İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 2007 1.4 Tdci Motor Boğulma, Tekleme Ve Arıza Işığı Sorunu

Tamer İyiiş

Recommended Posts

Tamer İyiiş

selamlar, forumda aradım ve benim ki ile benzer sorunu olan bir konu bulamadığım için konu açtım. 

Aracım fiesta 1.4 tdci km 274000 civarında. Aracım normal zamanda çekişi gayet iyi yüksek hızlara rahatlıkla çıkıyordum.

aracım son 2 haftadır sarı renkli dişli içinde ünlem olan arıza ışığını yakıp motoru korumaya alıyor ve 2000 deviri geçmemesini sağlıyordu, stop edip tekrar çalıştırınca sorun gidiyordu. daha sonra birden motor boğulur gibi olup gaz yememeye başladı sanki yakıt bitip az kalan yakıtı çeken araba gibi bi gaz yiyip birden yığılma yapmaya başladı. 

ustamı arayıp sordum ve enjektör arızası gibi diyerek beni doğrudan pompa-enjektörcüye yönlendirdi. Ankara'da önce Bosch dizel servisine gittim onlar enjektörlerin siemens marka olduğu için bakmadıklarını söyleyip başka pompacıya yönlendirdiler.  Bu yönlendirme vasıtası ile İmren As dizel pompa servisi var aracı oraya götürdüm, cihaza bağladılar ve enjektör hatası var ama sökmeden belli olmaz dediler, kabul ettim.

Burada enjektörler söküldü teste tabi tutuldu ve enjektörler sağlam çıktı, temizleme yapıldı ayar yapılıp takıldı.  sorun mazot filtresi ve vakvak dizel yakıt pompasında dediler ve onları değiştirdiler. Sorun yine devam ediyor araba tekleme yapıyor ve tekleme 2000-3000 devir arası oluyor, sanki arkadan tutup bırakıyorlar.

pompa -enjektör servisindeki usta motorun iticileri yüksek bunları yaptır dedi, motor ustasına gittim, usta  sorun yok arabada , keza araba durduk yere subap ayarını niye bozsun dedi. Ek bilgi subap ayarı için üst kapak komple sökülecek yaklaşık 1500 tl masraf çıkarır denildi. Elektrik sisteminde arıza olabilir tesisatı komple elden geçirip kontrol edelim dediler.

Arabanın sabah ilk çalıştırmada hiçbir sorunu yoktu ve tekleme ve boğulmayı motor sıcak ikende yapıyor.

Benim sorunum aracın itici ayarlarında mı yada subap ayarlarında mı? Bunlar bu şekilde boğulma-yığılma tekleme yaptırır mı?

Enjektörlerde sıkıntı yok, pompacı söktü kontrol etti, pompada arıza var mı dedim yok dediler.

buna benzer sorun yaşayan yada yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Taşkıran
(düzenlendi)

selamlar, forumda aradım ve benim ki ile benzer sorunu olan bir konu bulamadığım için konu açtım.

Aracım fiesta 1.4 tdci km 274000 civarında. Aracım normal zamanda çekişi gayet iyi yüksek hızlara rahatlıkla çıkıyordum.

aracım son 2 haftadır sarı renkli dişli içinde ünlem olan arıza ışığını yakıp motoru korumaya alıyor ve 2000 deviri geçmemesini sağlıyordu, stop edip tekrar çalıştırınca sorun gidiyordu. daha sonra birden motor boğulur gibi olup gaz yememeye başladı sanki yakıt bitip az kalan yakıtı çeken araba gibi bi gaz yiyip birden yığılma yapmaya başladı.

ustamı arayıp sordum ve enjektör arızası gibi diyerek beni doğrudan pompa-enjektörcüye yönlendirdi. Ankara'da önce Bosch dizel servisine gittim onlar enjektörlerin siemens marka olduğu için bakmadıklarını söyleyip başka pompacıya yönlendirdiler. Bu yönlendirme vasıtası ile İmren As dizel pompa servisi var aracı oraya götürdüm, cihaza bağladılar ve enjektör hatası var ama sökmeden belli olmaz dediler, kabul ettim.

