İçeriğe Yönlendir

2. El Piyasa Yüksek Muhabbeti

Fatih Aydın

Recommended Posts

Misafir

Sahibinden.com'un ilk yılları güzeldi. Hürriyet seri ilanlardan almıştım ilk aracımı. İlan pahalı olunca  4-5 kelimelik ilana güvenip araç bakmaya gidiyorduk.Sahibinden.com'da ise fotograf çok önemli bir ayrıntıydı. Renginden, araç ayrıntılarına kadar birçok şeyi görüp daha rahat karar veriliyordu.Sahibinden.com olduğu için galericilerden çok gerçek satıcı ilanları vardı. 

Gazete ilanları çok pahalı olduğu için eskiden aracı satılığa çıkarmak bile düşündürüyordu. Örneğin 5 günlük ilan parası verip satamazsanız bunun maliyetine katlanmak zorunda kalacağınızdan güzel bir fiyat ve etkileyici 4-5 cümleyi bir araya getirmek gerekiyordu.

Ben sahibinden.com'u incelediğimde gazete ilanındaki 4 kelimelik ilandaki detayı göremiyorum artık. Yüzbinlerceilan içersinden ayrım yapamıyorsun.Gerçek satıcı yok, gerçek fiyat yok, doğru açıklama yok, ilanların yüzde 80'i alsatçı ağzı. Arabamda hasar kaydı vardır, yoktur cümleleri eşliğinde methiyeler düzmeler, Aracın beygir gücünü bile bilmeyen, sadece elindekini öven al satçılar, araç satma düşüncesi olmayan ancak aracın piyasa değerinin %10-15 üstünde veren olursa satacak olanların şişirdiği fiyatlar derken bu hale geldik. Artık aracın piyasası yok, tutturabildiğine satış var. Fiyatı şişirenler kendi araçlarını sattıklarında sanıyorlar ki kâr edecekler. Halbuki araç almaya kalktıklarında fiyatları görünce bu sefer onlar da veryansın ediyorlar. Aslında aracı olup değiştiren herkesin cebinden hemen hemen aynı fark çıkıyor eskiye göre. Yüksek satıp, yüksek alıyor. Ancak yeni araç alacak olan için piyasa çok zorlaştı. Kredi olursa işin içinde maliyetler iyice artıyor. Sıfırının 21.000TL'den alan sahibinden, 25.000TL'ye symbol alıp,kredi maliyetiyle 33.000'e 2. el araca binen kullanıcı satarken bunun acısını biryerden çıkarmak istiyor haliyle ama aslında kaybeden herkes oluyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Herkese merhaba.

Arkadaslar bu ikinci el piyasasi nolcak boyle? Tamam sifir arac fiyatlari yukseliyor bunun bir etkisi var ama hak etmeyen araclar hak etmedikleri fiyatlara satiliyor.

Ikinci el piyasasini malum site belirliyor artik. Aracini gercekten satmak isteyen istemeyen herkes koyuyor ilana.

Ornek veriyorum arabasinin ederi 30 binse yaziyor 35 bin. bunlari goren diger gercek saticilar da yukseltiyor fiyatlari ister istemez. al sana piyasa yukseldi.

Ne olacak bunun sonu? Nereye kadar artacak boyle? alsan bir dert almasan ayri bir dert.

Sizin yorumlariniz nedir bu konuda

Merhaba Aziz Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Onur Kavaklı
(düzenlendi)

Bu olayın birçok sebebi var. Türkiyede ikinci el fiyatını arabanın çok tutulup tutulmaması, galericiler, işi galericilik olmayıp bu işi yapanlar, yanlış fiyatlandırma politikası.

İçlerinde son sıradaki durum haricinde hepsinde de herkesin ortak bir fikri oluyor. İlan verme kolaylaştı malum siteden dolayı, birinin aracı o kadar ediyorsa benimkisi de eder mantığı daha fazla ön planda, al-sat işi yapan galerici olmayan kişilerin piyasayı yükseltme çabaları vs. uzar gider. Malum siteyi ben suçlamıyorum, sonuçta o ilanları veren bizlerin, herşeyde olduğu gibi burada da fırsatçılık yapıp işi başka yerlere çekende bizleriz.

