İçeriğe Yönlendir

Focus - Seyir Halinde Frene Basinca Devir Düşüyor

Serdar Barutçu

Recommended Posts

Serdar Barutçu

s.a abiler arkadaşlar aracım ford focus 2010 titanyum TDCİ aracım seyir halinde iken frene basıp yavaşladığımda devir saati ibresi düşüyor 3 4 saniye arasında geri düzeliyor her zamanda olmuyor araba sıcak soğuk fark etmiyor bi kaç ustaya gösterdim birisi volan dişlisi dedi ne alakaysa anlamadım volan dişlisiyle vestanhaus diyen oldu servise götürsüm bilgisayara bağladılar 1 tane hata kodu verdi resmini çektim ama resim payşamayı bilmiyorum (P2409-60-FACM) hata kodu şuana kadar kimse bir şey söylemedi akıllı ve mantıklı akla yatan şeyler kırşehirde ikamet ediyorum yerim dolayısıyla küçük ve sanayisi gelişmemiş bir şehir o yüzden sorun yaşıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim..

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

s.a abiler arkadaşlar aracım ford focus 2010 titanyum TDCİ aracım seyir halinde iken frene basıp yavaşladığımda devir saati ibresi düşüyor 3 4 saniye arasında geri düzeliyor her zamanda olmuyor araba sıcak soğuk fark etmiyor bi kaç ustaya gösterdim birisi volan dişlisi dedi ne alakaysa anlamadım volan dişlisiyle vestanhaus diyen oldu servise götürsüm bilgisayara bağladılar 1 tane hata kodu verdi resmini çektim ama resim payşamayı bilmiyorum (P2409-60-FACM) hata kodu şuana kadar kimse bir şey söylemedi akıllı ve mantıklı akla yatan şeyler kırşehirde ikamet ediyorum yerim dolayısıyla küçük ve sanayisi gelişmemiş bir şehir o yüzden sorun yaşıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim..

Takipteyim Serdar bey benim araçta da aynı sorun söz konusu yalnız benim araçta hata kodu felan çıkmıyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sadece ibre mi düşüyor yoksa gerçekten devir mi düşüyor motorda?

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer
(düzenlendi)

Çağlar bey mesela hareket halinde iken kırmızı ışık yandı ilerde debriyaja basıp frene basıyorum yavaşlamak için devir göstergesi dalgalanma yapıyor 900-950 devir arasında. Başka bi durum da şöyle oluyor: Akşam işten çıktığım zaman arabayı koyduğum yer dik bir rampa. Arabayı çalıştırıp biraz ısıttıktan sonra vites boşta rampadan salıyorum, rampanın sonunda yavaşlamak için sert bi şekilde frene basınca devir saati kısa bi süreliğine 900 devirin altına düşüyor ve arabanın biraz boğulduğunu hissedebiliyorum. Sorun debriyaj balatası olabilir mi? Motoru ilk çalıştırmada araba hareketsizken yarım debriyaj arabanın sesi değişiyor "gar gar gar" diye ses kalınlaşıyor.

Bunlarda videoları

tarihinde ismail sefer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taha Bayraktar
(düzenlendi)

Çağlar bey mesela hareket halinde iken kırmızı ışık yandı ilerde debriyaja basıp frene basıyorum yavaşlamak için devir göstergesi dalgalanma yapıyor 900-950 devir arasında. Başka bi durum da şöyle oluyor: Akşam işten çıktığım zaman arabayı koyduğum yer dik bir rampa. Arabayı çalıştırıp biraz ısıttıktan sonra vites boşta rampadan salıyorum, rampanın sonunda yavaşlamak için sert bi şekilde frene basınca devir saati kısa bi süreliğine 900 devirin altına düşüyor ve arabanın biraz boğulduğunu hissedebiliyorum. Sorun debriyaj balatası olabilir mi? Motoru ilk çalıştırmada araba hareketsizken yarım debriyaj arabanın sesi değişiyor "gar gar gar" diye ses kalınlaşıyor.

Merhaba;

Benzer bir olayı başka bir araçta yaşadım.

Özellikle farlar açıkken frene bastığımda aracın iç ışıklarının dalgalanmasıyla fark ettim, devir saatinde de dalgalanma oluyordu.

Olayın üzerine düştüğümde akünün gücünde önemli seviyede azalma olduğunu ve şarj dinamosunun tüm elektrik sistemi (özellikle far- stop ve ısıtıcı grubu..) devrede olduğunda yeterli güç üretmediği için araç iç voltajında dalgalanma yarattığı ve bununda alt sistemlere etkisi nedeniyle devir saatinde dalgalanmaya sebep olduğunu çözdüm.

Umarım sizinki de buna bağlıdır. Çünkü akü güç seviyesinin azalmış ve şarj dinamosunun yetersizliğinden kaynaklanıyor. Önemsenecek bir durum değil...