Burada enjektörler söküldü teste tabi tutuldu ve enjektörler sağlam çıktı, temizleme yapıldı ayar yapılıp takıldı. sorun mazot filtresi ve vakvak dizel yakıt pompasında dediler ve onları değiştirdiler. Sorun yine devam ediyor araba tekleme yapıyor ve tekleme 2000-3000 devir arası oluyor, sanki arkadan tutup bırakıyorlar.

pompa -enjektör servisindeki usta motorun iticileri yüksek bunları yaptır dedi, motor ustasına gittim, usta sorun yok arabada , keza araba durduk yere subap ayarını niye bozsun dedi. Ek bilgi subap ayarı için üst kapak komple sökülecek yaklaşık 1500 tl masraf çıkarır denildi. Elektrik sisteminde arıza olabilir tesisatı komple elden geçirip kontrol edelim dediler.

Arabanın sabah ilk çalıştırmada hiçbir sorunu yoktu ve tekleme ve boğulmayı motor sıcak ikende yapıyor.

Benim sorunum aracın itici ayarlarında mı yada subap ayarlarında mı? Bunlar bu şekilde boğulma-yığılma tekleme yaptırır mı?

Enjektörlerde sıkıntı yok, pompacı söktü kontrol etti, pompada arıza var mı dedim yok dediler.

buna benzer sorun yaşayan yada yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Hocam bahsettiginiz eac fail hatasi ise ben de karşılaştım ve elektrikci 1 saatte halletti. Devir 2000i geçmiyordu. Kontağı kapatip açsam da düzelmiyordu öyle bi durumdu ama kolayca halloldu. Tekleme durumu konusunda bir fikrim yok. Ama size şiddetle sunu tavsiye ederim. Sakın ha "deneyelim belki bundandır" diyerek bişeyleri degistirmeyin subaplar falan masrafli seyler.masraf ettikten sonra dönüp bakıyorsunuz binlerce lira gitmis oluyor ama sorunu çözen esas şey 100 liralık bir tamir oluyor o yüzden ustalarin sözüne kanmayın. Yalniz düzelmezse para almamayi kabul ediyorsa kabul edebilirsiniz :) tarihinde Ömer Taşkıran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

Hocam bahsettiginiz eac fail hatasi ise ben de karşılaştım ve elektrikci 1 saatte halletti. Devir 2000i geçmiyordu. Kontağı kapatip açsam da düzelmiyordu öyle bi durumdu ama kolayca halloldu. Tekleme durumu konusunda bir fikrim yok. Ama size şiddetle sunu tavsiye ederim. Sakın ha "deneyelim belki bundandır" diyerek bişeyleri degistirmeyin subaplar falan masrafli seyler.masraf ettikten sonra dönüp bakıyorsunuz binlerce lira gitmis oluyor ama sorunu çözen esas şey 100 liralık bir tamir oluyor o yüzden ustalarin sözüne kanmayın. Yalniz düzelmezse para almamayi kabul ediyorsa kabul edebilirsiniz :)

Teşekkürler hocam cevabınız için. aracı İDS2ye bağladık ve yakıt giriş sıcaklığı yüksek tarzı bir uyarı verdi, bunun üzerine pompacıy ageri döndük ve tekrar söktüler sensörü kontrol ettiler sensör normal, ama uyarı vermeye devam ediyor İDS'ye bağlayınca. araba özellikle sakin kullanımda teklemeye devam ediyor. Tuncay ustaya bırakıcam aracı, bulmaya çalışacak. 

Dediğiniz gibi deneme yanılma yaptırmayacağım, durduk yere enjektörler söküldü, vakvak pompası ve yakıt boruları değişti, mazot filtresi değişti, olan bizim bütçeye oldu. İyi tarafı enjektörlerimde hiçbir sorun yokmuş onu belgelemiş olduk :) 

Aracı olduğumdan bugüne yaptığım bakım ve masraflara baktım ve nerdeyse bakım yapılmayan bişey kalmadı arabada :(

Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

Teşekkürler hocam cevabınız için. aracı İDS2ye bağladık ve yakıt giriş sıcaklığı yüksek tarzı bir uyarı verdi, bunun üzerine pompacıy ageri döndük ve tekrar söktüler sensörü kontrol ettiler sensör normal, ama uyarı vermeye devam ediyor İDS'ye bağlayınca. araba özellikle sakin kullanımda teklemeye devam ediyor. Tuncay ustaya bırakıcam aracı, bulmaya çalışacak. 

