İçeriğe Yönlendir

C - Max I - Ön Park Sensörü, Manyetik Veya Normal?

Ümit Yapıcı

Recommended Posts

Ümit Yapıcı

İyi günler, Malum aracın burnu görünmüyor, ön park sensörü taktırmak istiyorum. Mahalledeki eletrikçi 120 tl ye normal olanlardan takabileceğini söyledi. Nette manyetik olanlara baktım, tampon delinmeden takılması + bir özellik, üstelik 10 dolar gibi bir rakama satılıyor. 

Sizce normal mi taktırayım, manyetik mi?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bence normal olanlardan taktırınız, manyetik olanların yanılma payı olabiliyor. Bir de ön park sensörünü devreye sokup çıkaracak bir düğme mi olacak? Çünkü normal trafikte de sürekli sinyal verecektir. Bende de C-max var, ön park sensörüne ihtiyaç duymadım hiç...

Yorum bağlantısı

Sanırım Köksal manyetik olandan kullanmıştı ve gayet memnundu. Bence manyetik taktırın derim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence de manyetik taktırmak daha mantıklı.. Yanılma payı çok abartılı olmaz olsa bile. Ancak sürekli devreye girmemesi için ön park sensörü olan araçlarda düğme olmalı sanırım. Benim araçta ön park sensörü var araç durup geri vitese almadıkça devreye girmiyor. Ancak ayrıca bir düğmeden de park sensörleri açılıp kapatılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Bence normal olanlardan taktırınız, manyetik olanların yanılma payı olabiliyor. Bir de ön park sensörünü devreye sokup çıkaracak bir düğme mi olacak? Çünkü normal trafikte de sürekli sinyal verecektir. Bende de C-max var, ön park sensörüne ihtiyaç duymadım hiç...

Hem on hem arka sensoru olan kıtlerde 4 ayrı kablo var.Sıyah olan sase,kırmızı olan sureklı besleme ve sıgorta,sarı olan gerı vıtes,yesıl olan ıse fren yanı on park sensoru ıcındır.

Calısma sıstemıde soylekı;

Park ederken:

Gerı vıtese takınca arka sensorler sureklı devrede.Tekrar bosa atınca yada vıtese takınca frene basmasanız bıle on sensor otomatık 20 sanıye ıcın devreye gırıyor.

Seyahat halınde:

Trafıkde seyahat halındeyken frene bassanız bıle onde 1.8 metreden daha yakın bır cısım bulunmadıgı surece yıne on sensorler devreye gırmıyor.

Isıkta beklerken yada sıkısık dur kalk trafıgınde:

Trafıkde dur kalk yaparken yada kırmızı ısıkta beklerken onumuzdekı aracla aramıza bellı bır mesafe koymamız gerektıgı ıcın teorıde yıne park sensoru devreye gırmıyor ama bız turk mılletı olarak araya baskası gırmesın dıye dıp dıbe surmeyı sevdıgımız ıcın on sensor sureklı uyarı verıp kafa utuluyor.Ama park sensorunun ayarlarından ses uyarısını kapattıgımızda hıcbır problem kalmıyor ve sadece goruntulu olarak uyarı verıyor.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hem on hem arka sensoru olan kıtlerde 4 ayrı kablo var.Sıyah olan sase,kırmızı olan sureklı besleme ve sıgorta,sarı olan gerı vıtes,yesıl olan ıse fren yanı on park sensoru ıcındır.

Calısma sıstemıde soylekı;

Park ederken:

Gerı vıtese takınca arka sensorler sureklı devrede.Tekrar bosa atınca yada vıtese takınca frene basmasanız bıle on sensor otomatık 20 sanıye ıcın devreye gırıyor.

Seyahat halınde:

Trafıkde seyahat halındeyken frene bassanız bıle onde 1.8 metreden daha yakın bır cısım bulunmadıgı surece yıne on sensorler devreye gırmıyor.

Isıkta beklerken yada sıkısık dur kalk trafıgınde:

Trafıkde dur kalk yaparken yada kırmızı ısıkta beklerken onumuzdekı aracla aramıza bellı bır mesafe koymamız gerektıgı ıcın teorıde yıne park sensoru devreye gırmıyor ama bız turk mılletı olarak araya baskası gırmesın dıye dıp dıbe surmeyı sevdıgımız ıcın on sensor sureklı uyarı verıp kafa utuluyor.Ama park sensorunun ayarlarından ses uyarısını kapattıgımızda hıcbır problem kalmıyor ve sadece goruntulu olarak uyarı verıyor.

