İçeriğe Yönlendir

Focus II - Kısa Far Kesmesi (Temas Sorunu)

Serkan Ataman

Recommended Posts

Serkan Ataman

merhaba,

aşağıda videosunu da çekmiş olduğum gibi bir sorunum var.daha önce sağ farda,1 kez ampulüm kesmişti.sonrasında philips marka bir çift ampul alıp her iki ampulüde  değiştirttim.fakat 2-3 kez oluyor video da olduğu gibi,farım normal yanıyorken,yolda giderken ya da hiç ummadığım bir anda birden farım sönüveriyor.

1kez bu şekilde yanmıyorken sanayiye gittim,farı yerinden söküp,ampülü çıkartıp tekrar geri taktık ve çalıştı.anladık ki sorun ampulde değil.bir süre bu şekilde kullandım sorun yoktu,dün akşam yola çıkacağım zaman yine aynı sorun oldu.oto elektrikçisi bir sorun tespit edemedi ilk götürdüğümde fakat bana göre,farın içerisinde bir şekilde zaman zaman temassızlık oluşuyor bence.

bakınız yanmayan fara birkaç kez sertçe vurunca bir anda temas sağlandı ve far yandı.ne olabilir bu sorun sizce?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Serkan bey,

Bu bölümdeki konular onaylandıktan sonra açılmaktadır. Lütfen konunuzu açtıktan sonra onaylanmasını bekleyiniz.

Bu arada ampülün arka bağlantı soketlerini kontrol ettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
(düzenlendi)

Serkan bey,

Bu bölümdeki konular onaylandıktan sonra açılmaktadır. Lütfen konunuzu açtıktan sonra onaylanmasını bekleyiniz.

Bu arada ampülün arka bağlantı soketlerini kontrol ettiniz mi?

Furkan bey çok pardon,yanlışlıkla konuyu 3 kez ardı ardına konu aç yapmışım olayı anlayana kadar.bende netimde bir ıkıntı var sanıyordum,jeton geç düştü,tekrardan kusuruma bakmayınız.

soket kısmını ben görmedim açıkçası,oto elektrikçi farı komple çıkarıp,ardından içinden ampulü söküp yerine tekrar taktı ve sonrasında çalıştı.soket konusunu iletirim kendilerine haftasonu tekrar götürdüğümde.ya da bunu benim anlamamın kolay bir yolu varmı,farı kendim de bir yerinden söküp ampul soketine baksam?

tarihinde Serkan Ataman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan bey çok pardon,yanlışlıkla konuyu 3 kez ardı ardına konu aç yapmışım olayı anlayana kadar.bende netimde bir ıkıntı var sanıyordum,jeton geç düştü,tekrardan kusuruma bakmayınız.

soket kısmını ben görmedim açıkçası,oto elektrikçi farı komple çıkarıp,ardından içinden ampulü söküp yerine tekrar taktı ve sonrasında çalıştı.soket konusunu iletirim kendilerine haftasonu tekrar götürdüğümde.ya da bunu benim anlamamın kolay bir yolu varmı,farı kendim de bir yerinden söküp ampul soketine baksam?

Aslında farı sökmeden soketine ulaşabilirsiniz. Farın arkasında, ampüllere ulaşabileceğiniz bir kapak bulunur, orayı açıp kontrol edebilirisiniz.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serkan Ataman

farı yerinden çıkarmadan ampullere ulaşmak mümkün olmuyor.artık kendimde 2-3 kez oldu kısa far ampulü değişimi yaptım.

geçen hafta aracı garaja bıraktım,dün bir çalıştırdım yine sol ön kısa far yanmıyor.

taktığım ampullerde bir sorun olacağını düşünmüyorum artık,sanırım sorun ampulü taktığım yerde,yada orayla bağlantılı bir bölgede.

konunun ne olduğunu birtürlü çözemedim.bıktım ampül  takmaya.çıkardığım ampullere bakıyorum hep kesikler..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serkan Ataman

Merhaba,konuyu yaşamay devam ediyorum.farım olmadık anda sönüyor ama fara bir iki kez sertçe vurunca yanıyor.bu temassızlık olayını nasıl çözeceğim ben anlamadım...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ampulü takarken çıplak elle mi tutuyorsunuz? Elden bulaşacak olan yağ vs ampulün ömrünü kısaltır, bir ihtimal olarak değerlendirmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

O farlara dokunmamak farın ömrü açısından önemli, o nedenle uç kısımlarına hiç dokunmayın. Ampüllerinizi patlatan şey o temassızlıktan kaynaklanan gel gitler olsa gerek. Elektrikçi ampülü sök tak yapınca sorun çözüldü zannetmesin. İyi bir elektrikçi soketlerin kablolarını yenilesin öncelikle. Ele almışken soketlerin içine de bakın. Olmadı çıkma soketle değiştirin.

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
(düzenlendi)
4 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

O farlara dokunmamak farın ömrü açısından önemli, o nedenle uç kısımlarına hiç dokunmayın. Ampüllerinizi patlatan şey o temassızlıktan kaynaklanan gel gitler olsa gerek. Elektrikçi ampülü sök tak yapınca sorun çözüldü zannetmesin. İyi bir elektrikçi soketlerin kablolarını yenilesin öncelikle. Ele almışken soketlerin içine de bakın. Olmadı çıkma soketle değiştirin.

