İçeriğe Yönlendir

Alfa Romeo 156 1.6 Ts Distinctive (Benzinli)(6000 Km Lik Tecrübelerim)

Nuğman Dereci

Recommended Posts

Fatih Avcı

Eski arabam 156 2.0 TS slesspeed suan babam da 2001 model o gidişi sesi taktak vites atışı deli ediyordu hep yüksek devirlerde sürülecek nadir arabalardan hayatım da ilk kez 4 silindirli bir arabada 8 bujiyi bu arabalarda gördüm.

Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun iyi günlerde kazasız belasız kullanın. Benim de hayalim hep 159 1.9 JTD olmuştur. Dışı beyaz içi kırmızı deri döşeme  :dribble:  :dribble:

Alfa kullanıcıları her daim verdiği hazdan söz ederler, kullanıp başka araca geçenler de uzun süre ararlar genelde araçlarını. Şu hazza bir defa da ben erişmek istiyorum ama kendi aracımdan soğumak istemiyorum :) 

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

çok severim çok güzel bir araçtır..

keyifle kazasız belasız binin inşallah..

teşekkür ederim. daha iyisi sizin olsun.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

teşekkür ederim. daha iyisi sizin olsun Mahmut bey

yalnız varyatörün yenisi değil,tamir takımı o fiyatlara değişiliyor,bilginiz olsun.o da tamir kurtaracak durumdaysa :)

yağsız kalmasın,bozulsa da tek sorun ses çıkarması imiş

Evet yağ olayı mühim. umarım bir sorun yaşamadan binerim kısmetimde var ise.

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Hayırlı olsun iyi günlerde kazasız belasız kullanın. Benim de hayalim hep 159 1.9 JTD olmuştur. Dışı beyaz içi kırmızı deri döşeme  :dribble:  :dribble:

Alfa kullanıcıları her daim verdiği hazdan söz ederler, kullanıp başka araca geçenler de uzun süre ararlar genelde araçlarını. Şu hazza bir defa da ben erişmek istiyorum ama kendi aracımdan soğumak istemiyorum :)

teşekkür ederim. daha iyisi sizin olsun Ozan bey. 159 lar için araştırdığım kadarıyla manuelini tavsiye etmiyor ustalar neden olarak da baskı balata ve volan değişiminin erken ve yüksek maaliyetli olduğundan dolayı. tabi tercih sizin ben şahsen herşeye rağmen manuel araç sevenlerdenim.

Yorum bağlantısı

teşekkür ederim. daha iyisi sizin olsun Ozan bey. 159 lar için araştırdığım kadarıyla manuelini tavsiye etmiyor ustalar neden olarak da baskı balata ve volan değişiminin erken ve yüksek maaliyetli olduğundan dolayı. tabi tercih sizin ben şahsen herşeye rağmen manuel araç sevenlerdenim.

Ben de buna benzer şeyler okudum yüksek torka dayanamıyormuş, ben de manuel tercih etmek isterim aslında, keşke ülke şartları elverişli olsa benzin daha uygun olsa da 1.9 JTS turbo benzine binsek :)

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Ben de buna benzer şeyler okudum yüksek torka dayanamıyormuş, ben de manuel tercih etmek isterim aslında, keşke ülke şartları elverişli olsa benzin daha uygun olsa da 1.9 JTS turbo benzine binsek :)

Keyifli araçlar alfalar. herşeyiyle dört dörtlük değil tabi ki.