Saygılarımla...

tarihinde Taha Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Akünün ölçümünü yeni yaptırdım Taha bey aküde sıkıntı yok. Artı bu sorunu gündüz farlar kapalı iken de yapıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Westinghouse'a baktırdınız mı fren ana merkezinde sıkıntı olabilir belki. Frende hiç bir anormallik var mı sert kalma yada eskiye nazaran frene daha çok güç uygulama gibi... [emoji848] İnşallah en kısa sürede sorunu bulunsunda düzelsin. [emoji4]

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tek konudan ilerleyelim lütfen Serdar bey, konunuz burada.

Yorum bağlantısı
Serdar Barutçu

abi devir saati düşüyor ve titreme oluyor sonra normalle dönüyor istop etmeye yakın ama etmiyor 3-4 saniye sürüyor olay ve günde 2 3 defa tekrarladığı oluyor

Westinghouse'a baktırdınız mı fren ana merkezinde sıkıntı olabilir belki. Frende hiç bir anormallik var mı sert kalma yada eskiye nazaran frene daha çok güç uygulama gibi... [emoji848] İnşallah en kısa sürede sorunu bulunsunda düzelsin. [emoji4]

evet ona baktırmadım sadece olabilir dediler kesin bir şey olmadığı için söktürmedimde baktırmadımda

Yorum bağlantısı
Serdar Barutçu

söylemiş olduğum resim bu hatalar çıkıyor

W1zd4m.jpg

Tek konudan ilerleyelim lütfen Serdar bey, konunuz burada.

çok pardon cep telfonundan girdiğim için konuları göremdim pc den baktığımda farkettim bi konuda açtım kusura bakmayın

http://hizliresim.comadresine yükleyin, sağ trafada çıkan linklerde bbcode kopyala yapıştır yapınepten girdiğim için ilk yapmadım pc den tekrar yükledim resimi alttraflarda tşkler 

Takipteyim Serdar bey benim araçta da aynı sorun söz konusu yalnız benim araçta hata kodu felan çıkmıyor

sağolun ismail bey bende aynı şekilde araştırıyorum eğer bulursam sizede haber veririm.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Yakit depo kapagi ile bu sorunun baglantisi yok. Ayrica DPF'inizde sorun var. U ile baslayan hatalar ise elektirk ile ilgili sorun- genelde aku falan zayifladiginda cikartir. 

Yorum bağlantısı
Serdar Barutçu

Yakit depo kapagi ile bu sorunun baglantisi yok. Ayrica DPF'inizde sorun var. U ile baslayan hatalar ise elektirk ile ilgili sorun- genelde aku falan zayifladiginda cikartir. 

gürçay bey ( DPF ) bu ne hatası acaba depo kapağı falan yok bularda pompayı gördüğü zaman otomatik açılıyor kapak ama ne iştir anlmadım biraz aça bilirmisin

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

P2458 no'lu hata DPF yetersiz rejenerasyon suresi ile ilgibi bir hata. Muhtemel sorun araci cok kisa mesafelerde kullaniyorsunuz ve arac dpf rejenerasyon suresini tamamyamiyor. Eger durum boyle degil ise ozaman sorun buyuk ihtimal DPF differential pressure sensor diye adlandirilan senzor veya senzorun dpf'e baglantisinda. Kontrol edebilirsiniz tam temas edip etmedigine. Senzor komple bozukta olabilir. 

Yorum bağlantısı
Serdar Barutçu

P2458 no'lu hata DPF yetersiz rejenerasyon suresi ile ilgibi bir hata. Muhtemel sorun araci cok kisa mesafelerde kullaniyorsunuz ve arac dpf rejenerasyon suresini tamamyamiyor. Eger durum boyle degil ise ozaman sorun buyuk ihtimal DPF differential pressure sensor diye adlandirilan senzor veya senzorun dpf'e baglantisinda. Kontrol edebilirsiniz tam temas edip etmedigine. Senzor komple bozukta olabilir. 

hüseyin bey teknik bir dille değilde anlayacağım tarzda yazarsanız sevinirim yani ne yaptırmam gerekiyor acaba birde sizce rolanti düşmesinin sebeplerinden olabilirmi bu yazdığınız sorunlar anlayamadım pek kusura bakmayın pekbi bilgim yok bu konularda kusurabakmayın

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Taha Bayraktar

hüseyin bey teknik bir dille değilde anlayacağım tarzda yazarsanız sevinirim yani ne yaptırmam gerekiyor acaba birde sizce rolanti düşmesinin sebeplerinden olabilirmi bu yazdığınız sorunlar anlayamadım pek kusura bakmayın pekbi bilgim yok bu konularda kusurabakmayın

Merhaba;

1...DPF motor kaputunu açın üst motor muhafazasını sökün. (2 adet 10 metrik somun..) karşınıza çıkan turbo salyangozunu sola doğru takip edin. İşte aşağıya doğru inen büyük parça. Bu parçanın üzerinde 2 adet basınç hortumu ve bir adet basınç sensörü var. Sensör kablosunu el ile takip edin. soketini bulun ve yerine takılı olduğundan emin olun.

