İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.4 Tdci Termostat Yuvası Orjinal Parça?

Emre Düzenli

Recommended Posts

Emre Düzenli

Aracımda su eksiltme sorunu oluştu ve termostat yuvası değişti.Gates marka termostat yuvası takıldı.140 tl parça fiyatı. Sizce normal mi? Parça kaliteli mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Kesinlikle orjinal taktırın.Bu yüzden motor üst kapağı taşlattırmıştım.

Yorum bağlantısı
Emre Düzenli

Ford bu markaya yaptırıyor dediler.Servisten alırsan sadece üzerinde Ford amlemi var dediler.Oluyorya trigerlerde Dayko marka bir çok aracın orjinal kayışı.

Yorum bağlantısı
Emre Düzenli

Yaklaşık 1-1,5 saat sökümü sürdü.Mazot filtresine kadar söktüler.Parça plastik zaten 15 dk parça takıldı hatta conta diplerine dyson slikon da sürdüler.Üst parçaların takımı da yarım saat filan sürdü toplamda 2  saati buldu.Antrifiriz temiz olduğu için değişmedi ama değişmesini tavsiye ederim.İşçilik tanıdık usta olduğu için 30 tl verdim ama en az 50 lira işçilik tutar bence.Şu an deneme aşamasındayım yarın yine götüreceğim kaçak var mı diye bakacaklar.Vakit kaybetmeden götürün bence şakaya gelmez motoru yakarsın:) 

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Oğuz Kes

Benim aracımda da aynı sorun oluşmuştu garanti kapsamında termostat yuvası contası değiştirildi. bu sorun kronik galiba .

Yorum bağlantısı
Emre Düzenli

Benim aracımda da aynı sorun oluşmuştu garanti kapsamında termostat yuvası contası değiştirildi. bu sorun kronik galiba .

Kesinlikle kronik olduğunu ben de düşünüyorum.Arkadaşımın aracı 48 bin km sıfır almıştı bugün baktım o da su eksiltiyor ve termostat yuvasından.Plastik bir parçanın plastik bir contayla motor bloğuna tutturulmuş olması enteresan.

Yorum bağlantısı
Gökhan Sarrafgil

Yeni konu açmak istemedim.

Aracımı Temmuz ayında aldım. Çok az su eksiltiyordu.

Ekim sonunda periyodik bakıma götürdüm ve su eksilttiğini söyledim. Ahtapot hortumunu falan değiştirdiler. Aracım 52.000 km deydi. Triger falanda değişti. Toplam 1.670 TL ödedim çıktım.

Dün farkettim ki yine su eksiltmiş. Tamamladım ve bugün tekrar götürdüm.

Bugün ise termostat gövdesinden kaçırdığını ve değişmesi gerektiğini söylediler. 590 TL masraf çıkardılar. %25 indirim yaparız dediler.

Neyse, şimdi çok eksiltmediği için aracımı tekrar alacağım. Fakat bu ücret bana çok fazla geldi. Bu konuyu da görünce yazayım dedim.

Nasıl bir yol izlemek lazım bilemedim.

Yorum bağlantısı
Emre Düzenli

Ben Gates diye bir marka aldım orjinal montaj parçası olduğu söylendi forumdan.(140 tl) 30 lira da işçilik verdim 170 tl harcadım.2 saatlik işlem var.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Bünyamin Doğan

Benimde 2012 model 1.4 dizel fiestam var, 54000 kilometrede. Malesef bir hafta önce antifiriz eksilttiğini farkettim. Bir haftada yarım litre kadar eksiltiyor. Tamirci termostatdan kaçırdığını söyledi,fiyat aldım. Termostatın bir markası 170tl, başka bir markası ise 120tl olduğunu söyledi, işçiliğede 150 tl istedi.  Başka bir tamirciye gösterdim o da parçaya 180tl işçilik için 70tl istedi. Ancak parçaların markasını sormadım. Yarın ikinci tamirciye yaptırtmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Lütfi Şahin