Yanlış fiyat politikası hakkında kimsenin birşey demediğini farkettim. Malesef aracın ikinci el fiyatını sıfırı belirliyor. Hadi buraya kadar normal. Ama İş öyle bir duruma geldi ki 2001 model bir arabayı satarken 2015 modeline bakıp öyle fiyat söylüyoruz. Aralarında kaç teknoloji farkı vs var onu düşünen yok. Sıfır arabaların zaten, hepimizin bildiği üzere, neredeyse yarısı ötv. Bunu neden ikinci ele yansıtıyoruz onu anlamam. Bence olması gereken; aracın satın alındığı yıldaki fiyat üzerinden satış fiyatları ayarlanmalı. 2005 senesinde sıfır olarak alınan bir araç atıyorum x fiyat olsun, 2015te satış fiyatı x fiyatın çok üzerinde satılmaya başlandı. 

tarihinde Onur Kavaklı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Malum siteye mail atsak talepte bulunsak ilan ücretlendirmesi konusunda belki yavaş yavaş olur çünkü piyasa oradan dönüyor millet keyfi veriyor.Ya tutarsa diye yap bakalım ilanı 50 lira ne olacak.Ben ödemeye razıyım bu hizmet düzgün bir şekilde işleyecek ise.Sıfır araç fiyatları pahalandı evet orda da konu farklı yere gidecekte neyse işte....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Malum siteye mail atsak talepte bulunsak ilan ücretlendirmesi konusunda belki yavaş yavaş olur çünkü piyasa oradan dönüyor millet keyfi veriyor.Ya tutarsa diye yap bakalım ilanı 50 lira ne olacak.Ben ödemeye razıyım bu hizmet düzgün bir şekilde işleyecek ise.Sıfır araç fiyatları pahalandı evet orda da konu farklı yere gidecekte neyse işte....

Hemen baska siteler piyasa olmaya baslar.

Fiyatlarin yüksek olmasinda tabi ki cok etken var da en fazla etkiyi yapan sey, bizim cok uyanik olmamiz...

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Hemen baska siteler piyasa olmaya baslar.

Fiyatlarin yüksek olmasinda tabi ki cok etken var da en fazla etkiyi yapan sey, bizim cok uyanik olmamiz...

Bu işe bir şekilde el atılmalı...Sıfırdaki ötv %45 oda 1.6 üst sınır sonrası iyice uçuk..Yerli arabayı neden üreteyim ki zaten almanın yaptığını bi kere daha satıyorum millete....uyanık millet tamam ama başka bir uyanıkta onu çarpıyor bu böyle...İstanbuldan satılık fb plakalı gri bir st vardı 19 liraya veriyordu aracı aklı selim bir vatandaş almış onu şuan 24 küsür lira Ankaradan bi senmi akıllısın...mesaj attım ses yok değişeni yazmamış vs böyle adamlar olduğu sürece sıkıntı büyük.Başka bir pahalılık örneği vereyim 2015 başında yaptığınız market alışveriş fişi duruyorsa ayrı ürünleri bi şimdi alın fiyat karşılaştırması yapın...Yazık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

O malum site dediğimiz yer ilan ücretini 250 TL yaptığı an piyasa normale döner. Aracını satmayı düşünmeyen bile belki birisi düşer deyip ilan açıyor.

bu yorumu malum site ücretsiz ilan verdirirken de yapmışlardı.malum site ücretli olursa piyasa düzelirmiş, fiyatlar rayına otururmuş.malum site ücretli oldu da ne oldu.daha beter oldu.ilan fiyatı arttıkça maliyeti araç a yükleyecekler,sonrasında araçların fiyatı dahada artacak.bu anlayış bence yanlış.malum siteye alternatif siteler var ama bunlarda dünyadan bi haber.ne iş takibi var nede site güncellemeleri.adamlar öylesine site açmışlar biri gelse de 100 milyon tl lelere kakalasak hesabı yapıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

bu yorumu malum site ücretsiz ilan verdirirken de yapmışlardı.malum site ücretli olursa piyasa düzelirmiş, fiyatlar rayına otururmuş.malum site ücretli oldu da ne oldu.daha beter oldu.ilan fiyatı arttıkça maliyeti araç a yükleyecekler,sonrasında araçların fiyatı dahada artacak.bu anlayış bence yanlış.malum siteye alternatif siteler var ama bunlarda dünyadan bi haber.ne iş takibi var nede site güncellemeleri.adamlar öylesine site açmışlar biri gelse de 100 milyon tl lelere kakalasak hesabı yapıyorlar.

