İçeriğe Yönlendir

Focus 2- Submarine Ve Kapı Cebi Aydınlatma

Mehmet Cihat

Recommended Posts

Mehmet Cihat

Merhaba abilerim kardeşlerim, aracımda olmasını çok istediğim bir özelliği çakma çıkmada olsa yapmanın keyfi ile isteyen diğer arkadaşların da faydalanması için bu konuyu açıyorum. Submarine aydınlatma için çok yardımcı olan Servet abiye teşekkür ediyorum buradan  :)

Tavan lambasını sökme kısmını anlatmayacağım, tavan lambasını söküyorsunuz lamba çıktıktan sonra sağlı sollu 2 yıldız vidayı sökerek çerçeveyi alıp eve gidiyorsunuz.  Burdan sonra tek veya çift led yapmak istiyorsanız karar verip deliklerinizi açıyorsunuz çerçeve üzerinde çerçevenin arabanın arka tarafına bakan kısmı bunu yapmak için daha müsait çünkü arkasına döşeme gelmiyor.

Ben 2 led kullanmak istedim ve 2mm delik açtım.

cK4DIxRl.jpg

LelZnt3l.jpg

Delikleri açtıktan sonra 2 adet 5 mm mantar led aldım, ve ben 1k ohm direnç aldım. Ve biraz zil teli. Ledleri sabitlemek için sıcak silikon kullandım. Ledlerin artı ve eksi uçlarını birleştirdim. Normalde lehim ve elektronik işlerinden anlamadığım için montaj amatör oldu  :D.

PP4mFwzl.jpg

Ledlerin - ucunu resimde işaretli yere lehimledim.

yxjPm0cl.jpg

Artı ucunu ise tavan döşemesi ile cam arasından sağ direkten aşagı indirip sigorta kutusunun yanına çektim orda sol alt köşede yan yana olan 2 sigortadan sağdakinin yanına kablonun ucunu batırdım. Bu sigorta kontağa bağlı. Siz isterseniz parklara bağlı sigortayı bulabilirsiniz. 

Bitmiş hali 

0rsonVK.jpg

7uL8lxY.jpg

Submarine konusunda bilgi vermem gereken bir konuda şu, ben ilk olarak 5 mm dışıda kırmızı olan ledlerden kullanmıştım aydınlatması yetersiz geldi, daha sonra ertesi gün flux denen dışı şeffaf ama ışıgı kırmızı olan ledlerden kullandım. 2 led arasındaki fark bu. Tercihinize göre seçebilirsiniz. Yukarıdaki resimde flux olanın ışığı görülüyor.

Soldaki eski led sağdaki flux led.

zGT6rPH.jpg

Kapı cebi aydınlatma içinde smd 5050 3 lü grup led kullandım.

BYwYf3wl.jpg

Bu beyaz olduğu için ve ışığı fazla olduğu için kırmızı elektrik bandıyla dışını istediğim koyulugu yakalayana kadar sardım. 2 kat yetti benim için.

chBPh3tl.jpg

Daha sonra kapı döşemelerini söktüm eve getirdim. Kapı cebi kısmını görünmeyecek şekilde deldim. Ledleri 3m çift taraflı bantla yapıştırdım. Açtığım delikten kabloyu geçirdim ve cam açma butonlarının oldugu kısma gelecek şekilde yapıştırdım kabloları.

Mj49NKnl.jpg

Daha sonra cam açma düğmelerinin olduğu kısımda mavi yeşil olan kabloya + ucu - sarı mor olan kabloya - ucunu batırarak  montajı tamamladım.

Hepsinin bitmiş hali

EvWLPCpl.jpg

txWKTLHl.jpg

Maliyet tablosunuda yazayım 

Ledler dirençler toplam 1 TL

6 metre çok damarlı zil teli 3 TL

2 adet 3 lü grup led 9 TL

1 adet kırmızı elektrik bandı 1 TL

diğer malzemeler elimde olduğu için fiyat yazmıyorum. Umarım işinize yarar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Bravo Mehmet ufak ufak tüm detayları hallediyorsun .. Eline sağlık çok güzel olmuş..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Mehmet, eline sağlık, güzel olmuş, güle güle kullan. Yalnız o ledler 5050 değil (önemli değil aslında da yanlış bilgi olmasın diye şey ettim) ve sardığın kırmızı bant zamanla gevşeyip seni gıcık edecek çünkü ledler de ısınır. :p

MAdem kırmızı istiyordun, kırmızı led alsaydın ya. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Murat hocam pek bilgim yok satici 5050 dedigi icin bende oyle yazdim. Sarkmasin diye etrafina doladim ama sarkarsada jelatin vs gibi birsey uygulayabilirim sanirim

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Murat hocam pek bilgim yok satici 5050 dedigi icin bende oyle yazdim. Sarkmasin diye etrafina doladim ama sarkarsada jelatin vs gibi birsey uygulayabilirim sanirim

5050 bunlar:

led5050.jpg

Satıcı da bilmiyor demek ki ne sattığını. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ledler 5050 değil ,3014 serisi ledler.En düşük seriside olsa 5050 kadar ışığı vardır.30ma ve üzeri ise daha yüksek ışığı vardır.Bu seri ledlerde renk tonu değişik olan sadece beyaz türevi olarak var başka yok.Bant yerine renkli reklamcı folyo kullanabilirsin.Bu folyo kagıtlarındada en güzel günışığı renk led kullanırsan istediğin tonu rahat alırsın.

Ellerine sağlık.İyi günlerde kullan.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Can

Mehmet eline sağlık çok güzel olmuş. kapı kollarını yaptık ama kapı cebide güzel oluyomuş demekki, aklımızda dursun :):nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Mehmet eline sağlık çok güzel olmuş. kapı kollarını yaptık ama kapı cebide güzel oluyomuş demekki, aklımızda dursun :):nazar:

Vallahi bende bayide focusu incelerken gordum hosuma gitti, yapayim dedim [emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Can

Vallahi bende bayide focusu incelerken gordum hosuma gitti, yapayim dedim [emoji3]

İyi yapmışsın. torpido altına fiestakilerdeki gibi istiyorum bende bir ara yapıcam. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

İyi yapmışsın. torpido altına fiestakilerdeki gibi istiyorum bende bir ara yapıcam. :)

O nasil bisey acaba ornek foto paylasabilir misin :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

O nasil bisey acaba ornek foto paylasabilir misin :)

EVNQb9.jpg
Bunu hemen yapmaliyim :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Güle güle kullanın.[emoji122] Yalnız ceplerde ki ledleri kırmızı olanla değiştirmenizi tavsiye ederim. ;)

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Cihat yazdı:

Bunu hemen yapmaliyim :)

Yapamadı 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yapamadı 😁

Güzel hort olmuş 😁

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...