İçeriğe Yönlendir

Ka - Komple Boyama

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova

Bence olayı siz biraz değişik yerlere çekmişsiniz. Herkesin aracı için bakım-onarım ya da boya yaptırması, kendi istediği yeri seçmesi tabi ki en doğal hakkıdır. Söylenen fiyatlar ve işçilik ücretleri herkesin kendi taktiridir, ister yaptırır ister yaptırmaz. Size uygun gelmemiş fiyatlar onu anladık. Ama görüş belirtenleri sempatizanlık ya da para saçmaya meraklı olarak nitelendirmek sizin konuyu başka yere çekmenize neden olmuş ve bazı arkadaşlarımız tepkilerini dile getirmişler Münir Nurettin Bey. Herkesin fikrine saygı duyuyoruz problem yok...[emoji4]

Bu da sizin görüşünüz.  :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sonuç, araba kullanılacak ise komple boyanmalı, mis gibi olur binilir. Yok satmak planda var ise boyatmak aracın değerini maalesef düşürür, cepten para çıkar daha ucuza satılır, alan çiçek gibi araca ucuza sahip olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Para saçmak ekonomi için iyidir. Bankacıların bunu bilmesi lazım. Hele ki işçiliğe...

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Sonuç, araba kullanılacak ise komple boyanmalı, mis gibi olur binilir. Yok satmak planda var ise boyatmak aracın değerini maalesef düşürür, cepten para çıkar daha ucuza satılır, alan çiçek gibi araca ucuza sahip olur

Satmak gibi düşüncem yok, üzerinde oynama yapabileceğim bir araba ve ekonomik. Merak ettiğim hangi uygulamayla sağlıklı olur, tahmini ücreti ne kadar tutar.

Para saçmak ekonomi için iyidir. Bankacıların bunu bilmesi lazım. Hele ki işçiliğe...

Ben sadece kendi ekonomimin iyiliğini düşünüyorum. Ayrıca iktisatçıyım ekonomiyi geliştirmek mevcut iktidarın işidir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aracın tekniği nedir neler yapılır bilgi sahibi değilim. Satılmayacak ise önce bi boyayıp çıkarın. Sonrası gelir, buradaki buzlar erir bu esnada :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Parca basina 150-200 liradan asagi bulabileceginizi sanmiyorum.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Forum, usta sempatizanları ve para saçmayı sevenlerle dolu sanırım. Konu amacı dışına çıkartıldı.

Herkes yazılanları tekrar okusun, ustaligina yapılan işçiliğe bir eleştiri yok. Bana göre pahali gelmesi beni ilgilendirir tercih benim. Hangi ustaya hangi ücreti verecegime ben karar veririm buna saygı duymayip eleştirmek büyük saygısızlık. Ayrıca kilometre bakımı çok ustalık isteyen bir işlemde değildir araca uygun parçaları bilmek kimsenin tekelinde değil araştırır alırsın sırf gerekli ekipmanı var diye ucuz olan bir yerde yaptırabilirsin. Son kilometre bakımını kendim yaptım. Büyük sorunlarda iyi usta bakarsın bunu böyle düşünüyorum. Kimseye bir eleştiri yapmama rağmen sırf bir kişiye destek vermek adına, kaç kişi konuyla alakasız yorum yapmiş. Nezaketsiz yorumunu yazan kişiye havale ediyorum önce düşünceye saygı duymayi öğrensin.

Benim arkadaşllarım da Benim ustanın işçiliğini yüksek buluyorlar.( Ben 8 yıldır kıyaslamadım) Ancak başka ustaya gitmiyorlar.Hatta birinin dayısı sanayici ve çok samimi dostları var usta olarak.O bile yakına yakına gidiyor. Eleştiriyorsunuz neden hala benim ustaya gidiyorsunuz dediğimde "Gözüm arkada değil. Dürüst ve yaptığı işin arkasında. Sıkıntı yaşamıyoruz." Diyorlar. O zaman eleştirmeyeceksin. Emeğin karşılığını sorgulamak olmaz. Beğenmezseniz başka ustaya gidersiniz diyorum ARKADAŞLARIMA.

