İçeriğe Yönlendir

Aux'tan Mp3 Player Montajı...

Mustafa_Şahin

Recommended Posts

Mustafa_Şahin

RYam66.jpg

8gGqdA.jpg

Resimdeki ürünü aldım ve aux gişinden uygulamayı gerçekleştirdim ses kalitesi olarak cok iyi ürün 10 numara

yalız sorunum su ilk önce cakmak coklayıcı ile usb cıkışından beslemesini aldim mp3 playerde ses kapalıyken aracın 

kolonlarında su sesi gibi ses geliyordu.İlk basta sorunun voltaj kaynaklı oldugunu düşündüm 

çünkü ürünun voltaj kısmında 6-12 yazıyordu cakmak coklayıcının usb beslemesınden 5 veya 5.30 

voltaj gelmesi gerekiyor.Çakmak coklayıcının 12 volt kısmından direk baglantı aldım

ve sorun çözüldü taki aracta marş yapana kadar aractaki gaz tepkisine göre ıslık calmaya basladı yüksek 

seste sıkıntı yok ama ses seviyesi 5 civarı bariz belli araç kontak kapattıgında hiçbir sıkıntı yok nezaman

calısıyor sonra ıslık calmaya baslıyor.

Eger teknik konudan anlayanlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim teşekkürler.

Not:En son çare mp3 playera elektriği teyp arka kısmıdaki çıkışlarından alacagım bu sorunu çözermi bilemiyorum ama denemekte fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Yorum bağlantısı
Mustafa_Şahin

Mehmet hocam bende  farklı usb aparatla denesemmi diye düşünüyordum.Ses kalitesi cok hoşuma gitti bukadarını gerçekten beklemiyordum.

Sizdeki ürünün ekransız olanı bendeki galiba  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet hocam bende farklı usb aparatla denesemmi diye düşünüyordum.Ses kalitesi cok hoşuma gitti bukadarını gerçekten beklemiyordum.

Sizdeki ürünün ekransız olanı bendeki galiba :)

Ürünün linkini gönderirmisin. Bakabilirmiyim.
Yorum bağlantısı
Mustafa_Şahin

Telefon şarj cihazından bulup deneyin.

En kısa zamanda deniyecem insallah olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

En kısa zamanda deniyecem insallah olur.

Araç içi olması Lazım.
Yorum bağlantısı
Ertunç Taşdemir

Musatafa bey tekrar konu açmamaak için bende burada paylaşım yaptım umarım sorun değildir

Mehmet bey daha önce paylaşımınızda görmüştüm bende aynı cihazı alıp arabama bağladım ama benim sorunum cihaza teyp arkasındaki soketten kontağa bağlı olan kablolardan elektriği aldım cihaz ara sıra kontağı açtığımda devreye girmiyor ekranda hi yazısı yanıp sönüyor bazende sorunsuz çalışıyor sizce sorun ne olabilir ?

Xo7Yb0.jpg

7bE8QP.jpg

vLdoyp.jpg

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

USB playerin besleme voltajı 6-12 V olarak yazmışsa USB şarj aparatından bağlantı yaparsanız gürültü olur.

Kontak anahtarından ya da  çakmaktan besleme alırsanız daha iyi olur. Çakmaktan ya da teybin arkasındaki beslemeden besleme yaparsanız USB playeriniz sürekli çalışabilir bunu önlemek için http://obrazki.elektroda.pl/4960601400_1346097199.jpg bu adreste belirtilen B soketinin 2. pini vasıtası ile röle sürerek teyp çalıştıkça açık kalacak ufak bir devre yapabilirsiniz.

Teyp ve USB player çalışırken marşa bastığımda USB player bende de ara bir kilitlenme yapıyordu bu sorunu USB playerin voltaj girişine kondansatör bağlayarak çözdüm.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa_Şahin

Ozaman Çakmaktan direk alarak deniyecegim bakalım sonuç nasıl olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

USB playerin besleme voltajı 6-12 V olarak yazmışsa USB şarj aparatından bağlantı yaparsanız gürültü olur.

