İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Araçtaki Gizli Özellikleri Aktifleştiremeyenler

Nevzat YÜKSEL
Çözüme git Nevzat YÜKSEL tarafından,

Recommended Posts

Nevzat YÜKSEL
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaşlar,

Aracınızda bulunan otomatik kilitleme, tek tuşla tek kapı açılması, kapamaya basılı tutunca camların kapanması gibi özellikleri yapamayan arkadaşlar olmuştu daha önce bu nedenle bu konuyu açtım

Az önce merak edip biraz araştırdım ve Ford Etis programında servis test bölümü diye birşey buldum,

Bu özellikte servis çalışan tüm elektronik aksamları test etmek için kullanıyor aynı zamanda bu özelliği aktifleştirdiğiniz zaman gizli özelliklerin hepsini uygulamak için kilidi açmış oluyorsunuz. Daha önce deneyip de yapamayan arkadaşlar büyük ihtimal bu kilit olduğu için yapamamıştır yani doğru yaptınız ama kilit olduğu için bu özellikler aktifleşmemiştir.

Şöyle;

Araca binip kapıları kilitliyorsunuz anahtarı kontağa takın(çevirmeyin),el frenini çekin, vitesi boşa alın, arka cam rezitans tuşuna basılı tutarak kontağı açın(aracı çalıştırmayın), elinizi rezitans tuşundan çekin ve daha sonra 6 saniye içerisinde rezitans tuşuna 8 defa basın (1aç,2kapat,3aç....8kapat şeklinde) işlem onaylanınca dörtlüleriniz yanacaktır veya bazı modellerde sadece bip sesi gelecektir. bu işlemden sonra test bölümü aktifleşmiştir mesela sinyali sağa verin bip diye ses gelecektir, sileceği çalıştırın bip diyecektir vb, her bir fonksiyon çalıştığında ses gelecektir bu aracınızın standart özelliklerinin çalıştığının gösterir.(bende farı açınca bip sesi gelmedi çünkü xenon var beyin tanımamış demekki)

İş geldi otomatik kilitleme falan gibi gizli özellikleri aktifleştirmeye,

Şimdi uzun uzun yazmayayım, internete ford fiesta gizli özellikler diye yazıp en üstteki sayfaya girince özellikleri nasıl aktifleştireceğiniz yazar onları adım adım hatasız uygulayın,

Ayrıca hiçbir forumda yer almayan bir özellik daha var bunu da ford etisten öğrendim, emniyet kemeri ikaz sesi ve lambası(yanlış anlamayın yöneticiler, özelliği devredışı bırakmayı değil var olup da devredışı olan özelliği aktifleştirmeyi göstereceğim)

Bu özelliği aktifleştirebilmeniz için göstergenizin üzerinde emniyet kemer ikaz sembolünün olması ve aracı çalıştırdığınızda yanıyor olması lazım.

Şöyle;

Başlangıç:Araca girin, kapıları kilitleyin, anahtarı takın, kemer takılı ise çözün.

Uygulama: Kontağı açın(aracı çalıştırmayın)

Emniyet kemeri uyarı göstergesi 10 saniye sonra sönecektir(sembolü var ama ışığı yanmıyorsa özellik arabınıza yerleştirilmemiştir)

Daha sonra 60 saniye içerisinde emniyet kemerini en sonunda çözülü kalacak şekilde dokuz defa takın ve çıkarın.

Bu işlemi eğer doğru yaparsanız göstergedeki emniyet kemer ışığı 3 defa yanıp sönecektir.

Artık arada bindiğinizde kemerinizi takmazsanız aracınız sizi sesli bir şekilde uyaracaktır.

Şuan aracımda aktifleştirdiğim özelliklerin listesi.

Kumandaya bir defa basınca sürücü kapısı açılır iki defa basınca tüm kapılar.

Kumandadaki bagaj düğmesine 2 defa basarsanız bagaj açılıyor(ne iş yarıyor diceksiniz. yanlışlıkla farkında olmadan bagaj düğmesine basarsanız araç bagajı açık kalmış olur siz gidip elle geri kapatmazsanız. bu özellikle yanlışlıkla basılmayı önlüyor.2 defa üst üste yanlıkla basan adam dicek sözüm yok :D)

Kumanda ile aracı açınca eğer binmezseniz 45 saniye içinde kendini tekrar kilitleyecektir otomatik.

Aracı hareket ettirip 10 km hıza ulaşınca otomatik kapı kilitlenmesi.