Bu arada ben mondeonun boyasını sordum bir ustaya :) 4-5 bini gözden çıkar dedi. Komple boya için. ha 1500-2000 de çıkarabilirim dedi. Vur kaç işi olur dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Benim arkadaşllarım da Benim ustanın işçiliğini yüksek buluyorlar.( Ben 8 yıldır kıyaslamadım) Ancak başka ustaya gitmiyorlar.Hatta birinin dayısı sanayici ve çok samimi dostları var usta olarak.O bile yakına yakına gidiyor. Eleştiriyorsunuz neden hala benim ustaya gidiyorsunuz dediğimde "Gözüm arkada değil. Dürüst ve yaptığı işin arkasında. Sıkıntı yaşamıyoruz." Diyorlar. O zaman eleştirmeyeceksin. Emeğin karşılığını sorgulamak olmaz. Beğenmezseniz başka ustaya gidersiniz diyorum ARKADAŞLARIMA.

Bu arada ben mondeonun boyasını sordum bir ustaya :) 4-5 bini gözden çıkar dedi. Komple boya için. ha 1500-2000 de çıkarabilirim dedi. Vur kaç işi olur dedi.

Bende beğenmediğim için bir daha uğramadım.  :)

Parça yüzeyinin büyüklüğü de dikkate alınıyorsa anladığım kadarıyla 2500 - 3000 TL bandında bir şey tutacak anlaşılan. Malum Ka'nın dış yüzeyi oldukça küçük :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-Bende beğenmediğim için bir daha uğramadım.  :)

2- Parça yüzeyinin büyüklüğü de dikkate alınıyorsa anladığım kadarıyla 2500 - 3000 TL bandında bir şey tutacak anlaşılan. Malum Ka'nın dış yüzeyi oldukça küçük :)

1- Beğenmedim dediğini sadece işçilik ücreti ise saygı duyarım. ( Forumu okumuşsanız Kronik sorunu çok olan bir aracı ben olsam ehil elere teslim ederdim. Parça ve işçilik garantili iş yapan bir yeri tercih ederim.)

2- Ben boya işinden hiç anlamadığım için fiyat konusunda yorum yapamam. Ancak benim mondeo için söylenen değerler çok yüksek geldiği için şu anda yaptırmıyorum.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

1- Beğenmedim dediğini sadece işçilik ücreti ise saygı duyarım. ( Forumu okumuşsanız Kronik sorunu çok olan bir aracı ben olsam ehil elere teslim ederdim. Parça ve işçilik garantili iş yapan bir yeri tercih ederim.)

2- Ben boya işinden hiç anlamadığım için fiyat konusunda yorum yapamam. Ancak benim mondeo için söylenen değerler çok yüksek geldiği için şu anda yaptırmıyorum.

Evet daha önce de bir kaç kez söylediğim gibi işçilik ve parça ücretinin bana yüksek gelmesi tek sebep.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Erden

Efendim şöyle bir yorumum olacak. Kars'ta mühendisim memleketim Erzurum. Aracımda artık beni kendinden soğutan çocuğumun asılarını yaptırmak için kullanmaktan başka hiçbir şekilde yanına uğramadığım bir rolanti sorunum var . Kars'ta sanayi dediğimiz şey su hani meşru laf var ya ' bu araçlar böyle' , Erzurum desek koca sanayide ford için konuşuyorum düzgün anlayan bir usta yok çok araştırdım. Servisler desek anca yağ değişimi . Rolanti sorununa motor indiriyorlar. Neyse demem o ki ben bile aracımın su sorunu halletmek için ta Türkiye'nin öbür ucuna gitmeyi planlamaya çalışıyorsam lütfen elinizde ki bu nadide ustaların kıymetini bilin . Emek sonuçta karşılığı sorgulanacak bişey değil . Herkese hayırlı günler diliyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaliteli boya yoktur malzeme aynıdır. yani boyama sonucu görünüm zemin hazırlığındadır. döşeme kilit cam çerçeve far stop sökümüleri dahil faturası 2500-3000 civarıdır. kaliteli sonuç için şu anki piaysada

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

kaliteli boya yoktur malzeme aynıdır. yani boyama sonucu görünüm zemin hazırlığındadır. döşeme kilit cam çerçeve far stop sökümüleri dahil faturası 2500-3000 civarıdır. kaliteli sonuç için şu anki piaysada

Bu verdiğiniz tahmini rakam firinli boya oluyor herhalde. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Burada size ve işinize bir eleştiri yok Sabri Bey. Özellikle ücretleri söylerken bana göre dedim dikkat etmediniz herhalde. Aynı fatura bendede var işçilik KDV hariç 81.17, KDV ile 97 yapar.Aynı parçaları internetten daha ucuza alıyorum ve km bakımına 50 lira veriyorum. Sizden aldigim Fatura toplam tutarı yüzde 10 indirim dahil 340 lira. Burada sizinle tartışmak için acmadim bu konuyu, kimisi uğraşmaz 70 100 fazla verir,kimisi uğraşır ucuza halleder burada savunmaya gecmenize gerek yok. Hayırlı işler.

