İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Ghia Ptc Heater(Ek Isıtıcı) Montajı

Mehmet Sezgin

Recommended Posts

Mehmet Sezgin

selam arkadaşlar

soğuklar başladığından beri araştırmalarım devam ediyordu.nihayet sonuca ulaştım.

aracım dizel olduğu için çok geç ısınıyordu.

yaptığım araştırmalarda ptc heater diye bir malzemenin var olduğunu gördüm.

bu malzeme volvo ve mazda nın bazı modellerinde de kullanılıyor hem de fomoco marka.

sonuçta ebay dan volvo dan çıkma bir ptc heater sipariş verdim.malzeme temiz ve çalışır durumda.

araç çalışmadan da kaloriferi açınca yaklaşık 1-2 dakika sonra havalandırma kanallarından sıcak hava gelmeye başlıyor.

montaja geçmeden önce araçta tesisatın olup-olmadığını araştırdım ve bingo.

motor kompartmanında boş görünen yere 80 amper sigorta takılacak.

L1n0Na.jpg

aracım Ghia donanım.tesisat hazır çıktı.aşağıda verdiğim linkte ptc heater çalışması ile ilgili yeterli açıklama mevcut.

http://workshop-manuals.com/ford/c-max_2003.75_06.2003/mechanical_repairs/4_electrical/412_climate_control_system/412-02b_auxiliary_heating/description_and_operation/auxiliary_heater/

geçelim montaj resimlerine

montaj yaklaşık 2 saat sürdü.

malzemenin dış görüntüsü

QZ78Qv.jpg

rZ2X6V.jpg

RoP81Z.jpg

aracın torpidosunu ve vitesin olduğu bölümdeki konsolu tamamen sökmek zorundayız aksi halde malzemenin takılacağı bölüme ulaşmak imkansız

resimdeki metal parça U şeklinde şoför tarafına doğru uzuyor.onuda söküp biraz geri alınca malzemenin takılacağı yere ulaşabiliyoruz

A5k81Q.jpg

elimle işaret ettiğim yer malzemenin takılacağı kısım.burada kör kapak var 2 adet vidasını söküyoruz vidaları atmayın tekrar kullanacaz

RoP8Gj.jpg

kapak sökülünce altta görünen kalorifer peteği.malzemeyi yerine dikkatlice itekleyerek arkasında pimlerin oturduğun emin olana kadar bastırıp yerine iyice oturunca vidalarını sıkıp fişlerini takıyoruz

5MQEEj.jpg

65XpG7.jpg

fişlerini takıp bilgisayardan modifiye elm327 ile aktif ediyoruz.

HEC sayfasında Configuration-Page 1 de ki alt kısımdaki işaretli yerden PTC yi seçip Write to HEC butonuna basıyoruz.

pBWM3a.jpg

sonra GEM modulünden Configuration-Page 3 deki işaretli yerlerdeki kutucukları çek atıp Write to GEM butonuna basıyoruz.

YrN872.jpg

ve sonuç araç çalışır iken gösterge tablosunda yüzdelik dilimler halinde ısıtıcının çalışmasını görebilirsiniz.

VvM8Jv.jpg

araç ısınmaya başladıkça yüzdelik dilim düşecektir.

zrBONR.jpg

motor sıcaklığı 70 dereceye ulaşınca ısıtıcı otomatik kapanacaktır.

7MNW4L.jpg

parça no:3M51-18K463 FB-FC-FD bunları hepsi oluyor sıkıntı yok.

aynı parça no ile volvo ve mazda da kullanıyor.benim aldığım volvo s40 tan çıkma bir parça

parçayı ebay dan uzun araştırmalar sonucu buldum.

kargo dahil 155 tl ye geldi.

• Beğen 32
Yorum bağlantısı
Misafir

Çok güzel, emsal değerinde bir çalışma olmuş. Şahsen Ford larda bu sistemin olduğunu bile bilmiyordum. Elinize sağlık..  :bravo:

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin
(düzenlendi)

Çok güzel, emsal değerinde bir çalışma olmuş. Şahsen Ford larda bu sistemin olduğunu bile bilmiyordum. Elinize sağlık..  :bravo:

teşekkür ederim 

tarihinde mehmet sezgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Elinize sağlık güzel iş olmuş.Kışın akü tüketimi artacak fakat karşılığında hemen sıcaklık var değer buna  :good1:

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Oldukça orjinal ve faydalı bir modifiye, elinize ve emeğinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Süper, faydalı bir çalışma, parçayı bulabilmen güzel olmuş :)

Yorum bağlantısı
Özgür Altındağ

Harika bir çalışma olmuş. Benim son iki aracımda da otomatik klima var ac modu açık iken ısıtıcıyı açınca 2 dk geçmeden ılık hava üflüyor mondeo. 308 de yapardı aynısını. Ek bir sistem var kesin diyordum acaba bu türden bir parça mı var. Klasik ısıtıcıyı açınca motor ısınmadan asla ılık veya sıcak hava üflemezken otomatik klima auto modda eksi 15de bile 2 dk içinde ılık hava verebiliyor.

