İçeriğe Yönlendir

C Max II - Direksiyon Kutusu Değişti ama Sorunu Tekrarladı

Halil Yakut

Recommended Posts

Halil Yakut

Merhaba, Bu konu altında bir başlık var ama benim başlığım Tamiratla ilgili olsun.

2012 titanium +x paket aracın ilk sahibiyim. Çok şükür bir kaza geçirmedim. Aracıda gayet düzgün kullanmaya çalışırım. Arabayı dağa taşa vurmadım. Araç yaklaşık 30 000 km lerde iken biraz bozuk yollarda sol ön taraftan gelen lakırtı ve bu andaki titreşimi direksiyondan az da olsa hissetmem üzerine internette araştırırken çok sayıda aracın direksiyon kutusunun garantiden değiştiğini okudum. Bende geçen sene ücretsiz değişim yaptırdım. Sorun tamamen geçmişti.

Geçenlerde aynı durum eskisinden de kötü olarak tekrarladı. Ford iletişim hattına şikayetimi yazdım. Onlarda geri dönüş yapıp servise gitmemi ondan sonra şikayetimi bildireceklerini söylediler.

Servise gideceğim ama yapacakları iş yine değişim olur diye düşünüyorum. Aracın garantisi bitmiş durumda ve 5 000 lira verip direksiyon kutusu değiştiremem. Çünkü bir sene geçmeden bu da lakırdamaya başlar. Hatalarını kabul edip ücretsiz değiştirseler. Yine içime sinmeyecek çünkü değişimin çare olmadığını yaşayarak gördüm.

Sizlerin yardımına ihtiyaç duyduğum konu ise bu direksiyon kutusunun kalıcı bir tamiratı olurmu? Bir servis yada usta önerirmisiniz? Biraz araştırdığım kadarıyla zamanla aşınan bir plastik parçadan dolayı bu ses oluyormuş. Bu plastik parça yerine tornacıda prinç bir parça yaptırılırsa sorun düzeliyormuş. Yada ses yapan yerin yağlanmasıyla da geçici çözüm oluyormuş. Tabi bunlar sadece duyum. 

10 senedir Ford kullanıyordum. Çok memnun olduğum arabamdan bu ses dolayısıyla malesef soğudum. Ses geldiğinde arabayı kullanmaktan zevk almıyorum. Hatta satmayı bile ciddi ciddi düşünür oldum.

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Merhaba, Bu konu altında bir başlık var ama benim başlığım Tamiratla ilgili olsun.

2012 titanium +x paket aracın ilk sahibiyim. Çok şükür bir kaza geçirmedim. Aracıda gayet düzgün kullanmaya çalışırım. Arabayı dağa taşa vurmadım. Araç yaklaşık 30 000 km lerde iken biraz bozuk yollarda sol ön taraftan gelen lakırtı ve bu andaki titreşimi direksiyondan az da olsa hissetmem üzerine internette araştırırken çok sayıda aracın direksiyon kutusunun garantiden değiştiğini okudum. Bende geçen sene ücretsiz değişim yaptırdım. Sorun tamamen geçmişti.

Geçenlerde aynı durum eskisinden de kötü olarak tekrarladı. Ford iletişim hattına şikayetimi yazdım. Onlarda geri dönüş yapıp servise gitmemi ondan sonra şikayetimi bildireceklerini söylediler.

Servise gideceğim ama yapacakları iş yine değişim olur diye düşünüyorum. Aracın garantisi bitmiş durumda ve 5 000 lira verip direksiyon kutusu değiştiremem. Çünkü bir sene geçmeden bu da lakırdamaya başlar. Hatalarını kabul edip ücretsiz değiştirseler. Yine içime sinmeyecek çünkü değişimin çare olmadığını yaşayarak gördüm.

Sizlerin yardımına ihtiyaç duyduğum konu ise bu direksiyon kutusunun kalıcı bir tamiratı olurmu? Bir servis yada usta önerirmisiniz? Biraz araştırdığım kadarıyla zamanla aşınan bir plastik parçadan dolayı bu ses oluyormuş. Bu plastik parça yerine tornacıda prinç bir parça yaptırılırsa sorun düzeliyormuş. Yada ses yapan yerin yağlanmasıyla da geçici çözüm oluyormuş. Tabi bunlar sadece duyum. 

10 senedir Ford kullanıyordum. Çok memnun olduğum arabamdan bu ses dolayısıyla malesef soğudum. Ses geldiğinde arabayı kullanmaktan zevk almıyorum. Hatta satmayı bile ciddi ciddi düşünür oldum.