İktisatçı Arkadaş aldığın %10 Form indirimini niçin hesaplamıyorsun işçilik 86.21 kuruş ödemişsin ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Musa Değerli

En iyi boyayı yaptırsanız da idarelik yaptırsanız da aracınızın değeri aynı kalacak :) Ben 800 liraya biraz tanıdık işi filan yaptırdım. A kalite değil ama temiz oldu.Kalitenin sonu yok

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

İktisatçı Arkadaş aldığın %10 Form indirimini niçin hesaplamıyorsun işçilik 86.21 kuruş ödemişsin ;)

Usta arkadaş, haklısın %10 indirimi hesap etmemişim. 86 lira işçilik almışsın ama ben 50 liraya yaptırıyorum.

Madem işi rakamlara döküyorsun.

Z ROT ÇİFTİ kdv dahil nette 26 lira, sen çiftine kdv hariç 38 TL almışsın.

Geçen bakımda 2 liraya kendi aldığım karter tapasına 5 almışsın.

Ben 3.8 litre kullanıyorum max çizgiye geliyor. Sen 4.25 litre koymuşsun. (Faturada 4.25 LT yazıyor.)

Diğer küçük farkları yazmıyorum, sonuç olarak ben orjinal parçaları kullanarak 70- 80 TL ucuza bu işi hallediyorum. Sen işçiliğine istediğin ücreti takdir edebilirsin isteyende bunu makul görüp sana gelebilir saygı duyuyorum, ama ben bulmuyorum ve bu benim tercihim. Herkeste bana saygı duyup  sorgulamasın. Hayırlı işler.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

En iyi boyayı yaptırsanız da idarelik yaptırsanız da aracınızın değeri aynı kalacak :) Ben 800 liraya biraz tanıdık işi filan yaptırdım. A kalite değil ama temiz oldu.Kalitenin sonu yok

Değer kaybından ziyade masraf yapıyoruz yarın öbür gün dökülme olmasın o açıdan biraz ince eleyip sık dokuyorum.  Siz memnun kalmışsınız bende emin olabilsem o rakamlara yaptırmak gerçekten hoş olurdu. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Usta arkadaş, haklısın %10 indirimi hesap etmemişim. 86 lira işçilik almışsın ama ben 50 liraya yaptırıyorum.

Madem işi rakamlara döküyorsun.

Z ROT ÇİFTİ kdv dahil nette 26 lira, sen çiftine kdv hariç 38 TL almışsın.

Geçen bakımda 2 liraya kendi aldığım karter tapasına 5 almışsın.

Ben 3.8 litre kullanıyorum max çizgiye geliyor. Sen 4.25 litre koymuşsun. (Faturada 4.25 LT yazıyor.)

Diğer küçük farkları yazmıyorum, sonuç olarak ben orjinal parçaları kullanarak 70- 80 TL ucuza bu işi hallediyorum. Sen işçiliğine istediğin ücreti takdir edebilirsin isteyende bunu makul görüp sana gelebilir saygı duyuyorum, ama ben bulmuyorum ve bu benim tercihim. Herkeste bana saygı duyup  sorgulamasın. Hayırlı işler.

Orjinal parça ?

Otosandan mı aldınız parçayı? Otosandan almadıysanız orjinalliği tartışılır. Parça konusunda orjinal dedikleri mondeo buji 50 tl ben otosandan getirttim 120 tl. Orjinal dedikleri buji kablosu 90 TL. (Motorcraft hepsi) Ben otosandan getirttim 200 tl. Orjinal dedikleri termostad 130-140 tl. Otosanda 260 tl.

Parçacının her orjinal dediği parça orjinal değil.

Bilgi olsun diye söyledim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Orjinal parça ?