Aracı durdurup indikten sonra kilitlemeyi unutursanız 1 dakika içerisinde kendini otomatik kilitliyor.

Falan fistan.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 14
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Comfort fiesta bunlara direnir bence. Ama deneyelim bi görelim.

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Comfort fiesta bunlara direnir bence. Ama deneyelim bi görelim.

Benimki de comfort hem van :D

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Güzel paylaşım olmuş bu özelliklerin hepsi benim arabada var benden önceki sahibi ayarlamış demekki... :)

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Güzel paylaşım olmuş bu özelliklerin hepsi benim arabada var benden önceki sahibi ayarlamış demekki... :)

Benden sonraki sahibi de böyle diyecektir :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Benimki de comfort hem van :D

Yapma ya :-) geçenlerde 10 kmh sonra kilitleme özelliği için kilitten aç kapa aç kapa diye bi teknik denemistm benim comfort, o işleri geçeceksiiinnn, diye yanıt vermişti bana. Ama bu arka cam tuşu ile yapılan işlem ilgimi çekti sabah deniycem. Teşekkürler Nevzat kardeş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kumandadan sadece sofor kapisi olayi kumandadaki acma kapama tusuna 5 sn. Basili tutunca oluyordu. Kapilarin kumandadan acilinca hic dokunulmadiginda 45 saniye icinde kilitlenmesi icin ek bir islem yapilmasina gerek yoktu 2004 model mondeoda.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

focus için yok mu :)

bu özelliklerin çoğu 2005 sonrasındaki tüm ford marka araçlarda uygulanabilir. özellikle sizin 2009 focusunuzda çoğu aktifleşecektir.

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL
(düzenlendi)

Yapma ya :-) geçenlerde 10 kmh sonra kilitleme özelliği için kilitten aç kapa aç kapa diye bi teknik denemistm benim comfort, o işleri geçeceksiiinnn, diye yanıt vermişti bana. Ama bu arka cam tuşu ile yapılan işlem ilgimi çekti sabah deniycem. Teşekkürler Nevzat kardeş

kapıyı kilitleme olayı basit aynen uygula kesin olacak.

araca bin kontağı tak ve 2. konuma getir(arabayı çalıştırma)

kapı kapalı iken açma kapama kolunu aynen 1. kapat-aç 2. kapat-aç 3. kapat-aç şeklinde yap

hemen ardından kontağı geri sıfır durumuna getir (anahtarı çıkarma)

yine kapı kolu ile 1. kapat-aç 2. kapat-aç 3. kapat-aç şeklinde yap ve sonra kontağı aç, kontağı açınca çok kısa bir BİP sesi duyacaksın bu işlemin tamam olduğunu gösterir.

tarihinde Nevzat YÜKSEL tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Bozdoğan

Kapamaya basinca camlarin otomatik kapanmasi gibi bi durum mu var ?

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Kapamaya basinca camlarin otomatik kapanmasi gibi bi durum mu var ?

evet çoğu focuslarda ve fiestaların collection veya daha üst modellerinde var..sizin araçta olabilir internetten elle nasıl kodlandığına dair bilgiyi alıp aracınızda denemelisiniz çok merak ediyorum benim araç comfort bu nedenle olmadı.

Yorum bağlantısı
Kemal Bozdoğan

Benimkide 2008 conford. Mesela o emniyet kemeri uyari lambasida kontak acinca yanmiyo bnde

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Benimkide 2008 conford. Mesela o emniyet kemeri uyari lambasida kontak acinca yanmiyo bnde

olmaz o zaman çünkü ben kendimkinde denedim. aslında pek uğraşmadım belki de olabilir neden dersen şimdi düşündüm;

geçen aracın gösterge ışık rengini mavi yapmak için söktüğümde her ikon için arkalarında bir tane led olduğunu gördüm eğer hiç olmamış olsa adam ledini koymazdı arkaya, led varsa özellik var ama aktifleşmemiş demektir diye bir mantık yürüttüm. bunu aktifleştirmenin tek yolu da ford servisindeki beyin okuma yazma cihazı GEM felan diyorlar heralde ona.

