İçeriğe Yönlendir

Taunus Devir Sorunu

İbrahim Halil Geloğlu

Recommended Posts

İbrahim Halil Geloğlu

Aracım arasıra devir saati ışıklarda boşa alıp rölantide beklerken 1500 deviri gösteriyor. Bir kere gaza basıp bıraktımı normal olan 1000 devire geliyor.1500 de takılı kalıyor düşüncesi ile gaz pedalını yukarı doğru çekmeye başladım boş luk yok.Bu sorun  karbüratör ayarındanmıdır.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aracım arasıra devir saati ışıklarda boşa alıp rölantide beklerken 1500 deviri gösteriyor. Bir kere gaza basıp bıraktımı normal olan 1000 devire geliyor.1500 de takılı kalıyor düşüncesi ile gaz pedalını yukarı doğru çekmeye başladım boş luk yok.Bu sorun  karbüratör ayarındanmıdır.

Lpg var mı ?

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Lpg var mı ?

Evet var abi. Genelde zaten Taunus ile lpg çay ile şeker gibi ayrılmaz bir bütün..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Evet var abi. Genelde zaten Taunus ile lpg çay ile şeker gibi ayrılmaz bir bütün..

Otomatik cikle, sübap ayarı, gaz ayarı, bir çok nedeni olabilir.. :(

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Otomatik cikle, sübap ayarı, gaz ayarı, bir çok nedeni olabilir.. :(

Peki aracı bu şekilde kullanmamda sıkıntı olur mu? 

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Yakıt artacaktır. İlerde sıkıntı sizi daha fazla rahatsız edebilir.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Yakıt artacaktır. İlerde sıkıntı sizi daha fazla rahatsız edebilir.

Aracı alalı bir ay oldu.Bir ay içinde baya bakım yaptım 4 lastik+termostat+hareret müşürü+baskı balata+ fren hortumları+ön düzen komple değişti. Ama bu rölantıyı dalgalanmasını daha sonra yaptıracağım artık. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

Benzinde yapıyormu?

LPG ustasına bir kontrol ettirin.. Belkide ufak bir ayar ile işinizi çözebilir.

tarihinde Cem Yilmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Benzinde yapıyormu?

iyi hatırlattınız hiç benzinde binmedim, gece benzin alıp  bir kaç gün gözlemleyeceğim. Devamlı lpg olduğu için bu fikir aklıma gelmedi eğer dediğiniz gibi benzinde sorun olmazsa, sıkıntı lpg'den olabilir.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Gaz telinin karbüratör ile birleştiği kısımda yay var. Yay özelliğini yitirmiş, yayı kısaltıp veya daha sert bir yay ile değiştirirseniz düzelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Gaz telinin karbüratör ile birleştiği kısımda yay var. Yay özelliğini yitirmiş, yayı kısaltıp veya daha sert bir yay ile değiştirirseniz düzelir.

Bu işlemi yarın deneyeceğim inşallah Nihat bey İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

karbüratör ve subap ayarı ile hem az yakın hem daha iyi hızlanın

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

karbüratör ve subap ayarı ile hem az yakın hem daha iyi hızlanın

Çağlar bey taunusta sabahları ilk çalıştırdığımda diyelimki ara gaz vererek marşa basıp çalıştırdım. Aracın deviri 500 düşüyo. Buna göre otomatik jikle, yani karbüratör sorunu mu olay. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gaza basmadan çalıştırmak lazım? gaz vermeden almıyorsa zaten sorun ayar veya temizlikte karbüratörde. Otomatik jikleli weber değil mi? manuel var mı?

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

gaza basmadan çalıştırmak lazım? gaz vermeden almıyorsa zaten sorun ayar veya temizlikte karbüratörde. Otomatik jikleli weber değil mi? manuel var mı?

Vallahi Karbüratorun hangisi olduğunu bilmiyorum 1,6 gt 1993 model araç. Yani enjeksiyonlu araç gibi, gaz vermeden çalışması mı  gerekiyor. 

Vallahi Karbüratorun hangisi olduğunu bilmiyorum 1,6 gt 1993 model araç. Yani enjeksiyonlu araç gibi, gaz vermeden çalışması mı  gerekiyor. 

Bu arada manuel jikle nerede oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

manuel olsa direksiyon simidi yanında torpidoda bir kol olurdu çekmeli

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

manuel olsa direksiyon simidi yanında torpidoda bir kol olurdu çekmeli

Aracımda direksiyonun sağında solunda jikle yok. Otomatik galiba.  Devir dalgalanması büyük bir ihtimal karbüratörden o zaman.. Zaten aracı ilk çalıştırdığımda özelikle sabahları hemen almıyor biraz nazlanıyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

marş abasmadan , gaza tam basıp bırakın , sonra pedala dokunmadan marça basın. motor sıcaksa yarın gaza basılıur o normal

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

marş abasmadan , gaza tam basıp bırakın , sonra pedala dokunmadan marça basın. motor sıcaksa yarın gaza basılıur o normal

Marşa basmadan 1 defa gaza tam basıp bıraktım. Gaza basmadan  marşa vurdum  çalıştı fakat devir 500 de idi.Kullanma kılavuzuna baktım iki kere pedala basın diyordu, onuda denedim yine devir 500 de çalıştı.Buna göre otomatik jiklemde problem var galiba. Birde benim araç devirlenmiyor 3500 e zor  getiriyorum..

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Marşa basmadan 1 defa gaza tam basıp bıraktım. Gaza basmadan  marşa vurdum  çalıştı fakat devir 500 de idi.Kullanma kılavuzuna baktım iki kere pedala basın diyordu, onuda denedim yine devir 500 de çalıştı.Buna göre otomatik jiklemde problem var galiba. Birde benim araç devirlenmiyor 3500 e zor  getiriyorum..

AvekSRb.jpg?1

7Ug9gEr.jpg?1

enhweuA.jpg?1

Filtrem çok kirlenmiş. Bu resimde çektiğim hortumlar jikle ile alakalı olabilir mi? Bu hortumlar motordan kalorifere gidiyor galiba.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Benzinde yapıyormu?

Hem gaz hemde benzinde yapıyor denedim.

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz

Hem gaz hemde benzinde yapıyor denedim.

Karbürator temizliği ve gaz ayarı faydalı olacaktır. Fotolarda karburator çok temiz gözükmüyor.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Karbürator temizliği ve gaz ayarı faydalı olacaktır. Fotolarda karburator çok temiz gözükmüyor.

Temizlikten önce jikle takımını söktüm bana düzerken yardım edebilecek kimse var mı acaba

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Temizlikten önce jikle takımını söktüm bana düzerken yardım edebilecek kimse var mı acaba

Sökerken kimse yardım etmediyse geri takarken de edemez.. Karbüratör ustası değilse tabi.. :(  

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Sökerken kimse yardım etmediyse geri takarken de edemez.. Karbüratör ustası değilse tabi.. :(

Takamazsan Jiklesiz binerim. Çünkü sökmeden önce çalışmıyordu ki jikle, bundan dolayı sıkıntı yok. Ayrıca kimse karbüratör ustası değil tabi, olablir. Ama bu forumun amacı yardımlaşmak bilgi alışverişi yapmak değil mi. Öyle değilse motor ustası olmayan neden yorum yapıyor.  Siz yönetici görünüyorsunuz, bu şakamı yoksa.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...