Sabri usta ile görüşün

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/174471-izmir-ustaeller-servis/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan
(düzenlendi)

iyi bir usta sorunu çözer Sabri ustada forum tarafından çok övülen usta bende tavsiye ederim,

ben 2012 senesinde KA nın kini tamir ettirmiştim yaklaşık 2.5 sene kullanıp sattım bu sürede hiç sorun çıkarmadı

tarihinde Barış Kalkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

takılan parçanın 1 sene garantisi olması lazım. parça değişim zamanını kontrol edin ilk önce.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Paylaşımınız için teşekkürler. Az önce Sabri ustayla telefonla görüştüm. Sağolsun kendisi çok alakalı davrandı. Elinden geleni yapacağını söyledi. 2012 modellerin direksiyon kutusunu açmamış onun için çok ta ümit vermedi. Aracı görmeden buradan yorum yapmam pek doğru değil ama malesef bu model arabaların kronik sorunuymuş. 47 000 km deki bir araca yakıştımı bu?  Anlaşılan zor bir durum   :(

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

takılan parçanın 1 sene garantisi olması lazım. parça değişim zamanını kontrol edin ilk önce.

Direksiyon kutusu garantiden değişeli henüz bir yıl olmadı. Aracın garantisi bitti. Bir yıl parça garantisi olduğu kesinmi?

İlk direksiyon kutusu araç 32 000 km de iken değişmişti. Üzerinden bir yıl bile geçmedi. Şimdi 47 000 km de. 15 000 km de yeni direksiyon kutusu bu hale geldiyse. Problem direksiyon kutusunda değilde diğer mekanik kısımlardadır diye düşünüyorum.

Aracı önce değişim yaptırdığım servise mi götürmeliyim? Yada başka  bir servisemi gideyim. Servis ücretli değişim derse ki 5 000 lira civarındaymış. Değişim istemeyeceğim. Ücretsiz değiştirirlerse yüksek ihtimalle onda da sorun çıkacak. Gerçekten canım sıkılmış durumda

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Telefonla  direksiyon kutusunu garantiden değiştirdiğim Bursa Arkas Otomativi aradım. Değişimi yapan servis danışmanına durumu anlattım. Gelin bir bakalım dediler. Yanlız söylediğine göre bir yıl parça garantisi yokmuş. 

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

o parçayı siz cebinizden yaptırmış olsaydınız ve 1 yıl geçmeden aynı arızayı verseydi ne olurdu. lütfen servise bu soruyu sorun.

Yorum bağlantısı
Kerim Kamanoğlu

Aynı sorun 2011 yeni kasa focusumda vardı direksiyon kutusu ses problemi defalarca servise gittim ama bu modellerde kuru tip kutu var bu ses normal dediler ve değiştirmediler sizin gibi bir kaç defa direksiyon kutusu değiştirip sesi tekrar eden birkaç kişiyi forumlarda okudum bildiğim kadarıyla yeni kutularda herhangi bir güncelleme olmadığından ses devam edecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayati Ilkı

umarım çözüme ulaşırsınız..benim cmax tede kronik arızalar başladı..artık etrafımdaki insanlara ford aldırmamak için elimden geleni yapıyorum..keşke otosan bu hastalıklı araçlarının arkasında durabilse

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Hayati bey, İnsanın başına gelmeden önce olumsuz yorum yapanlara. Aynı araç bende de var,ne guzel araba.Bu adamda abartıyor diye düşündüğüm olmuştu. Ama iş öyle değilmiş. 10 senedir Ford hakkında olumlu yorumlar yaptım. Yalniz bu kötü oldu.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Koray bey. Önceki aracımda Ford du ondan çok memnundum. Bundan da çok memnundum. Bu oyle bir seski. Tahammülü kolay değil.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Kerim bey. Ford iletişim hattına. Olayı yazdım ve dedimki. İnternette değişik sitelerde direksiyon kutusu ile ilgili çok şikayet okudum. Başımada geldi. Mağdurum. Direksiyon kutusu hakkındaki şikayetimi aracı üreten yere bildirin. En azından bundan sonraki parçalar düzgün üretilsin. Bunu bile ciddiye aldıklarını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

Kerim bey. Ford iletişim hattına. Olayı yazdım ve dedimki. İnternette değişik sitelerde direksiyon kutusu ile ilgili çok şikayet okudum. Başımada geldi. Mağdurum. Direksiyon kutusu hakkındaki şikayetimi aracı üreten yere bildirin. En azından bundan sonraki parçalar düzgün üretilsin. Bunu bile ciddiye aldıklarını sanmıyorum.

niye düzgün üretilsinki. adam sorun gördükçe efendim kutuyu yenileyelim diyecek o da bozulacak tekrar yenileyelim diyecek ordan gelen parayı niye kessinki. nasıl olsa biz safız ya. :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ford un en sağlam ynıdır direksiyon kutusu mesela bizim forumda eskiden böyle konu hiç yoktu :seytan: eskiden tabii

