İçeriğe Yönlendir

Frene Basınca Sağa Ve Sola Çekme (Taunus GT)

İbrahim Halil Geloğlu

Recommended Posts

İbrahim Halil Geloğlu

Aracımdan fren yapınca gışk diye ses geliyordu. Ses için tamire  gittim ses kesildi, bu sefer araç frene basınca sağ tarafa çekiyor. Tamircim klaper tamir takımı fren hortumu ve hidrolik yağını değiştirelim düzelir dedi. Bende malzemeleri aldım değiştirdik. Lakin sağa çeken araba bu sefer sola çekiyor. Fren ana merkezinde sorun var dedi ustam. Kanalın biri çalışmıyor dedi. 

Yorum bağlantısı
Serkan Önder

fren esnasında,aracın bir tarafa,çekmesinin bir kaç sebebi var.

1.lastik havası düşük ise.

2.bir tarafın fren kaliper pistonu,çalışmıyor ise.

3.sistemin havası iyi alanmamış ise.

4.bir tarafta yağ kaçağı var ise.

5.bir tarafın fren hidrolik hortumu tıkalı ise.

bunlar ana nedenler,bu arızalara sebep olacak değişik sebeplerde,mevcuttur.bu maddeler kontrol edilmeli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Fren ana merkezini değiştik sorun düzeldi gibi .Ancak pskolojikmidir nedir anlamadım. Sola çekme çok az var gibi. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

ustanıza güveniyormusunuz?

Yeni tanıştık güveniyorum. Çünkü ustam tam bir taunus hastası zevkle ugraşıyor araç ile.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Arkadaşlar frene basınca sola çekme devam ediyor. Bu sorunu çözemek bu kadar zor olmasa gerek. Serkan bey ihtimalleri sıralamış. Lastikde sıkıntı yok havalar balanslar normal ön ve arakalar yer değiştirdik ayrıca lastiğim yeni. Kaliperler değişti pistonlar patlamıştı. Havasını her gittiğimde kontrol ettiler tabi hava alırken dikkatimi çeken bir taraf oldu fren pompaladıklarında rölantı yükseliyordu bu normal galiba. 

Yanlış isem bana yol gösterin lütfen;

Ben aracımı ilk başta disklerden veya balatadan ses geliyor diye gittim. Sağa sola çekme kesinlikle yoktu. Ustamız ön lastikleri söküp şöfor tarafı yani sol tarafın balata pimi düşmüş dedi taktı. Araçta ses kesildi ama bu sefer frene bastımmı öyle bir sağa çekiyorki anlatamam. Neyse tekrar gittim life aldılar 4 lastik söküp ugraştılar bu seferde sağa çeken araba sola çekiyor dediler. Fren ana merkezi bozuk dediler değiştik kısmen düzeldi. Ama tamamen geçmedi.

Bu durumda benim aklıma gelenler sol taraf sağdan önce fren tutuyor. 

Önerilerinizi bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

3 günden beri araç tamircide kalmıştır, sorun çözülmemiştir. Tamirci ile görüştüm şase eğrilmiş diyor.  Ama derdimi kimseye anlatamıyorum tamirciye ses için gittim  sağa sola çekmeye başladı deli olucam. Şase eğri ise tamirciye gitmeden önce neden sağa sola çekmiyordu.  Konu hakkında tecrübeli kişilerden öneri bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfr tanus ta sğa sola kaçardı frende. ön tablalardan kaynaklı. ehil taunusçu bulunursa düzeltilir.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

sıfr tanus ta sğa sola kaçardı frende. ön tablalardan kaynaklı. ehil taunusçu bulunursa düzeltilir.

Çağlar abi  benim önce sağa sola çekme problemim yoktu sadece ses vardı. Keşke o ses kalsaydı dokunmasaydım.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Fren ana merkez yenisi ile değiştirildi. Hortumlar ve hidrolik dot 3 ile değiştirildi. Ön düzen komple yeni zaten. Kaliperler değiştirildi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tabla ile işiçilik ilişkisi olmayan parçalar acaba bir tarafat hava mı kaldı? fren dirolüğünde veya pislik vardı bir tarafa o mu gitti? o yönden bir daha bakırrın

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

tabla ile işiçilik ilişkisi olmayan parçalar acaba bir tarafat hava mı kaldı? fren dirolüğünde veya pislik vardı bir tarafa o mu gitti? o yönden bir daha bakırrın

Tabla gözle kontrol edilebilir bir parça galiba. Normal bir tamirici ustası  fren hidroliğinde pislik ve hava alma konusunda  anormal bir durum olsa farkeder mi yoksa tamirci değişliğimi yapmam gerek

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

burçta boşluk ( levye ile basit) veya kapanma (tecrübeli göz ister)

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

burçta boşluk ( levye ile basit) veya kapanma (tecrübeli göz ister)

Yarın aracın yanına gideceğim söylediklerinizi  uygulatmaya calısacağım sonucu buraya yazarım

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Biraz önce sanayiden geliyorum. Alt salıncak burcu almışlar onu değiştireceklermiş. İnşallah doğru teşhistir.Boşluk var dediler biraz mantıklı geldi, hadi hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Konu kapanabilir. Otobüs tamircisi bir arkadasım ile baska bir ustaya gittik sağ teker fren tutmuyormuş. 20 liraya yapıldı. 200/250 tl boş yere harcamışım.

4 gün tamircide boşa yatmış aracım. ALLAH  işi bilen ustalarla karşılaştırsın bizi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...