2... DPF rejenerasyon süresi ise; Aracı kısa mesafede kullandığınız için başınıza gelen problem. 3 seçeneğiniz var... 1 Aracı makineye bağlatıp rejenerasyonu makineye yaptırmak... 2.. Aracınız park halinde iken aracı çalıştırıp, 5 dk 1000 rpm, 5 dk 2000 rpm, 5 dk 3500 rpm'de gazı sabit tutarak çalıştırmak ve tamamlandığında fasılalı olarak devir düşümleri ile rejenereyi kendiniz yapmak... 3..Aracınızla uygun bir yola çıkıp 3-4 viteste 3500 devirde 20 dk. yol almak...

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Hasan Salman

evet arkadaslar ayni sorunla bende karsi karsiyayim arac bosta seyir halindeyken firene dukunur dokunmaz rolantide dusme oluyor 4 saniye kadar sonra duzeliyor varni bu ise cozum bulan birde pc bagladigimda p2458 dpf hatasi veriyor dpf sokturup makimesinde yikatip temizlediler sivisini tamamladilar rejenarasyonda yaptilar fakat iki sonra ayni hata tekrar yaziyo pc bagladigimda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Erhan Mersin

Aynı sorun bendede var. Araçla yürüyoruz vitesi boşa attık frene bastık durmaya yakın devir saati aşağıya iniyor 2 saniye orda tutuklu kalıyor tekrardan düzeliyor .cihaza bağladık arıza kodu yok map sensörü boğaz kelebeği ordaki sensörlerin hepsi temizlendi . Mazot filitresi değişti ama genede devam ediyor daha önce partikül filitresi yıkandı jenerasyon yapıldı ama o zaman böyle bir problem yoktu.arkadaşlar lütfen sorunu çözen yada atlatan bizimle bilgilerini paylaşsın lütfennnnnn

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serdar Barutçu
Çağlar Bayur yazdı:

abi frene basınca devir saati ile araçta bir titreme oluyor ve 2 saniye gibi kısa süreli düşüşten sonra normale dönüyor soğuk sıcak fark etmiyor bu sorunu yapıyor her hangi bir hata kodu falanda vermiyor bu sorun aldığımdan beridir devam ediyor 5 yıldır çok sık karşılaşmıyorum bir keresinde ani fren yaptım araç stop etti onuda anlamış değilim 

Yorum bağlantısı
Serdar Barutçu
Taha Bayraktar yazdı:

Merhaba;

1...DPF motor kaputunu açın üst motor muhafazasını sökün. (2 adet 10 metrik somun..) karşınıza çıkan turbo salyangozunu sola doğru takip edin. İşte aşağıya doğru inen büyük parça. Bu parçanın üzerinde 2 adet basınç hortumu ve bir adet basınç sensörü var. Sensör kablosunu el ile takip edin. soketini bulun ve yerine takılı olduğundan emin olun.

2... DPF rejenerasyon süresi ise; Aracı kısa mesafede kullandığınız için başınıza gelen problem. 3 seçeneğiniz var... 1 Aracı makineye bağlatıp rejenerasyonu makineye yaptırmak... 2.. Aracınız park halinde iken aracı çalıştırıp, 5 dk 1000 rpm, 5 dk 2000 rpm, 5 dk 3500 rpm'de gazı sabit tutarak çalıştırmak ve tamamlandığında fasılalı olarak devir düşümleri ile rejenereyi kendiniz yapmak... 3..Aracınızla uygun bir yola çıkıp 3-4 viteste 3500 devirde 20 dk. yol almak...

Saygılarımla...

abi sensör kablolarına bakamadım ama ustaya gittim partikül filitre temzleyicisi sıktı sabit devirde araçla uzun yola gittim ama değişen bir şey olmadı ne yazıkki birde şöyle bir durum var hızla giderken araçta ani firen yapmak zorunda kaldım  ve araba istop etti uzun yol seferinde yani kavşaktan dönecekken kaçırmamak için yaptım ani freni araç stop etti ilk defa böyle bir olay geldi başıma

Behram Doygun yazdı:

Westinghouse'a baktırdınız mı fren ana merkezinde sıkıntı olabilir belki. Frende hiç bir anormallik var mı sert kalma yada eskiye nazaran frene daha çok güç uygulama gibi... emoji848.png İnşallah en kısa sürede sorunu bulunsunda düzelsin. emoji4.png

yok abi frenle alakalı bir sorunum olmadı şimdiye kadar allaha şükür sorunun ne olduğunu bulamadık halan bilmiyorum abi kırşehirde biraz sıkıntılı usta yönünden bekliyoruz inşallah sonuç alırsam diğer arkadaşlarada haber vericem inşallah

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tolga Ünal

Sorunun kaynagını bulan varmı aynısı benim araçtada var çünkü

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...