İçeriğe Yönlendir

C-Max Ghia Değişik Bir Ebp Problemi

Alp Erkan Şavlı

Recommended Posts

Alp Erkan Şavlı

Merhaba arkadaşlar,

2005 c-max ghia aracımı yaklaşık 15 gün önce aldım. Aranıza da bu vesile ile katıldım. Aracı aldığımdan beri ekranda TOPLAM EPB (!) hatası yazıyor ve sarı uyarı veriyor. 

El freni çalışıyor ancak, kullanım kılavuzundan ve forumdan okuduğum kadarıyla bir değişik çalışıyor. Şöyleki normalde bir kere butonu kendimize doğru çekip bırakınca kurulması gereken fren, çekili tuttuğum kadar çekilip, ittirdiğim kadar bırakılıyor. yani birkez çekip hemen bırakınca, klasik el frenlerini bir diş kalmışız kadar el freni kuruluyor. El frenini tamamen çekmek için yaklaşık 3 sn boyunca çekili tutmak gerekiyor. Tamamen çekili el frenini bırakmak için yine aynı şekilde basılı tutmak gerekiyor. Eğer yeterince basılı tutmazsam tamamen salmıyor. El freni motorunun sesine göre basılı/çekili tutuyorum sesi net duyabilmek için motoru kapalıyken el freniyle oynuyorum sadece. Debriyaja basınca işe yaramıyor, sadece frene iyice basınca çalışıyor el freni. Yine motoru kapatınca otomatik olarak çekmiyor. 

Sanayide genel bakımlarını yaptırdığım özel ford servisinde, abi biz bakmıyoruz ona yetkili servise götürmen gerek dediler. 

Henüz servise gitmedim ama anladığım kadarıyla arabanın merkezi işlemcisi ile el freni devresi haberleşmiyor. Öyle ki el freni çekiliyken gösterge panelinde (!) sembolü yanıyor ancak kapıyı açtığım anda EBP uygulanmadı diye yazıyor. 

Bu haliyle kullanılabilir durumda ama el frenini tam salmadan hareket etme riski barındırıyor. Göstergede sürekli hata uyarısı da oldukça can sıkıcı tabi.  

Yorumlarınızı bekliyorum. :)

Yorum bağlantısı
Alp Erkan Şavlı

ilginiz için teşekkürler, ama benim sorunum mekanikten çok elektronik gibi. Sanki hiç elektronik devre yokmuş da halatı çeken motor direk EPB anahtarına bağlıymış gibi çalışıyor. Motor düğmeyi uyguladığım kadar sürede ve uyguladığım yönde hareket ediyor gibi. Yarın ford servise götürücem. Yüksek bir fiyat çekmeden önce arızanın ne olduğunu söylerler umarım. 

Yorum bağlantısı
Alp Erkan Şavlı

Aslında bir elektronik mühendisi olarak sanki bana elektronik sistemi devreden çıkarmışlar röleyle direk EPB motorunu hareket ettiren bi devre düzeneği kurmuşlar gibi geliyor. Ama anahtarın iki yönlü kumanda etirecek, birde halatı ne kadar gerip, ne kadar salacağını ayarlayacak tesisatın sanayide yapılabileceğine ihtimal vermiyorum.  

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan marangoz
(düzenlendi)

Merhabalar forma yeni geldim Alp bey haklısın anakart devre dışı bir role yardımıyla aç kapa yapılmış
Öncelikle kendimden bahsetmek istiyorum ben Gaziantep ten Hasan Marangoz araba elektroniğiğle uğraşıyorum ilgi alanım elektronik el freni tamiri Türkiye genelinde yoğun bir talep alıyorum bu cihazın tamiri servislere göre mümkün değil ama ben 5yildir bu işi yapıyorum ve mükemmel sonuçlar elde ettim aynı sorunu yaşayan arkadaşlar özel mesajla  numaramı verebilirim

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hasan Bey, numaranızı ihtiyacı olan ve talep edenlere özel mesaj yolu ile gönderiniz lütfen. Ayrıca bilgi ve tecrübelerinizi forum ortamında açık olarak paylaşırsanız seviniriz. 

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Hasan bey,malum sitede ilaninizi bulup cep numaranizi falan kaydetmiştim,malum bendede cmax var,birgün arıza yapar diye,,bu forumdan ayrica sizi tanimak güzel.

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Tabikide neden olmasın

Teşekkürler

Formda yeniyim ve nasıl hareket edeceğimi henüz bilmiyorum yanlışım olursa şimdiden Özür dilerim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Arkadaşlar ben bu formdan hiç bir şey anlamadım konu açıyorum cevap yazamıyorum acaba yanlış bişeyler mi yapıyorum tlf dan yazıyorum
Açmış olduğum konu kilitlenmiş

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hasan Bey, bir tane tanışma konunuz var.Tanışma konuları 10 ileti sonra kapanırlar o konuya yazma şansınız yok. Onun dışında açtığınız konulara veya diğer konulara katılım sağlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Nasıl ve neresini tamir ediyorsunuz, parça mı ilave ediyorsunuz mevcut parçalardan bozuk olanları mı değiştiriyorsunuz ? Biraz açıklayıcı yazabilir misiniz ?