Efeciğim bu yazdıklarını biliyorum, sadece belirli bir süre sonra sinir bozucu olabilir ön park sensörü. Bunun için çoğu marka ve modelde ön park sensörü için kapatma düğmesi vardır. Ayrıca her park sensöründe görüntülü sistem olmayabiliyor...:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Efeciğim bu yazdıklarını biliyorum, sadece belirli bir süre sonra sinir bozucu olabilir ön park sensörü. Bunun için çoğu marka ve modelde ön park sensörü için kapatma düğmesi vardır. Ayrıca her park sensöründe görüntülü sistem olmayabiliyor... :)

Eve benim araçta görüntülü ve sesli.. ancak herşeye rağmen kapatma tuşu da var..

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Sanırım Köksal manyetik olandan kullanmıştı ve gayet memnundu. Bence manyetik taktırın derim.

Aynen Kerem cim, 1,5 yıl kadar kullandım elantramda, tavsiye de ederim. Aç/kapa düğmesi +deliksiz park sensörü iyi olur. Çalışma prensibi biraz farklı, silecek yetişmeyen yağmurda ve çok ince ve yoğun olmayan plastik malzemede biraz geç algılayabiliyor. Ön taraf için tamponu deldirmezdim, sonradan takılanlar aşırı batıyor gözüme. Normal olanlar 50 cm de dur diye son ikaza geçiyorsa deliksiz olan 10-15 cm de geçiyor. Daha net kontrol sağlıyor. Youtube da deliksiz park sensörü yazınca komik videolarım çıkar :D

Linkleri buldum :D

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

ön park sensörü geri vitese taktımdada tamamen aktif oluyor ileri geril manevralarda sürekli aktif geri vitesten çıkartıp 1. vitese taktığımızda 20 km hızı geçtimizde devre dışı kalıyor ve ek olarak denildiği gibi bir düğme mevcut istendi zaman ön sensörler devreye alınıyor ki bence harika dar alanda acaba kurtardımı endişesini kaldırıyor açyorsun manevranı yapıyor geri kapatıyorsun  :nazar:  :good1:  ve mümkün mertebe orjinal ve marka bir sensör kullanın benim aracımda fabrika çıkışı orjinal var daha önceki araçlarıma taktırdığımla alakası bile yok ALLAH nazar deydirmesin mükemmel çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

2014-10-25_15-05-01_336%20(855%20x%20641

Aracımda kullandığım 8 sensörlü Cenmax ön/arka park sensörü. Tavsiye ederim. Öndeki sensörler sürekli devrede. Ön sensörler için bir anahtar yok, bunun artısı da var, eksisi de. Artısı anahtarı açmayı unutursanız ön tarafı bir anlık dikkatsizlikle, dönüşlerde veya parklarda sürtebilirsiniz, yada her seferinde anahtarı açmak bir süre sonra sıkıcı gelebilir. Eksisi ise bazen bir duvarın önüne yada kenarına park ettiğimizde araç içinde beklerken ötebiliyor. Normalde 75 cm. kala ekranda mesafeyi göstermeye başlıyor, 40 cm. kala ise ses çıkmaya başlıyor. Trafikte öndeki araca hiç bir zaman ötecek kadar yani 40 cm.den az kalacak şekilde yaklaşmıyoruz zaten. Hassasiyeti oldukça iyi. Sonuç olarak manyetik yerine Cenmax tavsiye ederim.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

normal tip park sensoru yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Benim aracımda ön park sansörü mevcut yeni tip park sansörü diye geciyor sislere bağlı sisleri acınca devreye giriyor ilave bir düğme yaptırmadım gayette memnunum. Çağlar abi görmüştü benim park sansörlerini cok beğenmişti.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bende mondeo ma kendim monte ettim ön park sensörünü gayet güzel oldu ama bahsedildiği gibi bir düğme gerekiyor bende düzgün bir bir düğme bulamadan basit bir düğme bağladım ama araştırma içerisindeyim.....

Montaj aşamalarını buradan görebilirsiniz...

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/264527-yeni-mondeom-dcy-23-huzurlarınızda/?p=2571796

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ümit Yapıcı

Manyetik olana karar vermiştim, şu ürünü sipariş verdim ve bugün elime ulaştı. Açma kapama düğmesi olarak göğüsteki boş yere cam rezistansı düğmelerinden takmak istiyorum. Bu düğmelerden alan eden oldu mu daha önce? 

http://www.aliexpress.com/item/Scolour-Electromagnetic-Auto-Car-Parking-Sensor-car-detector-Reversing-Reverse-Backup-Radar-Free-shipping-wholesale/1823696170.html

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Bugün cam rezistansı düğmesi aldım ve acı gerçekle yüzleştim, bu düğme sadece basılı tutarsam elektrik veriyor. Yani röle kullanmam lazım. Nasıl bir röle kullanabiliriz, fikir verebilecek var mı?