Dediğiniz gibi deneme yanılma yaptırmayacağım, durduk yere enjektörler söküldü, vakvak pompası ve yakıt boruları değişti, mazot filtresi değişti, olan bizim bütçeye oldu. İyi tarafı enjektörlerimde hiçbir sorun yokmuş onu belgelemiş olduk :) 

Aracı olduğumdan bugüne yaptığım bakım ve masraflara baktım ve nerdeyse bakım yapılmayan bişey kalmadı arabada :(

Başına benzer sorun gelen olursa diyerek son gelişmeleri aktarayım.

Araç şuan Tuncay ustada pazartesinden beri duruyor ve deneme yanılma usulu nerede sorun olabilir diye düşünerek gidiyoruz.

İlk olarak Tuncay usta Volan üzerinde olan CKP sensöründen şüphelendi aracı kaldırdık sensör kabloları daha önceden sanırım zarar görmüş ve bantlanmıştı onları lehimle sabit hale getirdik ve CKP sensörünü değiştirdik, ve denemeye çıktık araç yine tekleme yaptı. Özellikle 90-100 km/h aralığında ve hafif rampa çıkarken daha çok tekliyor ama diğer viteslerde de hızlanırken tekleme yapıyor. sorunun CKP sensöründen olmadığı anlaşıldı.

Araç gece Tuncay ustada kaldı ve ertesi gün yine tekleme yapınca MAF sensöründen şüphelenildi ve MAF sensörü değişti. Araba yine tekleme yaptı ve sorunun MAF sensöründen olmadığı anlaşıldı. Bu esnada kendi MAF sensörümü yağsız kontak spreyi ile temizledim ve yerine taktım. 

Bunun üzerine aracı yine IDS'ye bağladık ve arıza kodlarını okuduk. Yine yakıt giriş sıcaklığı yüksek uyarısı vermiş, volan sensörü ile ilgili bir tane uyarı vardı ( Bunun sebebi belli volan sensörünün kablolarını lehimlerken yanlış bağlantı yapılmıştı ve çalışmamıştı daha sonra farkedip kabloları düzelltik ve çalıştı.) Ve sanayi tabiriyle rail müşürü dedikleri FRP (fuel Rail Pressure ) sensörü yani yakıt rail basınç sensörü uyarısı vermiş ilk kez bu sefer onu değiştirelim denildi ve pompacıdan usta geldi söktü FRP'yi yerine yenisini taktı ve test sürüşüne çıktık araba yine tekledi.

Araba geceyi yine Tuncay ustanın orada geçirdi ve bugün başka olasılıklar düşünüp onları deneyeceğiz. Bir haftadır sanayide geçiyor günlerim ve yıllık iznimin bir haftasını sanayide geçirdim :(

Bizim tarafta gelişmeler bu şekilde, aklına farklı bir neden gelen arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum, onuda deneriz.

Yorum bağlantısı
Muray Altay

Şimdi biraz kendi bildiklerim ve birazda daha ònce başka forumlarda benzer sorunlarla okuduklarım ile ilgili olarak bir kac nacizane tavsiyemi yazacağım.

Öncelikle egsoz emisyon sistemi arizası olabilir buna bir baktır. Ayrıca bir yerde kızdırma da dahil bujilerden kaynaklı sorunun olduğu okumuştum.

Maf sensörü soketinin temazsızlığida sorunun olmasina sebeb olabilir siz mafı çıkartmışsınız.Bunu geçiyorum. Sigortalari kontrol ve oto beyinciye götürmekte ayrica bir seçenek olabilir bi deneyin isterseniz.

Tekrardan gelişmelerden bize haberdar edersen seviniriz çünkü sorunun nette pek bir çözümü yok

Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

Şimdi biraz kendi bildiklerim ve birazda daha ònce başka forumlarda benzer sorunlarla okuduklarım ile ilgili olarak bir kac nacizane tavsiyemi yazacağım.

Öncelikle egsoz emisyon sistemi arizası olabilir buna bir baktır. Ayrıca bir yerde kızdırma da dahil bujilerden kaynaklı sorunun olduğu okumuştum.

