İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - TDCI Motordan Gelen Tuhaf Ses

İbrahim Çelik

Recommended Posts

Oguz Polat
On 24.08.2015 at 22:20, İbrahim Çelik yazdı:

Fatih araçtan çok memnunum satmayacağım. Ancak ses beni iyiden iyiye delirtti. Seninde belirttiğin gibi bu güne kadar bu denli memnun kaldığım başka bir araç olmadı. Yine de dizel sesi bana göre değilmiş onu da anlamış oldum.

Bu motorlarda egzantirik gergi zincirinden bahsediliyor. O parça da ses yapabilirmiş. Bu konuda bilgisi olan var mıdır arkadaşlar.

Klasik enjektör sesi ibrahim bey. Hic bir sorun yok saat gibi araba. Kafana takicak bi ses degil benimde fiestam var ayni ses bende de var. Bizim motorlar yeni nesil dizel motor degil o yuzden biraz yuksek sesle calisiyorlar. Hic bir sorun yok ford araclarin motor sesini aninda gormeden bilirim :)

6 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Bir de yolda iken video çektim. Bi dinleyebilir misiniz sesi?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fatih kardesim ses gayet normal. 2004 c max aracim vardi focusla ayni motor zaten. Enjektor sesine dikkat ediyorsunuz sadece. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bugün sanayide ustalarla sohbet ederken benim araçtaki sesten bahsettim.Getir bakalım dedi bi arkadaş :) aracı kaldırıp sesi dinledik ve krank kasnağından geldiğine kanaat getirdik,ama emin olamadık ;) Konuyu açan arkadaş kasnağı farklı tiple değiştirince sesin kesildiğini söylemesi üzerine o tip krank kasnağını aradık sanayide ama bulamadık.Ben de internetten sipariş vermeye karar verdim.Sipariş etmeden önce son kez video alıp tekrardan size danışmanın uygun olacağını düşündüm.

Krank kasnağını elimizle kontrol ettiğimizde boşluk olduğunu gördük. Bu boşluk normal mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Ben direk kasnağı değiştirirdim.

Abi fotoğrafta olan tip bizim sanayide yoktu. İçi dolu olan vardı. Sipariş verip değiştireceğim inşallah bu yorumdan sonra [emoji1] 94ed50961e796bff7bb36b58786e767c.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
(düzenlendi)
On 08.07.2017 at 20:37, Fatih Aldemir yazdı:

Bugün sanayide ustalarla sohbet ederken benim araçtaki sesten bahsettim.Getir bakalım dedi bi arkadaş :) aracı kaldırıp sesi dinledik ve krank kasnağından geldiğine kanaat getirdik,ama emin olamadık ;) Konuyu açan arkadaş kasnağı farklı tiple değiştirince sesin kesildiğini söylemesi üzerine o tip krank kasnağını aradık sanayide ama bulamadık.Ben de internetten sipariş vermeye karar verdim.Sipariş etmeden önce son kez video alıp tekrardan size danışmanın uygun olacağını düşündüm.

Krank kasnağını elimizle kontrol ettiğimizde boşluk olduğunu gördük. Bu boşluk normal mi?

Fatih ses aynı. Ben ne yaptıysam düzeltemedim. Değişenler

* Baskı-balata- volan

* Turbo

* turbo hortumu

* mazot filtresi-hava filtresi-yağ filt ve yağ

* motor kulağı

* v kayışı

* Triger seti

sonuç? çır çır çır çır.

İşin tuhafı yakıt tüketimi gayet iyi karma 5.6 uzun yol 4.2-4.4 yoğun olarak hız sabitleyici ile gider gelirim. Benim araştırmalarım iki parçaya yoğunlaşıyor

1. Enjektörler mazot basıncı düşünce ses yapıyor.

2. CAM zinciri gergisi laçkalaşınca ses yapıyor.

Dikkat edersen ya sabit devirde bu ses geliyor ya da ayağını gazdan çekince. Usta ikisi de olabilir diyor.

tarihinde İbrahim Çelik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Fatih ses aynı. Ben ne yaptıysam düzeltemedim. Değişenler
* Baskı-balata- volan
* Turbo
* turbo hortumu
* mazot filtresi-hava filtresi-yağ filt ve yağ
* motor kulağı
* v kayışı
* Triger seti

sonuç? çır çır çır çır.