Bu çalışma ama çok değişik ve ilgi çekici olmuş. Emeğinize değecektir. Bir de direksiyon ısıtması yapsak ne iyi olur :)

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Elinize sağlık. Bir çok kişinin hayallerini gerçekleştirdiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

Harika bir çalışma olmuş. Benim son iki aracımda da otomatik klima var ac modu açık iken ısıtıcıyı açınca 2 dk geçmeden ılık hava üflüyor mondeo. 308 de yapardı aynısını. Ek bir sistem var kesin diyordum acaba bu türden bir parça mı var. Klasik ısıtıcıyı açınca motor ısınmadan asla ılık veya sıcak hava üflemezken otomatik klima auto modda eksi 15de bile 2 dk içinde ılık hava verebiliyor.

Bu çalışma ama çok değişik ve ilgi çekici olmuş. Emeğinize değecektir. Bir de direksiyon ısıtması yapsak ne iyi olur :)

otomatik veya manuel klima olması farketmez.

manuel lerde kumanda paneli değişimi veya tadilat yapılırsa olur

yakında koltuk ısıtmaya geçecem inşaallah

2012 şubatta sormuştum bugün karşılığını bulmuş oldu..Tekrar tebrikler.C max candır ayrıca

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/228257-yard%C4%B1mc%C4%B1-is%C4%B1t%C4%B1c%C4%B1-ptc/

C-max  :good1:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Eskişehirde yaşayınca ısıtma konusu ayrı bi  önem arz ediyor belli ki..Kolay gelsin koltuk ısıtma  konusunda

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Mesela al sana detay, mk2 focusa takmak isteyenler için, böyleymiş...

post-33239-0-72357400-1379847444.jpg

post-33239-0-19888600-1379847445.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

otomatik veya manuel klima olması farketmez.

manuel lerde kumanda paneli değişimi veya tadilat yapılırsa olur

yakında koltuk ısıtmaya geçecem inşaallah

C-max  :good1:

Eskişehir  :brr:  :brr: aynen

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mehmet Bey , elinize sağlık. Konunuzu bölüm başına sabitledim, ayrıca ilk iletiyi düzenlemeye çalıştım.Gördüğünüz bir aksaklık var ise bize bildirirseniz tekrar düzenleyelim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

Mehmet Bey , elinize sağlık. Konunuzu bölüm başına sabitledim, ayrıca ilk iletiyi düzenlemeye çalıştım.Gördüğünüz bir aksaklık var ise bize bildirirseniz tekrar düzenleyelim.

İlginize teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bende baya bir arastirmistim ama iyi bir anlatim bulamamistim bir türlü. Simdi arabam satilik :)

Ellerinize saglik. Bu konu cok aranilan bir konuydu. Herkesin az cok fikri vardi ama kimse cesaret edemiyordu. Ben yeni araba almasam ugrasmayi düsünüyordum. Arastirdigim zamanlardan bir koltuk isitma konusu var size yardimci olacaktir (sayfa Almanca ama google translate ile ceviri yapabilirsiniz  (ingilizceya ceviri iyi oluyor genelde) Almanca konusunda (her ne kadar benimki de cok iyi olmasa da) yardimci olmaya calisirim.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/260874-ford-focus-ii-orjinal-koltuk-isitmasi-yapimi/

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

Bende baya bir arastirmistim ama iyi bir anlatim bulamamistim bir türlü. Simdi arabam satilik :)

Ellerinize saglik. Bu konu cok aranilan bir konuydu. Herkesin az cok fikri vardi ama kimse cesaret edemiyordu. Ben yeni araba almasam ugrasmayi düsünüyordum. Arastirdigim zamanlardan bir koltuk isitma konusu var size yardimci olacaktir (sayfa Almanca ama google translate ile ceviri yapabilirsiniz  (ingilizceya ceviri iyi oluyor genelde) Almanca konusunda (her ne kadar benimki de cok iyi olmasa da) yardimci olmaya calisirim.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/260874-ford-focus-ii-orjinal-koltuk-isitmasi-yapimi/

teşekkür ederim yardım olursa kaçırmam

Budur... 

Tebrikler.. Güle güle kullanın... 

sağol abicim fikir verebilirsek ne mutlu

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu zamana kadarki en iyi modifiye/iyileştirme diyebilirim. Olmazsa olmaz bu sistem

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhteşem. Tebrik ederim sizleri :bravo:

Aracım renault olduğuna bir kez daha seviniyorum, baz donanımında bile bu olay mevcut :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İlave: kısa mesafeler de akü daha geç doluyor dikkat birde Alternator kaç amper?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...