İçeriğe Yönlendir

Gaz Kelebeği Konum Sensörü Testi

Özkan Kaçar

Recommended Posts

Özkan Kaçar

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Gaz kelebeği konum sensörü veya diğer bilinen adlarıyla potansiyometre ya da TPS sensörünün arızasının anlaşılması için uygulanan multimetre testinin tam anlamıyla nasıl yapılacağını bilen var mı?

Aracımda bu sensörle alakalı çıkan arıza kodları da şunlar :

P1120 : TP SENSORU SINIR DISI DUSUK (KiLiT COK DUSUK)

P0122 : Gaz Pedalı Pozisyonu 'A' Sensörü : alçak devre

eb411b1934102de7c256bd95cf1c6520.jpg

Yukarıdaki fotoğrafta sensoru aracın gaz kelebeğinin kenarında takılı haldeki duruşunu şeklen görüyoruz.

d6cf17b0c3d3493933cbf5fbf9c92d42.jpg

Hemen üstteki fotoğrafta ise soket kısmında gördüğünüz gibi A B C olarak ayrı ayrı dişler var.

Fakat bunun hangisi pozitif hangisi negatif hangisi nötr bilemiyorum.

Yine de ben iyi kötü bi ölçüm yapmaya çalıştım.

Kelebeğin çubuğuna giren çentik :

9701cc22de9c30b44f8293b6c37d2590.jpg

1. Test : Multimetreyi 20k ohm değerine getirip A ve C uçlarını değdirerek yaptığım ölçümde 4.08 lik bi değer aldım. Fakat sensörün çentiğini çevirdiğimde hatta çevirerek gaz kelebeğinin sonuna kadar açılması gibi sensörün çentiğini de sonuna kadar çevirdiğimde düşen ya da yükselen bi değer görmedim.

(C kısmı devre dışıysa neden değer gösterdi? Ya da bu kısım sensörün devresel sağlamlığını mi gösteriyor?)

2. Test : Multimetre yine 20k ohm ölçüm konumundayken bu sefer A ve B dişlerine multimetremin uçlarını bağlayarak yaptığım testte 0.58 ile başlayan ve centik tam açıldığında 3.90 değerini aldığım ikinci bi test yaptim.

3. Test : Multimetre yine 20k ohm ölçüm konumundayken bu sefer B ve C dişlerine multimetremin uçlarını bağlayarak yaptığım testte 3.74 ile başlayan ve centik tam açıldığında 0.28 değerini aldığım üçüncü bi test yaptim.

4. Test : Sokete giren kablo demetini daha ölçmek aklıma gelmedi tahminim o ki şase kontrolü kontak açıkken yapılacak. Bir de orayı kontrol edicem. Tabi 3. kablonun hangisinden tam olarak ne değer almam ya da almamam gerektiğini bilen arkadaşlarımızın yardımını bekliyorum.

Şimdi mühendis, elektronik uzmanı ya da emmilerimize sorularım şunlar :

1- Aldığım değerler normal mi ya da parçam gerçekten arızalı mi?

2- Eğer arızalı değilse çıkan arıza kodlarının sebebi ne olabilir ki??? İyi kötü bi değer alıyorum ama tabi belli bi değer var da onun altındaysa da merak ediyorum o değeri. Ya da şase olarak kablo demetinde mi problem var?

Bir de şu alttaki sitede test yöntemleri bi kaç şekilde anlatılmış. İngilizcesi iyi düzeyde arkadaşların burdan da bakarak yardımcı olabileceklerini düşündüm.

http://troubleshootmyvehicle.com/ford/1.9L-2.0L/how-to-test-the-tp-sensor-1

Yardımlarınız için simdiden teşekkürler değerli fordclub dostlarım.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

parça gerekirse ben de var çok az kullanılmış potansiyometre, almanyadan getirtmiştim, uygun fiyata veririm..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özkan Kaçar

4.Testi yanı şase testini de bugün kontak açık konumundayken yaptım.

A dişine giren sarı kablonun verdiği değer "boş ekran ya da -1"

B dişine giren beyaz kablonun verdiği değer yalnızca 1

C dişine giren kahverengi kablonun verdiği değer ise 0.07 gibi bir değer.

Ayrıca A kablosuna DC ölçümü yaptigimda 5.07 gibi gayet makul bir değer aldım sanırım kablo demetinde de problem yok. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Peki aracinizda ne gibi bir arizaya sebep oluyor? Devir dalgalanmasi, alip verme vs.?

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Peki aracinizda ne gibi bir arizaya sebep oluyor? Devir dalgalanmasi, alip verme vs.?

eğer öyle ise Özkan Bey, büyük ihitmalle potansiyemetre değildir, tecrübeyle sabit...

Yorum bağlantısı
Özkan Kaçar

Devir dalgalanması,tekleme,çekmeme vb problemler için maf, rölanti valfi ve egr valfini temizledim. Su an problemler gitti fakat değerler normal olmasına ragmen potansiyometre neden bu şekilde 2 adet arıza kodu verdi onu merak ediyorum

eğer öyle ise Özkan Bey, büyük ihitmalle potansiyemetre değildir, tecrübeyle sabit...