İşin tuhafı yakıt tüketimi gayet iyi karma 5.6 uzun yol 4.2-4.4 yoğun olarak hız sabitleyici ile gider gelirim. Benim araştırmalarım iki parçaya yoğunlaşıyor
1. Enjektörler mazot basıncı düşünce ses yapıyor.
2. CAM zinciri gergisi laçkalaşınca ses yapıyor.
Dikkat edersen ya sabit devirde bu ses geliyor ya da ayağını gazdan çekince. Usta ikisi de olabilir diyor.

Sizin krank kasnağı değişmemiş. Ben sipariş verdim. Yarın gelir. Kısa süreli şehir dışında çıkacağım için cuma ya da cumartesi değiştireceğim. Eğer benim ses giderse buraya yazarım siz de değiştirirsiniz. Krank kasnağı değişince sesin gideceğine inanıyorum :)
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
Bir saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Sizin krank kasnağı değişmemiş. Ben sipariş verdim. Yarın gelir. Kısa süreli şehir dışında çıkacağım için cuma ya da cumartesi değiştireceğim. Eğer benim ses giderse buraya yazarım siz de değiştirirsiniz. Krank kasnağı değişince sesin gideceğine inanıyorum :)

İnşallah Fatih o ses beni deli ediyor. Şimdiye kadar binlerce takım elbise dikmiştir benim motor. Dikiş dikiş makinası :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

İnşallah Fatih o ses beni deli ediyor. Şimdiye kadar binlerce takım elbise dikmiştir benim motor. Dikiş dikiş makinası [emoji3]

Maalesef krank kasnağı değişimi çözüm olmadı. Ses aynen devam ediyor. Bu modeller böyle diyerek kullanmaya devam edeceğiz :D ben sanayide iken aynı Motora sahip bi focus geldi. Bizim ses onda da vardı.
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
7 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Maalesef krank kasnağı değişimi çözüm olmadı. Ses aynen devam ediyor. Bu modeller böyle diyerek kullanmaya devam edeceğiz :D ben sanayide iken aynı Motora sahip bi focus geldi. Bizim ses onda da vardı.

Fatih ben aracımı sattım. Aldığımdan beri bakımları, mazotu vs. çok titiz kullandım ancak bu sesi kesemedim. yukarıdaki değişimleri yapmama rağmen sorun çözülmedi. Son olarak da enjektör bakımlarını yaptırmıştım ses iyice artmıştı. Sorun enjektörlerden yada CAM zincirinden kaynaklanıyor biz burayı kesinleştirdik.  Alan arkadaş sesi duyduğu halde hocam ben bu sesi iyi biliyorum sorun teşkil etmiyor dedi. Benim araç motor ve ön konsoldan alttan üstten yalıtımlı olduğu için içeriye az ses alıyordu. 

NOT: Total egzelyum mazot aldığımda ses ciddi oranda azalıyordu. Birde depoyu tam doldurduğumda ses azalıyordu. Ustam bunun common rail sistemin beslenmesi ve mazotun yanma oranıyla alakalı diyor. Sorunun kesin çözümü enjektörlerin değişimidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bu ses normal olmamalı ama valla :(
Deneme yanılma yoluyla çözüm bulmaya çalışmak istemiyorum :) ilk başarısız girişim 200 TL.
Dizel 1.6 aracı olan bi arkadaş keşke 1100-1200 devirde bi video çekse de kıyas yapabilsek.
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
Bir saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Deneme yanılma yoluyla çözüm bulmaya çalışmak istemiyorum :) ilk başarısız girişim 200 TL.
Dizel 1.6 aracı olan bi arkadaş keşke 1100-1200 devirde bi video çekse de kıyas yapabilsek.