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Ben de bu pazartesi günü direksiyon kutusunu tamir ettirdim. Konuyu açmış ve sonuç hakkında bilgi vermiştim. Ustanın dediğine göre direksiyon mili paslanmış, o da keçeyi patlatmış. Gerçekten de bu haziran ayında direksiyon sol toz lastiğinin yırtılmış olduğunu fark ederek değiştirtmiştim. Mil zımpara, kumlama (veya taşlamayla) temizlenerek içindeki tamir takımlarını da değiştirdiler. 1 yıl da garanti verdiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yakut

niye düzgün üretilsinki. adam sorun gördükçe efendim kutuyu yenileyelim diyecek o da bozulacak tekrar yenileyelim diyecek ordan gelen parayı niye kessinki. nasıl olsa biz safız ya. :(

İlhan bey, Her seferinde yenilemek mümkün değil. Arabayı sıfır aldığımda 30 000 km gitti. Yeniledikten sonra ise 15 000 km, bir sene bile olmamıştı. Her seferinde yenileyecek olsak ne bütçe dayanır nede sinir.

ford un en sağlam ynıdır direksiyon kutusu mesela bizim forumda eskiden böyle konu hiç yoktu :seytan: eskiden tabii

Çağlar abi gerçekten çok yazık. Aslında Ford u çok seviyordum. Keşke bu olay başıma gelmeseydi. Araba 4 seneyi doldurdu. Hala ilk aldığım gün kadar yeni geliyordu bana. Sizin direksiyon kutusunu tamir edebilecek tanıdık bir usta varmı? Varsa çok yardımcı olursunuz. Arkadaşlar sağolsun İzmirden Sabri usta yı tavsiye ettiler. Ustayla telefonda konuştum. Elimden geleni yaparım ama bu modeli hiç açmadım dedi.

Ben de bu pazartesi günü direksiyon kutusunu tamir ettirdim. Konuyu açmış ve sonuç hakkında bilgi vermiştim. Ustanın dediğine göre direksiyon mili paslanmış, o da keçeyi patlatmış. Gerçekten de bu haziran ayında direksiyon sol toz lastiğinin yırtılmış olduğunu fark ederek değiştirtmiştim. Mil zımpara, kumlama (veya taşlamayla) temizlenerek içindeki tamir takımlarını da değiştirdiler. 1 yıl da garanti verdiler.

Hüseyin abi, bu modellerin direksiyon kutusu farklı. O yüzden henüz tamir edebilecek yer bulamadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Bu sorunumu halledecek bir yer biliyorsanız paylaşabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Garanti'den değişen parçanın tekrar garantisi olmuyor diye biliyorum..

Benim Focusda da var ufak bir gıcırtı sesi..Dinlememeye çalışıyorum..Fordun gördüğüm kadarıyla bu tip kronik sorunları var..F/P oranına bakmak lazım..Her zaman yazdığım gibi Focus ile Jetta arasında Focus lehine ciddi bir fiyat farkı olmasa asla Focus tercih etmezdim :) ..(Şahsi görüşüm)

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Volkan bey ufak bir gıcırtı olsa hayatta takmayacağım. Çok ses yapıyor. geriye giderken daha da fazla. Bu sesle binilmeyecek kadar fazla yani

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

anladım Halil bey oldukça can sıkıcı bir durum..Umarım sorununuz biran önce hallolur..Arabadan soğumak nedir çok iyi bilirim :(

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Merhaba, İstanbul kartalda Koç torna diye bir yer var. Bu civarda en iyi kutu/pompa tamiri yapabilen bir yer. Daha önce burda kutu tamiri yaptırmıştım çok memnun kaldım. Sizin direksiyonu yaparlarmı bilmiyorum, internetten telefonunu bulup en azından görüşmenizde fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Mustafa Bey. Koç torna da tamir ettirdiğiniz aracın markası modeli neydi. Hemde tornacı direksiyon kutusunu kendisi söküp takmaz. Özel servisle koordineli olmalı

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat
(düzenlendi)

Mustafa Bey. Koç torna da tamir ettirdiğiniz aracın markası modeli neydi. Hemde tornacı direksiyon kutusunu kendisi söküp takmaz. Özel servisle koordineli olmalı

Halil Bey,

Yıllardır gittiğim ustamın çalıştığı bir yer, titiz ve temiz çalıştıklarını söylediği için Fiat Coupe ve Mk1 Focus kutusu tamir ettirdik (Kendisi de yıllardır iş yapıyormuş). Öncelikle firma ile görüşün, İstanbul dan uzaktasınız orada söktürüp kargo ile gönderebilirsiniz. Sorununuz çözülecekse neden olmasın.

İnternet adresi.

http://koctorna.com/

tarihinde Mustafa Serhat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...