İçeriğe Yönlendir

Enjektör Kabloları Yenilenmesi

önder deli

Recommended Posts

önder deli

herkese selamlar.

bildiğiniz gibi hararetten ötürü üst kapak rektefe edildi yakın zamanda. üst kapağı çıkarırken zaten emaneten duran enjektör kabloları tamamiyle pert oldu ve araç bir daha çalışmadı.

beyinci elektrikçi derken ustaya ben yapacağım dedim bütün kabloyu söktürüp aldım evde şemasını çizdim iş yerimde yanmaz kablo kullanarak tesisatı yeniledim. şimdi konuyu açıp ve yapım aşamasını yazacağım. resimleri de sonradan cep telefonumdan tapatalk ile göndereceğim.

gözünüz korkmasın eli lehim makinesi tutan herkes yapabilir.

malzemeler;

1.iyi bir lehim makinesi

2.lötfet lehim ve pasta

3.aydınlık bir masa

4. kablo (ben ütülerde kullanılan yanmaz kablo tercih ettim.)

5.farklı genişliklerde makaron ve bant bez olan tercihimizdir.

6. tiner fırça (selülozik)

7.kontak sprey (yağsız)

8.ısı tabancası (makaronları daraltmak için.)

YAPIM AŞAMASI 

her aşamada fotoğraf çekip olası durumda hangi kablonun nerden kesildiği tespit edilebilir bilginize..

öncelikle kablo düzgünce sökülmeli. (lpgli araçlarda önemli bir husus var oda lpg sistemi bizim benzin enjektör kablolarında + uca seri bağlantı yapılıyor.)

*lpg tesisatını kestikten sonra toplanmda 8 kablo zaten.her enj için iki kablo (keserken hangi renk nereye gidiyor diye not ederseniz örn: sarı 4.enj. soketine sarı-siyah ana soketten 4.enj. soketine gelen kabloya şeklinde... bu şekilde keserseniz lpg tesisatını kendiniz bağlayabilirsiniz.)

*resimlerde size bunu izah edeceğim ancak burda kabloları kesmek gerekli ama kesinlikle lpg tertibatından gelen kesilmeli bizim tamir edeceğimiz kısım değil. zira kestiğiniz kabloyu nereye takacağınızı unutursunuz.

bu işi lpg tesisatını kestikten sonra kablomuzu bire bir orjinal yapıp daha sonra lpg ciye 10 dk içinde bağlatada bilirsiniz.

LPG İŞİNİ GEÇTİKTEN SONRA..

kablomuzun

*4 adet enjektör soketini (çift uçlu)

*hararet muşur soketini (çift uçlu)

*rolanti valf soketini     (çift uçlu)

*kelebek boğaz potansiyometre soketini (üç uçlu)

*krank okuma soketini söktükten sonra (çift uçlu)

*ana soketi de sökerek tesisatı boşa çıkarınız.(oniki uçlu) toplamda ana soket dahil 9 soketlik bir tesisat.

*önce hangi kablo nereye şeklinde kendinizce bir şema çıkarın yada benim verdiğimi kullanın.

*bütün kablolar soketlerde kalmalı ki bir kabloyu kesip boyu kadar yeni kabloyu lehimledikten sonra bir diğer kabloya geçilmeli.

*her bir kablo için tek tek işlem yapmak en mantıklısı.

* soket uçlarını 1,5-2 cm uzunluğunda kesip pastaya batırıp iyice lehimledikten sonra

*yeni kablomuzun iki ucunu açıp pasta lehim yaptıktan sonra  

*iki uç için 4-5 cm 2 adet makaronu da geçirip hazırladığımız soket ucuna lehimliyoruz. (uç uca olması ve lehimin doygun olması önemli resimlere bakın)

*7 adet soket çift uçlu 1 adet soket üç uçlu 1 adet soket 12 uçlu toplamda 29 adet uç lehimlenecek.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

*bir soketi bitirmeden başka soket yapılmamalı soketteki kabloların yönü karıştırlmamalı (her soketin önce bir sonra diğer kablosu yapılmalı ki soketi de kendi içinde karıştırmayalım)

*soket uçları dipten kesilmemeli

*lehimler doygun olmalı

*yeni kablo eskisinden 5-10 cm uzun kesilmeli

*soket ucundaki kablonun oksitinin iyice alınıp lehiminin doygun olması

*yeni kablo lehimlenmeden iki adet makaron geçirilip sonra lehimlenmeli.

*yeni kablolarda ek olmamalı.

* eski soketteki lehimlenecek kablonun tüm tel parçacıkları birbirine iyice dolandıktan sonra pastalama ve lehimleme yapılmalı ki işlem bittikten sora dipteki ince teller bir birine temas etmesin.

*makaronlar bütün kablolar lehimlendikten ve tüm soketlerin önü arkası tiner ve kontak sprey ile pasta kalıntısından arındırıldıktan ve kuruduktan sonra ısıtılıp daraltılmalı.

*ana soketin yanındaki kabloların muhafazasına yeni kabloları sığdırmaya çalışmayın son resmi inceleyin.

aklımdakiler bu kadar. çok detay verip uzun anlattım şemayı verseydin de olurdu diyeceksiniz ancak bu bilgiye ihtiyaç duyacak arkadaşları düşünerek detay verdim.

elimde sadece enjektör soketlerinin renk bilgisi mevcut ancak hiç renkle işimiz yok çünkü her kabloyu önce kesip yenisini takıp sonra diğerini yapacağımız için enjektör uçlarının renkleri yeterli.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Lpg sisteminizi söyleseniz bazılarının şeması bende mevcut.Elinize sağlık resimleri bekliyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Güleryüz
(düzenlendi)

Süper çalışma süper paylaşım. Ellerinize ve de emeğinize sağlık...

tarihinde Sadık Güleryüz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Forumlari faydali hale getiren iste bu tarz emeklerin maddiyata donusmeden ya da kaprislerle saklanmadan ortak kullanima sunulmasi. Hem emeginize hem de forum icin yaptiginiz katkiya tesekkurler. Aracinizin da bir an once sagligina kavusmasini dilerim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben de Bilgi İşlem'im, ben niye yapamıyorum bunları? Anne benim niye lehim yeteneğim yok, ben niye yapamıyorum, bende niye yok?

Ellerinize sağlık, tebrik ederim valla :nazar:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...