ve arka tamponda delıkler kaldı.Aracın arka sag camurlugunda ufak bır gocuk  ve on kaputda tam oturmama sorunu vardı.Gıttım servıse verdım yıne.On tampondakı delıklerı kapatıp boyattırdım.Gocugu vakumla cektırdım.Kaput ayarıda ondan ufak bır kazadan kaynaklanıyormus.On tamponu tutan on panelın yerlestıgı sasenın ucundakı parcalarda mılımetrık egılme varmıs.Sase roboto dıye bır zımbrtıya baglayıp duzeltmısler.Allahtan cok basıt bır kazaymıs.En azından oyle dedı yetkılı servıstekı adam.Bu arada pasta cıla,boya korumada ındırım vardı onuda yaptırıyım dedım ama hıc memnun kalmadım.Vakıt bulsam tepelerıne cokecem ama gıdemedım bır turlu.

3)Aracta ufak tefek goze batan problemeler vardı en azından benım gozume batıyordu.Cakmaklık temassızlık yapıyordu,ıc dıkız aynasının cevresınde macun gıbı bır sey akmıstı,sıleceklerı sılmıyordu,sol ayna bakalıtı kırıktı vs hepsını ınternetten bıre bır orjınal parcalarını sıparıs edıp kendım degıstırdım.

4)Aracın motor temızlıgını yaparken egzoz manıfoltu ısı kalkanının ve kaput demırını tutan plastık parcanın kırık oldugunu farkedıp onlarıda ınternetten alıp kendım degıstırdım.

5)Aracın on farları cok kotu durumdaydı.Birine verdım temızlerım ben dedı ama beceremedı.Sonra ıcı de kotu durumda dedıler.Evde kendım farın bırını sokup ıcını acıp temızledım.Ama 1 hafta sonra yıne aynı hale gelınce ınternetten 2 tane orjınal far alıp degıstırdım.

6)Aracın ılk sahıbı bayan oldugundan olsa gerek ıcıne cok ıyı bakmıstı.Doseme,koltuklar flan sıfır gıbıydı kırlenmesın dıye kaucuk paspas ve koltuk kılıfı alıp taktım.Rengı uyumlu olsun dıye sarı sectım.(Koltuk kılıfını takmak ıcın kotuklerı sokmek zorunda kaldım malesef)

7)Yamurlarında baslamasıyla debrıyaj padalının ordan damla damla su aktıgını farkettım.Once kılımadan supelendım ama yamur yagmayınca olmuyordu.Sonra on panel ıle cam arasının bırlestıgı yerden su gırdıgını gordum.On sılecek kollarını ve on ızgarayı sokup temızleyıp lastık pencere bandı alıp arasına takınca su flan kalmadı.Bunu da sans eserı kesfettım.Eger aynı durumu yasayan arkadaslarımız varsa ılk bakacakları yer on cam ızgarası olsun.

8)Oncekı aracımdan kalan ses sıstemım vardı.2 gunumu harcayıp duzgunce hıc bır yerı kesmeden hıc bır tırnagı kırmadan monteledım.Cıft amfı var aracta.Stereo amfıyı dırek kapıdakı orjınal kolanlara bagladım kapıları sokmek ıstemedım.Ustundekı orjınal teybıde cıkarıp tek dın cerceve alıp kendı teybımı taktım.

9)Aracın teneke janları ve jant kapakları cok kotu durumdaydı.özellıkle janlar paslıydı.Forumdakı konu sayesınde zımpara,sprey boya ve vernıkle guzelce boyayıp sıfır gıbı yaptım.Ayrıca ınternetten yan sanıyı 4 tane jan kapagı alıp taktım tertemız oldu.

10)Aracım 1 depo ıle 420 km yapıyordu sehır ıcı.Forumda maf sensorunden  olabılecegını soyledıler.Yagsız kontak sprey alıp temızledım.Artık 500 km yapıyor.)

11)Aracın merkezı kılıt kumandası bozuktu pılını degısıstırdım ama bısey degısmedı.Yıne ınternetten 100 tl gıbı bır rakama orjınal simens marka kumandasını alıp degıstırdım.

Daha ufak tefek bır co sey yapmısımdır ama hatırlamıyorum.Arac bana yaklasık 31 000 tl ye patlamıs oldu.(Ses sıstemını katmıyorum)

Yapılacak bısey kalmadı.Sadece orjınal collectıon jantı almak ve duzgun bır yerde oya koruma yaptırmak ıstıyorum.Ama hemen yapamam malesef.

