İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - Bagaj Genişletme Operasyonu

Ahmet Türedi

Recommended Posts

Saygın Can Oğuz

Mevcut straforlu hali. Maşallah neredeyse 1 karış yüksekliğinde dolgu yapmışlar.

0nljZo.jpg

4r12nJ.jpg

İnce stepne yüksekliği tam havuza uygun olduğundan elstra dolgu gerekmiyor. Stepne + tüm dolgular depoya. Kriko ve çeki demirini de ses yapmaması için bezlere sarıp stepne yanına sıkıştırdım. Bakalım ses olacakmı.

Ortaya çıkan durum bu. Elbet fabrikasyon olsa daha güzel olurdu ama bu hali ile de iş yapar.

JAqrGj.jpg

OAVnlP.jpg

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Saygın Can Oğuz

Hayırlı olsun.Artık kocaman bir bagajınız oldu :) Güle güle kullanın. .

Bu arada bizim araçlarda bijon anahtarı dikkatimi çekmedi, nereye koymuşlar acaba?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bu arada bizim araçlarda bijon anahtarı dikkatimi çekmedi, nereye koymuşlar acaba?

Valla ona bende hiç dikkat etmedim :)

Harbi bijon anahtarı nerde bende hiç görmedim.Belkide yoktur hiç belli olmaz.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

"Araç krikosi, bijon anahtarı ve çeki halkası yedek lastik boşluğunda veya huni ile birlikte arka koltuğun arkasında yer alır." demiş kılavuz.
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Saygın Can Oğuz

Bugün Otosan'a mail atıp bijon anahtarının yerini sordum, servise başvurun onlardan sonuç çıkmazsa veya anahtar aracınızda yoksa  bizi arayın dediler :)

Vardır bir yerde ama nerde? :unsure2:  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Evet olayı keşfettim, başka bir forumda detaylıca anlatılmış.  :learn:

Artık bijon anahtarları Focus ve Mondeo da krikonun içine takılmış ayrı bir parça. Oradan çıkarıp iki tarafını açınca anahtar oluyor.  :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Öncelikle herkese selamlar, foruma yeni üye oldum, Aracım 2015 1.6TDCİ Mondeo Sedan Style

Bende aracın bagaj hacminden çok rahatsızdım ve elimde 2012 focusuma ait orijinal ince stepne (125*90/R16 - 5*108 Bijon aralığı) vardı, Servise sordum, bijon aralıklarının uyumlu olduğunu ve araca takılabileceğini söylediler. Bende bagaj genişletme işine giriştim.

Bagajdaki köpükleri çıkartıp ince stepneyi koydum ancak bagajın koltuk tarafında bulunan kablolardan (depo şamandıra kabloları herhalde) ve bagajın tabanındaki çıkıntılardan dolayı halı tam oturmadı ayrıca halıyı direkt serersem o kablolar zarar görebilir diye düşündüm.

Bu yüzden kabloların bulunduğu bölgeyi kapatmak ve halının zeminde düzgün durmasını sağlamak için önce bagajın zeminin kartondan kalıbını çıkardım, çıkardığım kalıba göre 2 cm yüksekliğinde sert strafor kestim (bagajdaki malzeme ile neredeyse aynı malzeme) stepneyi yerleştirdikten sonra zemini tamamen bagaja göre kestiğim strafor ile kapattım ve halıyı üzerine serdim. Bu durumda bagaj yaklaşık 8 cm genişlemiş oldu. Yaptığım hesaplara göre de yaklaşık 100 litre bagaj hacmi arttı.

Ayrıca stepneyi sabitleyen vida ince stepneye yüksek geldiği için hurdalıktan 2014 ve sonrası focusların stepne sabitleme aparatını (vidasını) aldım vida deliği küçük geldiği için vida deliği olan yeri büyütüp üstten bir pul koyup kelebek vida ile stepneyi sabitledim.

