İçeriğe Yönlendir

2. El Piyasa Yüksek Muhabbeti

Fatih Aydın

Recommended Posts

Murat Dere

yunanistan konusunda en iyi bilgiler bende neden derseniz kardeşim yunanistanda yaşıyor :) Annemler oraya gittiklerinde kırmızı eti 10 euro almışlar ancak hayvanın neresi tam bende biliyorum:) ucuza domuz etide var 5 euro falanmış oda :)

Duyduğumdan pahalı ama yine de bizden ucuz. Hele krizdeki bir ülke için.

Yorum bağlantısı

Duyduğumdan pahalı ama yine de bizden ucuz. Hele krizdeki bir ülke için.

Murat abi bizde de zincir mağazalarda 2 tl ye sucuklar var. Yunanlılar da sucuğu pahalı yiyor diyola :crazy:

Yorum bağlantısı

Avrupa ile ikinci el piyasasinin karsilastirilmasi cok dogru sonuclar vermez. 0 arac tesviginden ulkenizde arac fabrikasi olmasina, ucuz emek gucunden vergi politikalarina hatta sigorta primlerine kadar bircok etken avrupadak 4000eurluk araci burada 7000eur fiyata cikariyor. Ikinci eldeki bu yuksek deger alici icin zarar yazsa da satici icinde ayni derecede kar yaziyor Avrupa'ya gore.

Piyasa alici ile saticinin bulustugu ortam, arz ve talebe gore fiyatta bu ortamda anlastiklari degerdir. Su anda arz talep dengesini mevsimsel etkileyen gecici bir donemde degiliz. Denge fiyati artik yuksek seviyede. Bir aracin kendimizce o fiyat edip etmeyecegi sadece sahsi alim kararimizi etkiler. Genele yayilacak bir eyleme donmesi cok zor. Mesela burada 26.000tl'ye temiz bir focus1 alma karari vereni biz hayir alma cok pahali diyerek kararindan vazgecirmemiz cok zor. Zaten birkac ornek de yasandi. Sonucta almak isteyen daha fusuk fiyata temiz bulamadiysa ve aklina yattiysa o araci alacak ve denge bu noktada olusacak.

Sahibinden com fiyatlarin artmasi icin onemli bir etken. Ancak sirf sahibinden com da fiyatlar yukseldi diye fahis bir fiyata arac satilamaz. Ornegin ben kendi aracim punto evo'ya 40.000tl yazsam 1 ay icersinde arayan dahi olmaz. 1 yil sonra belki ancak bu sahibinden com etkisinin kisa vadeli degil uzun vadede etkisini ortaya koyar ki o sirada baska etkenler de fiyat artisini tetikliyor olabilir. Sonucta gercek saticinin 1 yil vakti yoktur ve piyasa fiyatini sahibinden com'a ragmen hizli satilmasi icin yazmak zorundadir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

Londra'dayken 800 pounda peugeot 406, 1250 pounda ise sony vaio laptop aldığım günler aklıma geldi. Araba denen icadın ikinci eli bir bizde para ediyor...   :rolleyes:

amerikan filmlerinde de veletler 16 yaşına gelince 1000 dolara araba alıyorlar. galiab araba endüstrisinin olması ve ikinci elin bizdeki gibi alıcı bulmaması fiyatları düşürüyor.

15 yaşını aşmış bir araca 20 ve üzeri rakamlar vermek nedense bana ters geliyor. 

Orta - alt sınıf araçlardan bahsediyorum. Şimdi biri kalkıp Land rover, yok e200 komp. vs vs  yazmasın :D

mondeo da var.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

2003 model 1.9 TDI otomatik vitesli, deri koltuklu, sunroof lu station bora yı 3250 euro ya sattı içim gitti :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Evren hocam teşekkürler çok güzel açıklamalar yaptın.

Şimdi sonuç olarak yüksek piyasadan alıyor muyuz almıyor muyuz? :biggrin:

Yorum bağlantısı

Evren hocam teşekkürler çok güzel açıklamalar yaptın.

Şimdi sonuç olarak yüksek piyasadan alıyor muyuz almıyor muyuz? [emoji3]

Rica ederim:) Bence bugun bu fiyattan almayan yarin daha ucuz alamayacak. Her zaman daha ucuz bulmak mumkundu simdi de mumkun. Ama binde bir olur. Bir sekilde acil satmasi gereken cikarsa ve beklemeye bir an bile tahammulu yoksa ucuza satar.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Rica ederim:) Bence bugun bu fiyattan almayan yarin daha ucuz alamayacak. Her zaman daha ucuz bulmak mumkundu simdi de mumkun. Ama binde bir olur. Bir sekilde acil satmasi gereken cikarsa ve beklemeye bir an bile tahammulu yoksa ucuza satar.