Asagıda aracımın bır kac fotografını yukluyorum.Sizinkıler kadar guzel olmasada ayagımızı yerden kesıyor ıste.)

ZD195k.jpg

VVyrQP.jpg

n7GObR.jpg

vEojap.jpg

1ynJpG.jpg

7k86Ba.jpg

yMn0J0.jpg

Wnr78q.jpg

RY6n8G.jpg

kkYO77.jpg

NqbZ8N.jpg

a5Bz8R.jpg

• Beğen 11
Yorum bağlantısı

Vallahi arkadaşım çok emek sarfetmişsin. Ben aracı aldığınız kişiye şaşırıyorum. İnsan malına düşman olur mu? Yine madem bu kadar emek vermişsiniz, umarım uzun süre kullanırsınız. Allah kaza bela vermesin inşallah. Çiçek gibi olmuş

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Çok güzel ve tertemiz olmuş. Eline sağlık. Kazasız ve belasız kullanın. :nazar:

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

iyiki anlıyorsunuzda bu hale getirmişsiniz aracı,eliniz işe yakışıyor.

31.000 e patlayan aracı kaça almıştınız,veya nekadar masraf yaptınız.güle ğüle kullanın.

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Her zaman derim bineceksen 3-5 bin fazla ver temizini al. Neden mi sonradan toparlamak için harcanan zaman ve emeğe bence Paha biçilemezde ondan!!!!!!!

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

On can izgarasini yerine taktiginizda cam arasinda bosluk kaldimi?benim aracimin cam ile plastik izgara arasinda bosluk var civatalari yalama olmus tam sıkılmadi civatalarinida bulamadim.siz montajini nasil yaptiniz

Yorum bağlantısı
Ali ATAKUL

Ellerinize sağlık tertemiz olmuş. Kazasız belasız sürüşler  :)

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

iyiki anlıyorsunuzda bu hale getirmişsiniz aracı,eliniz işe yakışıyor.

31.000 e patlayan aracı kaça almıştınız,veya nekadar masraf yaptınız.güle ğüle kullanın.

Hocam aracı 26.750 ye aldım.2 lirada sanzıman ıcın para soktuk oldu 28.750

İşte far degısımı vs gıbı ufak tefek seylerle beraber 31 e mal oldu.

Her zaman derim bineceksen 3-5 bin fazla ver temizini al. Neden mi sonradan toparlamak için harcanan zaman ve emeğe bence Paha biçilemezde ondan!!!!!!!

İşte hocam 3-5 fazla verdık boyasız 63000 de arac aldık.Ama araban mı var derdın var.Tobe satmam bu aracı.Bınecem 7-8 sene :)

On can izgarasini yerine taktiginizda cam arasinda bosluk kaldimi?benim aracimin cam ile plastik izgara arasinda bosluk var civatalari yalama olmus tam sıkılmadi civatalarinida bulamadim.siz montajini nasil yaptiniz

Ön cam ızgarasını cıkarmak ıcın sılecek kollarını sokmek gerekıyor.Sonra 2 tane clıps gıbı parca tutyor ızgarayı.Izgara ıle on camın bırlestıgı yerde lastık cam fıtılı var.Anladıgım kadarıyla o plastık zamanla sertlesıp ozellıgını kaybedıyor ve arac fıtılden su alıyor.Bende camla ızgaranın arasına lastık pencere bandı yapıstırarak ısı cozmus bulundum.Eger arada bosluk kalıyorsa fıtıl ıle ızgarayı bırbırıne ıyı tutturamamıssınız demektır kı buda su alması anlamına gelıyor.Once fıtılı camın altına takın.Sonra ızgarayı fıtılın ustune yerlestırın.Takması bıraz zor oluyor ama tamamen aradakı boslugun kapanması gerekıyor.Ayrıca bu uygulamayı yaptıktan sonra normalde her yamur yagdıgında on amortısor uclarına su akıyordu artık oda kesıldı :)

herkese tesekkur edıyorum.

Daha yapmak ıstedıgım seylerım var ama param olunca el atacam.

Mesela 15 ınc collectıon celık jant almak ıstıyorum.

