İçeriğe Yönlendir

C Max II - Direksiyon Kutusu Değişti ama Sorunu Tekrarladı

Halil Yakut

Recommended Posts

Halil Yakut

Mustafa Bey ilginiz için teşekkürler. Verdiğiniz adresten Ataşehir Şubesini telefonla aradım. Her model direksiyon kutusunun tamiratını 1 yıl garantili yaptıklarını söyledi. Kargoyla gönderebilirsiniz Bilye değişecek dedi. Sorun düzelecekse kendim gelirim dedim. Burayı değerlendireceğim tekrar teşekkür ederim. Forda kızmayayımda ne yapayim. Bu araçları sürüş ortamında niye test etmezler. Sorun sadece bilyedeyse demekki kalitesiz kullanmışlar. yada Bilye yataklarında sorun var. Birde Bu sorunu yaşayan birtek benmiyim. Gerçekten merak ediyorum. Sorun yaşayıpta halleden hiç kimse yokmu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Halil Bey,

İnşallah sorununuzu çözersiniz.  İstanbul-Kütahya arası epey var eğer başka işiniz yoksa bence kargo ile işinizi halledebilirsiniz.

Kutu arızasını birçok araçta gördüm, yağ kaçağı veya ses sorunu çokça olan bir şey ama 2012 model bir araçta olması gerçekten çok can sıkıcı.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Değişen parçanın 2 yıl garantisi olacaktır.

Servis ile görüşün parça garantisinden başvuru yapsınlar.

Bunun için direksiyon kutunuzun RVC sini alıp , alttan fotoğraflarını çekip başvuru yapmaları gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Volkan bey teşekkürler. Kafam karıştı şimdi değişen parçanın garantisi yokmu, 1 yıl mı yoksa 2 yılmı garantili?

Ayrıca direksiyon kutusunda revizyona gitmedilerse birkaç yılda 3. Direksiyon kutusunu da ıskartaya çıkartırız.

Yanlışım yoksa bu arabanın 0 fiyatı 90 000 lerin üzerinde. Hem bu kadar para vereceksin hemde 4 yılda 2 direksiyon kutusu ıskartaya çıkaracaksın. Verdiğin parayamı, çektiğin eziyetemi yoksa bu olaylara taktığın kafayamı yazık.

Şunu da iyi biliyorum bu sorunu birtek ben yaşamıyorum. Çok kişi 1 kez garantiden değiştirdi. Direksiyon kutusunda iyileştirme yapmadıkları sürece malesef şikayetlerin devamı gelecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Garanti'den değişen parçanın tekrar garantisi olmuyor diye biliyorum..

Benim Focusda da var ufak bir gıcırtı sesi..Dinlememeye çalışıyorum..Fordun gördüğüm kadarıyla bu tip kronik sorunları var..F/P oranına bakmak lazım..Her zaman yazdığım gibi Focus ile Jetta arasında Focus lehine ciddi bir fiyat farkı olmasa asla Focus tercih etmezdim :) ..(Şahsi görüşüm)

Volkan bey teşekkürler. Kafam karıştı şimdi değişen parçanın garantisi yokmu, 1 yıl mı yoksa 2 yılmı garantili?

Ayrıca direksiyon kutusunda revizyona gitmedilerse birkaç yılda 3. Direksiyon kutusunu da ıskartaya çıkartırız.

Yanlışım yoksa bu arabanın 0 fiyatı 90 000 lerin üzerinde. Hem bu kadar para vereceksin hemde 4 yılda 2 direksiyon kutusu ıskartaya çıkaracaksın. Verdiğin parayamı, çektiğin eziyetemi yoksa bu olaylara taktığın kafayamı yazık.

Şunu da iyi biliyorum bu sorunu birtek ben yaşamıyorum. Çok kişi 1 kez garantiden değiştirdi. Direksiyon kutusunda iyileştirme yapmadıkları sürece malesef şikayetlerin devamı gelecektir.