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Bu arada hep iyi şeylerden bahsettik yaşadığım hoşuma gitmeyen durumlardan da bahsedeyim sizlere. araç ben almadan evvel yağ soğutusu çatlamış ve bu çatlaktan dolayı yağ soğutucusu değiştirilmiş. ee bu na binaen radyötör suyunda az bir miktar yağ mevcuttu ben aldığımda. neyse araştırdık ettik sıkıntı olmadığını öğrendik çok şükür. (zaten aldığım ustada aynı şeyleri söylemişti)sonra radyatör temizliği yaptırdım sonuç gerçekten çok başarılı oldu yağdan eser kalmadı çok şükür. ancak bu temizlik sonrası radyatörün kendisinde inciği cıncığı temizlendiği için radyatörden (önceden varolmayan) su kaçağı tespit ettim. tabi doğal olarak da radyatörü değiştirdim. bu işlemlerin bana maaliyeti. 

radyatör temizliği + 4 L kırmızı antifiriz =170 Tl.. sonrasındaki radyatör değişimi ise işçilik dahil =250 TL. tabi bu arada termostatını da değiştirdim= termostat +işçilik=100 tl nin altında idi sanırım.

bu arada ön takıma da baktırdım tabi onda da çok şükür bir sıkıntı yok.

ayrıca önceden bilmediğim bir konuyu da öğrendim menşeyi italya olduğundan fiat grubunun bir çok parçası 156 ya uyuyor  :)

alfayı araştırarak öğrenmek ayrı kullanarak öğrenmek ayrı aracın harareti daha önce karşılaşmadığım üzere hareketli şekilde (genel olarak kullandığım bütün araçlar hararet göstergesi sabit 90 da oluyor)mesela hararet 70 ile 105 arası değişiyor. ve konuştuğum araştırdığım bütün alfa kullanıcıları ve gördüğüm alfaların hepsi aynı. şehir içi 90-105 max normal seyir halinde ise uzun yol da 70-90... bunun bir sorun olduğunu sanmıştım ancak meğer çalışma aralığı böyleymiş.  :) zaten hararet yapma işi 130 da kırmızı lamba yı yakıyormuş henüz başıma gelmedi inşallah başıma ve kimsenin başına gelmez. keza o durumda conta yanmış oluyor zaten. 

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

mercedes almasam alacağım arabalardandı. kırmızı 156 fantazim vardır :D

Al al onuda tokatlayayım  :D  ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Al al onuda tokatlayayım   :D   ;)

voltlar korkulu rüyam oldu zaten :p

Yorum bağlantısı
Cem Işık

hayırlı olsun, benim merak ettigim varyatör nedir ? foto ekleyin görelim canavarı. :)

Abi bmw'de vanos, honda da vtec denen sistem,"değişken zamanlamalı subap kontrolü"

Alfa bambaşkadır,2 sene kadar eski kasa 1.6 motorlusunu kullandım, verdiği keyif tartışılmaz. 3 kez yolda bıraktı beni (bakımını da eksik etmememe rağmen) ,yakıtı da bana biraz fazla geldi 10 lt altına düşüremedim ben (gerçi çok sakin de kullanamadım :) ) dizel almak için sattım ama her 156 gördüğümde döner bakarım ardından.

Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Benimde cok begendigim ve almak istedigim fakar bi turlu cesaret edemedigim arabadir alfa :) birgun gozu karartip alicam galiba :)

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Abi bmw'de vanos, honda da vtec denen sistem,"değişken zamanlamalı subap kontrolü"

Alfa bambaşkadır,2 sene kadar eski kasa 1.6 motorlusunu kullandım, verdiği keyif tartışılmaz. 3 kez yolda bıraktı beni (bakımını da eksik etmememe rağmen) ,yakıtı da bana biraz fazla geldi 10 lt altına düşüremedim ben (gerçi çok sakin de kullanamadım :) ) dizel almak için sattım ama her 156 gördüğümde döner bakarım ardından.

Bu araç ile yakıt da tasarruf yapmak güç  :) . ancak fabrikasyon verisinde uzun yol 6,2 lt yazıyor şuan için ben 6,5 lt /100 km yi yakaladım da motor sesini duymak için yakıtta tasarruf işinden vaz geçmek daha kolay :biggrin:

Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Bu araç ile yakıt da tasarruf yapmak güç  :) . ancak fabrikasyon verisinde uzun yol 6,2 lt yazıyor şuan için ben 6,5 lt /100 km yi yakaladım da motor sesini duymak için yakıtta tasarruf işinden vaz geçmek daha kolay :biggrin:

düzeltmedir. (6,4 lt olacaktı fabrikasyon.)