Tüm bu işler 1 günümü aldı ancak şu an bagajım 8 cm daha geniş neredeyse eski mondeom (2012 1.6 TDCİ) ile aynı bagaj hacmine sahip oldu.

Bence bagaja ihtiyacı olan herkesin yapmasında fayda var.

İşlemlere ait fotoları çektim ancak nasıl ekleyeceğimi bulamadığım için fotoları ekleyemedim. Yardımcı olan olursa ekleyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

Öncelikle herkese selamlar, foruma yeni üye oldum, Aracım 2015 1.6TDCİ Mondeo Sedan Style

Bende aracın bagaj hacminden çok rahatsızdım ve elimde 2012 focusuma ait orijinal ince stepne (125*90/R16 - 5*108 Bijon aralığı) vardı, Servise sordum, bijon aralıklarının uyumlu olduğunu ve araca takılabileceğini söylediler. Bende bagaj genişletme işine giriştim.

Bagajdaki köpükleri çıkartıp ince stepneyi koydum ancak bagajın koltuk tarafında bulunan kablolardan (depo şamandıra kabloları herhalde) ve bagajın tabanındaki çıkıntılardan dolayı halı tam oturmadı ayrıca halıyı direkt serersem o kablolar zarar görebilir diye düşündüm.

Bu yüzden kabloların bulunduğu bölgeyi kapatmak ve halının zeminde düzgün durmasını sağlamak için önce bagajın zeminin kartondan kalıbını çıkardım, çıkardığım kalıba göre 2 cm yüksekliğinde sert strafor kestim (bagajdaki malzeme ile neredeyse aynı malzeme) stepneyi yerleştirdikten sonra zemini tamamen bagaja göre kestiğim strafor ile kapattım ve halıyı üzerine serdim. Bu durumda bagaj yaklaşık 8 cm genişlemiş oldu. Yaptığım hesaplara göre de yaklaşık 100 litre bagaj hacmi arttı.

Ayrıca stepneyi sabitleyen vida ince stepneye yüksek geldiği için hurdalıktan 2014 ve sonrası focusların stepne sabitleme aparatını (vidasını) aldım vida deliği küçük geldiği için vida deliği olan yeri büyütüp üstten bir pul koyup kelebek vida ile stepneyi sabitledim.

Tüm bu işler 1 günümü aldı ancak şu an bagajım 8 cm daha geniş neredeyse eski mondeom (2012 1.6 TDCİ) ile aynı bagaj hacmine sahip oldu.

İşlemlere ait fotoları çektim ancak nasıl ekleyeceğimi bulamadığım için fotoları ekleyemedim. Yardımcı olan olursa ekleyebilirim.

Aracınız hayırlı olsun.Elinize sağlık.Sizde yeterli genişliği sağlamışsınız şu hali ile her türlü ihtiyacı karşılar.

Güle güle kullanın.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Aracınız hayırlı olsun.Elinize sağlık.Sizde yeterli genişliği sağlamışsınız şu hali ile her türlü ihtiyacı karşılar.

Güle güle kullanın.

Saolun uzun zamandır aklımda idi ancak bir türlü fırsat bulamamıştım. Forumda sizin uygulamayı görünce bu konudan müzdarip tek ben değilmişim dedim ve yapmaya karar verdim. Birazda sizin katkınız var tekrar saolun

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Saolun uzun zamandır aklımda idi ancak bir türlü fırsat bulamamıştım. Forumda sizin uygulamayı görünce bu konudan müzdarip tek ben değilmişim dedim ve yapmaya karar verdim. Birazda sizin katkınız var tekrar saolun

Yardımım dokunduysa ne mutlu bana.Zaten burda paylaşma amacımda belki böyle bir uygulamadan habersiz olanlar veya haberi olupta yapmaya cesaret edemeyenlere ilham vermek içindi.Başarılı olduğumuz bir uygulama olması sevindirici.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Fotoları eklemeyi yeni keşfettim, ekliyorum