Aslında bir yandan haklısınız ücretin araca yansıması konusunda...en azından gerçek satıcılar ilan verir....keyfi satıcılar biraz olsun durdurulur çünkü daha araç satamadan maliyete katlanmak zorunda kalacaklar hepside bunu göze almaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
(düzenlendi)

ilanların ücretsiz olduğu zamanları da hatırlıyorum.2.el araba piyasası yerlerde sürünüyordu.2001 model yeni kasa  mondeo yu 15 bin tl lere almıştım.piyasayı yükselten başka etkenler var bunları tespit etmek gerekiyor.

aşağı yukarı 3 aydır aracımı satmak için ilan verdim, aynı zamanda alacağım aracın piyasasını da takip ediyorum. 28-31 bin bandında olan araba 33-36 bin bandına yükselmiş.şimdi ben ne yapayım bende fiyat mı yükselteyim?

tarihinde Serhat Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

ilanların ücretsiz olduğu zamanları da hatırlıyorum.2.el araba piyasası yerlerde sürünüyordu.2001 model yeni kasa mondeo yu 15 bin tl lere almıştım.piyasayı yükselten başka etkenler var bunları tespit etmek gerekiyor.

aşağı yukarı 3 aydır aracımı satmak için ilan verdim, aynı zamanda alacağım aracın piyasasını da takip ediyorum. 28-31 bin bandında olan araba 33-36 bin bandına yükselmiş.şimdi ben ne yapayım bende fiyat mı yükselteyim?

Benzer bi konuyu bende yaşadım.Focusumu sattım 1 yıl oldu.Aynı ayarda araç almak için şuan 5 bin lira daha fazla ödemem gerekli.Araç şuan elimde olsa bende yüksek fiyattan satmak zorundayım ki istediğim aracı alabileyim.Siz veya ben piyasayı yükselten değiliz ayak uydurmaya çalışanlardanız.Ben buraya konu açmıştım.Passat 1.4 tsi kaça gider diye 45 50 vs fiyatlandırma yapıldı.Gecen hafta biri 57 verdi ama biz vazgeçtik çünkü alacak araba yok.Bizim o araca o parayı istememiz saçma ama ayak uydurma konusu işte.Yüksek fiyatlara rağmen alıcı var millet hiç sorgulamıyor.Sonuç olarak sizde fiyat yükseltmeye gideceksiniz mecbur, neden istediğiniz aracı satan adam için çalışasınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

%80 yüksek piyasayı galeriler yaratıyor. 17 bin Tl takasa aldıkları Palio yu, 27 bin Tl den ilana koymak nedir ya? :angry: El insaf.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Sahibinden olayı bozuyor. Bakıyor öbürü yüksek benim araba daha iyi daha yüksek yazayım. Diğeri ben de daha yüksek yazayım.

Sonuç: 2000-2003 focus 30 liraya ilanda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel
(düzenlendi)

Aynen katılıyorum..adam yazmış muadillerinden 2-3 fazla ilanı gören o bu parayı ederse benimki 2-3 daha fazla eder diyor ve iş böyle böyle Nirvanaya ulaşıyor..

tarihinde Volkan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

sahibinden.com un ortam yaratmasi halkımızın uyanikligi... artik temiz arabalarin piyasasi normalden cok yukarda, temiz olmayan kazali araclarin fiyatlari normalden dusuk olmasi gerekirken normal fiyata satilmaya calisiliyor. ne tutturabilirsek diye ilan aciliyor. 20000 yazan bi adam mesajla bir anda fiyati 16000 e cekiyor. yada 16500 e sattigim araca 13000 teklif eden oluyor. ben temsilen 250 lira pazarlik payi birakmistim halbuki. insanlar aracin degerine bakmadan mevcut fiyat eksi 2 ile 5 bin diyip teklif sunuyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Piyasa bu, bazen yükselir, bazen düşer.

Şikayet edilecek bir şey olmamalı. Belki araç almanız gerektiği anda yüksek olması, kişisel bir talihsizlik olarak değerlendirilebilir.

"Peki neden dert ediyoruz?" diye sormuşsunuz.

Sebep bence; saydığınız değer kaybetmeyen araçlardan almak istiyoruz, çünkü o arabanın gözümüzde edeceği esas değeri kadar paramız var. Ama istenilen paralar maalesef daha fazla. Onun için dert ediyoruz.