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Serkan bey genelde ana karttan ve okuyucu sensör den kaynaklı arızaları elimde birçok kadar yedek parçaları mevcuttur tamiri mümkün olmayan ürünleri yani çok fazla kurcalanmis cihazlarda değişim yapıyorum mesela halat kopma gibi arızalar da cihaz içindeki plastik dislilerin siyirmasida gözlenmiştir tesisat oksitlenmesi alternatör diyot tabla arızaları da epb yi etkileyen unsurlar içinde toplam epb arızası olarak beyne yazar tamir sonrası cihaz otomatik olarak arızayı siler

Yorum bağlantısı
Alp Erkan Şavlı

Hasan bey merhaba, ilginiz için teşekkür ederim. Aracımda ustalar modülü incelediler sorunu anlamadılar sonra kendim el freni swichinin olduğu krom küllük platformunu yerinden çıkardım. 6 pinli sokete gelen kablo sökülmüş orda duruyor onun yerine ayrı 4 kabloluk bir tesisat çekilerek buton kartına lehimlenmiş.

Bu şekilde ben el frenini kullanabiliyorum sıkıntısız ama arabayı birine emanet edemiyorum korkudan. Geçen sanayide el freni tuşuna basıp el freni indi sanmışlar balataları yakmadan zor yetiştim arkalarından.

Modülü tamir ettirmek istiyorum ama nasıl yapıcaz ben antalyadayım yakın zamanda gantepe gelme ihtimalim yok. Modülü söküp göndersem nasıl söktürücem ustaya güvenmiyorum. Hem tesisatın tamamına bakmanız gerekir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Hasan bey merhaba, ilginiz için teşekkür ederim. Aracımda ustalar modülü incelediler sorunu anlamadılar sonra kendim el freni swichinin olduğu krom küllük platformunu yerinden çıkardım. 6 pinli sokete gelen kablo sökülmüş orda duruyor onun yerine ayrı 4 kabloluk bir tesisat çekilerek buton kartına lehimlenmiş.

Bu şekilde ben el frenini kullanabiliyorum sıkıntısız ama arabayı birine emanet edemiyorum korkudan. Geçen sanayide el freni tuşuna basıp el freni indi sanmışlar balataları yakmadan zor yetiştim arkalarından.

Modülü tamir ettirmek istiyorum ama nasıl yapıcaz ben antalyadayım yakın zamanda gantepe gelme ihtimalim yok. Modülü söküp göndersem nasıl söktürücem ustaya güvenmiyorum. Hem tesisatın tamamına bakmanız gerekir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Alp bey merhaba aynen dediğim gibi olmuş bir role yardımıyla manuele dönmüş cihaz aslında gelmeniz söz konusu bile değil tek yapmanız gereken herhangi bir tamirciye rahatlıkla söktüre bilirsiniz cihazı sökmek çok kolay soketi ve kaprinlerde çelik halati söküp komple alıyorsunuz cihazı o şekilde kargo yapın eski konumuna getiririm aynı gün içinde kargoyla cihazı alırsınız

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Alp bey merhaba aynen dediğim gibi olmuş bir role yardımıyla manuele dönmüş cihaz aslında gelmeniz söz konusu bile değil tek yapmanız gereken herhangi bir tamirciye rahatlıkla söktüre bilirsiniz cihazı sökmek çok kolay soketi ve kaprinlerde çelik halati söküp komple alıyorsunuz cihazı o şekilde kargo yapın eski konumuna getiririm aynı gün içinde kargoyla cihazı alırsınız

Selamlar Hasan Bey,

Bende 3 senedir sorunsuz kullandığım 2005 C-Max Ghia aracımda EPB sorunu yaşamaya başladım. Ekranda Sınırlı EPB fonksiyonu hatası veriyor ve sabit kaldı alarm. El frenini normal kullanabiliyorum. Tek tuşla çekip bırakıyor ama ekrandaki hata gitmiyor bir türlü. 4 gündür sorun yaşıyorum daha öncesinde hiç problem olmamıştı. Sanayide aracı bilgisayara bağlayıp baktık ve sviç hatası çıktı ve sürekli diyor. Nerden kontrol etmeye başlamalı, yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Merhaba Tamer bey sınırlı epb ibaresi cihazın çalışmasını etkilemez sivişle bir alakası yoktur cihaz arızayı siviste olarak görür ama sivis saglamdir bakmanız gereken yer önce tesisat sonra sarj dinamosu bunları kontrolünde bişey çıkmaz ise tek şey kalır ana kart