Aracınız garanti dahilinde ise garantiniz bitene kadar değişen parçayı istedikleri kadar değiştirebilirler. Ha, kullanıcı hakları der ki, aynı parça 4'ten fazla değişiyorsa ürün kusurlu ve iadesi makbuldur, orası ayrı tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Sani bey, Aracın garantisi bitti. Ama garantiden değişen parça henüz yılını doldurmadı. Herkese iyi bayramlar

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani bey, Aracın garantisi bitti. Ama garantiden değişen parça henüz yılını doldurmadı. Herkese iyi bayramlar

O zaman yapacak bir şey yok. Yeni kutu bakılacak maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Sani bey, Kimi değişen parça 1 yıl garantili, kimi 2 kimide garanti yok diyor. Garanti yoksa zaten değiştirmem. Çok pahalı (5000 civarı) Hemde tamir düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani bey, Kimi değişen parça 1 yıl garantili, kimi 2 kimide garanti yok diyor. Garanti yoksa zaten değiştirmem. Çok pahalı (5000 civarı) Hemde tamir düşünüyorum

Durum şöyle ki Halil bey:

1- Araç garanti dahilindeyken garantiden değişen tüm parçaların garantisi, aracın garantisinin bitmesiyle son bulur.

2- Araç garanti dışındayken değişen parçalar ise 2 sene garantili olarak araca takılır. Fatura tarihinden itibaren garantisi başlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil Yakut

İkinci kez ücretsiz değişim için garantim yokya. İlk ücretsiz değişimi yapan servis garanti olmadığı için ücretsiz değişim olmaz diyor. Ford çağrı merkezi ise şikayet talebi oluşturmak için servise gidin diyor. Telefonda değişim olmaz deyip olayı kapatmıyor. Sizce garanti olmadığı halde değişim yaparlarmı? Sırf servise gitmek için git gel 5 saat yol yapacağım. Orası olmazsa tamirat için İstanbula gideceğim

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil Yakut

Ford iletişim hattına konu hakkında yazmış olduğum şikayet doğrultusunda önceden tarafıma geri dönüş yapılmış ve şikayetimin kayda girmesi için muhakkak yetkili servise aracı götürmem gerektiği bildirilmişti.

Bugün ilk değişimi yapan servis elemanıyla telefonda görüştüm. Aracın garantisi olmadığı için ücretsiz değişim olmaz dedi. Bende Ford müşteri hattının muhakkak aracın yetkili bir servisin görmesi gerektiğini söylediğini belirttim. Servisten randevu aldım.

Ayrıca az önce iletişim hattına aşağıdaki mesajı gönderdim.

...................  Plakalı araç hakkında önceden yazmış olduğum şikayete ek olarak.

Aracı 0 aldım. Kaza geçirmedim. Kötü kullanmadım. Arabadan çok memnundum. Daha önce de Fiestam oldu. Yeni çıkacak olan 1.5 dizel ot. C-max almayı da ciddi düşünüyordum. Ta ki bir seneyi bile doldurmayan garantiden değiştirdiğim direksiyon kutusu tekrar sorun çıkarana kadar.

Sikayet oluşturabilmeniz için servise gitmem gerektiği talimatınız üzerine. İlk değişimi garantiden yapan, ............. servisinden  23.10.2015 günü şikayetimin tespiti için randevu aldım.

32 000 km de bir direksiyon kutusunu eskiten, değişimin üzerinden bir sene bile geçmeden, şimdi 48 000 km de olan aracın bir direksiyon kutusunu daha eskitmesi beni çok üzdü.

Sorunumun ücretsiz bir şekilde çözümünü talep ediyorum. Haklı olduğuma inanmasam kesinlikle bunu istemezdim. Garantisi olmayan araçla kesinlikle ilgilenmeyiz derseniz boşu boşuna 5 saatlik yolu git gel yapmayayım! Ne yapacağınız benim gözümde Fordun sınavı olacak. Bende ona göre davranacağım.

Sonucu buradan paylaşacağım.

Sonuçta sorunu  ücretsiz çözmezlerse konu başlığında da belirttiğim gibi direksiyon kutusunun tamiratı için uğraşacağım

Bu konuda bana yardımcı olabilecek yorumlarınız olursa memnun olurum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ford iletişim hattına konu hakkında ya...

...Bu konuda bana yardımcı olabilecek yorumlarınız olursa memnun olurum.

Sayın hocam, eğer bunlardan olumlu bir cevap gelmezse siz iyi bir ustaya (tavsiye üzerine) gidin ve tamir ettirin. Bir daha da kafanıza takmayın. Eğer sizi gerçekten küstürürlerse yavaş yavaş bu firma batmaya mahkumdur.

