İçeriğe Yönlendir

Alfa Romeo 156 1.6 Ts Distinctive (Benzinli)(6000 Km Lik Tecrübelerim)

Nuğman Dereci

Recommended Posts

Nuğman Dereci

Arkadaşlar Merhaba

Aylar öncesinde mondeo arayışlarımın sonuçsuz kalmasından dolayı (kısmette yokmuş) şu an kullanmış olduğum 2006 model Alfa Romeo 156 1.6 ts Distinctive aracım ile olan 6000 km lik tecrübelerimi sizler ile paylaşmak istiyorum.

Öncelikle aracımın durumundan bahsedeyim.

2006 model orj. 55300 km de(şu an 61400 km) 156 manuel 1.6 ts Distinctive (benzinli). Alfalar konusunda türlü efsanelere kulak asmayıp izmirden servisinden satın aldım. tramerde üç kayıt mevcuttu ikisi bedelsiz bir tanesi de boyadan kaynaklı 546 tl lik bir hasar( kaput,sağ sol çamurluk ve sol arka kapıda boya mevcut). ne yalan söyleyeyim aracı gördüğümde bu durumu çok da önemsemedim açıkçası.

geçmişte alfalar hakkında dolanan bir efsane vardır alfayı kullananlar bir daha başka araçtan keyif alamaz diye araç ile 6000 km yaptıktan sonra bu söylemlerin çok da yanlış olduğunu söyleyemem doğrusu. keza yol tutuşu ve ve seyir halindeyken ki verdiği keyif gerçekten efsaneleri doğrular niteliğinde. hele 3000 devirden sonra motorun verdiği kışkırtıcı sesi her insanın tatmasını isterim. *60 yaşındaki babam bile hız tutkunu oldu bu yüzden : ) * performans olarak ise size şöyle söyleyeyim 4. viteste araç 180 km hızı rahatlıkla yakalayabiliyor.

virajlardaki performansı hiç beklemediğim kadar iyi keza viraj kontrol sistemi inanılmaz iyi.

herkesde olduğu gibi bende de çok yakar bu alfa diye bir düşünce mevcuttu. ancak son yaptığım kastamonu-rize(ardeşen) seyahatinden sonra testim de yakaladığı veriler beni memnun etti. 57 lt(4.77 Tl/Lt) benzinle 870 km lik yol kat etti hatta yol bilgisayarına göre 60 km daha gidebilirdim ancak denemeye gerek duymadım. tabi araç 4 yetişkin + bir bebek vede yüklü şekilde. ortalama sürat 110 km/sa- 130km/sa .

burda ince bir detay mevcut oda şu araç gaza bastıkça doğal olarak yakıyor. Alfaların çok yaktığı konusundaki söylentilere bir ekleme yapmak istiyorum keza bu araç (156 ) sürücüsüne gaza basması için resmen kışkırtıyor ee doğal olarak da yakıyor.

olumsuz olarak beyan edebileceğim tek şey keşke bekar iken alfa sahibi olsaymışım :)

resimleri koymada herkes gibi bende ilk etapda başaramadım umarım yakın zamanda ekleyebilirim.

şimdilik sizlere aktarabileceğim bunlar.

iyi günler

• Beğen 7
Yorum bağlantısı

Güle güle kullanın hayırlı olsun, bende bir dönem MITO lara fena halde kafayı takmıştım ancak 2.elleri en zayıf olan Alfa Romeo o nedenle vazgeçmiştim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2005 yılında kırmızı 1.6 kullandım. benzinli müthiş gidiyordu. Tek rahatsız eden kolçak. Kolçaktan dolayı vites atışları zorlaşıyordu.

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Güle güle kullanın hayırlı olsun, bende bir dönem MITO lara fena halde kafayı takmıştım ancak 2.elleri en zayıf olan Alfa Romeo o nedenle vazgeçmiştim

2. eli zayıf olduğu bir gerçek ancak  yine de her körün bir topal alıcısı oluyor benim gibi :)

2005 yılında kırmızı 1.6 kullandım. benzinli müthiş gidiyordu. Tek rahatsız eden kolçak. Kolçaktan dolayı vites atışları zorlaşıyordu.