Otosandan mı aldınız parçayı? Otosandan almadıysanız orjinalliği tartışılır. Parça konusunda orjinal dedikleri mondeo buji 50 tl ben otosandan getirttim 120 tl. Orjinal dedikleri buji kablosu 90 TL. (Motorcraft hepsi) Ben otosandan getirttim 200 tl. Orjinal dedikleri termostad 130-140 tl. Otosanda 260 tl.

Parçacının her orjinal dediği parça orjinal değil.

Bilgi olsun diye söyledim.

Filtreler orijinal Otosan, Z Rot birebir ithal parça (Orijinal otosan piyasada yok zaten.), Yağı  Castrol alıyoruz.  Bujiler Motorcraft Platinyum, kaput kolu, teli zaten piyasada olan ürünler neyse o seçilir. 97 Ka parçasının orijinali her parçada kolay bulunmuyor malesef.

Teşekkür ederim parça konusunda azami dikkat ediyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu verdiğiniz tahmini rakam firinli boya oluyor herhalde. Teşekkür ederim.

fırınlı fırınsız da hazırlama işlemi aynıdır. boya işlemi de aynıdır. fırın daha kolaydır usta için ama müşterinin faturasını kabartır. son görünüme fırının etkisi %1 dir.

bu arada vesile ile. internetten gördüğünüz rakam, rafta hazır olmaz her zaman. defalarca test edilmişi: alıyorum denince o mal birden stoktan yok olur. tanınmış satın alma siteleri dahil.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

fırınlı fırınsız da hazırlama işlemi aynıdır. boya işlemi de aynıdır. fırın daha kolaydır usta için ama müşterinin faturasını kabartır. son görünüme fırının etkisi %1 dir.

bu arada vesile ile. internetten gördüğünüz rakam, rafta hazır olmaz her zaman. defalarca test edilmişi: alıyorum denince o mal birden stoktan yok olur. tanınmış satın alma siteleri dahil.

Usta Eller'de yapılan  kilometre bakımı hariç, üç kilometre bakımı yaptırdım. (Birin de conta yaktık o sebeple) Z rot hariç yazdığım diğer parçaları bire bir internetten satın aldım, bir problem olmadı. Tabi bu dediğiniz gibi her parça için geçerli olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Herkes yazılanları tekrar okusun, ustaligina yapılan işçiliğe bir eleştiri yok. Bana göre pahali gelmesi beni ilgilendirir tercih benim. Hangi ustaya hangi ücreti verecegime ben karar veririm buna saygı duymayip eleştirmek büyük saygısızlık. Ayrıca kilometre bakımı çok ustalık isteyen bir işlemde değildir araca uygun parçaları bilmek kimsenin tekelinde değil araştırır alırsın sırf gerekli ekipmanı var diye ucuz olan bir yerde yaptırabilirsin. Son kilometre bakımını kendim yaptım. Büyük sorunlarda iyi usta bakarsın bunu böyle düşünüyorum. Kimseye bir eleştiri yapmama rağmen sırf bir kişiye destek vermek adına, kaç kişi konuyla alakasız yorum yapmiş. Nezaketsiz yorumunu yazan kişiye havale ediyorum önce düşünceye saygı duymayi öğrensin.

Kimseyi savunmak değil amacım ama yağ bakımı dediğimiz bakımda sace karterden yağ boşaltılıp yukardan dökmek değildir. Ustalık isteyen yönleri var.

En basitinden araç lifte kaldırılır kaçak vs varmı bakılır. Lastikler rot vs kontrol edilir. Fren borularına göz gezdirilir. 

Her şeye acıyın ama aracınıza harcadığınız paraya acımayın. 4 tane demir parçası bizi hayata bağlayan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

her işimizi kendimiz yapmaya kalkışırsak şu sorun var:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fırsat_maliyeti

Öte yandan servis ile araç sahibinin "barışık" olması bence esastır. Bu nedenle ne müşteri ne de usta haksızlığa uğradığını aldatıldığını düşünmemeli ayrıca kızdırılmamalıdır. Çay bunun için vardır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

her işimizi kendimiz yapmaya kalkışırsak şu sorun var:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fırsat_maliyeti

Öte yandan servis ile araç sahibinin "barışık" olması bence esastır. Bu nedenle ne müşteri ne de usta haksızlığa uğradığını aldatıldığını düşünmemeli ayrıca kızdırılmamalıdır. Çay bunun için vardır.

85 yılında bu durumu öngürüp, iş hayatına girmiştim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...