Ford servisinden ayrılma bir tanıdık elektrikçi var sanayide.ona anlattım olayı ve dediki soket sıkıntısı oluşuyor zamanla.ordaki plakalar zamanla hasarlanıyormuş takılan farklı marka ampüller nedeni ile.ben orjinal watında sadece philips marka ampul kullandım o kadar.bu durum arızaya sebep olmamalıdır diye düşünüyorum.işin kötü tarafı sadece soket değişimi olmuyormuş hesapta.soketin olduğu bağlantı far ile bir bütünmüş.komple farıda değiştirecek halim yok çok masraf çıkar bana çünkü bu durumda.napçam bilmiyorum açıkçası.uzun yola çıkçam haftaya,yolda umarım tekleme yapmaz.

tarihinde Serkan Ataman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
4 saat önce, Serkan Ataman yazdı:

Ford servisinden ayrılma bir tanıdık elektrikçi var sanayide.ona anlattım olayı ve dediki soket sıkıntısı oluşuyor zamanla.ordaki plakalar zamanla hasarlanıyormuş takılan farklı marka ampüller nedeni ile.ben orjinal watında sadece philips marka ampul kullandım o kadar.bu durum arızaya sebep olmamalıdır diye düşünüyorum.işin kötü tarafı sadece soket değişimi olmuyormuş hesapta.soketin olduğu bağlantı far ile bir bütünmüş.komple farıda değiştirecek halim yok çok masraf çıkar bana çünkü bu durumda.napçam bilmiyorum açıkçası.uzun yola çıkçam haftaya,yolda umarım tekleme yapmaz.

Soket ile farın bağlantısı falan yok. Far tasına plastik dişlerle oturuyor ve elektriksel arızaya sebep verecek bir durum yok. Siz sadece çıkma soket bulup bir elektrikçiye götürün güzelce halletsin.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serkan Ataman

merhaba,birkaç zamandır yine bu far kesme sorunu ile karşı karşıyayım.bu akşam aracı çalıştırdım ve sağ farım bu kez yanmıyordu.farı komple indirdim ve arka kapağını çıkarıp ampüle ulaştım.ampul kesmiş durumdaydı.elimde yedek ampul vardı 2 tane sıfır.2 tanesini de taktım 2 side yanmadı.soketi inceledim,ampulün sokete girdiği tırnaklardan birtanesinin rengi bakır renginde değil bildiğiniz siyaha yakın bir renkteydi.acaba benim soketimin o içerisindeki bakır plakalardan birimi yandı yada eridi.

oto elektrikçi bu yaz kontrol ettiğinde,bu soketteki plakaların zamanla çok ısınmaya bağlı olarak arızalanabildiğini iletti ve tornavida ile o plakaları biraz daha açtırdı ve o şekilde en son ampulü taktı,bir sorun yoktu yazdan bu yana fakat şu anda ampülleri de değşsem fayda etmiyor.lüleburgaz da nerden çıkma soket bulabilirim onu da hiç bilmiyorum.kötü olan sanırım farın komple değişmesi gerekiyor,soket tek başına satılmıyormuş.ne yapacağımı bilemiyorum şu durumda,nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 dakika önce, Serkan Ataman yazdı:

ampulün sokete girdiği tırnaklardan

h7 kısa faın ampülün soketi mi?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Evet abi anlaşılan o. Kabloya bağlı olup aynı zamanda far tasına sabitlenen. Benim anladığım o.

Yeni far alınca içinden soket çıkmıyor. 

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
15 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Evet abi anlaşılan o. Kabloya bağlı olup aynı zamanda far tasına sabitlenen. Benim anladığım o.

Yeni far alınca içinden soket çıkmıyor. 

Peki ben bu soketlerden nasıl bulacağım?şu anda sokete taktığım ampuller çalışmıyor.yoka çıkçam çıkamıyorum tek ampulle.işin kötü tarafı diğer farımın da ampulü arada kesiyor,ya yolda giderken bir anda sol farımda keserse ALLAH korusun..

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Çok sıkıntılı bir parça değil, oto elektrikçilerde vardır hoparlör bağladıkları sarı renkli şeyden takacaklar. 

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
Bir saat önce, Cem Işık yazdı:

Çok sıkıntılı bir parça değil, oto elektrikçilerde vardır hoparlör bağladıkları sarı renkli şeyden takacaklar. 

Merhaba,soketin kendisinden bahsetmiyorsunuz sanırım değil mi?soketin içerisindeki bakır plakalardan bahsediyorsunuz sanırım.

oto elektrikçiye tekrar mecburen bir uğrayacağım zaten bu durımda

19 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Evet Çağlar bey

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

İyi bir elektrikçi için 15 liralık bir iş. Ama hayal gücüne bağlı olarak 100-200 liraya bile çıkabilir maliyet.

İyi bir elektrikçi bulun yeter

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman

Cuma akşamı oto elektrikçisine gittim,farı söktü ampulü çıkardı sokete baktı bişey göremedi.ardından akünün yanındaki sigorta kutusunu inceledi orda da bişey göremeyince,torpido altındaki sigortaları kontrol etti ve sigortalardan birini değişince far anında yanındı.olay ne soketteymiş ne de başka biryerde.

kortuğum kadar sorun çıkarmadı bereket.

ilginiz için teşekkürler hepinize. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...