Henüz kolçak ile alakalı bir sıkıntı yaşamadım. 

Ahh ah siz birde açık filtre ile kullanın ve sesi o zaman dinleyin derim.

: ) bu açık filitre olayını bir kullanıcı daha  söylemişti valla şeytan dürtüklemiyor değil hani :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Alfa  :wub:   hayırlı olsun. 2 ay önce bi tane156 nın kaporasını bile verdim,almaya gidecekken satıcı caydı ya :(  :( 

hala iç çekiyorum.

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Alfa  :wub:   hayırlı olsun. 2 ay önce bi tane156 nın kaporasını bile verdim,almaya gidecekken satıcı caydı ya :(  :(

hala iç çekiyorum.

: ) kısmetinizde eğer bir alfa var ise o sizi zaten bulacaktır Önder bey : )

Yorum bağlantısı

156 çok güzel araç. Umarım varyatör arızası yapmaz. Yüksek gerilim hatlarının altına park etmemeye özen gösterin..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2. eli zayıf olduğu bir gerçek ancak  yine de her körün bir topal alıcısı oluyor benim gibi :)

Henüz kolçak ile alakalı bir sıkıntı yaşamadım. 

: ) bu açık filitre olayını bir kullanıcı daha  söylemişti valla şeytan dürtüklemiyor değil hani :)

Vites atmak zor oluyordu. Belki alışkanlık.

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci
(düzenlendi)

156 çok güzel araç. Umarım varyatör arızası yapmaz. Yüksek gerilim hatlarının altına park etmemeye özen gösterin..

varyatör konusunda henüz sıkıntı yaşamadım zaten aracı 55000 de aldım benden önceki sahibi de izmirde özkan bey alfanın servisi kendisi ben almadan önce değiştirmişti. ayrıca varyatör max 250 tl hallolan ufak bir sorun.  ayrıca aracı sadece haftasonlarını kullanabiliyorum işimden dolayı o da kapalı garajda duruyor zaten yüksek gerilim hak getiri alçak orta gerilim bile yok garaj da : ) :biggrin: . 

tarihinde Nuğman Dereci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

nefis görünümlü bir araba bence 2016 model udm lerden bile şık duruyor. :nazar: nispeten de ucuzdur. varyatör arızasını şimdiden araştırın derim. buji değişimini eksik etmeyin

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Vites atmak zor oluyordu. Belki alışkanlık.

belki de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Numan bey Allah kaza bela vermesin. Çok güzel anlatmışsın, ben de MK2 yi almadan önce 156'yı çok düşündüm. Ancak cesaret edememiştim. Öyle güzel anlatmışsın ki insanın alası geliyor. Bu araçta itici olan amblemi. Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

nefis görünümlü bir araba bence 2016 model udm lerden bile şık duruyor. :nazar: nispeten de ucuzdur. varyatör arızasını şimdiden araştırın derim. buji değişimini eksik etmeyin

sizlerin de takdiridir ki alfa ların doluluğunda ki araçlar wv ford opel honda renault vs markalarda 35000 -40000 tl gibi meblağlar . ben şahsen donanımından dolayı tercih ettim. 

ayrıca varyatör konusu araştırdım almadan evvel bir kaç alfa ustasıyla da görüştüm. piyasada söylendiği gibi bir durum değil. buji konusuna gelince satın aldığım yetkili servis ustası (eski sahibi yani) piyasada 60000 km de bir değiştirilmesi gerektiği söylerler ancak gerek olmadığını söyledi. ankarada bir ustaya sorduğumda ise 60000 km de gel değiştirelim dedi. valla bu konuda kafam karışmadı değil hani.  :nea:

Numan bey Allah kaza bela vermesin. Çok güzel anlatmışsın, ben de MK2 yi almadan önce 156'yı çok düşündüm. Ancak cesaret edememiştim. Öyle güzel anlatmışsın ki insanın alası geliyor. Bu araçta itici olan amblemi. Teşekkürler. 

teşekkür ederim daha iyi leri sizlerin olsun inşallah. Valla Baybars bey imkanınız var ise etrafınızda alfası olan bir vatandaş ile bir tur atın derim en azından 3000 devirden sonraki motor sesini bir duyun . zaten kışkırtıcı olan kısmı gerçekten motor sesi. aracın 7500 devirdeki sesi bile aracın bu durumdan zevk aldığını gösterir gibi. bu söylemlerimi alfa kullanan arkadaşlar anlayacaklardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ateşlemnin temeli buji. yeni değilse en başta onu değişin. bobini bozan da bozuk bujidir

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

ateşlemnin temeli buji. yeni değilse en başta onu değişin. bobini bozan da bozuk bujidir

Çağlar bey önerinizi dikkate alacağım.ankaraya gittiğimde ustama baktıracağım

hayırlı olsun, benim merak ettigim varyatör nedir ? foto ekleyin görelim canavarı. :)

Süleyman bey varyatör motoroun avansını ayarlayan bir parça ve de yağsız kalma durumunda motor ilk çalıştığında soğukken araç dizel motor gibi çalışır. motor ısınınca normal haline gelir. 50-70 tl arası parça fiyatı. işçilikle max. 250 tl.

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Bu arada değerli arkadaşlar. demiştim ya mondeo arıyordum diye alfayı aldıktan tam 15 gün sonra istediğim gibi bir mondeo ya denk geldim ancak iş işten geçmişti.   :biggrin:

ayrıca aracı aldıktan bir ay sonra da memleketim olan rizede bir ev fırsatı çıktı tabi ev ahalisi aracı satıp eve yatırıma girmeme ikna ettiler ancak kısa sürede satılmadı ve de ev fırsatı da kaçtı şimdilik. garip olan şey araç almadan evvel bu fırsatların özellikle ev için çıkmaması yüce mevlam sen ne büyüksün dedirtti tekrardan:  :)

evet arkadaşlar foto olayına girdim şu an inşallah yükleyebilmişimdir

kMrXmXN.jpg?1

lJBil70.jpg?1

A40nscj.jpg?1

P0OtNYB.jpg?1

N7kUFUB.jpg?1

Hayırlı olsun.İnşallah dertsiz sıkıntısız kullanırsınız.Aslında Alfa tutkunu çok var da açık etmiyorlar.

Foto eklemek için buradan yardım alabilirsiniz: http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/219199-foruma-resimfoto%C4%9Fraf-ekleme/

teşekkürler Adnan bey inceledim ve başardım sanırım :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

xkE2ZBH.jpg?1

PF1VvAV.jpg?1

Hayırli olsun. Güle güle kullanın.

Saygilarimla.

Teşekkür ederim . daha iyisi sizlerin olsun inşallah.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

çok severim çok güzel bir araçtır..

keyifle kazasız belasız binin inşallah..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

mercedes almasam alacağım arabalardandı. kırmızı 156 fantazim vardır :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Çağlar bey önerinizi dikkate alacağım.ankaraya gittiğimde ustama baktıracağım

Süleyman bey varyatör motoroun avansını ayarlayan bir parça ve de yağsız kalma durumunda motor ilk çalıştığında soğukken araç dizel motor gibi çalışır. motor ısınınca normal haline gelir. 50-70 tl arası parça fiyatı. işçilikle max. 250 tl.

yalnız varyatörün yenisi değil,tamir takımı o fiyatlara değişiliyor,bilginiz olsun.o da tamir kurtaracak durumdaysa :)

yağsız kalmasın,bozulsa da tek sorun ses çıkarması imiş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...