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı
(düzenlendi)

Konya sokakta istediğimiz işi yapan röle bulamadım, netten buton on of devresi bulup malzemelerini aldım, 5TL. Evde yaptığım test;

https://www.youtube.com/watch?v=cqqpZ3izDys

tarihinde Ümit Yapıcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı
(düzenlendi)

Bugün montajı yaptık, manyetik sensörün ötme mesafesi çok kısa olduğu için normal sensöre döndük. Entegreyi şeffaf bir plastik kılıfın içine koyup teybin altındaki boşluğa sabitledik. Boş buton kapağını söküp butonu oraya monte ettik. dikkatimi çeken butonun oturduğu kısımda bir tırnak (Çıkıntı) var ve bu tırnak yuvada başka yerde. Yani bu buton bu yuva için değil. Peki bu en alttaki yuvaya ne takılması gerekli orjinalde? C-Max larda ne var orada?

Butonun tırnağı şu resimde gözüküyor. Solundaki düz çıkıntı;

2573_buyuk.jpg

tarihinde Ümit Yapıcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Bugün montajı yaptık, manyetik sensörün ötme mesafesi çok kısa olduğu için normal sensöre döndük. Entegreyi şeffaf bir plastik kılıfın içine koyup teybin altındaki boşluğa sabitledik. Boş buton kapağını söküp butonu oraya monte ettik. dikkatimi çeken butonun oturduğu kısımda bir tırnak (Çıkıntı) var ve bu tırnak yuvada başka yerde. Yani bu buton bu yuva için değil. Peki bu en alttaki yuvaya ne takılması gerekli orjinalde? C-Max larda ne var orada?

Butonun tırnağı şu resimde gözüküyor. Solundaki düz çıkıntı;

Güle güle kullanın, orjinal düğme işi biraz uğraştırmış sizi ama güzel fikirmiş gerçekten. O boş düğmelerin alttaki esp, üstteki de ön cam rezistansı olması lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

steelmate marka ön park sensör var elimde. 2 tahrikle çalışıyor. fren lambasından tahrik alınca 20 saniye devrede kalıyor. geri lambasından tahrik alınca 10 saniye devrede kalıyor. (o civarda bir şey yani) aracım otomatik vites olduğu için zaten frenle park yapıyorum.

http://steelmate.com.tr/urun/buzzer-bip-bip-sesli-on-park-sensoru/

konu şu arkadaşlar; önümdeki araca yaklaşmakta sorun yok. sorunum, yerdeki görünmeyen taş, demir, bordür tarzı şeyler. hanım da kullanıyor. cerrahpaşa taraflarına çok gidiyorum. yerlere saçma sapan boru demirler koymuşlar. kaç kere vurdum sürttüm tamponu. tecrübesi olan arkadaşlar paylaşabilir mi? park sensörlerini koyabileceğim en alt nokta nedir? öyle bir nokta olmalı ki, sensör devreye girince asfaltı okumamalı. 20 santim (tampon yüksekliği) üstündeki engelleri okumalı

tb1qgC.jpeg

MC1wgK.jpeg

V87LGP.jpeg

BW6fwL.jpeg

mk27lS.jpeg
İnternetten bulduğum örnekler. 

5NVy5w.png

S3DJFz.png

qgxo5o.png

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Manyetik bozuluyor ben aldım 2 ay sürdü komşunun arabaya cenmax takmistim 5 senedir kullanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

park sensörlerini koyabileceğim en alt nokta nedir?

Montaj kılavuzu bunu düşünmüş olmalı.. 

Kılavuzda herhangi bir açıklama yoksa üreticiye ulaşıp, sensörün okuma açısını öğrenmeye çalışın.. 

Yada deneyerek bulacaksınız.. 

Olayları simule ederek bulun. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Montaj kılavuzu bunu düşünmüş olmalı.. 

Kılavuzda herhangi bir açıklama yoksa üreticiye ulaşıp, sensörün okuma açısını öğrenmeye çalışın.. 

Yada deneyerek bulacaksınız.. 

Olayları simule ederek bulun. 

Kitapçığa kalsa yerden en az 45cm yüksek olsun diyor. Ama o zaman da yerdeki tampona çarpacak cisimleri göremiyor. Sensörleri yapıştırarak Deneyerek bir şeyler buldum. 35cm civarında takarsam yerdeki 20cm yüksekliğindeki cisimleri görüyor ama tarama açısını daha detaylı araştırıyorum. Taktırıp taktırmama kararı aşamasındayım. Tamponu delmeye gerek var mı? İleride yine tampon hasarında bu sensörlerin çıkması takması vs gibi şeyleri düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...