Ayrıca kalıperlerı ve kampanayı kırmızıya boyamak ıstıyorum.

Iyı bır pasta cıla ve boya korumada sart gıbı gozukuyor.

Bırde arabanın altını temızletıp koruma amaclı komple zıft attırsam tadından yenmez.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Gerçekten anlattıklarınızı okudum sonuna kadar epey emek harcamışsınız. Tebrikler kazasız belasız ve cezasız sürüşler..

Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı
(düzenlendi)

Efe kardeşim eline koluna sağlık.. Para dan ziyade verdiğin emek önemli,para kazanılır.. Allah kazasız belasız kullandırmak nasip etsin uzun yıllarca. Benim hoşuma gitmeyen tek şey teyp olmuş. Benim fiesta'da da yok orijinal teyp. O ön göğüslükte hep orijinal olsun istiyorum :) onu niye çıkardın ? 

Düzenleme: Naçizane önerim arabanın renginden dolayı kapı kollarını krom yaptırabilirsen çok şık olur.

tarihinde Murat Kırmızı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Sizde benim gibi pimpiriklisiniz. Benim de ilk aracım sizinkinden az masraf çıkarmadı birde tanıdığın tavsiyesi üzerine gittiğim usta yaklaşık 5000 tl dolandırdı ve hala masraf çıkarmaya bende bir inat arabayı düzeltmeye çalışıyordum. Her nasıl arabayı yormuşsalar ben toplamayı başaramadım toplamda 14.000 tl ye aldığım arabaya 10.000 tlye yakın masraf ettim. Sırf adam olsun diye ama çok soğudum arabadan. Sonra sattık gitti tüm enerjimi yedi bitirdi..

Ama sizi tebrik ediyorum. Zafere ulaşmışsınız.. Kazasız belasız masrafsız binin inşallah..  :)

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

araba sıfırından daha temiz görünüyor maşallah, anlayıpta iş becermek de bir marifet.Tebrikler. :bravo:

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Uğraştırmış kerata ama gayet güzel şuan mis

boya koruma için belli yerlerde bir iki firma hariç ki ben yapaman diyen arkadaşlarımız hariç .ben hiç bir yeri önermiyorum şu konuları inceleyin biz kendimiz yapar ucuza maal eder keyfini süreriz ;)

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/259530-king-of-the-wax-and-protect-nasiol-zr53-nano/

Yorum bağlantısı
Kadir Pulat

Efe bey size helal olsun bayagi bayagi uğraş vermissiniz en güzeli artık bi on sene bu araca binmek yanlız biraz sanssizsiniz aynı aracın sis farı çelik jantli olanindan almıştık 2010 senesinde 68000 de 2013 senesinde sattığımizda 213000 km de idi ve bu süreçte yaptigimiz masraf iki amortisör lastik triger birde kasnak başka bir sıkıntı yasatmadi onu düşününce siz bi talihsizlik yasamissiniz ama fazlasıyla memnun edici bir araçtır

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

araç eskişehir e yeni gelmiş ve ardından siz almışsınız. AG plakalar yeni verilmeye başlandı daha.

boyasız olma şartına şaşırıyorum. benim arabam boyalı olsun da gideri iyi olsun. lafım size değil ancak durum genel olarak böyle.

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Yorum yapan herkese tesekkur edıyorum.Su konu yanlıs anlasılmasın arac olmus bıtmıs bır arac degıl aksıne mekanıgı nerdeyse sıfır gıbı bır arac.Sadece bana masrafı 2 vıtes dıslılerı oldu.Buyuk ıhtımal sadece sekromecte sorun vardı ama yetkılı servıs para kazanmak ıcın komple degıstırdı.Baska hıcbır masraf yapmadım mekanıgıne.Aracın sahıbı mersınde oturuyor ama ıs ıcın eskısehırde ıkamet edıyormus.Aracın orjınal plakası mersın.Alınca eskısehırde okudugum ıcın plakayı degıstırdım.Dıger butun masraflar gorsellıgı ıcın yapıldı.Arac pıyasadakı en ıyı araclardan bırı bana gore.Nazar deymesın mekanıgı saat gıbı keratanın.)

Ama kaportası bana gore mukemmel degıl ozellıkle on camı gece cızıkten goz alıyor.Buyuk ihtımal sıleceklerı hep susuz calıstırmıslar.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...