Kontak anahtarından ya da çakmaktan besleme alırsanız daha iyi olur. Çakmaktan ya da teybin arkasındaki beslemeden besleme yaparsanız USB playeriniz sürekli çalışabilir bunu önlemek için http://obrazki.elektroda.pl/4960601400_1346097199.jpg bu adreste belirtilen B soketinin 2. pini vasıtası ile röle sürerek teyp çalıştıkça açık kalacak ufak bir devre yapabilirsiniz.

Teyp ve USB player çalışırken marşa bastığımda USB player bende de ara bir kilitlenme yapıyordu bu sorunu USB playerin voltaj girişine kondansatör bağlayarak çözdüm.

Araç 12 v üstünde voltaj üretiyor. Bunda sıkıntı olmazmı. Uzun süre Çalışmada.

Musatafa bey tekrar konu açmamaak için bende burada paylaşım yaptım umarım sorun değildir

Mehmet bey daha önce paylaşımınızda görmüştüm bende aynı cihazı alıp arabama bağladım ama benim sorunum cihaza teyp arkasındaki soketten kontağa bağlı olan kablolardan elektriği aldım cihaz ara sıra kontağı açtığımda devreye girmiyor ekranda hi yazısı yanıp sönüyor bazende sorunsuz çalışıyor sizce sorun ne olabilir ?

Xo7Yb0.jpg

7bE8QP.jpg

vLdoyp.jpg

Bilemiyorum. Aklıma tek gelen voltaj.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Araç 12 v üstünde voltaj üretiyor. Bunda sıkıntı olmazmı. Uzun süre Çalışmada.

Bilemiyorum. Aklıma tek gelen voltaj.

Ben 3 tip devre gördüm, en basiti 5V beslemeyle çalışıyor, arabalar için üretilenler 12V diye yazıyor. 5 Voltla çalışanlarda kendimiz voltajı düşürerek devreyi çalıştırıyoruz, 12 Voltla çalışanlarda regülatör var (7805) regülatör bizim yerimize bu işi yapıyor. 7805 yüksek giriş voltajına (değer tam aklımda değil) dayanabiliyor. 7805in soğutucusu iyi olursa sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ertunç Taşdemir

Kontak anahtarından ya da  çakmaktan besleme alırsanız daha iyi olur. Çakmaktan ya da teybin arkasındaki beslemeden besleme yaparsanız USB playeriniz sürekli çalışabilir bunu önlemek için http://obrazki.elektroda.pl/4960601400_1346097199.jpg bu adreste belirtilen B soketinin 2. pini vasıtası ile röle sürerek teyp çalıştıkça açık kalacak ufak bir devre yapabilirsiniz.

Selam Hüseyin bey

aracımda B soketinde 2. pin yerine bağlı kablo yok ama teyp arkasında 2. pin yerini kontrol ettiğimde teyp açıkken elektrik gelmiyordu

röle yardımıyla teyp açıldığında usb playerında açılacağı devre yapımında yardımcı olabilirmisiniz ?

zVv3Zg.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben 3 tip devre gördüm, en basiti 5V beslemeyle çalışıyor, arabalar için üretilenler 12V diye yazıyor. 5 Voltla çalışanlarda kendimiz voltajı düşürerek devreyi çalıştırıyoruz, 12 Voltla çalışanlarda regülatör var (7805) regülatör bizim yerimize bu işi yapıyor. 7805 yüksek giriş voltajına (değer tam aklımda değil) dayanabiliyor. 7805in soğutucusu iyi olursa sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum.

O kadar teknik biliyorum [emoji4]

Ben de iki tane yandı. Ondan sonra 5 v düşürüp kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Kaya

Acaba 7805 ler mi bozuldu seninkilerde.

Bilmiyorum abi HI yazıyor. Başka birşey yok. Biri çöpte. Biri araçta.

5 v deneyeyim bi gün.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yazı varsa 7805 sorunu değildir.

Belki de kilitleniyor.

Aynı üründen tekrar alma. Farklı bişey bak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yazı varsa 7805 sorunu değildir.

Belki de kilitleniyor.

Aynı üründen tekrar alma. Farklı bişey bak.