Maf sensörü soketinin temazsızlığida sorunun olmasina sebeb olabilir siz mafı çıkartmışsınız.Bunu geçiyorum. Sigortalari kontrol ve oto beyinciye götürmekte ayrica bir seçenek olabilir bi deneyin isterseniz.

Tekrardan gelişmelerden bize haberdar edersen seviniriz çünkü sorunun nette pek bir çözümü yok

Cevabınız için teşekkürler hocam,

Dün aracın beyninden şüphelendi usta ve başka bir aracın beynini taktık sorun yine devam etti, yan beyinde bir sorun olmadığı ortaya çıktı. bugüne kadar yaptıklarımı sıralayım belki atladığımız bişey vardır deneyim sahibi arkadaşlar yardımcı olur:

• Enjektörler söküldü kontrol edildi ve sorun olmadığı görüldü temizlenip geri takıldı. ( İmren - As pompa'da yapıldı). Enjektörler sağlam
  • mazot filtresi tekrar değişti, mazot filtrem orjinal yeni takıldı.
  • vakvak el pompası ve yakıt boruları set olarak değiştirildi ( haberim olmadan değiştirmişler bir sorun yoktu, geri sökmesi zor deyince iyi kalsın dedim) 
  • FRP (fuel Rail Pressure ) sensörü yani yakıt rail basınç sensörü söküldü ve yenisi takıldı, sorun olmadığı görüldü, FRP sensörüm sağlam
  • CKV ve CKM sensörleri ( volan üzerinde olan sensör ve okuyucusu karşılıklı olarak çalışan sensörler) bunlar söküldü yenisi takıldı, bu sensörlerimde sağlam olduğu kanıtlandı.
  • MAF sensörü değişti denendi ve kendi MAF sensörümün sağlam olduğu kanıtlandı.
  • EGR kontrol edildi ve sağlam olduğu görüldü.
  • Beyin başka bir araçtan takıldı ve denendi sorun devam etti,kendi beyinimin sağlam olduğu kanıtlandı.
  • Turbo kontrol edildi ve herhangi bir sıkıntı olmadığı görüldü.

​Aracın hızlanmasında hiçbir sıkıntı yok bastığımda 160-170 km/h rahatlıkla çok çabuk çıkabiliyorum, hatta Ankara bulvarında pazartesi günü bir deneyim dedim ve gaza basınca 130 km/h gördüm ve o esnada yolun sağında pusuya yatmış trafik polislerini de gördüm :( bu yüzden 130 km/h ile radara girdim. Buda ekstra tuz-biber oldu üstüne. 

Egzos emisyon sistemine gelince, geçtiğimiz ağustos ayında egzos sistemini motor çıkışındaki flex dahil olmak üzere yenilettim. Bu esnada katalizör dolu dedi usta onuda boşalttırdım. Benim bu sorun Ocak ayında başladı, aracı sakin kullanırken 90-100 km/h aralığında tekleme yada silkeleme desem daha doğru olur yapıyor ya da bazen hızlanırken yapıyor. Arabanın her yeri elden geçti ve bulunamadı. Ve eğer bulursak eminim çok uyduruk bir şey buna neden oluyor olacak. Aklımdan geçen başka bir şey ise acaba yakıt hattında ara sırada olsa hava alma yapıyorda o buna sebeb oluyor olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Cemil Akyol
(düzenlendi)

hava akışmetrenin ve kızdırma rolesinin fişini çekerek test edermisin

tarihinde Cemil AKYOL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

hava akışmetrenin ve kızdırma rolesinin fişini çekerek test edermisin

bugün araç sanayide olmayacak, hava akışmetrenin fişini çekerek deneyeceğim, ama kızdırma rolesinin fişi tam olarak ne tarafta onu bilmiyorum

Arıza kodu sonuca götürmüyorsa muhtemelen mekanik bir arıza olabilir

Hocam arıza kodu olarak sadece yakıt giriş sıcaklığı yüksek diyor onuda sensör değiştirip denedik yinede verdi aynı kodu, ustanın dediğine göre onunla alakası yokmuş, mekanik olarak sizce neden ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Ömer Taşkıran

Farkli sensorde de ayni arizayi verdiyse o arizanin üstüne düşmek lazim derim ben. Yetkili servise görürdünüz mu? Sorunu çözmezlerse ücret almazlar en azindan

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. kızdırma bujisi en son ne zaman değişti

2. bu gibi kaos arızalarda enjektör de başka yerde kontrol tavsiye ederim sıkça. zira sizdeki delphi. siemens yeni kasada.

Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

1. kızdırma bujisi en son ne zaman değişti

2. bu gibi kaos arızalarda enjektör de başka yerde kontrol tavsiye ederim sıkça. zira sizdeki delphi. siemens yeni kasada.

Hocam enjektörler siemens marka, pompacıda söküldü cihaza bağlandı ve herhangi bir sorun yok dedi, temizleyip geri taktılar. Kızdırma bujisinin ne zaman değiştiğini bilmiyorum ama enjektörler söküldüğünde sordum ustaya ve sorun yok onlarda dedi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sendeki sorun 2000 devirde sabit hızda giderken gaza biraz basıpta hızlanayım dediğinde anlık ufak ufak gaz keserek hızlanma bu esnadada arabanın ileri geri silkeleme şeklinde olan bir sıkıntımı?  aynı dert bende vardı, yine aynı 2000 devirde sabit giderken hızlanayım diye gaza biraz bastığımda araç silkeliyordu, sanki arkadan birisi tutup bırakıyor gibi, ama azdı bende kurcalamadım, daha sonra bu silkeleme artınca aklıma mazot filtresi geldi, zira 20 bin kim. dir değişmemişti, anlamak için hemen wurth katkı attım ve sıkıntı anında azaldı, demekki filtre pertmiş, değiştim ve sıkıntı neredeyse yokoldu gibi, daha sonra baktımki sık olmamakla beraber az da olsa bazen yapıyor, bende senin gibi gidip MAF ı değiştim, sonra dayanamayıp servise (yetkili gerçek servis yani) gittim, maf değilmiş, zaten hata kodu atar yanlış çalışma durumu olmaz dediler, IDS ile maf tan geçen hava miktarına baktık, rolantide 9.7 gr. gaza basıp hızlanırken 27 gr. ları ları buluyor, yani çalışma normal, hava emiş miktarı gayet iyi, buda elendi, bende EGR vakumdan iptaldi, dedilerki vakumdan tamamda egr valfi ters basınçla aralanır, sadece vakum kesmekle olmaz gaz kaçırabilir... hadi dedim ve egr yi söküp sac koyduk tam kapattık ayrıca vakumu yine kestik garanti olsun dedim, olduki sac eridi orada motora gitmesin, gerçi erimez ama hadi eridi diyelim, parçalar egr valfini geçipte emme manifoltuna gidemez, valf kapalı durumda çünki, neyse...

Arabayı çok deneyemedim henüz fakat sıkıntı yok gibi, biraz daha kullanayım bakalım...

Bu arada servisin dediği, enjektör-maf-rail sensörü-yakıt ısı sensörü- egzantrik ve krank sensörü, ısıtma bujileri, bunları söküp değişip deneme gerekmez, hata varsa direk görürüz zaten, boşa mafı değişmişsin dediler, neyseki iade ettim :) yalnız hatayı görürüz olayı kafama yatmadı, bence her hatayı göremiyorlar, o yüzdende deneme yanılma ve diğer arabadan parça söküp deneme yapma taktiğini hala kullanıyorlar....

Acaba sendeki durumda böylemi, bende tam düzeldimi emin değilim ama senin durum ne olacak merak ettim, acaba buna sebeb ne, tam olarak bulmak lazım, takip ediyorum konunu, ben birşey bulursam hemen yazarım buraya  :good1:

Not: benim araba makyajlı kasa, Siemens enjektör ve beyin var, aynı yani, yalnız bende hiç arıza ışığı, sarı lamba ve 2000 devir geçmeme gibi bir durum olmadı, bastımmı gidiyor alet, çalışmada seste sıkıntı yok, yakıt biraz arttı gibiydi, depo dodurup sakin kullandım tekrar depo doldurup test ettim, sanki mafı değişmeden önce yakıtım arttı gibiydi, eski mafı geri takıp deneme yaptığımda baktımki sarfiyat aynı, sıkıntı bende, eskiye nazaran ortlama hızım daha yüksek, kısaca daha hızlı gidiyorum artık, yani yakıt durumumda iyi, motor normal durumda yani...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş
(düzenlendi)

