İçeriğe Yönlendir

C-Max I - Motor Sistem Arızası Problemi

Ferhat Genç

Recommended Posts

Ferhat Genç

Herkese iyi haftalar. Yaklaşık 1 aydır bir sorun yaşıyorum. Yolda giderken birden ''Motor Sistem Arızası'' hatası karşıma çıkıyor. Ve bu hata ile eşzamanlı olaraktan ''EBP sorunu'', ''Direksiyon hatası'' mesajları da peşi sıra erkanda yazıyor. Bütün bu uyarı mesajları ekranda çıktığı zaman araç hiçbir şekilde gaz yemiyor, sadece rölantide çalışmaya devam ediyor. Km göstergesi de çalışmıyor, sadece ışıkları yanıyor. Direksiyon da ağırlaşıyor. Yani belli ki elektronik bir sorun ortaya çıkıyor. Sonra kafasına esince düzeliyor, aracın çekişi olsun, direksiyon olsun, el freni olsun sorunsuz çalışıyor. Aracın çekişi eski haline dönüyor. Hatayı verdiği esnada aracı kontaktan stop etmiyorum. Çünkü arıza halinde olduğu için marş basmıyor. Biraz bekliyorum sonra kendine geliyor. Dediğim gibi bir yerde sanki tüm elektronik aksamı etkileyen bir temazsızlık veya problem varmış gibi...

Böyle bir sorunla karşılaşmış olan Club üyeleri, tavsiye ve yardımda bulunurlarsa memnun olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Serviste (Yetkili veya özel) IDS ye bağlatıp kontrol ettirerek arıza tespiti yaptırmanızda yarar var. Hiç olmadık yerde arıza yaparsa sıkıntı olur. İhmal etmeyin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Serviste (Yetkili veya özel) IDS ye bağlatıp kontrol ettirerek arıza tespiti yaptırmanızda yarar var. Hiç olmadık yerde arıza yaparsa sıkıntı olur. İhmal etmeyin derim.

En sağlıklısı bu şekilde olur. +1
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ferhat Genç

Ne yazık ki Ford servisler hiçbirşey bilmiyor. Sorunu kendi araştırmalarım sonucunda buldum. Bu aracın bütün devresi göstergeye bağlı. Göstergeyi yerinden söktüm ve arkasındaki fişi çıkartıp tozunu aldım, tekrar taktım artık sorunu yaşamıyorum. Bir çok servis saçma sapan arızlardan bahsetti bana. Fakat ben internetten araştırarak kendım çözümü buldum ve artık sorunsuz bir şekilde aracıma biniyorum. Göstergenin arkasındaki fişin oksitlenmesinden kaynaklanan bir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Akçay

Bende bu problemi yaşamıştım herhangi bir arızada çıkmamıştı.özel servisteki bir usta gösterge arızası olabileceğini ve tamir edeceğini söyledi.tamir %95 problemi çözer eğer çözmesse gösterge değişecek demişti.tamir etti çok şükür 3aydır bir sorun yaşamıyorum.sizin problemde muhtemelen aynısı.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bende de geçenler de bilgisayar ekranında motor arızası uyarısı çıktı. Durdum kapatıp açtım bir daha belirmedi. Neden oldu anlamadım.

Yorum bağlantısı
Emre Aslan

"Motor sistem arızası+hid.direksiyon arızası+yakıtta su algılandı."yazıları slayt şeklinde görülür ve motor rölantiye düşer.Gösterge paneli sökülüp oksitlenen yerler temizlendi.Her şey normale döndü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Orman
(düzenlendi)

Son 20 gundur bende de motor sistem hatasi-Hiz sınırlama modu aktif yazıları çıkıyor ve araç o gittiğim hızdan yukarı çıkmıyor.stop edip tekrar calistirinca düzeliyor.Nezaman ve neden yaptığını anlamadım.bu sorunu hergun yapmiyor.2 ayri gunde 2ser kez toplamda 5 kere yapti.Bu sorun da göstergeden midir acaba?

tarihinde Mehmet Orman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Samet Cengiz

Ne yazık ki Ford servisler hiçbirşey bilmiyor. Sorunu kendi araştırmalarım sonucunda buldum. Bu aracın bütün devresi göstergeye bağlı. Göstergeyi yerinden söktüm ve arkasındaki fişi çıkartıp tozunu aldım, tekrar taktım artık sorunu yaşamıyorum. Bir çok servis saçma sapan arızlardan bahsetti bana. Fakat ben internetten araştırarak kendım çözümü buldum ve artık sorunsuz bir şekilde aracıma biniyorum. Göstergenin arkasındaki fişin oksitlenmesinden kaynaklanan bir durum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Sorunu çözeli çok oldu arkadaşlar. Gösterge panelinde soğuk lehim vardı. Sorun tamamen gösterge kaynaklı. Lehim yapıldı sorun düzeldi. Aracın tüm sistemi göstergeye bağlı. Bu yüzden problem yaşıyorduk.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ayhan Göksu

Aynı problem benim de başıma geldi,durduk yere arka arkaya arıza mesajları yağmaya başladı, yakıtta su var, elektronik direksiyon arızası, motor sistem arızası daha neler neler. Ayrıca bu mesajlar gelmeye başladığında araç kendini emniyete alıyor, gaza basınca gaz yemiyor olduğunuz yerde kala kalıyorsunuz. Arka arkaya 3-4 defa tekrarlanınca da problemin köküne inmeye karar verdim. internet araştırmalarımda bunun gösterge panelinden kaynaklandığını gördüm, gösterge paneli içindeki devre kart üzerinde lehimler var, bu lehimler soket bağlantısını oluşturuyor ve zamanla lehimlerde çatlama oluyor. Hatta bu mesajlar kimi Ford araçlarda tire "---" şeklinde de görülebiliyor. Çok şükür göstergeyi dikkatlice yerinden söküp içini açtık ve lehimlere ulaştık, bu işler elimizden geldiği için de dikkatli bir şekilde lehimleyerek göstergeyi yerine taktık problem o gün bu gündür yok.

Bu mesaj ile karşılaşıp enjektörleri revizyona sokturan bile gördüm, problem bi lehim makinası ve biraz dikkat ile çözülüyor, elinizden gelmese bile dışarıda bir cep telefonu tamircisine 5 liraya yaptırabilirsiniz.

Sökme işlemi ile ilgili de resimli anlatımı aşağıdaki linkte paylaşıyorum.

http://www.bilgimanya.com/ford-focus-ii-2-gosterge-arizasi-tire-isareti/

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Levent Köse
(düzenlendi)

Yetkili servis beyin arızalı dedi😔

tarihinde Levent Köse tarafından düzenlendi
Yanlıs yere yazım
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
7 saat önce, Levent Köse yazdı:

Yetkili servis beyin arızalı dedi😔

Beyin arızalı değil. Yetkili servisler bilmiyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...