İnşallah adam gibi bir yerli otomobil firmamız olur da koçla moçla uğraşmayız bir daha da...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Durum şöyle ki Halil bey:

1- Araç garanti dahilindeyken garantiden değişen tüm parçaların garantisi, aracın garantisinin bitmesiyle son bulur.

2- Araç garanti dışındayken değişen parçalar ise 2 sene garantili olarak araca takılır. Fatura tarihinden itibaren garantisi başlar.

1. Maddeyi sevmedim. Garantinin bitmesine 1 ay kala parça değiştirdiğimizi varsayalım. Parça ücretsiz değişti diye sevinirken, aslında 1 aylık garantisi olan parçayı taktırdığımıza üzülmemiz lazım.

Direksiyon kutusu gibi, kullanıcının kötü kullanım şartları hariç direk kendi kullanımı ile bozulamayacak bir parçanın servis garantisi ile takılıp, servis garantisinin dışına çıkarılması  için sebep arıyorum.

Ford'un bu arızalı parçanın arkasında durması gerekirdi.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Dün Ford iletişim hattına konu hakkında yazmış olduğum aşağıdaki  yazı doğrultusunda bugün geri dönüş yaptılar. Eğer kullanıcı hatası değilse, üretim hatasından dolayı bir sorun varsa aracın garantisi olmasa dahi sorunun çözülebileceğini söyledi. En azından bu bile iyi bir haber. Yarın servise gideceğim ve servisin vereceği rapora göre merkez parça onayını değerlendirecek.

Herhalde büyük bir firma müşteriye iyi görünmek için böyle deyipte, servisede bu durumun  kullanıcı hatası nedeniyle olduğu yönünde rapor verin diye baskı yapmaz.

Eğer kullanıcı hatasından kaynaklanmış gibi bir sonuç çıkarsa. Ben kesinlikle böyle olmadığını düşünüyorum. Nasıl bir yol izleyeyim? Bir kullanıcı arabanın diğer kısımlarına zarar vermeden sadece direksiyon kutusunu nasıl iki kez bozabilirki? 20 senedir araba kullanıyorum. Bu ilk sıfır arabam ve bu arabaya kadar hiç bir arabanın direksiyon kutusunu bozmadım ben :)  Bu konuda görüşleriniz çok yararlı olur. Teşekkürler...

...................  Plakalı araç hakkında önceden yazmış olduğum şikayete ek olarak.

Aracı 0 aldım. Kaza geçirmedim. Kötü kullanmadım. Arabadan çok memnundum. Daha önce de Fiestam oldu. Yeni çıkacak olan 1.5 dizel ot. C-max almayı da ciddi düşünüyordum. Ta ki bir seneyi bile doldurmayan garantiden değiştirdiğim direksiyon kutusu tekrar sorun çıkarana kadar.

Sikayet oluşturabilmeniz için servise gitmem gerektiği talimatınız üzerine. İlk değişimi garantiden yapan, ............. servisinden  23.10.2015 günü şikayetimin tespiti için randevu aldım.

32 000 km de bir direksiyon kutusunu eskiten, değişimin üzerinden bir sene bile geçmeden, şimdi 48 000 km de olan aracın bir direksiyon kutusunu daha eskitmesi beni çok üzdü.

Sorunumun ücretsiz bir şekilde çözümünü talep ediyorum. Haklı olduğuma inanmasam kesinlikle bunu istemezdim. Garantisi olmayan araçla kesinlikle ilgilenmeyiz derseniz boşu boşuna 5 saatlik yolu git gel yapmayayım! Ne yapacağınız benim gözümde Fordun sınavı olacak. Bende ona göre davranacağım.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Böyle başlıkları okudukça tırsıyorum. Bendede 2014 C- Max var daha 20 bindeyim. :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celil Alpay

Böyle başlıkları okudukça tırsıyorum. Bendede 2014 C- Max var daha 20 bindeyim. :(

+1
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

2013 c-max 22 bin  :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Şimdi servisteyim. Aracı inceleyecekler. Haydi hayırlısı

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Aracı, geçen sene direksiyon kutusunu garantiden değiştiren servise götürmüştüm.