VE1j0B.jpg

vZv3bA.jpg

oERJjX.jpg

nE34RN.jpg

vZv3bA.jpg

1NlRLB.jpg

LQWjy0.jpg

rEoG3a.jpg

PQZj0d.jpg

gXJQq0.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Üzrine halıyı da serince gayet güzel oldu ama üzerinde halı varken hiç foto çekmedim zaten bunları da çekeli uzun zaman olmuştu ama eklemeyi becerememiştim. 2 ay önce 15 yıllık diğer aracımı (Renault 9 GTE) baştan sona toplattırmaya karar verdim, tabir yerinde ise restorasyona tabi tuttum, daha bu hafta bitti. Bu süreci de reno forumda (renault9-11 kulübü) paylaştım o aşamada forumlarla ilgili kendimi oldukça geliştirdim. Aklıma geldi buraya ekleyemediğim fotoları da ekleyeyim istedim.

Saygılar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Sizin çalışmada gayet güzel olmuş.Yapmak isteyenlere referans olacak bir çalışma daha olmuş.

Bagaj hacmi gerçekten önemli.Güle güle kullanın. :good1:

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Üzrine halıyı da serince gayet güzel oldu ama üzerinde halı varken hiç foto çekmedim zaten bunları da çekeli uzun zaman olmuştu ama eklemeyi becerememiştim. 2 ay önce 15 yıllık diğer aracımı (Renault 9 GTE) baştan sona toplattırmaya karar verdim, tabir yerinde ise restorasyona tabi tuttum, daha bu hafta bitti. Bu süreci de reno forumda (renault9-11 kulübü) paylaştım o aşamada forumlarla ilgili kendimi oldukça geliştirdim. Aklıma geldi buraya ekleyemediğim fotoları da ekleyeyim istedim.

Saygılar

Ferhat bey elinize sağlık.

Reno içinde burada bir konu açın lütfen, biz çok severiz restorasyon konularını resimlerini.

Yorum bağlantısı
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Ferhat bey elinize sağlık.

Reno içinde burada bir konu açın lütfen, biz çok severiz restorasyon konularını resimlerini.

Reno kulübünde oldukça uzun bir başlık oldu bizim yenileme işi. Arkadaşlar sağolsun her konuda özellikle orjinal parçaların temini konusunda çok yardımcı oldular ve tum kaporta ve plastik aksamı orjinal reno (mais) ambalajinda bulabildim. Her konuyu ve parçayı, yapılan tum işleri günlük paylaştığımız icin cok uzun bir konu oldu. Tum süreci paylaşmak mumkun degil ama bastan sona fotoları burada paylasabilirim fırsat bulursam. Ama tum detayı renault9-11 kulübünde atolye bölümünde mevcut. Arac dun toplandı bitti ufak tefek kontrolleri yapildi yarın da boya koruması yapilacak cumartesi almaya gideceğim. Hafta icinde tum fotoları paylasmaya çalışırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Sizin çalışmada gayet güzel olmuş.Yapmak isteyenlere referans olacak bir çalışma daha olmuş.

Bagaj hacmi gerçekten önemli.Güle güle kullanın. :good1:

Gercekten bagaj cok onemli hele de 2 çoçuk varken. Yıllardır Mondeo tercih etmemin ana nedeni bagaj ve ic hacim idi ama bu son kasa beni hayal kırıklığına uğrattı. Goz göre göre almak zorunda kaldım çünki mondeodan sonra ayni bedeldeki veya segmentteki hic bir araç bu kadar keyifli gelmiyor bana. Bagaj ciddi bir sorundu cozdum rahatladım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

keşke benim de bu kadar bagajım olsa  :)  focus 3 arabama lpg taktırdım taktıralı stepne bagajda geziyor ve çok yer kaplıyor. sabitleyecek yer de bulamadım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Albayrak