Abi duman çıktı koktu. 12v verince.
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Selam Hüseyin bey

aracımda B soketinde 2. pin yerine bağlı kablo yok ama teyp arkasında 2. pin yerini kontrol ettiğimde teyp açıkken elektrik gelmiyordu

röle yardımıyla teyp açıldığında usb playerında açılacağı devre yapımında yardımcı olabilirmisiniz ?

zVv3Zg.jpg

Merhaba Ertunç bey;

Resimde görülen 2. pinde teyp açık kaldığı sürece (teybi kapattığınız zaman teybin ışıkları sönene kadar yaklaşık 10 dakika ) 11-12 volt arası gerilim bulunur. Bu pini rölenin tetiğine bağlamalısınız. Kullanacağınız rölenin 100mA den fazla akım çekmemesi gerekiyor. Ben 130 mA e kadar zorladım sıkıntısız çalıştı, ama uzun süreli kullanımda teybe zarar verebilir düşüncesi ile mümkün olduğunca az akım çeken bir röle kullanmanızı tavsiye ederim. Bu işlere eliniz yatkınsa optokuplörle yapmak en mantıklısı diye düşünüyorum.

2. pine bağlantı yapabilmek için soket yuvasının içine girebilecek soket bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için evde atıl duran eski bilgisayar parçalarında bulunan soketleri kullanabilirsiniz, ben USB portun anakarta bağlandığı soketin içindekileri kullanmıştım. 

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Abi duman çıktı koktu. 12v verince.

Bence o mp3 player 5 volt ile çalışıyor, yani devrenin içinde 12 voltu 5 volta düşürecek bir regülatör yok, voltaj yüksek gelince de yanıyor. Ben bu devrelere pek güvenmiyorum. Arabadan inerken devre dışı bırakmak gerek diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bence o mp3 player 5 volt ile çalışıyor, yani devrenin içinde 12 voltu 5 volta düşürecek bir regülatör yok, voltaj yüksek gelince de yanıyor. Ben bu devrelere pek güvenmiyorum. Arabadan inerken devre dışı bırakmak gerek diye düşünüyorum.

Kontağı kapattığım an kapanıyor zaten.

1. Player 3-4 gün kullandım. Bir gün aracın içinde Yanık kokusu geldi. Sonra pufff

2. Player aynı yerden aldım. O da +- bağlayınca puf

3. Player için en son 5 v sabitleyici aldım. Çünkü hepsinde 5-12 v yazıyordu.

Yorum bağlantısı
Ertunç Taşdemir

Merhaba Ertunç bey;

Resimde görülen 2. pinde teyp açık kaldığı sürece (teybi kapattığınız zaman teybin ışıkları sönene kadar yaklaşık 10 dakika ) 11-12 volt arası gerilim bulunur. Bu pini rölenin tetiğine bağlamalısınız. Kullanacağınız rölenin 100mA den fazla akım çekmemesi gerekiyor. Ben 130 mA e kadar zorladım sıkıntısız çalıştı, ama uzun süreli kullanımda teybe zarar verebilir düşüncesi ile mümkün olduğunca az akım çeken bir röle kullanmanızı tavsiye ederim. Bu işlere eliniz yatkınsa optokuplörle yapmak en mantıklısı diye düşünüyorum.

2. pine bağlantı yapabilmek için soket yuvasının içine girebilecek soket bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için evde atıl duran eski bilgisayar parçalarında bulunan soketleri kullanabilirsiniz, ben USB portun anakarta bağlandığı soketin içindekileri kullanmıştım. 

Teşekkürler Hüseyin bey

kabloları birbirine bağlarım :) ama röle  kısmı biraz zor gözüküyor benim için ben en iyisi kontak açıkken çalışan düzende devam edeyim :)

bu arada cihazın ara sıra devreye girmemesi konusunda söylediğiniz kondansatörü cihaza lehimledim şu an sorunsuz çalışıyor.

Tekrar teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Teşekkürler Hüseyin bey

kabloları birbirine bağlarım :) ama röle kısmı biraz zor gözüküyor benim için ben en iyisi kontak açıkken çalışan düzende devam edeyim :)

bu arada cihazın ara sıra devreye girmemesi konusunda söylediğiniz kondansatörü cihaza lehimledim şu an sorunsuz çalışıyor.

Tekrar teşekkürler

Hangi kondansatörü cihazın neresine bağladınız.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...