Saygilarimla.

Kelimesi kelimesine katılıyorum hocam.

Sağol.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akgün

Sıfır araç alırken farkında olarak veya olnayarak ödediğimiz bedelleri geri kazanma çabasidır. Vergi acımasız yüksek.Düşürsünler vergiyi bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

Söylenenlere katılmakla birlikte 2.el piyasasının yüksek oluşunun temeli alım gücünün yeterli olmayışıdır. Şöyle ki; bizim 20.000 verdiğimiz arabalara Avrupalı 5.000 TL'ye binmekte. Avrupalının aylık ortalama geliri 8.000-15.000 olabiliyorken bizim ortalama gelirlerimiz bu rakamın yanına yaklaşamaz. Avrupalı 2.ele 30.000TL bağlamak yerine zaten geliri var sıfır araç alır haliyle. He tabi bizde ilaveten vergi yükü de cabası. 2013 yılında Türkiye'de araç satışı 800.000 civarıydı sanırım.  Aynı yıl Almanya'da 2.000.000 civarıydı. Alım gücü olmaması sebebiyle bizim 2.elimiz kıymetli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

adamın 2000 opel vectrası var. piyasa 25 de ben 30 yazayım alan olursa satarım dedi dün bana.ben de he oldu .... dedim. :fiuw:  :fiuw:  :fiuw:

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

bence en büyük neden malum sitelerde arac fiyatlarina bakip üzerine biraz daha koyup satmaya calismak. ben bakiyorum 20000 mesela diyorumki o zaman 22000 yazayim, pazarlik payi da olur. benden önceki satiyor, baskasi benim ilani görüyor 24000 yaziyor... öyle öyle gidiyor

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence sıkıntı şu ; aracı olan yüksek satıyor yüksek alıyor sıkıntı yok. Ancak aracı olmayan 2. el piyasasından araç almaya zorlanıyor. Aldıktan sonra ki senelerde artık o da yüksek satıp yüksek almaya devam ediyor. Yani sorun ilk kez piyasa giren için zor. Yoksa içeridekiler halinden memnunlar. Ben mesela daha yeni 2007 otomatik benzinli-lpg li ghia focusu 35.500 e sattım. 3 yıl önce 28.500 e almıştım. 

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

Bence sıkıntı şu ; aracı olan yüksek satıyor yüksek alıyor sıkıntı yok. Ancak aracı olmayan 2. el piyasasından araç almaya zorlanıyor. Aldıktan sonra ki senelerde artık o da yüksek satıp yüksek almaya devam ediyor. Yani sorun ilk kez piyasa giren için zor. Yoksa içeridekiler halinden memnunlar. Ben mesela daha yeni 2007 otomatik benzinli-lpg li ghia focusu 35.500 e sattım. 3 yıl önce 28.500 e almıştım. 

Ayhan Bey aracınız iyi fiyata gitmiş. Sırada hangi araç var?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ayhan Bey aracınız iyi fiyata gitmiş. Sırada hangi araç var?

Şuan biraz beklemedeyim. Henüz karar vermiş değilim.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Aziz günal

Herkese merhaba.

Arkadaslar bu ikinci el piyasasi nolcak boyle? Tamam sifir arac fiyatlari yukseliyor bunun bir etkisi var ama hak etmeyen araclar hak etmedikleri fiyatlara satiliyor.

Ikinci el piyasasini malum site belirliyor artik. Aracini gercekten satmak isteyen istemeyen herkes koyuyor ilana.

Ornek veriyorum arabasinin ederi 30 binse yaziyor 35 bin. bunlari goren diger gercek saticilar da yukseltiyor fiyatlari ister istemez. al sana piyasa yukseldi.

Ne olacak bunun sonu? Nereye kadar artacak boyle? alsan bir dert almasan ayri bir dert.

Sizin yorumlariniz nedir bu konuda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Herkese merhaba.

Arkadaslar bu ikinci el piyasasi nolcak boyle? Tamam sifir arac fiyatlari yukseliyor bunun bir etkisi var ama hak etmeyen araclar hak etmedikleri fiyatlara satiliyor.