Sendeki sorun 2000 devirde sabit hızda giderken gaza biraz basıpta hızlanayım dediğinde anlık ufak ufak gaz keserek hızlanma bu esnadada arabanın ileri geri silkeleme şeklinde olan bir sıkıntımı?  aynı dert bende vardı, yine aynı 2000 devirde sabit giderken hızlanayım diye gaza biraz bastığımda araç silkeliyordu, sanki arkadan birisi tutup bırakıyor gibi, ama azdı bende kurcalamadım, daha sonra bu silkeleme artınca aklıma mazot filtresi geldi, zira 20 bin kim. dir değişmemişti, anlamak için hemen wurth katkı attım ve sıkıntı anında azaldı, demekki filtre pertmiş, değiştim ve sıkıntı neredeyse yokoldu gibi, daha sonra baktımki sık olmamakla beraber az da olsa bazen yapıyor, bende senin gibi gidip MAF ı değiştim, sonra dayanamayıp servise (yetkili gerçek servis yani) gittim, maf değilmiş, zaten hata kodu atar yanlış çalışma durumu olmaz dediler, IDS ile maf tan geçen hava miktarına baktık, rolantide 9.7 gr. gaza basıp hızlanırken 27 gr. ları ları buluyor, yani çalışma normal, hava emiş miktarı gayet iyi, buda elendi, bende EGR vakumdan iptaldi, dedilerki vakumdan tamamda egr valfi ters basınçla aralanır, sadece vakum kesmekle olmaz gaz kaçırabilir... hadi dedim ve egr yi söküp sac koyduk tam kapattık ayrıca vakumu yine kestik garanti olsun dedim, olduki sac eridi orada motora gitmesin, gerçi erimez ama hadi eridi diyelim, parçalar egr valfini geçipte emme manifoltuna gidemez, valf kapalı durumda çünki, neyse...

Arabayı çok deneyemedim henüz fakat sıkıntı yok gibi, biraz daha kullanayım bakalım...

Bu arada servisin dediği, enjektör-maf-rail sensörü-yakıt ısı sensörü- egzantrik ve krank sensörü, ısıtma bujileri, bunları söküp değişip deneme gerekmez, hata varsa direk görürüz zaten, boşa mafı değişmişsin dediler, neyseki iade ettim :) yalnız hatayı görürüz olayı kafama yatmadı, bence her hatayı göremiyorlar, o yüzdende deneme yanılma ve diğer arabadan parça söküp deneme yapma taktiğini hala kullanıyorlar....

Acaba sendeki durumda böylemi, bende tam düzeldimi emin değilim ama senin durum ne olacak merak ettim, acaba buna sebeb ne, tam olarak bulmak lazım, takip ediyorum konunu, ben birşey bulursam hemen yazarım buraya  :good1:

Not: benim araba makyajlı kasa, Siemens enjektör ve beyin var, aynı yani, yalnız bende hiç arıza ışığı, sarı lamba ve 2000 devir geçmeme gibi bir durum olmadı, bastımmı gidiyor alet, çalışmada seste sıkıntı yok, yakıt biraz arttı gibiydi, depo dodurup sakin kullandım tekrar depo doldurup test ettim, sanki mafı değişmeden önce yakıtım arttı gibiydi, eski mafı geri takıp deneme yaptığımda baktımki sarfiyat aynı, sıkıntı bende, eskiye nazaran ortlama hızım daha yüksek, kısaca daha hızlı gidiyorum artık, yani yakıt durumumda iyi, motor normal durumda yani...

Cevabınız için çok teşekkürler hocam. Benim araçta makyajlı kasa siemens marka enjektör ve siemens marka beyin var.

Bendeki sorun araç hızlanırken 3. ve yukarı viteslerde 2000 - 2400 devir aralığında araba silkeleme yada tekleme diye tabir edilen hareketi yapıyor. Silkeleme yapınca gazdan çekiyorum ayağımı geri gaza basıyorum bazen tekleme gidiyor bazen devam ediyor. normalde 90 km/h sabit hız ile giderken de birden yapmaya başlıyor, gaz kesince gidiyo sonra yine oluyor.