Dediğine göre rotbaşı gevşemiş. Neden kaynaklanmıştır diye sordum. Direksiyon kutusu takılırken tam sıkılmamış olabilir dedi. En azından dürüstçe itiraf etti. Burada da malesef bazı ustalarımızın işini ne kadar düzgün yaptığı durumu var. Rotbaşı gevşemesinden kaynaklı bir bozulma varmı dedim yok dediler. Araçtaki sorun geçti. İnşallah bir daha tekrarlamaz. Herhangi bir ücret talep etmediler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

2013 c-max 22 bin  :unsure2:

2013 aracım 65 bin km de benim. dizel bir araç için az km yapmışsınız. dizel-benzinli arasındaki fiyat farkını amorti etmek zaman alacak sizde...

bu arada sorunun çözüldüğüne sevindim ,Halil bey...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan
(düzenlendi)

2013 aracım 65 bin km de benim. dizel bir araç için az km yapmışsınız. dizel-benzinli arasındaki fiyat farkını amorti etmek zaman alacak sizde...

bu arada sorunun çözüldüğüne sevindim ,Halil bey...

inan bey satana kadar kafa kafaya gelse yeter. en az 5-6 sene kullanmayı düşünüyorum :) ben istanbulda bu kadar km. yapabildim siz amasyada iyi kullanmışsınız. 

aslında ecotec motorlar biraz daha çeşitlense bende yavaş yavaş benzinliye döneceğim ama her araçta gereken çeşitlilik yok malesef.

tarihinde ilhan Gülcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Arif Güzelel

Ayni sorun bende de olmuştu. 2014 c max' in 450 km de direksiyon kutusu değişti. Servise ilk gittiğimde bakan usta olayı anlamak istemedi. Ses gelmiyor sorun yok dedi. Ben sert çıkınca, haaa doğru ses geliyor demeye başladı. Ama değişim olduktan sonra itiraf etti. Bunun kronik bir sorun olduğunu söyledi. Aracın daha 450 km de olmasından dolayı otokoç bize sorun çıkarır diye degistirmek istemedi. Benimde 3. Fordum. Ama bi daha ki aracım ford olur mu pek sanmıyorum...

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

BU FORUMU FORD YETKİLİLERİ OKUYORMUDUR?

Konuyu başlatan ve sorun yaşamış bir müşteri olarak Ford yetkililerinin forumu takip edip etmediklerini doğrusu merak ediyorum. Bence okuyorlardır.

Servisten geleli 1 ay kadar oluyor. Dediklerine göre serviste gevşeyen rotbaşını sıkmışlar ve sorun düzelmişti. İlk günler hiç sorun yoktu. Fakat bir haftadır yine ufaktan ses gelmeye başladı. Şu haliyle rahatsız edici bir durum yok. Yalnız ses yine artarsa malesef aynı şeyleri yine yaşayacağım diye endişeliyim.

Eğer ses yine artarsa ben bu kadar parayı servis servis gezmek için mi verdim? Nerede kaldı benim sıfır bir araba almamın önemi?

Servise gitmeden önce Ford müşteri hizmetlerine yazdığım  aracın kendi belirleyecekleri, en iyi teknik personel ve mühendislerin olduğu bir servise götürmeyi ve aracın incelenmesini teklif ettiğim halde. Bu teklifimi kabul etselerdi hem benim sorunum kalıcı bir şekilde çözülecek hemde belkide sorunun nereden kaynaklandığına yönelik önemli ipuçları elde edeceklerdi. Bu teklifime bile önem vermediler. Standart herhangi bir Ford servisine götürün cevabı verdiler. Servise götürdüm rotbaşı gevşemiş dediler hallettik dediler. İnşallah sorun tekrarlamaz ama yine ufaktan ses gelmeye başladı.

Merkezle olan yazışmalarım da en kısa zamanda şikayet hakkında size geri dönülecek denmesine rağmen ya ertesi günü yada iki gün sonra telefonumu aramaları, anında açamamam nedeniyle aramayı sonlandırmalarını ve sonrasındada bir daha aramamaları, bilgi vermemeleri ve mail adresime sizi telefonla aradık ama ulaşamadık. Güncel bir telefon numarası verin gibi cevapları hiç memnun olmadığım bir davranışları. Müşteriyi kısacık aramak ve telefonu açmadı diye bir daha aramamak doğru bir davranışmı? Ben şikayet formu doldurduğumda Ford dan arayacaklar diye telefon elimde, parmağımda aç tuşunda mı bekleyeceğim?

Gelişmeleri buradan paylaşmaya devam edeceğim...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...