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

voltlar korkulu rüyam oldu zaten :p

Volt mu?  :angry:  O bir Crafter 2,0 lt bi turbo 163 bg  ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Volt mu?  :angry:  O bir Crafter 2,0 lt bi turbo 163 bg  ;)

çok pardon :D 3 kırmızı belli ki.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Nuğman Dereci

Değerli arkadaşlar tekrar merhaba. Alfa 156 ile yaşadığım 10000 bakım tecrübe mi de sizler ile paylaşmak istiyorum.yolum yine ankara ya düştü ve bu vesileyle aracın 65000 km bakımını yaptırayım dedim. Önce gidip yedek parcacı dan 5 l Castrol magnatek 10-40 tam sentetik motor yağı, hava,yağ,polen Filtresi aldım bunların hepsi 132,5tl tuttu sonra soluğu ankarada alfin oto alfa servisinde aldım. Sağolsunlar ordaki arkadaşlar çok ilgililer ufak tefek eksikler ile birlikte bakım işçiliği olarak 50tl aldılar. Bu şekilde 10000 km bakım maaliyeti 182,5TL olarak günü sonlandırdık çok şükür.

Yorum bağlantısı

Değerli arkadaşlar tekrar merhaba. Alfa 156 ile yaşadığım 10000 bakım tecrübe mi de sizler ile paylaşmak istiyorum.yolum yine ankara ya düştü ve bu vesileyle aracın 65000 km bakımını yaptırayım dedim. Önce gidip yedek parcacı dan 5 l Castrol magnatek 10-40 tam sentetik motor yağı, hava,yağ,polen Filtresi aldım bunların hepsi 132,5tl tuttu sonra soluğu ankarada alfin oto alfa servisinde aldım. Sağolsunlar ordaki arkadaşlar çok ilgililer ufak tefek eksikler ile birlikte bakım işçiliği olarak 50tl aldılar. Bu şekilde 10000 km bakım maaliyeti 182,5TL olarak günü sonlandırdık çok şükür.

Şu aralar bende bir 156 almak üzereyim.Tanıdık bir araç.Tam aradığım sorunun cevabı olmuş bu :) Geçen zaman içerisinde ki yakıt durumunuz ne oldu?
Yorum bağlantısı
Nuğman Dereci

Şu aralar bende bir 156 almak üzereyim.Tanıdık bir araç.Tam aradığım sorunun cevabı olmuş bu :) Geçen zaman içerisinde ki yakıt durumunuz ne oldu?

:)

Merhaba Çağlar bey. umarım gönlünüze göre bir alfa bulursunuz.tavsiyem bildik bakımlı bir alfaya bakmanız. keza 2006 model alfa 24000 tl ye de alırsınız ancak sizi üzeceğinden emin olabilirsiniz.

yakıt durumunu daha evvelden yazmış olmam gerekir ancak tekrar yazayım araçta 4 yetişkin +bir bebek ve bilimum tatil valizleri ile kastamonu-rize arası seyahatimde benzin 4,8 tl küsürdü(280 Tl) 57 lt lik benzin ile 880 km yol katettim. tabi dikkatli kulanımda 120 km/sa ti pek aşmadım. şehir içinde ise kullanımıma göre değişen iki farklı durum izledim birinde 680 km(klimalı) diğerinde ise 740 km(klimalı) yol kattettim.şu an beypazarı/ankarada yakıt olayını tuttum yarım depoyu biraz indi 440 km yaptı araç bakalım.velhasıl  yakıt tüketimi tamamen kullanımıza bağımlı keza bu araçta bariz belli ediyor. 

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mustafa Tüfekçi
Yusuf Berke yazdı:

Yarın ben de alıyorum kısmetse :)

:) Gazaniz mübarek olsun 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Yusuf Berke yazdı:

Yarın ben de alıyorum kısmetse :)

Hayırlı olsun, ne alıyorsunuz 156 mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...