Ikinci el piyasasini malum site belirliyor artik. Aracini gercekten satmak isteyen istemeyen herkes koyuyor ilana.

Ornek veriyorum arabasinin ederi 30 binse yaziyor 35 bin. bunlari goren diger gercek saticilar da yukseltiyor fiyatlari ister istemez. al sana piyasa yukseldi.

Ne olacak bunun sonu? Nereye kadar artacak boyle? alsan bir dert almasan ayri bir dert.

Sizin yorumlariniz nedir bu konuda

Bir de piyasada sürekli birbirine araba satan, galeri harici esnaflar var. Memurların birçoğu ve sanayi esnafının hepsi bu işi yapıyor. Bursadan alınan 92 model corolla araba bir haftada tam üç esnaf değiştirdi. 500 lire kar etseler 1500 lira yapar. Piyasa yükseldi.

Yorum bağlantısı
Burak İşci

Çoğu kişi malum sitede ki fiyatlara bakıyor, benim araba en iyisi temiz filan diyor, o sitede ki modelle ilgili en yüksek fiyata bakıp üstüne 400-500 ekliyor, bu böyle devam ede ede fiyatlar her ay 1-2 bin oynayabiliyor. Geçenlerde baktığımda 25.000 liraya da 36.000 liraya da Fiesta 2011 Trend vardı :) Herkese göre arabası en iyi zaten :D

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Kaç gundur boyle bir konu acayim diyordum siz acmissiniz elinize saglik..

Geçen sene ekimde çiçek gibi boyasız 73 bindeki 2007 yeni kasa corollami 35,750 ye vermiştim. Şimdi ise aynı aracima tek parça boyanmış olarak km'de 95 bin olarak 42 binlira istiyorlar. Keza aralikta 96 Vectra cd'mi 17,750 ye vermiştim, şuan 19 bin istiyorlar.Subatta iki parca boyali degisensiz kayitsiz 2003 dizel mondeomu 21,750 ye verdim.Şuan ilanda fln göremedim ama daha hasat durumdakilere 23-24 ten aşağı çekmiyorlar..Bundan 6 ay önce 48 bindeki mevcut aracimi 35 binden ilana koydum 30 bine kadar düştüm alıcısı çıkmadı ama şuan bakıyorum 150-200 bindeki komple boyalilarina 29-30 bin çekiyorlar.Haliyle daha temizine daha düşük fiyat yazamiyorsun bu sefer millet killaniyor acaba ne var diye..Geçen gün bir e39 pazarlığına oturdum 97 model 280 binde bel altı boyali degisensiz temizde bir araçtı eleman 23,500 fiyat yazmıştı. Konuştuk ettik hanı birşey mi var neden düşük istiyorsun diye valla abi dedi o kadar anlamsız bir piyasa varki dedi su fiyattan satamadim inan dedi sende alıcı olmazsan arttiricam fiyatı dedi.Neyse kapattık ettik bi baktım fiyatı 29,750 ye çıkarttı bir gün sonra ilan kalktı numara kayıtlıydı aradım hayırdır fln abi dedi inanır misin 29 bine verdim dedi şok oldum.İşte onun için piyasası yüksek araçlara pek aldanmamak lazım. İnce eledigimizde şeffaf saticilarida bulabiliyoruz..Bu piyasanın düzelmesi için malum sitelere devletce düzenleme gelmedi bunuda bi heyet oturup her araç için ciddi bir fiyat aralığı bulmalı tabi buda çok mümkün değil. İki aydır aracını pahalıya alanlar isyan çıkartabilir. Bu iş biraz vw grubunun piyasa surdugu TSİ çıktı mertlik bozuldu hesabı gibi birşey oldu :)

Allah tepemizden baksın sıkıntılı bir zamandayiz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

O malum site dediğimiz yer ilan ücretini 250 TL yaptığı an piyasa normale döner. Aracını satmayı düşünmeyen bile belki birisi düşer deyip ilan açıyor.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Kaç gundur boyle bir konu acayim diyordum siz acmissiniz elinize saglik..

...

...

...

2-3 ayda bir araba değiştirdiğine göre sen de onlardan biri olmayasın  :D (espriyapanadamsmileysi) 

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

2-3 ayda bir araba değiştirdiğine göre sen de onlardan biri olmayasın  :D (espriyapanadamsmileysi)

Benimkisi ne umduk ne bulduktan kaynaklanıyor Serhat abi, o işler bize göre değil :D:p
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...