Yorum bağlantısı
Hacı Hasan Karakaya

Hasan bey merhaba ben Eskişehirden H.Hasan  KARAKAYA benim arcım 2006 model daha öncede sorunumu yazdım. kısaca tekrar edeyim Bildiğiniz gibi elektrikli el freni fren ve debriyaj pedallarına basarak ve kavrama noktasında işlev görüyor benim aracımda fren padalına basarak devre dışı bırakabiliyorum.Ancak debriyaj pedalına bastığımda freni devre dışına çıkaramıyorum, aynı şey debriyaj gaz padallarına basarak kavramaya geldiğinde de olmuyor. Debriyajla ilgili fonksiyonlar programsalmıdır.yoksa fiziksel bir müdahale sonucumu dur. Debriyaj pedalı altındaki sivici de değiştirdim servise götürdüm emsal tüm arabalarda olan özelliğin bazı arabalarda olmayacağı gibi benim pek inanmadığım bir şey söylediler bunun tesbitini veya arızayı nasıl buluruz teşekkürler. Muhtemelen Ağustos ayında İskenderuna geleme durumum var bunun için yanınıza gelmeye çalışırım. yine bir fikir ve tesbitiniz varsa paylaşmanız diğleğiyle iyi çalışmalar. 

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Merhaba hasan bey 2004 2008 tüm cmax ler fren ve debriajla kontrol edilir tamamen program sal merak edilecek bir durum yok

Yorum bağlantısı
Hacı Hasan Karakaya

Teşekkür ederim hasan bey programda debriyajla ilgili fonksiyonun  çalışır hale gelmesi için ne tür bir program uygulaması gerekir. Yani tümden bir versiyon yüklememi yoksa halihazırda çalışan programda fonksiyonun çalışmasına yönelik bir yüklememi gerekir. Eskişehirdeki servise giderken daha net bilgilerle gitmek istiyorum çünki daha önce bu fonksiyon yoktur belki deyip gönderdiler. Birde hata kodlarını silmek üzere bilgi sayara bağlandığında bu fonksiyonla ilgili bilgi alınabilirmi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.  

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Aracınız 2006 model yeni güncellemeler yüklenebiliyor yükleme yapıldıktan sonra sistem sorunsuz çalışacak tir herhangi bir ayrı programa gerek yok kendi orjinal programı yüklenirse sorun çözülür

Yorum bağlantısı
Hacı Hasan Karakaya

Hasan bey ilginize ve verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim iyi ve hayırlı çalışmalar dilerim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tamer Yıldırım

Selamlar Hasan Bey,

Bende 3 senedir sorunsuz kullandığım 2005 C-Max Ghia aracımda EPB sorunu yaşamaya başladım. Ekranda Sınırlı EPB fonksiyonu hatası veriyor ve sabit kaldı alarm. El frenini normal kullanabiliyorum. Tek tuşla çekip bırakıyor ama ekrandaki hata gitmiyor bir türlü. 4 gündür sorun yaşıyorum daha öncesinde hiç problem olmamıştı. Sanayide aracı bilgisayara bağlayıp baktık ve sviç hatası çıktı ve sürekli diyor. Nerden kontrol etmeye başlamalı, yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Benim EPB arızası sorunu çözüldü çok şükür. Aracın sağ ön tarafından arka sağ lastiğin oraya doğru gelen kablolardan birinin ucu oksitlenip kopmuş. Ona ek yapınca sorun düzeldi. Sorunu buluncaya kadar; arka fren balatalarını değiştirdik. Sonra Fren switch'ini değiştirelim dedi eleman, orjinal parçayı 70 TL'ye aldım ama sorun ondan çıkmadı. Parçacıda geri almadı elektronik parça olduğu için. Bitek o boşa gitmiş oldu ama neyseki sorun düzeldi.

Yorum bağlantısı
Hasan marangoz

Geçmiş olsun sınırlı hatası versede cihaz çalışmaya devam eder ama can sıkıcı bir şey basitte olsa

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Alper Demirci

Merhabalar epb sorununu ben de yaşadım ilk önce uzun bir süre sınırlı epb fonksiyonu uyarısı verdi fakat el freni fonksiyonları normal çalışıyordu. Daha sonra el frenini tutan teller koptu. Sorunu maslak oto sanayide ışıklar otomotiv (faik yeşilordu) ford özel servisinde sağolsun Bilal ve Ahmet ustalar çözdü. Elektrikli motoru söküp onardılar, Çok yere gösterdim, fakat çözüm bulamamıştım nihayet halloldu. Böyle bir sorun yaşarsanız benim gibi kapı kapı dolaşmayın diye bilgilendirme yapmak istedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...