Örneğin, temiz bir focus 1 bence 20 bin eder, benim de 20 bin liram var. Ama 25bin istedikleri için alamıyorum, haliyle dert ediniyorum :D

Bu yaptıkları hiç etik değil sanırım. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aziz günal

Bugun 3 yildir romanyada calisan biriyle konustum. Konu arabalardan acildi. Bende 2001 focus var abi 23 bin filan ediyor dedim. Romanyada 500-600 euro dan fazla etmez dedi

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bugun 3 yildir romanyada calisan biriyle konustum. Konu arabalardan acildi. Bende 2001 focus var abi 23 bin filan ediyor dedim. Romanyada 500-600 euro dan fazla etmez dedi

Bugün Romanya'dan kayınçokm bir foto gönderdi. mk1 Focus en dolusu 1995€ yazmış. Demekki pahalı bile yazmış adam :)

Yorum bağlantısı
Aziz günal

Bugün Romanya'dan kayınçokm bir foto gönderdi. mk1 Focus en dolusu 1995€ yazmış. Demekki pahalı bile yazmış adam :)

Enayi gibi hissediyorum kendimi
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem
(düzenlendi)

Sıfır civic 2013 te 57 bin 2016 da 80 bin oluyorsa 2016 da 2013 civic 50 bin tl ye tabii ki düşmez.Bence herkesin sıfır arabada ki bu artış ve vergi fazlalığını tartışması gerek.Sıfır araçta bu denli artış olmazsa ikinci elde kendisini bulur.

tarihinde Tolga Erdemm tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aziz günal

ilanların ücretsiz olduğu zamanları da hatırlıyorum.2.el araba piyasası yerlerde sürünüyordu.2001 model yeni kasa mondeo yu 15 bin tl lere almıştım.piyasayı yükselten başka etkenler var bunları tespit etmek gerekiyor.

Hocam satacaginiz araba ne ?

Yorum bağlantısı
Aziz günal

Sıfır civic 2013 te 57 bin 2016 da 80 bin oluyorsa 2016 da 2013 civic 50 bin tl ye tabii ki düşmez.Bence herkesin sıfır arabada ki bu artış ve vergi fazlalığını tartışması gerek.Sıfır araçta bu denli artış olmazsa ikinci elde kendisini bulur.

Kesinlikle katiliyorum. Bunun sebebi de urettigimiz hic bir sey yok. Avrupa uretiyor biz aliyoruz.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
(düzenlendi)

Butterfly effect. Gerçek neden paramızın her geçen gün değer kaybetmesi, erimesi.

Her geçen zaman diliminde aynı ürüne daha fazla ödeyerek sahip olmak zorunda bırakılıyoruz. Bu da her sektörde birbirini tetikliyor. Otomotiv sektörüne gelirsek, 82 bine sıfır aldığım CC'yi satarken sıfırı 93 bin olmuştu, birisi 86'ya aldı geçti. Kendince ekonomi yaptı, ben de 50 bin km binip 4 bin fazlasına sattım diye mutlu oldum. Şuan sıfırı 112 bin lira. O zaman 93 e sıfır alan neden şimdi aldığı fiyatın altına insin? Piyasa 10 senedir böyle. Birileri sürekli mutlu oluyor. Aslında ceplerindeki paranın alım gücü eriyor.

Ekonomi dilinde buna enflasyon deniyor ama nedense son yıllarda pek kullanılmayan bir terim. Bütün suçu galericilere al-satçılara yıkıp 5 yıllık gelirini tok kapı sesi uğruna ipotek etmekten imtina etmeyen alıcının suçu yok di mi? 6 ay sıra bekleyip ne renk gelirse ona razı oluşuna falan girmiyorum hiç. Almanlar bile bu kadar düşkün değiller arabalarına, sebil gibi hyundai-kia satılıyor. Bizde arabaya büyük bütçeler ayırmak ve bazı markaları hakettiklerinin çok üzerinde yüceltmek davranışı sürdüğü sürece bu piyasa dizginlenemez.

Düzenleme: imla + yorum ekleme.

tarihinde Emrah Uludağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Misafir

Sıfır araçlardan alınan yüksek vergiler ( Ötv ve Kdv ) ortalama %40 ' a tekabül eden vergiler düşmedikçe yani sıfır araçların fiyatı düşmedikçe 2. elin fiyatları da sıfır araçlara paralel olarak artacaktır. 

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Sıfır araçlardan alınan yüksek vergiler ( Ötv ve Kdv ) ortalama %40 ' a tekabül eden vergiler düşmedikçe yani sıfır araçların fiyatı düşmedikçe 2. elin fiyatları da sıfır araçlara paralel olarak artacaktır. 

100 araba

45 ötv (%45)

145 matrah

26 kdv (%18)

171 satış fiyatı

kısaca 100 lira araba 71 lira vergi. %40 vergi olsa öp de başına koy  :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...