Öncelikle konuyu hortlattığım için kusura bakmayın ama bu kadar güzel ve değerli çalışmalar sürekli güncel halde kalmalı. Evet mondeo sunduğu bagaj hacmiyle segmenti araçlar arasında çok geride kalmış. Bu çalışmalar ise tam bir ilaç. Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Aracımı değiştirme arefesinde bu konunun bana mondeoyu da listeme eklemede yardımcı olacağı konusu şüphe götürmez. Tekrar emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Öncelikle konuyu hortlattığım için kusura bakmayın ama bu kadar güzel ve değerli çalışmalar sürekli güncel halde kalmalı. Evet mondeo sunduğu bagaj hacmiyle segmenti araçlar arasında çok geride kalmış. Bu çalışmalar ise tam bir ilaç. Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Aracımı değiştirme arefesinde bu konunun bana mondeoyu da listeme eklemede yardımcı olacağı konusu şüphe götürmez. Tekrar emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Açıkcası bende araba alma arefesindeyken mondeoyu bagajina sebep elemiştim.Daha sonra superb almaya gittim.Onlarda zam gelecek ,zam geldikten sonra gelin satalım dediler resmen.Bu davranışları beni superb den uzaklaştırdı.Bir yerde ince stepne ile mondeonun bagajinın büyütülebileceğine dair birşeler okudum ve bayiye gidip bagajı inceledim.Sonuç çok beğendiğim mondeo ma kavuştum ve şuanda sınıf standartlarında hatta üstünde sayılabilecek bir bagajım var .Şuanda sınıfındaki en yakışıklı araç bence.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Sani harikasın, dün okudum konuyu da bugün cevaplıyorum. 

Çok güzel olmamış mı  :biggrin:

Benimde binek toros yapasım var :)

Sonuç güzel oldu ama çok sıkıntılı iş kimseye tavsiye etmem. Hem yapımında geçen süreç ve parça temin etmek hemde bittikten sonraki ufak tefek kalan işlerle uğraşmak çok zorladı. Tabi birde maliyet var hepsini üst üste ekleyince çok sıkıntılı geldi bana.

Bu arada iyi niyetleriniz için teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Sonuç güzel oldu ama çok sıkıntılı iş kimseye tavsiye etmem. Hem yapımında geçen süreç ve parça temin etmek hemde bittikten sonraki ufak tefek kalan işlerle uğraşmak çok zorladı. Tabi birde maliyet var hepsini üst üste ekleyince çok sıkıntılı geldi bana.

Bu arada iyi niyetleriniz için teşekkür ederim.

Farklı konuları bu konu başlığına taşımışsınız.Açıkcası son mesajı bu konuyu ilk kez açıp okuyan biri bu dediklerinizi bagaj genişletme operasyonu için söylediğinizi sanıp direk bu işten vazgeçebilir. :)

Farklı modifikasyonları başka konu başlıklarında konuşmakta fayda var diye düşünüyorum.Bu her konu için geçerli.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Farklı konuları bu konu başlığına taşımışsınız.Açıkcası son mesajı bu konuyu ilk kez açıp okuyan biri bu dediklerinizi bagaj genişletme operasyonu için söylediğinizi sanıp direk bu işten vazgeçebilir. :)

Farklı modifikasyonları başka konu başlıklarında konuşmakta fayda var diye düşünüyorum.Bu her konu için geçerli.

Konuları sondan okumak yerine baştan okumak daha iyi olabilir sanırım. Birde son mesajı okuyup direk vazgeçecekse okumaya bile 10 sn fazla ayırmamış demek olur ve bu işi zaten yapamaz.

Açtığım konuyu dağıtmışsınız diyorsanız eyvallah  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Konuları sondan okumak yerine baştan okumak daha iyi olabilir sanırım. Birde son mesajı okuyup direk vazgeçecekse okumaya bile 10 sn fazla ayırmamış demek olur ve bu işi zaten yapamaz.

Açtığım konuyu dağıtmışsınız diyorsanız eyvallah  :biggrin:

:bravo:   :fiuw:   :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...