2012 model 1.4dizel fiestam var. 103bin km oldu. Sanırım aynı eksiltme sorunu bende de var. Kronik galiba. Geçenlerde kontrol için kaputu açtığımda antifiriz tankında bir parmak kaldığını gördüm. Bakımdan sonra 13bin km’de antifiriz tankı bitmiş. O aşamaya kadar aracın uyarı vermemesi de şaşırtıcı. Motoru elimize alınca mı uyarı verecek meraktayım doğrusu. Antifiriz ekledim. Şimdilik gözle görülür eksiltme yok. 105bin bakımında dediğiniz gibi termostat yuvasına baktırayım bende.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Bünyamin Doğan
19 saat önce, Bünyamin Doğan yazdı:

Benimde 2012 model 1.4 dizel fiestam var, 54000 kilometrede. Malesef bir hafta önce antifiriz eksilttiğini farkettim. Bir haftada yarım litre kadar eksiltiyor. Tamirci termostatdan kaçırdığını söyledi,fiyat aldım. Termostatın bir markası 170tl, başka bir markası ise 120tl olduğunu söyledi, işçiliğede 150 tl istedi.  Başka bir tamirciye gösterdim o da parçaya 180tl işçilik için 70tl istedi. Ancak parçaların markasını sormadım. Yarın ikinci tamirciye yaptırtmayı düşünüyorum.

Arkadaşlar bugün (20.02.2018) aracımın termostatını değiştirdim. Orjinal ford marka termostatı kendim parçacıdan aldım fiyatı 150tl, yan sanayii parçayada 120tl fiyat verdiler. İşçiliğede 70tl ödedim.  Parçayı ford servisine sordum 260tl istedi, işçiliği sormaya gerek duymadım. Tamirat esnasında gördüğüm eksiklik;Parça takıldıktan sonra en az 25 dakika fan devreye girecekmi diye aracı rolantide çalıştırdılar, bir tur atma bence daha etkili olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tur atmak riskli olurdu kaçak olup birden su boşalırsa geç fark edip hararet yaptırabilirler.Ayrıca ufak tefek kaçakları takip etmek daha kolaydır durduğu yerde çalışmasında. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

çalıştırınca kaçak anında belli olur zaten, rolantide ısınmaz o motor, ben 2 kez kendim değiştim, 1 kezde ahtopot hortumu değştim (dikkat edin bu hortum mazot filtresinin altında, hava emiş borusunun sürtmesiyle zaman içinde delinir, bu hortuma bakın, koruma için üzerinde ağ gibi birşey olmalı, yoksa o kısma dikkat edin, birşey sarınki sürtmeyle delinmesin, delik toplu iğne ucu gibidir araç su eksiltir ve nereden kaçırdğını bulamazsınız, anında buharlaşır çünki) bunda dikkat etmeniz gereken tek şey var, termostad zaten çok büyük ihtimal sağlamdır, bunun kafasındaki contaya dikkat edin, aldığınız yenisinde bu conta 2-3 mm. kadar kanaldan dışarı çıkık olacak, conta bloğa basacak ezilecek şekilde olmalı, yoksa su kaçırır, bazılarında conta basık kalıyor olmuyor, buna dikkat....

2. si sistem hava yapar, önce kabı doldurun sistem dolsun, araç normal hararete çıkınca termostad açar ve su kalorifere dolar, eğer ilk dolumda 3 lt. kadar su aldıysa kesin hava yaptı demektir, bu şekilde test sürüşüne çıkınca termostad açtığında su minimuma iner, 1.5 lt. su yada antifriz hazırda olsun, merak etmeyin hemen birşey olmaz, sadece hararet yarıya gelince stop edip suya bakın, doldurursunuz hemen, ilk dolumda 4.5 lt. civarı su aldıysa sıkıntı yok demektir ama normalde ahtopot hortumda söküldüyse almaz, kalorifer kendiliğinden dolmaz, ya vakum olacak yada araba sürülecek hararet normala gelecek kendiliğinden hava alınacak, fiestada hava almaya gerek yoktur aslında, kendisi halleder :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Muhammed Lütfullah Bozkurt

Termostat açmıyorsa yuvası ile mi degişir yoksa içindeki termostat mı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...