İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - Bagaj Genişletme Operasyonu

Ahmet Türedi

Recommended Posts

Ahmet Türedi

Bagaj büyütme operasyonu tamam.Sadece stepne sabitleme vidasını tekrar tasarladım ve ince stepnenin göbeğine uygun bir aparat yaptım.ince stepne tam olarak bagajdaki stepne boşluğuna oturdu ve bagajda kullanılabilecek tüm alan kullanılır hale geldi.Birde stepnenin altında bulunan krikoyu çıkartıp ses yapmayacak şekilde bir şeye sarıp bir kenara koyacağım.Operasyon tamam olacak.

İlk hali ve son hali resimlerde görürsünüz.Yükseklik farkını bagaj kollarının girdiği yan kısımdaki farktan anlayabilirsiniz.Son resmi bagaj havuzu ile çektiğim için fotolardan çok fark edilmesede 10 cm derinlik elde etmiş oldum.Yaklaşık 540-550 litrelik bir bagajım oldu.Bana göre mükemmel oldu :)

İlk hal,

20151123_113616.jpg

Stepne koyulmuş hali,

20151123_114722.jpg

Ve son hali,

20151123_115009.jpg

Buda stepnenin göbek kısmına giren sabitleme aparatım.

20151123_152830.jpg

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Tebrik ederim, çok güzel bir uygulama olmuş. Kabin içi gürültüye etki etti mi uygulamanız ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Davlumbaz mesafesinden belli ne kadar aşağı düştüğü gerçekten tebrikler. Ama böyle şeyleri neden düşünüp de yapmıyorlar anlamış değilim..  Ellerinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Uzun yolculuklarda adam buraya döşek serer uyur bile.  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Orjinal bu ince stepne kullanılsa ve bagaj hacmi 550 litre olarak lanse edilse gerçekten bir kısım kullanıcı için daha alınabilir bir araç olacak.Sadece bagaj hacmi yüzünden ben bile ilk başta bu aracı almaktan vazgeçmiştim.Ancak çözümü olabileceğini öğrendikten sonra daha detaylı inceleyerek bu aracı aldım ve şuanda gayet kocaman bir bagajım oldu.Ford kendi ince stepnesini koysa bukadar genişleme sağlanamıyor çünkü orjinal 125 tabanlı ince stepneler yüzünden stepne çukurundan dışarı taşma oluyor mecburen kenarlara 2 cm lik en az destek atılması gerekiyorki buda toplam yükseklikten 2 cm kayıp anlamına geliyor.Şuanda kullandığım stepneyi kim icat ettiyse Allah razı olsun çok işime yaradı gerçekten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Tebrik ederim.ford mühendislerinden daha beceriklisiniz.

ford yapar,kullanıcı tamamlar:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Teşekkürler.

Tebrik ederim, çok güzel bir uygulama olmuş. Kabin içi gürültüye etki etti mi uygulamanız ?

Sizin sorunuza dikkat etmemişim kusura bakmayı.Kabin içi gürültüde bir değişiklik olumlu yada olumsuz olmadı.Olduysada ben bişey anlamadım.Zaten sedan araç olduğu için bagaj kısmından fazla ses gelme durumu olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Bagajın son halini görmek isteyenler için dün fotoları çektim.Fotoları çekerken acaba krikoyu stepnenin yanına nasıl ederimde yerleştiririm diye uğraştım ve tüm ekipmanları ile stepne boşluğuna sığdırmayı başardım.

20151129_144003.jpg

Resimde sarı beze sarılı olan parça kriko,iki beyaz ambalaj kağıtına sarılı parçalardan biri kriko kolu,diğeri çeki demir.Kenarlarda kalan biraz geniş boşluklara destek amaçlı eski strafor parçalarından keserek tampon yaptım.Biraz dağınık bir görüntü gibi dursada bagaj paspasının altında sessizce durduktan sonra bence görüntünün bir önemi kalmadı.Zaten bir daha lastik patlamadıkça o kısmı göreceğimide tahmin etmiyorum :)

20151129_143645.jpg

Bu resimde bagaj havuzu olmadan çektiğim bagajın son hali.Havuzu çıkarttım derinlik daha net belli oluyor bu şekilde.Koltukların arka kısmında koltukların altına aşağı doğru meyilli bir kısım var orayıda süngerlerle destekledim o yüzden orta kısım biraz şişik duruyor ama üstüne yük bindiğinde düzleniyor.Süngerler yakında yükü yedikçe formunu bulacaktır.

Valla ben yaptığım işten çok memnun kaldım kendi adıma ne yalan söyliyim :)

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Türedi

Elinize sağlık çok güzel çalışma olmuş

Elinize sağlık çok güzel olmuş. 

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Elinize sağlık, çok faydalı olmuş.

Teşekkürler umarım bu aracı almaktan bagajj yüzünden vazgeçenlere ilham olurum. :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Saygın Can Oğuz

Çok güzel olmuş, ince stepneyi nereden temin ettiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Çok güzel olmuş, ince stepneyi nereden temin ettiniz?

Teşekkürler.Kliksadan aldım satışı halen devam ediyor olması lazım ministepne diye aratırsanız bulabilirsiniz.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...