Belki doğru yapılırsa hem ışık yanar hem de emniyet kemeri öter.

siz yarın bir deneyin zira ben yanlış denedim sanırım uğraşmadım da vaktim yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunahan şahin

ben özelliklerin tek tek nasıl aktif olduğunu anlatan bir başlık var mı acaba ? az önce aradım bulamadım

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

ben özelliklerin tek tek nasıl aktif olduğunu anlatan bir başlık var mı acaba ? az önce aradım bulamadım

özelden attım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet ÖNDER

Nevzat bey banada atabilirmisiniz teşekkürler şimdiden

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL
(düzenlendi)

ayrıca az önce etisten yeni birşey daha keşfettim merkezi kilit sistemi ve hırsız önleyici alarmı olup da aktif olmayan araçlar için bunu aktifleştirebiliyormuşuz. yani alarm dediğim kapılar kitli iken biri kapılardan birini zorla açarsa araç şiddetle korna çalıyor ve dörtlüleri yakıyor.diğer alarm modüllerinde olduğu gibi herhangi biri arabaya dokununca devreye girmiyor sadece kapıların zorlanması gerekiyor.

bunu aktifleştirmek için

tek kademeli kilidi olan araçlar için ;

aracın kumandalı anahtarını şoför tarafındaki kapının kilidine takıyoruz ve sağa doğru çevirip o şekilde beklerken kumanda üzerindeki kapatma butonuna bir defa tıklıyoruz.

çift kademeli kilidi olan araçlar için(1 defa basılınca dıştan 2 defa basılınca hem içten hem dıştan kilitlenen);

anahtarı kapıya takıyoruz, önce sola daha sonra 2 saniye içinde tam sağa döndürüyoruz ve bırakmadan kumandanın üzerindeki kapatma butonuna 3 saniye içinde 2 defa basıyoruz.

işlem aktifleşince aracın sinyalleri 2 defa yanacaktır.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Merhaba Arkadaşlar,

kapamaya basılı tutunca camların kapanması gibi özellikleri yapamayan arkadaşlar olmuştu daha önce bu nedenle bu konuyu açtım

Bu özellik nasıl aktif ediliyor?

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Bu özellik nasıl aktif ediliyor?

aaa bizim hüseyin sönmez gibi yakışıklı bir abimiz vardı demi :D hiç sesin soluğun çıkmıyor abi,

bu soruna vizonteledeki replikten yanıt veriyorum.

"peki zeki müren de bizi görecek mi ?"

"vallaha orasını ben de bilmiyorum!"

benim araçta bu özellik koyulmadığı için pek araştırmadım tek bildiğim şunlar.

bunu yapabilmen için cam açma kapama anahtarında çift basabilme özelliğinin orjinalinde olması gerekir aksi halde modül alman gerekir.

forumlarda ve etiste incelediğime göre bu fonksiyonlu düğmelerden olup da çalışmayan kullanıcılar için ;

Araç çalışır iken, açma veya kapama yönüne basın ve cam kapandıktan sonra 5 saniye kadar daha basmaya devam edin.. Bu sayede cam programlanmış olacaktır

bunu yaptıktan sonra aracı aracın kapatma düğmesine 5 saniye basılı tutunca otomatik kapanıyormuş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Nevzat bey, yüksek müsadenizle linkin bulunduğu mesajlarınızı sildim. Forumumuzda da aynı mesajlar mevcut, oranın linkini paylaşıyorum.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/226226-focus-25in-gizli-kalm%C4%B1%C5%9F-%C3%B6zelliklerini-biliyor-musunuz/

Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz :flowers:

Sayın yöneticim dikkatinizi çekmek istediğim bir husus mevcuttur o da şu ;

burdaki fonksiyonları uygulamanın yöntemleri forumumuzda ve malum forumlarda bol bol mevcut olduğunu ben de biliyorum ama uygulayıp da sonuç alamayan arkadaşlarımız mevcut idi benim gibi.

bunları uygulanıp da neden aktifleşmediğini öğrendim bu nedenle konusunu açtım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sayın yöneticim dikkatinizi çekmek istediğim bir husus mevcuttur o da şu ;

burdaki fonksiyonları uygulamanın yöntemleri forumumuzda ve malum forumlarda bol bol mevcut olduğunu ben de biliyorum ama uygulayıp da sonuç alamayan arkadaşlarımız mevcut idi benim gibi.

bunları uygulanıp da neden aktifleşmediğini öğrendim bu nedenle konusunu açtım.

Konuyu açmanızda sıkıntı yok ki? Bizim için çok güzel bir paylaşım oldu. Linki verdiğiniz diğer sitenin reklamı olmasın diye sildim. Sonuçta aynı mesaj bizim forumumuzda da mevcuttu ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...