Dün denemek için Ankara- Çorum arası gel git yaptım araba yüklü 5 kişi artı valiz vs tam yüklü, çekişte hiçbir sıkıntı yok yokuşlarda 90-100 km/h'ten aşağıya düşmüyor araba ve yarım depo ile 420 km yol yaptı, gel gelelim yine teklemeler oldu. Dün akşam geldim arabayı park ettim 1 saat sonra geri indim ve bu seferde araba çalışmıyor. Durduğu yer hafif rampa ve arabanın önü rampaya doğru duruyor. Bu sabahta bastım yine çalışmıyor. Birazdan Tuncay Ustayı arayacağım eğer müsaitse alıp arabanın yanına götüreceğim, şuan çalışmamasına ne neden oluyorsa bence teklemelere de o neden oluyor. 

Sizin dediğiniz gibi hatayı görürüz demeleri bence de boş, IDS'ye bağlayıp orada bir arıza kodu görülürse o sensör değişiyor, göremezlerse deneme tahtası misali sök tak ya tutarsa. Bir dünya masraf yaptım ama sonuç yok, insanın canını sıkıyor.

tarihinde Tamer İyiiş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Cevabınız için çok teşekkürler hocam. Benim araçta makyajlı kasa siemens marka enjektör ve siemens marka beyin var.

Bendeki sorun araç hızlanırken 3. ve yukarı viteslerde 2000 - 2400 devir aralığında araba silkeleme yada tekleme diye tabir edilen hareketi yapıyor. Silkeleme yapınca gazdan çekiyorum ayağımı geri gaza basıyorum bazen tekleme gidiyor bazen devam ediyor. normalde 90 km/h sabit hız ile giderken de birden yapmaya başlıyor, gaz kesince gidiyo sonra yine oluyor.

Dün denemek için Ankara- Çorum arası gel git yaptım araba yüklü 5 kişi artı valiz vs tam yüklü, çekişte hiçbir sıkıntı yok yokuşlarda 90-100 km/h'ten aşağıya düşmüyor araba ve yarım depo ile 420 km yol yaptı, gel gelelim yine teklemeler oldu. Dün akşam geldim arabayı park ettim 1 saat sonra geri indim ve bu seferde araba çalışmıyor. Durduğu yer hafif rampa ve arabanın önü rampaya doğru duruyor. Bu sabahta bastım yine çalışmıyor. Birazdan Tuncay Ustayı arayacağım eğer müsaitse alıp arabanın yanına götüreceğim, şuan çalışmamasına ne neden oluyorsa bence teklemelere de o neden oluyor. 

Sizin dediğiniz gibi hatayı görürüz demeleri bence de boş, IDS'ye bağlayıp orada bir arıza kodu görülürse o sensör değişiyor, göremezlerse deneme tahtası misali sök tak ya tutarsa. Bir dünya masraf yaptım ama sonuç yok, insanın canını sıkıyor.

Sendeki tekleme bariz motor devir düşürüyor gaz kesiyor gibi demekki, yani baya baya devir düşüyor, bendeki mili saniyelik kesinti gibi şuan, filtreyi değişmeden önceyse baya öne arkaya arabada sallanıyorduk, gaza basıp çekersen nasıl oluyorsa öyle yani...

Senin araçta mazot sistemine baksınlar, araba durunca çalışmıyorsa hava yapma olabilir, vakvak ve hortum seti değiştiyse diğer hortumlarada baksınlar, bu şekilde rampada çalışmama durumu yakıtla alakalı, bir yerden hava alıyor sanırım, dur bakalım ne çıkacak, merak içindeyim bende..

Yorum bağlantısı
Cemil Akyol

bugün araç sanayide olmayacak, hava akışmetrenin fişini çekerek deneyeceğim, ama kızdırma rolesinin fişi tam olarak ne tarafta onu bilmiyorum

Hocam arıza kodu olarak sadece yakıt giriş sıcaklığı yüksek diyor onuda sensör değiştirip denedik yinede verdi aynı kodu, ustanın dediğine göre onunla alakası yokmuş, mekanik olarak sizce neden ne olabilir?

kızdırma rolesi beyinin yanında görüceksin denemende fayda var

Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

Sendeki tekleme bariz motor devir düşürüyor gaz kesiyor gibi demekki, yani baya baya devir düşüyor, bendeki mili saniyelik kesinti gibi şuan, filtreyi değişmeden önceyse baya öne arkaya arabada sallanıyorduk, gaza basıp çekersen nasıl oluyorsa öyle yani...