Nedir peki hocam?
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Devir dalgalanması,tekleme,çekmeme vb problemler için maf, rölanti valfi ve egr valfini temizledim. Su an problemler gitti fakat değerler normal olmasına ragmen potansiyometre neden bu şekilde 2 adet arıza kodu verdi onu merak ediyorum

Nedir peki hocam?

Kartel havalandirma hortumu ve sibobu olabilir. Onlardan baslayin.

Ben potansiyometre. Kartel hortum sibob. Hava Akismetre. Rolanti valfi degistirmeme ragmen duzeltememistim. Ole yasamaya alistim kanullendim oyle devam ettim.

Yorum bağlantısı
Özkan Kaçar

Kartel havalandirma hortumu ve sibobu olabilir. Onlardan baslayin.

Ben potansiyometre. Kartel hortum sibob. Hava Akismetre. Rolanti valfi degistirmeme ragmen duzeltememistim. Ole yasamaya alistim kanullendim oyle devam ettim.

Kardeşim bugün aracı test cihazına bağladik tüm sorunlarim com sukur halloldu. Potansiyometrenin fisini de temizledim olctum hiç bi arıza kodu çıkmadı çok şükür. [emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Sedat Demircan

Özkan kaçar abi konuyu okudum ama anlayamadım arıza nelerdi ve potansiyometre temizliği ile mi çözüldü ? Benim araç bu ara boşa alınca kendi kendine gaz verip devri 4 binlere kadar çıkarmaya başladı..Bu parçadan Olabilir mi.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Opel astra da ecn diye kodlar var arizalari ekrandan gorebilmemize yariyor. onda da 1120 gaz pedali sensor hatasi diye gecmekte.Forumlarda ve diger paylasim noktalarinda duydugum kadariyla opel astra kullananlarin cogunda bu hata cikmakta nami deger kronik🤔 Bu hatanin cozulmesi icin cok ugraslar verenler cok paralar harcayanlar olmus fakat son zamanlarda motor kismindaki sigorta kutusundaki acarak tum pin ve soketleri temizleme suretiyle bu sorunun onune gecenler olmus... isin ilginc tarafi sizde benzer bir yol izleyerek benzer bir hatayi cozmussunuz...Cok garip geldi benzerlik..

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
9 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Opel astra da ecn diye kodlar var arizalari ekrandan gorebilmemize yariyor. onda da 1120 gaz pedali sensor hatasi diye gecmekte.Forumlarda ve diger paylasim noktalarinda duydugum kadariyla opel astra kullananlarin cogunda bu hata cikmakta nami deger kronik🤔 Bu hatanin cozulmesi icin cok ugraslar verenler cok paralar harcayanlar olmus fakat son zamanlarda motor kismindaki sigorta kutusundaki acarak tum pin ve soketleri temizleme suretiyle bu sorunun onune gecenler olmus... isin ilginc tarafi sizde benzer bir yol izleyerek benzer bir hatayi cozmussunuz...Cok garip geldi benzerlik...Hadi gecmis olsun diyelim..

Ben herhangi bişey çözmedim sorunu yazdım sadece :)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
13 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

Ben herhangi bişey çözmedim sorunu yazdım sadece :)

😀 Alintilamada hata yapmisim ozur dilerim. ozkan bey test cihazina bagladik sorun cozuldu yazmisti ona gecmis olsun yazacaktim aslinda. biraz anlam dusuklugu olmus😔

On 01.02.2016 at 20:53, Özkan Kaçar yazdı:

Kardeşim bugün aracı test cihazına bağladik tüm sorunlarim com sukur halloldu. Potansiyometrenin fisini de temizledim olctum hiç bi arıza kodu çıkmadı çok şükür.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

😀 Alintilamada hata yapmisim ozur dilerim. ozkan bey test cihazina bagladik sorun cozuldu yazmisti ona gecmis olsun yazacaktim aslinda. biraz anlam dusuklugu olmus😔

estagfurullah:)anlayamadım da ondan dedim:) sağolun

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sedat Demircan
On 30.01.2016 at 00:11, Osman Bilgin yazdı:

parça gerekirse ben de var çok az kullanılmış potansiyometre, almanyadan getirtmiştim, uygun fiyata veririm..

hocam parça lazım olabilir bende de arıza kodu veriyor özelden yazar mısınz fiyat,

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Bilgin
On 24.08.2018 at 23:49, Sedat Demircan yazdı:

hocam parça lazım olabilir bende de arıza kodu veriyor özelden yazar mısınz fiyat,

üzgünüm, parçayı yanlış hatırlamıyorsam; @Ali Karadağ a o zamanlarda göndermiştim, Ali de kaçıncıya araç değiştirmiştir... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 03.09.2018 at 12:44, Osman Bilgin yazdı:

üzgünüm, parçayı yanlış hatırlamıyorsam; @Ali Karadağ a o zamanlarda göndermiştim, Ali de kaçıncıya araç değiştirmiştir... 

eyvallah üstad zaten parçayı istedim geldi ama taktıramadım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...