İçeriğe Yönlendir

RFT (Run Flat) Lastik Kullanımı

Erkan Baydemir

Recommended Posts

Sina Güran

Merak ettiğim birşey var, bu lastiklerde hava olmadığına göre lastiklerimize basmakta olduğumuz 32-33-34 vs basmak da ortadan otomatikman kalkıyor demektir. Bu durumda bu lastiklerin içindeki flexible yaylar nasıl bir direnç değerindeler, neyle denkleştirilmiş haldeler?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomobile olmaz bu...

İş makineleri falan kullanır heralde ... Ama yıllar oldu bu haber çıkalı, bir gelişme olmuşmudur bu konuda ?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Patlamayacak, yarılmayacak, kesemeyecekler...

Erkan taş mı yiyecek :lol2:

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

tweel02.jpg

lastiğin jantla sağladığı desen bütünlüğüne bakarmısınız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İyide.. Bu lastik böyle çıkmayacakki piyasaya... Kapalı olarak çıkacak...

Yani dışardan bakan normal lastik zannedecek...

Aksi takdirde bunun içi taş toprak dolar, balans bozar...

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Erkan Baydemir
Patlamayacak, yarılmayacak, kesemeyecekler...

Erkan taş mı yiyecek :D

Sen merak etme abi :lol2: , e tabiki ona göre fiyatı olacak :shok::mamba:

Şu andaki SSR-Run Flat gibi lastikler ne kadar pahalıysa,bunlarda o kadar hatta dahada pahalı olacak.

Zaten o zamana artık öyle 14" miş 15" miş , lastikte kalmıyacak :i-ih:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Gündüz Albayrak

Lpg kullananların ortak sıkıntısıdır bagajda yer kazanmak,benim bagaja öyle bir tüp koymuşlar ki 3-4 kişiyke stepne zor çıkıyordu :) .Ben de simit tüpe çevirttim bagajda çok güzel oldu.Stepneye çözüm ararken RUN FLAT lastikler ilgimi çekti.Hazır lastiklerin de değişim zamanı gelmişken doğru karar vermek lazım.

Bu tür lastikler kullanan varmı? performansa,konfora vb. etkisi oluyor mu? hangi markalar iyidir ?

Ben dört mevsim run flat düşünüyorum 225/55/ 16 tabii ki yüksek performans(Volvo s80 T6).

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
Lpg kullananların ortak sıkıntısıdır bagajda yer kazanmak,benim bagaja öyle bir tüp koymuşlar ki 3-4 kişiyke stepne zor çıkıyordu :) .Ben de simit tüpe çevirttim bagajda çok güzel oldu.Stepneye çözüm ararken RUN FLAT lastikler ilgimi çekti.Hazır lastiklerin de değişim zamanı gelmişken doğru karar vermek lazım.

Bu tür lastikler kullanan varmı? performansa,konfora vb. etkisi oluyor mu? hangi markalar iyidir ?

Ben dört mevsim run flat düşünüyorum 225/55/ 16 tabii ki yüksek performans(Volvo s80 T6).

ben 520d de goodyearın runflat lastıklerını kullandım ve smdı lastlerın degısım zamanı geldı degıstırıcem ancak birdaha runflat lastık almayı dusunmuyorum viraj performansına azda olsa faydası var ancak bıldıgımız gıbı lastıkte yanaklar sert yada yanak boyu az olursa konfor azalıyor runflat lastık sert oldugu ıcın yol sesı artıcak konfor azalıcak ve run flat lastıklerın fıyatı cok yuksek her ebattada bulunmayabılıyor... evet lastıkl patladı 80 km hız ıle 100 km kadar lastık sızı goturuyor bu guzel bişi ama dedıgım gıbı konfor azalıcak yol sesı artıcak ... bende simdi araca alıcagım yenı lastıklerı normal lastık olarak alıcam ...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Runflat lastik ile ilgili bir detay var, trafiğe çıkmanıza, aracın bağlanmasına kadar gidebilir: Bir otomobil fabrikasyon olarak runflat ile piyasaya çıkmış ise, runflat e devam etmesi mecburidir, normal lastikle satılmış ise sonradan runflat takılamaz. (martoy belgesinde yazan detaylar değiştirilemez)

Kim nasıl uygular, dikkat eder mi bilemem ama prosedürü bu.

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
Runflat lastik ile ilgili bir detay var, trafiğe çıkmanıza, aracın bağlanmasına kadar gidebilir: Bir otomobil fabrikasyon olarak runflat ile piyasaya çıkmış ise, runflat e devam etmesi mecburidir, normal lastikle satılmış ise sonradan runflat takılamaz. (martoy belgesinde yazan detaylar değiştirilemez)

Kim nasıl uygular, dikkat eder mi bilemem ama prosedürü bu.

soyledıgınız durumu bılıyorum. genelde runflat lastık ıle sipars edılen araçlarda yedek lastik konulmuyor bıldıgım kadarıyla yedek lastık olmadıgı ıcın boyle bır prosedur var.ancak biz aracı sıparıs ederken hem runflat hemde yedek lastık olucak sekılde sıparıs etmıstık oyuzden sıkıntı olmaz dıye tahmın edıyorum ...

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

İlgi çekici bir durum hiç duymamıştım bu prosedürü.Run flat lastik dışarıdan bakınca anlaşılıyormu?,peki run flat lastik kullanımı sonradan aracın ruhsatına işletilebilir mi?

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak
Sonradan işletilmesi için üretim belgesinin değişmesi gerekir.
bir ilave yapayım şuanda TR ye sadece 17-18 jant olarak geliyormuş.

İyi iyi ne yapalım vazgeçtim :crazy:.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
  • 11 ay sonra...
Celal Sarıca

Epeydir formu takip ediyordum ve birçok engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalandım öncelikle bundan dolayı formdaki arkadaşlara çok teşekkür ederim. Aracım 2006  Focus  1.6 Tdci Ghia Hb, lastiklerim ömrünü tamamladığından dolayı lastiklerimi değiştirmeyi düşünüyordum. Arkadaşın birinde satmış olduğu mercedes'in 20 günlük kullanmış olduğu Pirelli Cinturato P7 205/60/R16 92W Eco Rft lastikleri aldım.  

1- Daha önce focus aracında Rft lastik kullanan var mı?

2-Focus aracında Rft lastik kullananlar olumlu olumsuz tecrü ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdeden çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...