Aynı ses ustam. Bende de bu devirler arasında araç bu sesi yapıyordu. Ustam ısrarla enjektörlerden dedi ancak pahalı olduğundan ben öylece bindim. Ancak bendeki ses bu kadar şiddetli değildi.

CAM zinciri motordan aldığı hareketi yukarıdaki egzantrik millerine ileten zincirdir. Bu zincirin gergi aksamı laçkalaşırsa da bu ses oluşabilir. resim

Resim_1341900794.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Egzantrik zinciri denen parça bu galiba. Zamanı gelince buna da el atacağım. Yağ zamanının gelmesini bekleyeceğim. Yağı değişip sese bakacağım ve sonrasında bu zinciri kontrol ettireceğim. İnşallah uzun süre kullanmayı düşünüyorum aracı. Sesi kesmem lazım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Usta steteskop veya hortum kullanarak bulur aslında sesin kaynağını.. 

Kafa ve kulağını kullanmalı :)

Uzaktan ancak bu kadar oluyor kusura bakma :)

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Usta steteskop veya hortum kullanarak bulur aslında sesin kaynağını.. 
Kafa ve kulağını kullanmalı [emoji4]
Uzaktan ancak bu kadar oluyor kusura bakma [emoji4]

Kusur olur mu hiç :) ben de krank kasnağı olduğuna inanmıştım.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Aldemir

Bugün Batman'da bi ustaya gittim. Tamirci enjektörün birinde sorun var,işeme yapıyor gibi diyerek pompacıya yönlendirdi. Pompacı da enjektörden olduğunu,enjektörleri makineye bağlaması gerektiğini,patlak vs yok ise 350-400 tl ücret tutacağını söyledi. Ses kesilir mi diye sorduğumda,büyük ihtimal diye cevap verince kafam karıştı :) 

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
(düzenlendi)
1 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:
Bugün Batman'da bi ustaya gittim. Tamirci enjektörün birinde sorun var,işeme yapıyor gibi diyerek pompacıya yönlendirdi. Pompacı da enjektörden olduğunu,enjektörleri makineye bağlaması gerektiğini,patlak vs yok ise 350-400 tl ücret tutacağını söyledi. Ses kesilir mi diye sorduğumda,büyük ihtimal diye cevap verince kafam karıştı [emoji4] 

Pompacının verdiği fiyat normal mi?

Bu videoda ki sese benziyor biraz ucundan.

tarihinde Fatih Aldemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fatih Balcı

HOCAM HAYIRLI AKŞAMLAR, KONUYU HORTLATIYORUM AMA NAPTINIZ ÇÖZEBİLDİNİZ Mİ SORUNU ?

On 02.08.2017 at 11:30, Fatih Aldemir yazdı:

Sesin kaynağı bu galiba

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçen sene bakıma gittiğim, ellerinde yok diye 10-40 yağ koyan, İzmir in meşhur Ford servisi göbek oynuyor diye kasnak değiştirelim yolda kalırsın demişti, bilmediğimden eski tip takmışlar 195 liraya, buradan selam olsun...9e744a24785a477a4f71ebc90ff5c621.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Bir saat önce, Fatih Balcı yazdı:

HOCAM HAYIRLI AKŞAMLAR, KONUYU HORTLATIYORUM AMA NAPTINIZ ÇÖZEBİLDİNİZ Mİ SORUNU ?

Yok aynen devam. Alıştım ve kabullendim. Bi sorundan olsaydı şimdiye ses artar ya da daha büyük bi arızaya sebep olurdu galiba. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ahmet İhsan Akşen
Fatih Aldemir yazdı:

Aynı ses bende de var, video çekmiştim ama telefonda yer kalmayınca PC ye aktardım hepsini yanımda yok. 

Hafta sonu volant değişecek, sesi yapma olasılığı var diye bekliyordum, ses gitmezse egzantrik zincirine girişecegim, ses iyice arttı ve sinirimi bozuyor artık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...