Senin araçta mazot sistemine baksınlar, araba durunca çalışmıyorsa hava yapma olabilir, vakvak ve hortum seti değiştiyse diğer hortumlarada baksınlar, bu şekilde rampada çalışmama durumu yakıtla alakalı, bir yerden hava alıyor sanırım, dur bakalım ne çıkacak, merak içindeyim bende..

tekrardan selamlar, araç çalışmayınca pompacının bir elemanını aldım geldik aracı cihaza bağladık herhangi bir arıza kaydı çıkmadı. Daha sonra motora baktık ve yakıt borularında hava var dedi usta, vak vak tekrar değişecek.

sanırım araba hafif rampada olunca içindeki mazotu geri kaçırmış ve hava yapmış. Vak-vak setini daha önce pompacılar takım olarak değiştirmişlerdi şimdi tekrar değişecek. Eğer sorun bundan kaynaklı ise 1 haftadır aracı boşa söküp durduk heryerini. Birde bu vak vak pompanın mazotu geri kaçırmaması için bir çekvalf uygulaması yapan olmuştu sanırım hazır sökülmüşken öyle bir uygulamada yapsam mı acaba diye düşünüyorum.

Bir diğer soru ise bu vak vak arızalı olursa seyir halinde bu teklemeye neden olur mu? yoksa yakıt borularının başka bir yerinden mi hava alıp tekleme yapıyor?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Vak vak tekleme yaptırmaz diye biliyorum, sen sadece pomayı değiş, tek pompa olarak satılıyor, 2000 devirdeki silkeleme sebebinin o olduğunu sanmam, hele bir değiş sonuca bakalım, normalde o borularda ufak ufak kabarcık olur, ama hava yaptırmaz, doğal hali böyle, sonradan kabarcık görürsen hava yaptı sanma...

Önce vakvağı değiş, bakalım ne olacak, tekrar hava yaparsa depoya giden hattı kontrol etsinler, bu arada mazot fitren yenide olsa bazen hatalı çıkıyor ve hava alıyor, bunuda gözardı etme...

Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

Vakvak arızalı, aldigin yerden degistir dediler, bende vakvak siz almistiniz deyince bu sefer mazot filtresi şişmiş onu degistir dediler onuda siz degiştirminiz deyince filtreyi degistiler, arac silkeleme yapmaya devam ediyor.

Yarın enjektör deneyecegiz bakalım.

Yorum bağlantısı
Tamer İyiiş

Vay uyanıklar, bakalım sonuç ne çıkacak?

Son gelişmeler şu şekilde:

Vakvak yani el pompası değişmedi, aracın mazot filtresi tekrar değişti ( UFI marka ), ek olarak tekrardan enjektörler söküldü, ve pompacının kendi enjektörleri takıldı. bu şekilde test ettik ve bu silkeleme olayını yine yaptı. Pompacı kendi enjektörlerini sökmedi, aracın üzerinde kalsın sök tak yapmayalım bu 5. kez söküm işi olacak, gerek yok dedi. Bende kabul ettim adamlar 4 kez enjektör söktü, her söküm takım neredeyse yarım gün alıyor. Ayrıca sök tak yapa yapa enjektör yuvalarını yalama yapacağız hiç gerek yok dedi. Tuncay ustaya sordum oda kalsın arabanın üstünde enjektörler dedi.  Böylelikle enjektörlerde değişmiş oldu. Benim enjektörlerde sağlam olduğu için pompacı da kaldı. 

Bugün tekrar Tuncay ustaya gideceğim, bakacağımız birşey kaldı mı diye. Aracın çekişi falan çok iyi bugün bir deneyim dedim basınca gidiyor yüksek hızlara çıkıyor, ah şu ara ara silkelemeler yapmasa harika olacak. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

turbonun westgate i arızalanmış olabilirmi :unsure2:

Ondan olmaz, westgate diyaframi patladiysa yağ verir turboya, yağ eksiltir, westgate in orası yaglanir, turbo fazla devir çevirir, ses yapar vs. zaten turboyada bakmislardi, acaba sorun ne ??? tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...